0,00 €
×

Ako vybrať outdoorovú kameru?

20.05.2024

Či už ste skutočne extrémni športovci (ktorí skáču na lyžiach z vrtuľníka a podobne), prípadne si len chcete zvečniť „obyčajný“ výlet na bicykli, v oboch prípadoch oceníte akčnú kameru.

GoPro Hero12

O čom sa dočítate:

Cenovo relatívne dostupné prístroje (od niekoľkých desiatok eur po nanajvýš päťsto eur) si poradia s akčnými outdoorovými zábermi, na ktoré by nestačil mobil, kompakt ani zrkadlovka. Sú odolné, výborne stabilizované, natáčajú tak trochu „inak“ (v dobrom slova zmysle) a zaznamenajú vaše dobrodružstvo tak, že ho pri následnom prezeraní doma na televízory alebo počítači prežijete znova a znova.

Nalákali sme vás? V tom prípade nám dovoľte, aby sme vám poradili, ako takú outdoorovú kameru vybrať.

Kvalita obrazu (záznamu) v hlavnej úlohe

Najviac priestoru budeme, samozrejme, venovať parametrom obrazu. Zopakujeme si isté univerzálne pravidlá a definície a pozrieme sa aj na konkrétne parametre, na ktoré by ste mali pri kúpe outdoorovej kamery hľadieť.


Rozlíšenie

Rozlíšenie udávané v pixeloch (respektíve v ich násobku) udáva jemnosť obrazu. Čím vyššie tým detailnejší a ostrejší teoreticky môže byť obraz (ak máte kvalitnú optiku a zvyšok hardvéru).

Rozhodne neodporúčame nič nižšie, ako Full HD (1 920 × 1 080 px), štandardom je dnes štyrikrát jemnejšie 4K / Ultra HD (3 840 × 2 160 px). Stojí ale za zmienku, že niektoré modely zvládajú ešte jemnejší záznam (5K a viac, výnimočne až 8K). Dôležité je, aby kamery ponúkali dané rozlíšenie natívne, nie napríklad cez dopočítanie pixelov.

Rozlíšenie však nie je všetko, veľkú úlohu zohráva aj parameter FPS, na ktorý sa pozrieme hneď vzápätí.

Počet snímok za sekundu (FPS)

Insta360 x3Koľko snímok sa v zábere „vymení“ za jednu sekundu? To určuje FPS. Povedané ľudskou rečou, ide o plynulosť záznamu.

Z bežného televízneho vysielania, bežných YouTube videí a podobne sme zvyknutí na 30 FPS. Naše oči nepovažujú takýto objem snímok za nič zvláštne, ale je dôležité spomenúť, že tak celkom nejde o plynulý záznam. Ten ponúka až dvojnásobnú hodnotu 60 snímok za sekundu, ktorú odporúčame ako voľbu pri výbere kamery a následnom vytváraní záznamu.

V mimoriadne akčnej scéne voľte aspoň Full HD pri 60 FPS, v tej pomalšej si pokojne doprajte 4K pri 30 FPS. Ideálna je, samozrejme, kombinácia 4K pri 60 FPS. To je záznam, ktorý je plynulý a jemný zároveň.

A čo ak kamera podporuje napríklad 120, prípadne 240 snímok za sekundu? V tom prípade dokáže  natáčať spomalené či „ultraspomalené“ zábery. Tie sú veľmi štýlové či už vtedy, keď natáčate partnerku, ako okolo vás „preletí“ na lyžiach, alebo napríklad deti, ako skáču do bazéna, prípadne… predstavivosti sa medze nekladú. Najlepšie modely dnes zvládajú aj úplné 4K pri 120 FPS

Svetelnosť/Citlivosť

Trochu abstraktné „fotografické“ parametre sú nesmierne dôležité. Tie totiž určujú, ako kvalitné sú fotky a videozáznamy pri zhoršených svetelných podmienkach. V prípade správne osvetleného prostredia totiž dokáže pekne natáčať aj najlacnejší smartfón, ale akonáhle sa trochu zotmie, respektíve zamračí, až vtedy sa ukáže, aký kvalitný je samotný fotoaparát.

Stabilizácia obrazu

Natáča váš smartfón pekné videá? Ani by sme sa nečudovali, ak áno – dokonca skutočne veľmi pekné… Ale ako to zvláda pri chôdzi? A čo ak by ste ho pripli na riadidlá bicykla a dovolili si ísť po povrchu, ktorý nie je dokonalo hladký?

Športové outdoorové kamery sú určené na natáčanie akcie – rýchleho, „dobrodružného“ pohybu, a je teda absolútnou nutnosťou, aby ponúkali pokročilú stabilizáciu. Tá je v týchto kamerách elektronická, takže je dôležité, aby bol hardvér (hlavne procesor) dosť výkonný a aby výrobca dokonalo odladil softvérové „nastavenia“ stabilizácie.

Elektronická stabilizácia dokáže vyrovnať obraz na veľmi dobrej úrovni, ale natriasanie pri jazde cez korene bude stále viditeľné. Nemusí to však byť na škodu, ak natáčate akčnú scénu. Plynulú stabilizáciu docielite až tzv. gimbalom (mechanický stabilizátor), ktorý dodá scéne prehľadnosť, ale adrenalín z pohybu vyprchá.

GoPro stabilizácia

Odporúčame nájsť si, napríklad na YouTube, video vytvorené priamo tou kamerou, ktorú zvažujete kúpiť. To vám napovie viac než tisíc marketingových názvov…

Podpora HDR

Vysoký dynamický rozsah, respektíve HDR, znamená „farebnejší a kontrastnejší záznam“. Keď to priblížime ešte viac, tak ide o taký záznam, na ktorom nie sú prítomné vyblednuté/šedé/nerozpoznateľné detaily a farby ako v tmavých, tak vo svetlých častiach obrazu.

HDR podporujú moderné televízory, monitory aj mobily a ide o jednu z najväčších vymožeností v kvalite obrazu za, povedzme, posledných 10 rokov. Nejde doslova o nutnosť, ale berte to tak, že HDR chcete, pretože je rozhodne veľkým plusom.

Akčné kamery HDR

Uhol záberu

Aká časť okolia sa zmestí do záberu? Čím vyšší uhol záberu, tým viac okolia kamera zaznamená, ale zároveň je obraz deformovanejší (efekt rybieho oka), takže ho prístroj musí nejako upravovať a „narovnávať“.

Vhodným kompromisom sú hodnoty, ktoré približne zodpovedajú tomu, ako svet vníma naše vlastné oko. To je cca 120 – 140°.

Menšie číslo ale nemusí byť hneď na škodu (ani hollywoodske filmy nie sú natáčané v stovkách stupňov, menší uhol záberu je prirodzený) a väčší môžete taktiež oceniť – napríklad vtedy, keď chcete zachytiť veľkú panorámu pri zoskoku padákom. Dokonca existujú aj kamery s 360 ° uhlom záberu, o nich si však povieme za chvíľu.

Outdoorové kamery

Celková kvalita optiky

Bohužiaľ, aj v prípade akčných kamier platí, že „megapixely nie sú všetko“. Ide o záznamové zariadenia, takže úlohu zohráva aj stará dobrá fyzika a všetky bežné fotografické parametre. Aká kvalitná je optika? Čo antireflexné vrstvy? Materiál a stavba šošovky?

Opäť pre vás máme jednoduchšie riešenie, než je štúdium tisíc stránkových publikácií určených pre fotografov. Pozrite sa na nejaké skutočné zábery „od ľudí“ vytvorené kamerou, ktorej kúpu zvažujete. To vám napovie, ako sa v praxi skutočne osvedčila.

Outdoorové kamery optika

Kvalita zvuku nie je bezvýznamná – naopak

Na zvuk sa pri výbere akčnej kamery často zabúda – pritom na naše zmysly útočí skoro rovnako, ako samotný obraz.

Ak viete, že budete k obrazu vždy a za každých okolností pridávať hudobnú kulisu, nemusíte sa o zvuk starať. Množstvo používateľov však ocení záznam audia, či už ide o zvuky okolia, prípadne komentár hlavného aktéra vo videu. Niektoré kamery ponúkajú aj vychytávky, ako je viacero fyzických mikrofónov, ktoré vytvárajú stereozáznam či rovno zaznamenávajú priestorový zvuk.

Outdoorové kamery

Čo zohľadniť pri hardvérovej výbave?

Do hardvéru, technicky vzaté, spadajú aj niektoré parametre, ktorým venujeme iné podkapitoly tohto článku. Špeciálnu pozornosť ale budeme venovať procesoru a aj externému úložisku, teda podpore pamäťových kariet.


Na procesore záleží

Nie je v možnostiach jedného článku (s rozumným rozsahom), aby sme si prebrali všetky dostupné procesory a porovnali ich. Preto si aspoň vysvetlíme, prečo na procesore enormne záleží a prečo by ste mali voliť moderný a výkonný model.

Rovnako, ako je to pri počítačoch, mobiloch či televízoroch, je procesor mozgom celej kamery. Má vplyv na kvalitu obrazu – hĺbku farieb, absenciu trhania pri ukladaní na kartu, lepšiu stabilizáciu aj podporu vyššej snímkovej frekvencie FPS). Vplyv má aj na „prostý používateľský komfort“, teda napríklad na to, ako rýchlo reaguje kamera na vaše povely.

Aj keď teda ide o kúsok hardvéru, ktorý bežne „nie je vidieť“, ide o jeden z najdôležitejších parametrov a dobrý dôvod, prečo sú lepšie kamery drahšie.

Outdoorové kamery

Podpora pamäťových kariet

V základe je síce podpora pamäťových kariet samozrejmosťou (štandardne ide o veľkosť microSD – pozrite sa na náš článok, ako vybrať pamäťovú kartu), ale hlavne náročnejší používatelia by si mali pozorne overiť, aké konkrétne parametre kariet sú podporované; predovšetkým ich kapacita.

Ak sa chystáte natáčať dlhé video v top kvalite, možno ste ochotní zainvestovať do špičkovej karty s terabajtovou kapacitou… Kamera, ktorá podporuje pätnástinovú veľkosť, v tom prípade logicky nie je pre vás.

Fyzické vlastnosti kamery

Jedna vec sú „vnútornosti“ kamery, teda čipy, procesory, senzory a podobne. Bola by však chyba ignorovať samotné telo kamery – ergonómiu, kompatibilitu s príslušenstvom, odolnosť, možnosti ovládania… Aj na tom vám bude pri každom používaní záležať.

Odolnosť

Niceboy kameraAsi by ste čakali, že outdoorová kamera bude už z definície nejakým spôsobom odolná. Čakali by ste správne. Aj v odolnosti sú však rozdiely, ktoré musíte pri výbere zohľadniť.

Vydrží kamera extrémne teploty, napríklad mráz na vysoko položenej zjazdovke, prípadne horúce púštne slnko? A čo odolnosť voči vode? Niektoré modely si vyžadujú špeciálne podvodné puzdro, ktoré, okrem iného máva negatívny vplyv na kvalitu zvuku. Iné sú výborne odolné a tesné voči vode samé o sebe a jednoducho s nimi môžete z pláže skočiť rovno do hlbokej vody.

Nezabúdajme ani na rýdzo mechanickú odolnosť. Sú displej a šošovka kamery kryté odolným sklom, napríklad Gorilla Glass? Žiadnu bežnú elektroniku by ste síce nemali ťahať za autom po betóne (samozrejme), ale outdoorová kamera by ideálne mala odolať kontaktu s pieskom, blatom a podobne, a to bez toho, aby ste zvyšné roky jej používania museli trpieť pohľadom na hlboké škrabance.

Skúste si teda vopred premyslieť, akému outdoorovému prostrediu budete kameru pravidelne vystavovať, nech si jej používanie zbytočne nekomplikujete.

Outdoorové kamery odolnosť

Displej je kľúčový

Ako budete kameru ovládať? Štandardom sú, samozrejme, aspoň nejaké klasické tlačidlá, napríklad hlavná spúšť, ale základom je kvalitný displej.

Niektoré modely, napríklad kamery GoPro HERO12 Black, majú dokonca dva displeje, aby ste mali o záberoch prehľad aj pri vytváraní selfie. Štandardom ale je aspoň jeden displej v zadnej časti kamery.

Aký veľký bude? Je dotykový? Na akej technológii je postavený (teda aké bude mať pozorovacie uhly a ako bude čitateľný na slnku)?

GoPro Hero12 Black

Pokročilé funkcie

V prípade akčných kamier je, samozrejme, najdôležitejšie, aby dokázali dobre zvládať primárnu funkciu, na ktorú sú určené: vytvárať video. Aj napriek tomu sa nájdu parametre a funkcie „navyše“, bez ktorých by ste sa možno dokázali zaobísť, ale ktoré môžete zároveň využívať denne, prípadne vďaka nim získať omnoho bohatší používateľský zážitok.


Režimy záznamu

Okrem klasického videa v rôznych rozlíšeniach a FPS ponúka množstvo kamier aj ďalšie režimy záznamu, pričom niektoré z nich bývajú skutočne veľmi zaujímavé.

Po prvé by kamera mala vedieť fotiť, teda vytvárať statické snímky. Ideálne je, ak z nich dokáže vytvoriť napríklad pôsobivý časozberný záznam (timelapse). Populárne, špeciálne v prípade akčných scén, sú aj zábery, ktoré sú spomalené, teda slow-motion alias slow-mo. A čo efektná panoráma, ktorých si milovníci outdooru užívajú mnoho, ale často ich nemajú ako zvečniť? Niektoré kamery, napríklad GoPro, dokážu napríklad samé zostrihať najzaujímavejšie časti záznamu, aby ste ho mohli rovno zdieľať…

Aj režimy a dostupné vychytávky teda stoja pred kúpou za zohľadnenie.


GPS

Podpora GPS je užitočnejšia, ako by ste si možno mysleli. Nielen že môžete pri záznamoch navždy zachovať presnú lokáciu, kde boli vytvorené (editory a prehliadače multimédií dokážu s takýmito informáciami veľmi dobre pracovať), ale vďaka nej môžete aj zaznamenávať rýchlosť pohybu.

Netvrdíme teda, že je GPS absolútnou nutnosťou, ale rozhodne je jeho podpora veľké plus.

DJI akčná kamera


360° natáčanie

Kamery, ktoré dokážu vytvoriť 360° záznam, naberajú neustále na svojej popularite. Niet sa čomu čudovať. Používateľovi poskytujú množstvo kreatívnych možností, ako svoje zážitky zaznamenať a spracovať, napríklad vyrovnávanie horizontu, vytváranie sférických fotografií a videí, natáčanie v režime neviditeľnej selfie tyče a mnoho ďalšieho. Tieto kamery sú vhodné aj na profesionálnejšie zábery, ale človek s nimi už musí vedieť trochu narábať.

V prípade outdoorových kamier funguje 360-stupňové natáčanie na dvoch objektívoch, ktoré snímajú obojstranný záznam, vďaka čomu zachytia celé svoje okolie vo všetkých smeroch. To vytvára obrovský dátový tok náročný na spracovanie. Kamera bude potrebovať skutočne výkonný procesor a kvalitný hardvér, aby to „ustála“. V tomto prípade môžeme odporúčať značku Insta360, ktorá prakticky oživila myšlienku 360° natáčania vo svete outdoorových kamier.

Konektivita v novom tisícročí

Moderná doba so sebou prináša nové požiadavky na možnosti pripojenia. Jedna vec je vybrať z kamery pamäťovú kartu, zasunúť ju do laptopu a pracovať s videosúbormi. V poriadku, to je, pochopiteľne, nevyhnutný základ. Ale čo tak napríklad využiť na prenos dát bezdrôtovú sieť, prípadne video rovno streamovať?


Možnosť streamovania online

Majú vaše starostlivo zeditované videá úspech? Skúste svojich fanúšikov zaujať aj livestreamom. Niektoré modely outdoorových kamier dokážu cez Wi-Fi naživo vysielať na vybrané sociálne siete a platformy (Facebook, Twitch a podobne), a to, samozrejme, úplne verejne, ale aj cez súkromné odkazy pre vybraných divákov.

V minulých rokoch tiež vzrástla popularitu videohovorov a živé vysielanie už tiež dávno nie je výsadou niekoľkých ľudí, akými sú napríklad profesionálni hráči videohier – ide o normálnu a žiadanú vec.

Počítajte s tým, že už ide o relatívne sofistikovanú funkciu, ktorá si vyžaduje kvalitný hardvér a okrem toho aj dobre vyladenú mobilnú aplikáciu. Je teda dostupná skôr pri lepšie vybavených modeloch.

Živé vysielanie akčné kamery

Streamovanie po druhé: Prepojenie s telefónom

Slovo „streamovanie“ označuje nielen vysielanie videa online, ale akýkoľvek jeho bezdrôtový prenos. Častejšia než podpora „livestreamu“ na Facebook a ďalšie siete je možnosť prenášať video v reálnom čase („naživo“) do vášho smartfónu a používať ho zároveň ako diaľkový ovládač kamery.

Toto je naopak funkcia, ktorú vám rozhodne odporúčame a za ktorú sa oplatí si aj mierne priplatiť. Len si overte, či kamera podporuje vašu verziu mobilného operačného systému (iOS, Android). Logicky platí, že čím lepší a modernejší telefón, tým lepšie, ale podpora je štandardne relatívne veľká.

Konektivita outdoorových kamier

Akú značku zvoliť?

Dobrá správa je, že máte na výber a že aj lacné modely dnes ponúkajú slušnú kvalitu záznamu a zaujímavé funkcie. Tie najdrahšie vám naopak – prepáčte nám ľahko patetický výraz – vyrazia dych.

V každom prípade bude záležať hlavne na vašich preferenciách ohľadom výbavy kamery a kvality záznamu a samozrejme na finančných možnostiach – ponuka je tak či tak široká. Pri výbere značky môžete zohľadniť aj to, aké má mobilné a počítačové aplikácie, aké ponúka príslušenstvo a pod.

GoPro příslušenství

Za nie príliš extrémnu čiastku zoženiete najlepšie kamery GoPro HERO12 BlackDJI Action alebo Insta360 One R, čo sú také kvalitné kamery, že ich napríklad používajú aj televízne stanice alebo filmári. Ak napríklad sledujete talkshow, kde moderátor natáčal scénku s hosťom v aute, je pravdepodobné, že doň producenti nalepili napríklad GoPro kamerky.

Na trhu nájdete aj množstvo (skutočne množstvo) modelov, ktoré sú naopak cenovo veľmi dostupné. Značky ako Niceboy alebo LAMAX si potrpia na skvelom pomere ceny a výkonu (veľa muziky za málo peňazí), takže síce neponúknu najlepší záznam na svete, ale rozhodne nejde o nejaké podradné „hračky“.

chcem outdoorovu kameru

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Práca s nožom a presné krájanie surovín sú azda prvé zručnosti, ktoré sa vyučujú na kuchárskej škole. Čo keď vám ale prezradím, že existuje rýchlejšia, pohodlnejšia a bezpečnejšia cesta, ako získať v ...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok