0,00 €
×

Ako vybrať powerbank?

03.02.2023

Len pekná farba vám nezaručí rýchlo a dostatočne nabitý telefón. Pri výbere powerbanku by ste sa mali sústrediť hlavne na jeho kapacitu, rýchlosť a čas nabíjania. Z praktického hľadiska je dôležité aj to, aké má rozmery a či má špeciálne funkcie.

Ako vybrať powerbanku

O čom sa dočítate:

Čo je to powerbank?

Na jednoduchú otázku máme jednoduchú odpoveď: Je to externá batéria, záložný zdroj elektrickej energie, ktorý vám dobije iné zariadenie, ak náhodou nemáte poruke zásuvku. Skladá sa z jedného či viacerých akumulátorov a slúži na nabíjanie zariadení ako sú telefónytablety, fotoaparáty, smart hodinky, navigácie a pod.

Pri výbere powerbanku sa treba sústrediť na dôležité kritériá. Musíte vedieť, na čo externú batériu potrebujete. Pôjdete na dlhú túru, kde nebudete mať prístup k elektrickej energii? Alebo si často zabúdate nabíjačku? Chcete mať výkonný záložný zdroj na dovolenku, festival, do práce, vlaku či lietadla? Budete ju používať často alebo iba občas? Chcete nabíjať viac zariadení naraz? Musí byť odolná? Chcete čo najmenšiu batériu, aby vám nezavadzala?

čo je powerbank

Kapacita powerbanku

Kapacita powerbankov a mobilov je väčšinou uvádzaná pri napätí 3,7 V, takže si ich viete pekne porovnať. Aby mohla externá batéria nabiť vaše zariadenie, jej kapacita musí byť väčšia ako kapacita zariadenia, ktoré s ňou plánujete dobíjať.

Ale riadiť sa pri výbere powerbanku kapacitou uvedenou na obale je trochu ošemetné, lebo nie je celkom presná. Pri nabíjaní (a vybíjaní) zariadenia nastávajú určité straty z tejto kapacity.

kapacita powerbankov

Nebudeme vás zaťažovať vzorcami na výpočet kapacity. Stačí si zapamätať, že „skutočná“ kapacita batérie je takmer vždy o cca 30 či 40 % menšia ako kapacita uvedená na obale. Do úvahy však treba brať aj účinnosť napäťových meničov, ktorá sa zvyčajne pohybuje okolo 80 – 95 %, čím pri vybíjaní powerbanku vzniká strata cca 5 až 20 %.


Aké sú kapacity powerbankov?

  • do 10 000 mAh – tzv. vreckový powerbank, ideálny na občasné dobíjanie v núdzových prípadoch
  • 10 000 až 15 000 mAh – externá energia na dlhšie pobyty na miestach bez prístupu k elektrickej sieti
  • 15 000 až 20 000 mAh – viacnásobné nabíjanie mobilov, foťákov či tabletov
  • 20 000 mAh a viac – dokáže dobiť väčšie zariadenia, ako notebook (ak sa dá dobíjať cez USB port)
     

Tak či onak, čím väčšia kapacita batérie, tým lepšie. Ak vám však stačí na občasné nabíjanie, netreba to preháňať, pretože powerbanka s vyššou kapacitou je aj väčšia a ťažšia, a teda horšie prenášateľná.

Ako vybrať powerbank

Ak však potrebujete energiu na viac dní v prírode, zrejme sa vám oplatí nosiť aj powerbank väčších rozmerov. Dokonca sa vyrábajú aj veľké nabíjacie stanice, ktoré vám poslúžia ako vaša súkromná elektráreň. Prečítajte si, na čo všetko môžete nabíjacie stanice využiť.

Rýchlosť nabíjania powerbankom

Rýchlosť nabíjania zariadenia ovplyvňuje výstupný prúd z konektora. Väčšinou je to spomínaný USB port. Výstupný prúd alebo aj nabíjací prúd, sa udáva v ampéroch (A). Čím vyšší je výstupný prúd, tým rýchlejšie zariadenie nabijete. Ak teda máte powerbank s výstupným prúdom 1 A, nabije vám mobil pomalšie, než ten s výstupným prúdom 2 A. Výhodou nabíjania nižším prúdom je, že pri ňom dochádza k menšej strate kapacity powerbanku.

Čas nabíjania telefónu súvisí s výstupným prúdom a kapacitou batérie telefónu. Napríklad 1A výstupný prúd dobije 3000 mAh batériu zhruba za 3 hodiny. Aby ste zariadenie nabili rýchlejšie, počas nabíjania ho nechajte vypnuté.

rýchlosť nabíjania powerbankom

ttt

Typ konektora powerbanku a počet USB portov

Väčšinu powerbankov kúpite s jedným či viacerými káblami na nabíjanie samotného powerbanku či iných zariadení. Powerbank sa zvyčajne dobíja microUSB káblom a na výstupe najčastejšie nájdete USB-C konektor. Ak vlastníte Apple, určite si zaobstarajte záložný zdroj s konektorom Lightning.

Ak potrebujete nabíjať viacero zariadení naraz, napríklad váš smartfón, a GoPro kameru, určite siahnite po zariadení s 2 či viacerými USB výstupmi. Často sa stretnete s USB portmi s rozdielnymi výstupnými prúdmi (1× 1 A + 1× 2,1 A...).

konektivita powerbanku

Ako nabiť powerbank?

Dôležitá je aj rýchlosť dobíjania powerbanku. Nie všetky vás informujú o stave ich nabitia, preto sa pri niektorých budete musieť spoľahnúť na svoj odhad. Odporúčame vám zadovážiť si powerbanku s ukazovateľom stavu batérie. Rýchlosť dobíjania závisí od vstupného prúdu uvádzaného v ampéroch. Aj tu platí, že čím vyšší vstupný prúd, tým rýchlejšie bude powerbank nabitý.

Ak powerbank napájate z notebooku a nie zo siete, bude to trvať o čosi dlhšie. Odporúčame vám vybrať si zariadenie so vstupným prúdom 1,5 A a viac, najmä ak má veľkú kapacitu. Nezabúdajte aj na výstupný prúd nabíjačky. Aby ste ju nabili rýchlo (prúd adekvátny výstupu 1,5 A), musí byť minimálne rovný vstupnému prúdu powerbanku (musí to teda byť aspoň 1,5 A nabíjačka).

ako nabiť powerbank

Typ batérie powerbanku

Na trhu nájdete powerbanky s Li-Ion batériami alebo Li-Pol batériami. Li-Ion batérie sú kvalitné a cenovo veľmi výhodné. Ich najväčšou výhodou je, že sa môžu nabíjať v ktorejkoľvek fáze vybitia. Pozor, neodporúčame ich vybíjať úplne! Ľahko ich tak poškodíte alebo znížite ich celkovú kapacitu. Výhodou Li-Pol batérií je, že sa nevybíjajú samovoľne, ak ich dlhšie nepoužívate. Za túto výhodu si však aj priplatíte.

Výbava a špeciálne funkcie

Powerbanky majú rôzne funkcie či výbavu. Je na vás, ktoré sa vám zídu vhod a ktoré by pre vás boli zbytočné. Určite vám odporúčame siahnuť po powerbanku s indikáciou nabitia. To, koľkokrát vám ešte powerbank nabije zariadenie alebo aký je stav jeho nabitia, sa dozviete buď vďaka LED dióde, alebo displeju, ktorý nájdete skôr na drahších modeloch, pretože vám poskytne presnejšie údaje.

powerbank s displejom

Ak sa nechcete zapodievať káblami, nájdu sa aj powerbanky s bezdrôtovým nabíjaním. Ich výhoda vám je asi jasná, no ak takýto typ chcete, uistite sa, že má funkciu bezdrôtového nabíjania aj nabíjané zariadenie, takže certifikáciu Qi.

Veľmi populárne sú aj powerbanky s rychlonabíjaním. Aj tu platí, že rýchle nabíjanie musí podporovať aj nabíjané zariadenie. Ak teda vlastníte smartfón s touto funkciou, investovať do powerbanku s rýchlym nabíjaním sa iste oplatí. Ak plánujete dlhší pobyt v prírode, stojí za to zvážiť kúpu powerbanku so svietidlom

powerbanky s bezdrôtovým nabíjaním

Tým, ktorí sa chystajú na skutočne dlhé výlety v prírode bez prístupu k zásuvke, sa naozaj vyplatí investovať do solárneho powerbanku. Pred vaším dobrodružstvom ho nabite doplna, a potom ho už stačí zaviazať napríklad na batoh a nechať solárne panely priebežne dobíjať batériu vďaka slnečnému svetlu (nie teplu). Nespoliehajte sa však, že vám ju dobije na 100 %, pretože toto nabíjanie je veľmi pomalé. Ako rezerva vám to ale určite vystačí a powerbank zostane „pri živote“ dosť dlho.

Iste sa vám už stalo, že sa vám vybili viaceré zariadenia naraz. To sa vám môže stať aj s powerbankom a napríklad smart hodinkami, ktoré si potrebujete nabiť. A čo teraz? No, teraz by bolo vhodné mať powerbank s funkciou paralelného nabíjania. Čo to znamená? Že môžete naraz nabíjať powerbank a z powerbanku nabíjať spomínané inteligentné hodinky.

A keďže je trh obrovský a konkurencia ešte väčšia, niektorí výrobcovia sa snažia zaujať špeciálnymi funkciami, ako napríklad powerbankom so vstavaným reproduktorom a stojančekom, čo sa môže hodiť ako darček menej náročnému používateľovi, ktorý ocení funkciu repráku.

powebank so solárnym nabíjaním

Powerbank pre iPhone

„Ale ja mám iPhone!“ To je skvelé, takže jediné, čo na spoľahlivé dobitie vášho telefónu potrebujete, je externá batéria s napájacím konektorom Lightning. Apple má však svoje vlastné, šikovné riešenie, a to kryt na mobil, tzv. Smart Battery Case, s ktorým si nabijete svoj iPhone 11 aj bez powerbanku. S vyššími modelmi zas výborne spolupracuje batéria Apple MagSafe. Zásluhou technológie MagSafe možno totiž batériu pricvaknúť na chrbát mobilu a dobíjať ho za pochodu.

Powerbank pre notebooky

Čo ak chcete záložnú energiu pre váš notebook? Nebojte, nabijete aj ten. Váš notebook sa však musí dať dobíjať cez USB port. Ak sa notebook nedá dobíjať cez USB port, stačí vám zohnať si redukciu, ktorá bude kompatibilná s powerbankom aj notebookom.

Notebook však potrebuje veľa energie, a preto aj powerbank pre notebooky potrebuje veľkú kapacitu To znamená, že bude veľký aj rozmermi a hmotnosťou. Na dobitie notebooku kupujte externú batériu s kapacitou minimálne 20 000 mAh až 30 000 mAh. Opäť však pozor na to, aby ste nekúpili zbytočne veľký powerbank, pretože môže byť koniec-koncov rovnako ťažký ako váš notebook.

powerbank na notebooky

Štartovací powerbank

Áno, skutočne existujú aj powerbanky, s ktorými dokážete naštartovať auto, ak sa mu vybije batéria. Majú vyššiu kapacitu a dostanete k nim aj káble na naštartovanie batérie auta. Mať štartovací powerbank v aute pre prípad núdze je skvelé, no treba mať na mysli, že keď ho necháte len tak „ležať“ v aute, môže sa časom vybiť. Preto jeho stav nabitia pravidelne kontrolujte, príp. si ho dobíjajte. 

Môžem si vziať powerbank do lietadla?

Ak sa chystáte na dovolenku a plánujete si vziať aj záložný zdroj energie, problém mať zrejme nebudete. Powerbank je v lietadle zväčša povolený, no jej kapacita nesmie byť vyššia ako 20 000 mAh a jej výdrž nesmie presahovať 100 Wh, pričom obe tieto informácie musia byť na obale. Tak či onak, každé letisko, krajina či letecká spoločnosť majú svoje vlastné pravidlá, preto bude najlepšie informovať sa ešte skôr, než do lietadla s powerbankom nasadnete alebo si ho dáte do batožiny. Inak by vám mohol zostať na letisku.

powerbank a lietadlo

Powerbank a počasie

Ak sa chystáte na dlhú túru do prírody, kde bude váš powerbank vystavovaný rôznym vonkajším vplyvom, iste sa vám zíde aj čo najlepšia odolnosť powerbanku. Na trhu nájdete outdoorové powerbanky s rôznymi stupňami krytia, tak ako je to aj pri iných zariadeniach. Zvyknú byť odolné proti vode, nárazom, prachu a podobne.

A čo mrazivé počasie? Bohužiaľ, powerbanky, ktoré sú prispôsobené extrémnym chladom sa nevyrábajú, takže vám odporúčame zobrať si na mrazivý výlet outdoorový powerbank s vyššou kapacitou, aby vám zostala nejaká energia, ak vám ju zima začne vybíjať. Aby ste ho udržali nabitý čo najdlhšie, radšej si ho v ruksaku zabaľte do oblečenia a dajte čo najďalej od chladnej zimy. A naopak, powerbanku škodí aj priveľké teplo, rozhodne ho zbytočne nenechávajte na pečúcom slnku.
 

Chcem kúpiť powerbank


Súvisiace články:

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Práca s nožom a presné krájanie surovín sú azda prvé zručnosti, ktoré sa vyučujú na kuchárskej škole. Čo keď vám ale prezradím, že existuje rýchlejšia, pohodlnejšia a bezpečnejšia cesta, ako získať v ...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok