0,00 €
×

Ako vybrať fotoaparát?

23.05.2023

Výber foťáku je strašiakom pre mnohých hobby i profesionálnych fotografov. Predsa len, iné zariadenie využijete pri domácom fotení rastúcich detí, iné zasa na cestách či v pracovnom nasadení. Dôležité je ešte pred samotnou kúpou vedieť, na čo samotný fotoaparát využijete. Naše tipy vám s kúpou nepochybne pomôžu.

Najlepší fotoaparát

O čom sa dočítate:

Aký je najlepší fotoaparát pre vás?

Množstvo typov, značiek, veľkostí aj cien. Aj vy ste vo výbere fotoaparátu stratení? Žiadny strach. Každá kategória má niekoľko svojich špecifík a poznávacích znakov. Vďaka tým vám stačí načrieť „do správneho džbána“.

fotoaparát a príslušenstvo

Zrkadlovky

Digitálne zrkadlovky má množstvo ľudí stále zafixované ako profesionálne fotoaparáty. Možno si spomeniete na sestrinu svadbu, školský výlet či nedeľný futbalový zápas – tam všade pobehovali fotografi so zrkadlovkou zavesenou na krku. Vedeli ste však, že so zrkadlovkou môžete pracovať aj ako úplný začiatočník?

Hlavnou výhodou zrkadlovky je vysoká kvalita snímok, ktoré dokáže zachytiť. Veľký podiel na tom majú najmä vymeniteľné objektívy a množstvo možností manuálneho nastavenia, napríklad expozície či ostrenia. Princíp fungovania digitálnej zrkadlovky je jednoduchý – základom je sklopné zrkadlo nachádzajúce sa pred snímacím čipom. To odrazí do optického hľadáčika svetlo, ktoré prechádza objektívom. Pri fotení sa zasa zkradielko otočí a svetlo sa dostane na snímací čip. Takto vznikne fotografia.

Ako vybrať digitálnu zrkadlovku

Pri nákupe si môžete vybrať, či chcete zaobstarať zrkadlovky s objektívom alebo zrkadlovky bez objektívu. Súpravový variant (telo fotoaparátu + objektív) odporúčame predovšetkým tým, ktorí so zrkadlovkami začínajú, prípadne chcú pri kúpe ušetriť (súpravový variant vychádza výhodnejšie, než samostatné prikúpenie objektívu). Zrkadlovky bez objektívu volia obvykle náročnejší fotografi, prípadne tí, ktorí už vo svojej výbave objektívy majú (napr. po predchádzajúcej zrkadlovke).

Pozor: Objektívy rôznych značiek nebývajú obvykle kompatibilné. Pokiaľ teda budete kupovať iba telo, pretože doma už objektívy máte, vždy si skontroluje, či má objektív rovnaký typ bajenotu ako zrkadlovka.

Ako vybrať fotoaparát

Profesionálne zrkadlovky

Ide o tie najrobustnejšie a zároveň najdrahšie zariadenia. Pohybujú sa v rozmedzí od vysokých stovák až do niekoľkých tisíc eur. Takéto fotoaparáty sú kvalitné, v porovnaní s lacnejšími variantmi ponúkajú napríklad vyššie natívne ISO, a teda šum na výsledných fotografiách je badateľný v nižšej miere. Profesionálna zrkadlovka disponuje štandardne širokými možnosťami na pripojenie príslušenstva. Výnimkou nie je už v základnom balíčku sekundárny displej – ideálne výklopný či otočný.

Takýto typ digitálneho fotoaparátu cieli na skutočných odborníkov. Keď totiž hľadáte svoj prvý fotoaparát, jeho potenciál nedokážete naplno využiť.

Klady (+)         Zápory (-)
+ množstvo možností manuálneho nastavenia - vyššia obstarávacia cena
+ kvalitný snímač - robustné telo a vysoká váha
+ široké spektrum príslušenstva - nevhodné pre začiatočníkov

najlepší fotoaparát

Zrkadlovky pre začiatočníkov

Možno sa vám už stalo, že vám kdesi na oslave či dovolenke pristál v ruke robustný fotoaparát. A možno ste sa ho zľakli a báli sa čohokoľvek dotknúť. Pokoj, je to prirodzené. Na zrkadlovku však môže bez najmenších problémov fotiť aj neskúsený fotograf. Stačí si vybrať spomedzi začiatočníckych zrkadloviek. Ich výhodou je, že sa často predávajú ako set so základným objektívom. Na ňom si môžete vyskúšať, ako a čo sa vám fotí najlepšie. A ak vám to už pôjde, pokojne môžete investovať do niečoho kvalitnejšieho.

Začiatočnícke zrkadlovky sú pomerne lacné – samozrejme, cena závisí od kvality a ponúkaného príslušenstva. Veľkú parádu však dokážete narobiť už s najlacnejšími kúskami za 300 eur. Horná hranica síce nie je pevná, ale stanovujeme ju na približne 700 eur – čokoľvek drahšie je už spravidla  poloprofesionálnou alebo profesionálnou zrkadlovkou.

Klady (+)         Zápory (-)
+ jednoduchá na používanie začínajúcim fotografom - menej možností manuálneho nastavenia
+ nižšia obstarávacia cena - nižšia kvalita snímača
+ odľahčené telo, ľahká na prenášanie - menej odolné telo

fotoaparát pre začiatočníkov

Bezzrkadlovky

Zrkadlovka v modernom tele. Aj tak by sa dala popísať bezzrkadlovka – moderný fotoaparát s vymeniteľným objektívom. Ako už vyplýva zo samotného názvu, v bezzrkadlovke chýba zrkadielko. Vďaka tomu je tento typ fotoaparátov menší, ľahší a lepšie sa s ním pracuje. Aj vďaka tomu sa stali obľúbeným nástrojom mnohých fotografov, vlogerov ale aj vášnivých cestovateľov.

Bezzrkadlovky sú síce kompaktnejšie, ale zachovávajú si výhodu zrkadloviek v podobe vymeniteľných objektívov. Väčšina z nich navyše disponuje mechanickou stabilizáciou obrazu, čo výrazne dopomáha k vyššej kvalite nielen fotografií, ale aj videí.

Aj pri tomto type fotoaparátu platí, že pri nákupe môžete voliť bezzrkadlovky bez objektívu alebo bezzrkadlovky s objektívom, pričom platí rovnaký princíp, ako sme popísali v kapitole o zrkadlovkách.

najlepší fotoaparát; ako vybrať bezzrkadlovku

Profesionálne bezzrkadlovky

Po vzore zrkadloviek tu môžete očakávať najvyššiu kvalitu, zároveň však aj cenu. Profesionálne bezzrkadlovky sú typické svojimi praktickými rozmermi, skvelou stabilizáciou či rýchlym a tichým ostrením. Zvládnete na ne fotografovať rýchlo, kvalitne a dlho. Hoci sa kompaktnosť týchto fotoaparátov prejavuje na nižšej výdrži batérie, segmentu profesionálnych bezzrkadloviek sa tento fakt dotýka len okrajovo.

Pri kúpe profesionálnej bezzrkadlovky budete musieť počítať s vyššou cenou. Za základné telo bez objektívu zaplatíte približne od 1800 eur. Súprava vás zasa môže stáť pokojne aj 4 000 eur. Keďže však hovoríme o zariadeniach pre profesionálov, je tu predpoklad, že je pre vás fotoaparát rozumnou investíciou.

Klady (+)         Zápory (-)
+ zaručená kompatibilita - vysoká obstarávacia cena
+ kvalitný snímač - drahšie objektívy
+ moderné technológie - horšia ergonómia v porovnaní so zrkadlovkami

Ako vybrať fotoaparát pre začiatočníkov

Bezzrkadlovky pre začiatočníkov

Radi by ste fotili, ale nemáte toho správneho parťáka? Práve ste ho našli. Bezzrkadlovka pre začiatočníka je skvelou voľbou v prípade, že hľadáte svoj prvý fotoaparát – a že to s fotením myslíte vážne. Tento typ fotoaparátov sa síce radí medzi tie najdrahšie na trhu, ale disponuje najvyspelejšími technológiami a vystačia vám na dlhé roky dopredu.

Bezzrkadlovky pre začiatočníkovjednoduché na používanie a majú intuitívne rozmiestnené ovládacie prvky. Nechýba im veľký displej, spravidla výklopný a v ideálnych prípadoch aj otočný. Vaše môžu byť za cenu od približne 600 eur. V mnohých prípadoch si ich navyše zakúpite v súprave s objektívom či iným príslušenstvom.

Klady (+)         Zápory (-)
+ nízka cena v porovnaní s inými bezzrkadlovkami - drahé objektívy
+ prítomnosť displeja - v porovnaní s profesionálnymi bezzrkadlovkami nižšia kvalita
+ vyspelé funkcie - krátka výdrž batérie

Ako vybrať fotoaparát; Micro 4/3 bezzrkadlovky

Micro 4/3 bezzrkadlovky

Prehliadnuť by ste nemali ani kompaktné Micro 4/3 bezzrkadlovky. Tie disponujú najmenšou veľkosťou spomedzi snímačov, v porovnaní s Full frame asi štvornásobne menšou. Podpisuje sa to však na ich výdrži batérie. Takéto bezzrkadlovky sú najmenšie, najľahšie a vhodné na časté prenášanie. Nečudo, že sa stali ideálnymi parťákmi cestovateľov a vlogerov. Dostupné sú asi od 700 eur.

Klady (+)         Zápory (-)
+ najmenšie spomedzi bezzrkadloviek - nevhodné na profesionálne fotenie
+ výhodná cena - často vyrobené z lacnejších materiálov
+ vhodná na časté prenášanie - krátka výdrž batérie

Digitálne kompakty – skvelý prvý fotoaparát

Kompakty, respektíve digitálne kompaktné fotoaparáty, sú dnes už na ústupe. Áno, pred desiatimi či pätnástimi rokmi, keď nahrádzali analógové foťáky, boli prakticky povinnou výbavou na každej dovolenke. Ich pozíciu na trhu však čoraz viac oslabujú smartfóny, ktoré sú schopné fotiť podobne kvalitne. Napriek tomu môžeme nájsť aj dnes zaujímavé zariadenia. Dobrou voľbou sú napríklad inteligentné kompakty so systémom inteligentného rozpoznávania tvárí. Tie dokážu analyzovať scénu a vyhodnotiť, kedy je ten správny moment na odfotografovanie. Vy sa tak nemusíte o nič starať.

Obľúbené sú stále detské kompakty. Ide o najlepšie detské fotoaparáty – nie sú drahé, disponujú hravými farbami či motívmi a u detí nimi prebudíte lásku k fotografovaniu. S takýmto fotoaparátom sa vaša ratolesť stane hviezdou ktorejkoľvek detskej oslavy. No a napokon outdoorové kompakty. S týmto fotoaparátom môžete ísť aj do vody. Ani tie nemajú v posledných rokoch na trhu istú pozíciu, bijú sa totiž s akčnými kamerami. Ak sa však venujete adrenalínovým športom, mať pri sebe odolný foťák určite nie je na škodu.

Digitálne kompakty; prvý fotoaparát; najlepší detský fotoaparát

Instantné fotoaparáty

Hľadáte kompaktný fotoaparát na každú párty? Vyskúšajte instantný fotoaparát, ktorý vám navyše fotky okamžite vytlačí. Čo všetko s ním dokážete a či je pre vás vhodnejší Instax alebo Polaroid si môžete prečítať v našom článku: Ako vybrať instantný fotoaparát.

Fotopasce

Nenápadné zariadenie, s ktorým môžete pozorovať zver v lese, ale pomôže vám ochrániť aj váš majetok. Dôležité parametre fotopascí a ich užitočné funkcie sme vám popísali v článku Ako vybrať fotopascu.

Ako vybrať fotoaparát

Jednorazové fotoaparáty

Svojho času obrovský hit, dnes skôr nostalgia. Jednorazové fotoaparáty sú vhodné na rodinnú oslavu či výlet, na ktorý si chcete uchovať spomienky.

Fotomobily

Ako sme už spomínali, dnes nájdete v smartfónoch naozaj kvalitné fotoaparáty. Obzvlášť ak ide o fotomobily. Pri výbere sa môžete zamerať na podobné parametre, ako keby ste si kupovali kompakt. Telefonujte a fotografujte pohodlne kdekoľvek na svete. Môžete sa pozrieť aj na náš test fotomobilov, v ktorom sme porovnali 5 vybraných telefónov.

najlepší fotomobil; najlepší fotoaparát

Najdôležitejšie parametre pri výbere fotoaparátu

Teraz, keď už viete, aký fotoaparát je pre vás ideálny, je dobré poznať aj parametre dôležité pre fotografovanie. Zabudnite na dizajn, pri fototechnike je potrebné investovať do kvality.


Snímač fotoaparátu

Základná jednotka či bijúce srdce. Nech už pomenujeme snímač akokoľvek, faktom je, že ide o jednu z najdôležitejších súčastí fotoaparátu. Čím je snímač kvalitnejší, tým sú zábery ostrejšie. Čím je väčší, tým je šum nižší a práca s malou hĺbkou ostrosti jednoduchšia. Veľkosť snímača delíme na 5 základných kategórií:

Full-Frame – plnoformátový profesionálny štandard. Ide o tie najväčšie snímače schopné spoľahlivo pracovať aj v zhoršených svetelných podmienkach.

APS-C – zaujímavý kompromis na použitie v digitálnej zrkadlovke a systémovom fotoaparáte. Podobne, ako v prípade „FF“ snímača, aj tu sa používateľ dočká dobrej práce s malou hĺbkou ostrosti.

najlepší fotoaparát; full-frame vs APS-C

4/3 – Micro 4/3 snímač dokáže dvojnásobne predĺžiť ohnisko, vďaka čomu je vhodný na fotenie v pohybe, prípadne zaznamenávanie športových podujatí. Je obľúbený v bezzrkadlovkách, ale aj v dronoch.

1” – zdanie v tomto prípade klame, skutočne nejde o palcový snímač. V porovnaní s malými čipmi v mobile však lepšie zvláda vysokú citlivosť. Vystačia si s ním aj náročnejší používatelia.

Menej ako 1” – v takomto prípade sa veľkosť snímača udáva zlomkom, napríklad 1/1.7. S takýmto snímačom sa môžeme stretnúť v mobilných telefónoch a lacnejších kompaktoch.


Rozlíšenie snímača

Pravdepodobne sme sa už všetci stretli s označením megapixelov – Mpx. Ide o veličinu udávajúcu počet obrazových bodov tvoriacich celok. Vo všeobecnosti platí, že čím je rozlíšenie väčšie, tým viac detailov sme schopní zachytiť a zachovať ich pri zväčšení fotografie či tlači. Tak napríklad – ak by sme chceli tlačiť snímku s 16 Mpx rozlíšením s kvalitou tlače 300 DPI (počet bodov v dĺžke jedného palca), kvalitný výsledok by sme ešte dosiahli pri formáte papiera približne A3.

najlepší fotoaparát; rozlíšenie snímača

Citlivosť ISO

Poznáte expozičný trojuholník – ISO, clona, expozičný čas? Práve prvá jednotka je často nesprávne podceňovaná. Ide o citlivosť senzoru fotoaparátu na svetlo, respektíve jeho schopnosť so svetlom pracovať. Čím je táto hodnota vyššia, tým menej svetla je potrebného na dosiahnutie ideálneho výsledku.

Váš nový fotoaparát by mal disponovať voliteľnou hodnotou ISO, tak, aby ste si citlivosť vždy prispôsobili podmienkam, v ktorých budete fotografovať. V prípade základných modelov sa môžete stretnúť s ISO v rozmedzí napríklad od 200 do 3 200. V takom prípade počítajte s dvojnásobne stúpajúcimi hodnotami zvoliteľnosti, napríklad ISO 200, 400 a tak ďalej. Profesionálne fotoaparáty však umožňujú jemnejšie nastavenie ISO. Nehovoriac o maximálnej hodnote, ktorá sa pohybuje v desaťtisícoch.

Ako vybrať fotoaparát

Objektív

Vysoký podiel na tom, ako bude výsledná snímka vyzerať, má aj kvalita objektívu. Tie delíme na dva základné typy:

  • Objektív s pevným ohniskom – takýto objektív je jednoduchý a disponuje dobrou optickou kvalitou. S jeho pomocou sa však obraz nedá približovať.
  • Objektív s premenlivým ohniskom – ako už napovedá samotný názov, v tomto prípade je to presne naopak – rozsah „zoomovania“ (priblíženia) je v tomto prípade pohyblivý. Prejavuje sa to však na jeho veľkosti a, nanešťastie, aj na výslednej kvalite záberu.

Ako vybrať fotoaparát; kvalitný objektív

Stabilizácia

Ruku na srdce – kto by chcel neostrý záber? Okrem toho, že je trasenie mimoriadne nepríjemné pri samotnom snímaní, jeho výsledok sa prejaví najmä na samotnej snímke. Aj preto je súčasťou kvalitného fotoaparátu stabilizácia. Môže byť:

  • Optická – teda fyzická či hardvérová. V jednoduchosti si ju predstavte ako malú súčiastku vo vnútri fotoaparátu s protipohybom. Tá je schopná obraz dorovnať. Ak teda pohnete vy zariadením smerom nadol, súčiastka dorovná tento pohyb pohybom nahor. Efekt takejto stabilizácie vidíte v hľadáčiku DSLR.
  • Mechanická – podobná ako optická, avšak s jedným podstatným rozdielom. Mechanika pohybuje snímačom fotoaparátu. Efekt tejto stabilizácie však nevidíme v hľadáčiku.
  • Elektronická – dobre známa z kamier. Snímač v tomto prípade zaberá väčšiu plochu, ako vo výsledku vidíme. Vďaka tomu dokáže snímaný objekt zacentrovať a snímanú plochu dorovnávať podľa potreby.

stabilizácia fotoaparátu

Konštrukcia

Konštrukčné delenie fotoaparátov je pomerne komplexné. Aby sme vás však neplietli prílišnými detailmi, rozdelíme si ich na systémové a nesystémové. V prvom prípade hovoríme o zariadeniach so žiadnou alebo minimálnou možnosťou použitia príslušenstva. Patria sem napríklad smartfóny, kompakty alebo ultrazoomy.

Systémové fotoaparáty sú tie, ktoré umožňujú výmenu objektívov podľa potrieb. Ako už vyplynulo z nášho článku, hovoríme o zrkadlovkách a bezzrkadlovkách.

Nech si už vyberiete akýkoľvek fotoaparát, venujte zvýšenú pozornosť jeho ochrane. Pád objektívu či tela nemusí znamenať len optické poškodenie, ale aj zničenie vnútorných súčastí a znefunkčnenie celého zariadenia.

Kvalitný fotoaparát za rozumnú cenu

Kvalitný fotoaparát za rozumnú cenu

Chceme či nie, o výbere fotoaparátu napokon rozhodne vždy do veľkej miery cena. Je to prirodzené, fotoaparáty sa neradia medzi najlacnejšie zariadenia. Aj napriek tomu sa medzi nimi dajú nájsť dostupné kúsky. Najvýhodnejšie sú v tomto ohľade digitálne kompakty, pričom ich cenovka štartuje už na niekoľkých desiatkach eur. Samozrejme, od takéhoto fotoaparátu netreba čakať žiadne zázraky. Alternatívou môže byť aj jednorazový fotoaparát. Ak si však prepočítame cenu na jedno fotenie, zistíme, že je síce lacný, ale nevýhodný.

Samostatnou kategóriou ostávajú detské fotoaparáty. Tie sú malé, milé a spravidla aj lacné. Takýto fotoaparát môže stáť niekoľko desiatok eur, ale aj stoviek eur. Je však na vašom posúdení, či dokáže potenciál drahšieho kúsku dieťa naozaj využiť.

najlepší detský fotoaparát

Ak chcete zainvestovať do kvalitnej fotovýbavy, vašej pozornosti by nemali uniknúť zrkadlovky a bezzkradlovky. V oboch prípadoch môžete nájsť dostupné zariadenia v hodnote niekoľkých stovák eur. Profesionálne bezzrkadlovky sú zasa poriadnou, ale rozumnou investíciou. Ich hodnota sa môže šplhať k vysokým tisícom eur. Ak chcete kvalitný fotoaparát za rozumnú cenu, dobrou voľbou sú výhodné súpravy fotoaparátu a objektívu. V mnohých prípadoch je ich súčasťou aj ďalšie príslušenstvo, napríklad šnúrka na krk či ochranný obal.
 

Ako vybrať fotoaparát


Súvisiace články:

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Práca s nožom a presné krájanie surovín sú azda prvé zručnosti, ktoré sa vyučujú na kuchárskej škole. Čo keď vám ale prezradím, že existuje rýchlejšia, pohodlnejšia a bezpečnejšia cesta, ako získať v ...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok