0,00 €
×

Ako vybrať fotopascu?

29.04.2023

Bojíte sa o svoj majetok? Alebo chcete vytvoriť unikátne zábery divoko žijúcich zvierat vo vašom okolí? Nech je už váš zámer akýkoľvek, fotopasca pre vás bude tým správnym spoločníkom. Oproti klasickým fotoaparátom sa líši vo viacerých bodoch. A hoci sa vám môže zdať jej výber spočiatku náročný, vďaka našim tipom sa pri kúpe určite nepopálite.

Ako vybrať fotopascu

O čom sa dočítate:

Čo je to fotopasca?

Hoci má fotopasca najbližšie k digitálnemu fotoaparátu, princíp jej fungovania je diametrálne odlišný. Namiesto tradičnej spúšte totiž disponuje pohybovým snímačom, ktorý deteguje a analyzuje pohyb a  dáva pokyn na odfotografovanie, prípadne spustenie nahrávania videozáznamu. Dizajnom sa snaží byť čo najnenápadnejšia, z tohto dôvodu má najčastejšie prírodný vzhľad. V mnohých prípadoch imituje drevo, keďže je určená na pripevnenie na strom.

Fotopasca je schopná fotiť a nahrávať aj v absolútnej tme. Nemenej podstatnou funkciou pohybového senzoru je takzvaná tepelná spúšť, respektíve detegovanie tepelného pohybu. To zabezpečí, že sa snímač nespustí pri každom pohybe, napríklad počas veterného počasia. Naopak, senzory zmerajú telesnú teplotu objektu a následne vyhodnotia, či je potrebné vytvoriť z udalosti záznam.

mini fotopasca

Aké je využitie fotopasce? Napríklad na zlodejov

Pri výbere sa najčastejšie stretnete s dvomi základnými typmi:

Fotopasca na monitorovanie zveri – takáto fotopasca by mala byť odolná a zároveň čo najnenápadnejšia. Pri kúpe je dobré vyhnúť sa lesklým povrchom. Predídete tak možným odrazom slnečných lúčov, ktoré by mohli zver vyplašiť.

Fotopasca na ochranu majetku – spravidla ide o menšie zariadenia, v prípade ktorých je potrebné myslieť na dostatočný uhol záberu a možnosť vzdialeného ovládania. Dobrou voľbou je fotopasca s GSM modulom schopná odosielať MMS, keď zaznamená nevyžiadaný pohyb.

fotopasca na zlodejov

Aká je najlepšia fotopasca? Sledujte tieto parametre

Nestačí si vyberať len podľa značky či dizajnu. V tejto časti si podrobne rozoberieme 10 najdôležitejších parametrov, na ktoré si treba dávať pozor.


Rýchlosť spúšte

Je jasné, že fotopasca nesníma stále. Väčšinou je totiž v takzvanom „stand-by“, teda pohotovostnom režime. Aktívny je len PIR pohybový senzor. Ten v prípade, že zaregistruje pohyb, odošle signál snímaču, aby začal fotografovať alebo spustil nahrávanie videozáznamu. Celý tento proces by mal byť, pochopiteľne, čo najrýchlejší. Najlepšie fotopasce zvládnu všetky činnosti vykonať už za 0,4 sekundy. Naopak, v prípade lacných fotopascí sa môže tento čas predĺžiť až na 1,5 sekundy.

Rýchle modely sú určené predovšetkým na sledovanie zveri, ktorá rýchlo pribehne a rýchlo aj odbehne. Na ochranu majetku vám postačí rýchlosť spúšte na úrovni približne jednej sekundy. Majte však na pamäti, že čím je spúšť pomalšia, tým väčším uhlom záberu by mal snímač disponovať – aby sa vám nestalo, že objekt zo záberu medzičasom jednoducho odíde. Ideálne je voliť fotopasce so záberom 60° a viac.

fotopasca v lese; snímky z fotopasce

Účinnosť osvitu a prísvit

Aby ste si pri fotografovaní dokázali správne nastaviť základné expozičné parametre, teda veľkosť clonového otvoru, dĺžku expozičného času či citlivosť obrazového snímača na svetlo, mali by ste vedieť, aká je účinnosť intenzity osvetlenia na fotografovanej scéne. Inak povedané – je potrebné poznať hodnotu osvitu. Ten ovplyvňuje intenzita osvetlenia na zaznamenávanej scéne a plocha, na ktorú pôsobí svetlo.

V prípade fotopascí je tento parameter pomerne jednoduchý. Väčšina z nich je totiž vybavená 950 nm diódami, pričom ich výhodou je, že takýto osvit nespozorujú zvieratá ani ľudské oko. Táto dióda vám pritom postačí na nahrávanie do vzdialenosti približne 10 až 12 metrov, vďaka čomu je vhodná na bežné hobby použitie. Ak však túžite po čo najkvalitnejších záberoch, nazrite medzi modely s osvitom 850 nm. Nevýhodou je, že osvit už je viditeľný pre ľudí i zvieratá, keďže vydáva slabý lúč červeného svetla. Preto je lepšie takúto fotopascu umiestniť vyššie, aby zaznamenávaný objekt nevyplašila.

Ako vybrať fotopascu

Uhol snímania

Ako sme si už naznačili, jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere je uhol snímania. Rozhoduje totiž o tom, čo ešte dokáže fotopasca zachytiť a čo už nie. Najčastejšie sa na trhu stretnete s uhlom snímania v rozmedzí od 45 do 60°. Ide o základné modely vhodné na hobby použitie aj sledovanie zveri v lese. Kvalita fotografií je dobrá aj po priblížení. Nevýhodou však je, že snímaný objekt musí stáť čo najpresnejšie pred snímačom.

Alternatívne môžete siahnuť po rozšírenom uhle snímaniav rozmedzí od 80 do 120°. Fotopasca dokáže lokalizovať okolie do vzdialenosti približne 6 metrov. Takéto zariadenie je vhodné pre tých, ktorí majú radi pod kontrolou celé okolie. Daňou za rozšírený záber je však značne znížená kvalita výsledných fotografií, prípadne videozáznamu. Objekty sú vo výsledku opticky ďalej, navyše okrajové časti záznamu môžu byť skreslené, rozmazané a nepresné.

snímky z fotopasce

Výdrž batérie

Bolo by nepríjemné, ak by sa pred fotopascou niečo dialo, no ona by nebola schopná reagovať z dôvodu nedostatku energie. Ak si vyberiete správny akumulátor, tak sa vám to s najväčšou pravdepodobnosťou nestane. Tieto modely totiž nepracujú s alkalickými batériami, ktoré fungujú dobre len pri izbovej teplote.

Pri kúpe voľte lítiové batérie schopné pracovať aj pri nízkych teplotách. Ideálne bude, ak natrafíte na nabíjateľné batérie, aby ste znížili frekvenciu ich výmeny. Vedzte však, že batérie vo fotopasci nebudete vymieňať každý týždeň.

Kvalitné lítiové akumulátory vydržia až niekoľko mesiacov, samozrejme, všetko závisí od toho, ako často bude vaše zariadenie zaznamenávať. Ak si kupujete fotopascu s účelom snímania zveri, pričom jej pohyb je pred ňou pomerne frekventovaný, počítajte s výmenou batérie niekoľkokrát ročne.

lacná fotopasca na batérie

Samostatnou kategóriou sú takzvané externé akumulátorové boxy. Ide o externé napájanie, ktoré dokáže jej výdrž poriadne predĺžiť. Tam, kde je to možné, odporúčame vám siahnuť aj fotopasci so solárnym panelom. Fotovoltaika dokáže napájať vaše zariadenie prakticky donekonečna, ale len za predpokladu, že má na to vytvorené správne podmienky. Slnko by malo svietiť na panel priamo, vyhnite sa väčšiemu počtu prekážok v podobe budov či prehustených korún stromov.

fotopasca v lese; fotopasa so solárnym panelom

Pamäť

Väčšina modelov ukladá vytvorené snímky na tradičnú SD pamäťovú kartu, ktorú poznáme z bežných fotoaparátov. To, akú veľkú pamäť budete potrebovať, ovplyvňuje niekoľko faktorov – frekvencia používania a kvalita snímača. Čím častejšie a čím kvalitnejšie zábery bude fotopasca vytvárať, tým väčšiu pamäť by ste jej mali dopriať. Absolútnym základom je 32 GB pamäťová karta, ktorú si už dnes môžete zakúpiť rádovo za jednotky eur. Nebojte sa však zainvestovať ani do SD karty s pamäťou 1 TB. Myslite totiž na to, že kartu bude potrebné pravidelne premazávať.


Dosah PIR senzoru

PIR senzor, respektíve pohybový senzor, je základným parametrom na úspech pri fotografovaní fotopascou. Z tohto dôvodu by mal byť PIR senzor čo najkvalitnejší a s čo najväčším dosahom. Vo väčšine prípadov dokáže senzor zaznamenať pohyb na vzdialenosť 10 – 20 metrov, najlepšie fotopasce zvládnu aj 30 metrov.

Pri výbere dosahu PIR senzoru myslite na to, že by mal aspoň teoreticky korešpondovať s dosahom prísvitu. Napokon, veľký dosah vám bude zbytočný, keď snímač nedokáže vytvoriť dostatočne kvalitný záznam. Fotopascu umiestňujte tak, aby snímala objekt šikmo. Pre PIR senzor bude ideálne, ak zariadenie umiestnite do výšky 1,8 – 2,5 metra.

dosah PIR senzora; najlepšia fotopasca

Čas expozície

Doba expozície, expozičný čas, prípadne čas uzávierky. Nech sa už pri kúpe stretnete s ktorýmkoľvek pojmom, ide vždy o to isté. Čas expozície určuje časový úsek, počas ktorého plní svetlo prechádzajúce objektívom bunky snímača citlivé na svetlo. Čím dlhší je čas uzávierky, tým viac svetla sa na snímač dostane a tým je výsledný záber svetlejší. Myslite však na to, že čím je dlhší čas expozície, tým je vyššie riziko nekvalitného záberu. Dlhý expozičný čas je totiž vhodný na fotografovanie statických objektov. Zvieratá a ľudia, ktorí sa na zábere hýbu, spôsobia neostrú a rozmazanú snímku.

Väčšina fotopascí používa v nočnom režime čas uzávierky od 1/4 do 1/125. Čím je čas uzávierky dlhší, tým je fotografia svetlejšia. Naopak, čím je kratší, tým je kvalitnejšia – ale tmavšia.

Konštrukcia a umiestnenie

Fotopasca by mala byť čo najpevnejšia. Nie je to ani tak z dôvodu možného poškodenia spôsobeného pádom, ale skôr z dôvodu odolnosti. Určite by mala zvládnuť daždivé aj mrazivé počasie, občasný kontakt so zverou a človekom a v neposlednom rade by malo byť dostatočne odolná v prípade snahy o jej krádež.

S tým súvisí aj jej umiestnenie. Rôzne krycie vzory sú ideálne na pripevnenie o strom v prípade, že chcete umiestniť fotopascu v lese. Ak si chcete ochrániť majetok, pravdepodobne ju pripevníte na fasádu domu, prípadne stĺp či plot. K tomu slúžia rôzne úchyty a otvory určené na prevlečenie lanka alebo reťaze. Ak plánujete fotopascu umiestniť tam, kde s ňou môžu prísť do kontaktu ľudia, investujte do modelu s úchytom na zámok.

Ako vybrať fotopascu

Rozmery

Čím je zariadenie menšie, tým je nenápadnejšie, ale zároveň disponuje menšou batériou, teda menšou výdržou alebo menej kvalitným snímačom. Nenápadná mini fotopasca hneď neznamená nepoužiteľný záber. Naopak, je vhodná na stráženie majetku pred zlodejmi, keďže človek ju len tak ľahko nespozoruje.

Na snímanie zveri môžete voliť väčšie fotopasce, ktoré zvládnu vytvoriť kvalitnejší záznam. Tie disponujú spravidla aj väčšou výdržou a vy tak nebudete musieť chodiť do lesa meniť akumulátor tak často. Dávajte si však pozor na povrchovú úpravu – tá by mala byť matná a čo najnenápadnejšia. Čím viac lesku na povrchu, tým väčšia šanca, že ju zver spozoruje a utečie.


Ovládanie

Základné modely majú jednoduché ovládanie v podobe niekoľkých tlačidiel a stavových diód. Nehovoríme, že je takéto ovládanie zlé, ale v dnešnej dobe je už mierne zastarané. Modernejšie sú fotopasce s displejom. Tie majú zväčša podrobnejšie možnosti nastavenia spúšte či snímača. Najlepšie fotopasce je možné ovládať prostredníctvom aplikácie v mobilnom telefóne. Nielenže viete reagovať na pohyb či zmeny počasia, ale zábery vidíte vždy v reálnom čase.

Najlepšia fotopasca

Fotopasca s odosielaním – aké výhody má GSM modul?

Hoci sú dnes možnosti prakticky neobmedzené, niekedy je predsa len dobré siahnuť po klasike. Toto tvrdenie platí aj pre fotopascu – obzvlášť v prípade, že chráni váš majetok, prípadne sa venujete sledovaniu zveri profesionálne. Vtedy by mala disponovať GSM modulom, ktorý dokáže odosielať MMS správy s vytvorenými snímkami na váš telefón, a to v reálnom čase. Samozrejme, na to, aby fotopasca MMS odoslala, bude potrebovať SIM kartu s paušálom, prípadne pravidelne dopĺňaným kreditom.

Výhodou fotopasce s GSM modulom je, že snímka neostane uložená len na jednom mieste – odošle sa minimálne MMS a uloží sa na vloženú SD kartu. Najkvalitnejšie modely umožňujú aj odoslanie prostredníctvom e-mailu. Vďaka tomu budete mať snímku už na troch miestach súčasne a len tak o ňu neprídete.

fotopasca s odosielaním

Kvalitu záberu ovplyvní rozlíšenie

V súvislosti s rozlíšením snímky koluje medzi používateľmi ešte stále množstvo mýtov a nepresností. Rozlíšenie je dôležité, ale nejde o jediný parameter, ktorý je potrebné zohľadniť. Zvyčajne sa stretnete s fotopascami s rozlíšením od 12 do 30 Mpx. Na bežné použitie je tento rozsah dostatočný, dokonca si môžete zvoliť rozlíšenie z jeho nižšej polovice. Pri výbere sledujte aj účinnosť osvitu a prísvit, uhol snímania a expozičnú dobu.

Plánujete vytvárať aj videozáznam? Absolútnym základom je dnes už Full HD rozlíšenie, teda 1920 × 1080 pixelov. Ak však chcete byť o krok vpred, siahnite po rozlíšení 4K, teda Ultra HD s pomerom pixelov na úrovni 3 840 × 2 160. Majte však na pamäti, že čím kvalitnejší záznam vytvoríte, tým bude náročnejší na úložisko. S vyššou kvalitou snímača preto voľte aj väčšiu pamäťovú kartu – vyhnete sa tak potrebe častého premazávania.

Ako vybrať fotopascu

Funkcie, ktoré neurazia

Hoci sme si už povedali o všetkých podstatných parametroch, ktoré je potrebné pri kúpe zohľadniť, existuje aj niekoľko užitočných prídavných funkcií. Vybrali sme tie najlepšie z nich.

Diaľkové ovládanie – napríklad v podobe diaľkového ovládača, ale dnes sa stretnete skôr s aplikáciou v mobilnom telefóne. Tá vám umožní pracovať s nastaveniami fotopasce, spustiť či zastaviť nahrávanie, uložiť si zachytené snímky a ďalej s nimi pracovať, atď.

Časozberné snímky – niektoré modely dokážu vytvárať takzvané časozberné video. Princíp je pritom jednoduchý, snímač vytvára snímky v istých časových úsekoch a následne ich spája do celku. Výsledkom je zrýchlené video zachytávajúce zvolený časový úsek.

Fotopasce s Wi-Fi – jej dve najväčšie výhody spočívajú v tom, že cez internet dokážete zariadenie ovládať odkiaľkoľvek a tiež si môžete sťahovať vytvorené záznamy priamo do vášho mobilu.

Fotopasce s Bluetooth – o čosi jednoduchšie, ale zastaranejšie, je pripojenie prostredníctvom technológie Bluetooth. Týmto spôsobom pripojenia tiež dokážete nastaviť fotopascu pomocou mobilu, ale jeho nevýhodou je menší dosah.

Časovač – ak chcete pracovať s časom, napríklad zaznamenávať len nočné snímky, prípadne viete, kedy je to pri fotopasci najrušnejšie, príde vám vhod nastaviteľný časovač. Ten záznam spustí len v určitom časovom úseku a po zvyšok dňa nechá kameru v stand-by režime.

USB konektor – pri neustálom vyberaní a vkladaní sa môže SD karta nešetrným zaobchádzaním nenávratne poškodiť. Pomocou USB konektora pripojíte fotopascu priamo k počítaču a zábery si z nej jednoducho stiahnete.

Najlepšia fotopasca

Medzi absolútnu špičku sa v tomto segmente radí česká spoločnosť Evolveo. Tá prišla na trh ešte v roku 2005 a za 18 rokov svojej pôsobnosti si vybudovala slušné postavenie nielen s odolnou elektronikou. Krok vedľa neurobíte ani v prípade, ak siahnete po značke ScoutGuard. Mimochodom, práve tento producent má na svojom konte vôbec prvú fotopascu schopnú preposielať notifikačné správy na mobilný telefón.

Príslušenstvo k fotopasciam

Odporúčame vám si dokúpiť si aj špeciálne príslušenstvo. To dokáže nielen zlepšiť účinnosť fotopasce, ale ochráni ju aj pred pádom či zlodejmi.

Externá anténa – najmä v hlbokých lesoch sa môže stať, že je signál GSM vysielača nedostatočný, prípadne nestabilný. V takom prípade je dobré siahnuť po externej GSM anténe, ktorá problém s ľahkosťou vyrieši.

Náhradná batéria – externý akumulátor, respektíve batériový box, dokáže výrazne predĺžiť životnosť zariadenia na jedno nabitie. Jeho výhodou je opätovné dobíjanie pomocou sieťového adaptéra. Vďaka tomu získate nielen plnohodnotnú výdrž, ale ušetríte aj na jednorazových umoubatériách.

Fotopasca so solárnym panelom – viete, že si výdrž môžete výrazne predĺžiť vďaka slnečnému žiareniu? Pomôže vám s tým prídavný solárny panel. Ten má v sebe integrovanú samostatnú batériu, ktorá využíva na svoju prevádzku a následný pohon fotopasce slnečné lúče.

Ochranný box – ochráni vaše zariadenie pred pádom či zvedavými rukami návštevníkov. Dobrou investíciou je v tomto ohľade kovový ochranný box, ktorý pripevníte pomocou pásikov, skrutiek alebo oceľového lanka prakticky k akémukoľvek povrchu.

Zámok – fotopascu môžete jednoducho pripevniť aj prídavným zámkom na kľúčik, ku ktorému budete mať prístup len vy. A vďaka oceľovému lanku sa už o zariadenie nemusíte obávať.
 

Chcem kúpiť fotopascu


Súvisiace články:

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Práca s nožom a presné krájanie surovín sú azda prvé zručnosti, ktoré sa vyučujú na kuchárskej škole. Čo keď vám ale prezradím, že existuje rýchlejšia, pohodlnejšia a bezpečnejšia cesta, ako získať v ...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok