0,00 €
×

Ako vybrať objektív?

17.06.2023

Každý z nás chce fotiť pekne. Nie je to však len o šikovnosti čo o umení, potrebné si je dopomôcť aj kvalitnou technikou. O tom, ako budú vaše zábery vyzerať, rozhodne vo veľkej miere objektív fotoaparátu. Poznáte jednotlivé typy a viete, ako si vybrať ten správny pre vás?

Ako vybrať objektív?

O čom sa dočítate:

Čo je objektív?

Typ objektívov

Najdôležitejšie parametre

Ako vymeniť objektív?

Čo je objektív?

Objektív fotoaparátu si môžeme predstaviť v najjednoduchšej podobe ako jednu šošovku, štandardne však ako ich súbor. Cieľom takýchto šošoviek je sústrediť svetlo na snímač digitálneho fotoaparátu. Za akéhosi predchodcu objektívov je možné považovať tmavú komoru „Camera obscura“, ktorú opísal už v roku 350 pred naším letopočtom grécky filozof Aristoteles.

Ako vybrať objektív?

Princíp takejto komory a dnešného objektívu je veľmi podobný – svetlo je sústredené na jeden bod (v prípade fotoaparátu senzor). Vzniká obraz, s ktorým je možné ďalej pracovať. V prípade optickej sústavy fotoaparátov hovoríme aj o svetelnej clone, ktorá dokáže množstvo dopadajúceho svetla regulovať.

Súčasťou niektorých objektívov môže byť aj uzávierka (hovoríme najmä o veľkoformátových objektívoch alebo o kompaktných fotoaparátoch). Vo väčšine prípadov je však súčasťou priamo tela fotoaparátu.

Aké objektívy poznáme?

Pri výbere objektívu je potrebné postupovať rozumne. Na trhu je dostupných hneď niekoľko typov, pričom každý z nich je do značnej miery špecifický. Dáva to zmysel. Napokon, iný objektív budete potrebovať pri vytváraní dovolenkových spomienok a iný vtedy, ak pracujete ako športový fotograf.

Ako vybrať objektív?

Zoom objektív

Ide o objektívy s premenlivým ohniskom. S ich pomocou si dokážete fotografovaný objekt bez väčších problémov priblížiť aj oddialiť. To je neoceniteľná výhoda najmä za predpokladu, že sa s fotoaparátom nedokážete po scéne pohybovať. Ohnisko si jednoducho upravíte otočením. Dobrou správou je kompaktnosť – so zoom objektívom si poradíte v rôznych situáciách, preto so sebou nemusíte nosiť viacero vymeniteľných komponentov.

Tento objektív má však aj svoje negatíva. Popri univerzálnom použití musíte počítať s väčším skreslením a výraznejšími optickými chybami pri fotení. Samozrejme, tie sa so stúpajúcou kvalitou strácajú.

Zoom objektív

Pevný objektív

Je presným opakom „zoomovacieho“ objektívu. Prečo by sme sa ale mali pri fotografovaní takto obmedzovať? Odpoveďou sú skvelé optické vlastnosti pevných objektívov. Najmä vysoká svetelnosť – to znamená, že dokáže využiť viac svetla z okolia a vďaka malej hĺbke ostrosti bez problémov zvýrazní to, čo na zábere zvýraznené byť má.

Pevné ohnisko je do istej miery aj nevýhodou. Pri fotení krajiny môžete mať problém zachytiť ju ako celok, pri fotení v stiesnenom interiéri so zasa objekty nedokážete oddialiť.

Pevný objektív

Širokouhlý objektív

Každý z nás už videl parádne širokouhlé zábery, ktoré sú neraz schopné nás doslova vtiahnuť do obrazu. Ide o jeden z najobľúbenejších typov objektívov k zrkadlovkám aj bezzrkadlovkám. Pracujú s nízkym efektívnym ohniskom (nižším, ako 35 mm). Spolu s klesajúcim ohniskom totiž stúpa uhol záberu. Napríklad s 20-milimetrovým záberom ste schopní zachytiť takmer 100 ° scény.

Širokouhlý objektív je vhodný na fotenie v interiéri, zaznamenávanie krajiny ako celku alebo aj vtedy, keď jednoducho chcete fotografiám dodať zaujímavý „drive“. Naopak, prečo si širokouhlý objektív nekúpiť, je pomerne vysoká miera perspektívneho skreslenia – a to najmä v okrajoch samotnej snímky. Je však nutné podotknúť, že nejde o chybu. Rozhoduje o tom predovšetkým blízkosť fotografovaných predmetov.

Samostatnou kategóriou v rámci širokouhlých objektívov je ešte objektív typu „rybie oko“. Ten ponúka mimoriadne široký uhol záberu – 180 ° a viac. Atraktívne snímky trápi v tomto prípade už pomerne vysoké optické skreslenie.

Širokouhlý objektív

Teleobjektív

Špecifickosť teleobjektívu spočíva v jeho veľkej ohniskovej vzdialenosti, ktorá  začína štandardne na úrovni 100 milimetrov. Väčšina teleobjektívov disponuje ostriacim motorčekom umiestneným priamo v tele, výsledkom je rýchle ostrenie. Najlepšie ho využijete, keď fotografujete rýchlo sa pohybujúcich ľudí, napríklad športovcov či iné pohyblivé objekty.

Výhodou teleobjektívov je ich „ďalekohľadový“ princíp – bez problémov dokážu priblížiť fotografovaný objekt pri zachovaní špičkovej kvality výslednej snímky. Za nevýhodu je možné považovať jeho (ne)kompaktnosť. Teleobjektívy odporúčame použiť so statívom. So stúpajúcim ohniskom totiž stúpa aj riziko rozmazania snímky pri fotení z ruky. Zachytáva totiž len výsek fotografovanej scény.

Teleobjektívy pre fotoaparáty

Makroobjektív

Počuli ste už o makrofotografii? Ide o fotografiu bežných predmetov, avšak z úplne inej perspektívy. Takýto typ záberu zachytáva fascinujúce detaily, aké ľudským okom často ani nevidíme. Optimálne výsledky dosiahnete s makroobjektívom, ktorý má mimoriadne nízku vzdialenosť ostrenia.

Za makroobjektív považujeme taký objektív, ktorý disponuje maximálnym pomerom zväčšenia minimálne 1:1, respektíve 1x. V praxi to znamená, že fotografovaný objekt je možné na obrazovom snímači fotoaparátu reprodukovať v plnej veľkosti.

Tieto typy disponujú nízkou hĺbkou poľa. Áno, aby bol výsledok perfektný, vyžadujú aj perfektné ostrenie. Všetko závisí od fotografovaného objektu. V niektorých prípadoch pomôže nastavenie vysokého clonového čísla. Nízka hĺbka poľa v takom prípade zabezpečí dokonalé detaily fotografovaného objektu a rozmazanie pozadia. Vďaka tomu nepôsobí druhotná scéna rušivo.  Ostrenie makroobjektívom dokáže byť v niektorých prípadoch pomerne náročné. Vtedy je lepšie dopomôcť si statívom. Tento fakt je tak možné považovať za miernu nevýhodu.

Makroobjektív

Autofocus

Jednotlivé typy fotoobjektívov ešte môžu disponovať funkciou autofocusu, teda automatického ostrenia. Takéto objektívy sú vhodné pre tých, ktorí s fotografovaním začínajú, prípadne ich podrobné nastavenie objektívu nebaví. Naopak, tí, ktorí sa chcú s nastavením a záberom vyhrať, budú považovať automatické ostrenie skôr za nevýhodu.

Funkcia autofocus nemusí fungovať vždy správne. Vplyv na jeho správny chod má viacero faktorov. Medzi tie najpodstatnejšie radíme napríklad svetelnosť scény. Ak je príliš tmavá, zvyšuje sa riziko, že objektív s autofocusom nezaostrí správne. Navyše, ak máte nesprávne zvolený čas uzávierky a pohnete sa – prípadne sa pohne fotografovaný objekt – efekt automatického ostrenia môže byť skôr na príťaž.

Ako vybrať objektív; funkcia autofocus

Najdôležitejšie parametre pri výbere objektívu

Svetelnosť objektívov

Alfa a omega fotografovania. V jednoduchosti môžeme povedať, že tento parameter určuje schopnosť objektívu prepúšťať svetlo. Svetelnosť je kľúčová najmä vtedy, keď fotíme v zlých svetelných podmienkach a nemáme možnosť si pomôcť alternatívnymi zdrojmi. Vďaka nastaveniu nízkej clony môžeme zvoliť krátke expozičné časy. Týmto docielime obmedzenie rozmazania pohybujúcich sa objektov na fotografovanej scéne.

Nízke clonové číslo – inak povedané aj vysoká svetelnosť – je tiež hlavným parametrom pri požiadavkách na výšku hĺbky ostrosti. Ak chcete fotografiu s nízkou hĺbkou ostrosti, potrebujete zvoliť dostatočne svetelný objektív.

Svetelnosť objektívov sa označuje písmenom f doplneným o číselný údaj – napríklad f/1,2. Čím je toto číslo nižšie, tým viac svetla dokáže samotný objektív prepustiť. V prípade zoomovacích objektívov je so svetelnosťou často problém, v mnohých prípadoch nepodlezú hodnotu f/2,8. Naopak, svetelnosť pevných objektívov môže byť výrazne nižšia.

Ako vybrať objektív?

Ohnisková vzdialenosť

Určite sa nevypláca ju podceniť, rozhoduje totiž o uhle záberu objektívu, ktorý sa premietne na senzor fotoaparátu. Môžeme povedať, že čím je ohnisková vzdialenosť menšia, respektíve kratšia, tým väčšiu scénu sme schopní odfotografovať. V princípe tak ide o delenie objektívov na základné typy – širokouhlé objektívy (približne do 24 milimetrov) či teleobjektívy (spravidla približne 150 milimetrov).

Udáva sa v milimetroch. Najnižšou ohniskovou vzdialenosťou (8 milimetrov) disponujú širokouhlé fotoaparáty typu „rybie oko“. Tie sú schopné zachytiť scénu v uhle 180 °. Samozrejme, so stúpajúcim uhlom je potrebné počítať aj s väčšou mierou skreslenia obrazu, a to najmä v jeho rohoch a okrajoch.

Ako vybrať objektív?

Crop faktor

Neprepočítava sa v prípade full-frame, teda plnoformátových fotoaparátov. Dôvod je prostý – crop faktor súvisí s ohniskovou vzdialenosťou objektívu. Hovoríme o prepočte veľkosti digitálneho senzora fotoaparátu na veľkosť kinofilmu (35 milimetrov). Keďže poznáme rôzne veľkosti digitálnych senzorov, mení sa aj crop faktor. Štandardne sa udáva ako 1,5-násobok.


Originál alebo náhrada?

Výber správneho objektívu do veľkej miery ovplyvňuje aj značka „tela“, teda samotného fotoaparátu. Objektívy mnohých výrobcov medzi sebou často nebývajú kompatibilné. Typickým príkladom je jeden z najväčších výrobcov fotovýbavy, Nikon. Ten garantuje kompatibilnosť objektívov Nikkor so svojimi zariadeniami. Ak by ste chceli takýto objektív použiť v kombinácii s telom Canon, budete potrebovať redukciu.

Ako vybrať objektív?

Buďte však opatrní, ani redukcia nemusí znamenať nutnú kompatibilitu. Podobné je to aj v prípade neoriginálnych objektívov, napríklad z dielne výrobcu Sigma. Navyše, lacnejšie kúsky neprodukované originálnym výrobcom znamenajú v mnohých prípadoch nižšiu kvalitu či odolnosť.

Ako vymeniť objektív na fotoaparáte?

V prípade, že nedisponujete fotoaparátom s pevným objektívom, teda pracujete so zrkadlovkou alebo bezzrkadlovkou, môžete si objektívy vymieňať podľa potreby. Často tak nie je žiadnym prekvapením, že profesionálni fotografi striedajú širokouhlý objektív za ten „zoomovací“, a to podľa toho, akú scénu sa práve snažia zachytiť.

Ako vybrať objektív?

Výmena objektívu pritom nie je vôbec náročná. Je však byť opatrný, aby ste drahé fotopríslušenstvo nedopatrením nezničili.

  1. V prípade, že máte na digitálnom fotoaparáte nasadený pôvodný objektív, odstráňte ho a zabezpečte ochrannou krytkou. Naopak, z nového objektívu krytku odoberte a objektív nasaďte na telo.
  2. Ubezpečte sa, že vám sedí montážna značka na objektíve aj tele fotoaparátu.
  3. Overte si, či objektív zapadol do aretovanej polohy. Predídete tak jeho vypadnutiu a poškodeniu.
  4. Ak chcete objektív opäť vymeniť, stlačte tlačidlo aretácie bajonetu a objektív otočte v smere hodinových ručičiek. Takto ho odstránite z tela fotoaparátu.

V prípade, že s objektívmi práve nefotografujete, uchovávajte ich s nasadenými ochrannými krytkami. Podobne postupujte aj v prípade samotného fotoaparátu. Predídete tak poškodeniu fototechniky.
 

Ako vybrať objektív?


Súvisiace články:

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Práca s nožom a presné krájanie surovín sú azda prvé zručnosti, ktoré sa vyučujú na kuchárskej škole. Čo keď vám ale prezradím, že existuje rýchlejšia, pohodlnejšia a bezpečnejšia cesta, ako získať v ...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok