0,00 €
×

Recenzia Samsung Galaxy S21+ a S21 5G: Skvostné telefóny s top výbavou

22.03.2021

samsung_galaxy_s21_a_s21_5g

Obsah článku:

Tento rok Samsung predstavil svoje top modely Galaxy S skôr než obvykle. Najvyšší Galaxy S21 Ultra 5G sme pre vás recenzovali nedávno, dnes sa pozrieme na dva menšie modely – Galaxy S21+ 5G a Galaxy S21 5G.

Ide o telefóny pre tých najnáročnejších používateľov, ktorí vyžadujú špičkovú výbavu, výkon a výdrž. Zbierajú kladné hodnotenia od používateľov i novinárov a my pokojne tiež rovno prezradíme, že podľa nás je chvála oprávnená a pridávame sa k nej. To ale neznamená, že by nemalo zmysel čítať ďalej… Poďte sa s nami na obe novinky pozrieť dôkladne.

Dva prakticky zhodné modely

Na úplný úvod si uveďme rozdiely medzi obidvoma dnes testovanými modelmi. Sú de facto zhodné, líšia sa len uhlopriečkou (6,7" pri modeli Galaxy S21+ vs. 6,2" pri modeli S21), a logicky teda tiež kapacitou batérie, ktorú sa do tela telefónu podarilo vtesnať (4 800 mAh vs. 4 000 mAh).

Zvyšok hardvérovej výbavy – procesor, fotoaparáty, softvér, parametre displeja atď. atď. – je zhodný. Platí to aj pre operačnú pamäť (8 GB RAM pri oboch modeloch) a ponúkanú kapacitu internej pamäte (128 alebo 256 GB pri oboch modeloch).

Jediný ďalší rozdiel je v materiáli zadnej strany telefónu – odolné sklo Gorilla Glass Victus pri Galaxy S21+, zosilnený polykarbonát Glasstic pri Galaxy S21 – a tiež v dostupných farebných variantoch.

Model Galaxy S21 sa predáva vo fialovej farbe Phantom Violet (tú sme recenzovali), tmavo šedej Phantom Gray, bielej Phantom White a ružovej Phantom Pink. (Odkazy vyššie vedú vždy na 256 GB variant, ale predávame aj 128 GB modely.)

samsung_galaxy_s21_a_s21_5g

Model Galaxy S21+ si môžete zaobstarať v rovnakej fialovej Phantom Violet, čiernej Phantom Black a striebornej Phantom Silver.

samsung_galaxy_s21_a_s21_5g

Prvotriedne spracovanie a ergonómia

Pochvala či kritika vzhľadu je do určitej miery nevyhnutne subjektívna. Niektoré veci ale môžeme posúdiť úplne objektívne a tými začneme.

Z hľadiska mechanického spracovania sú telefóny dokonalé, ako bezpochyby pri top modeloch značky máme právo očakávať. Nehovorím pritom samozrejme o tom, že „nič nevŕzga“, ale o skutočne majstrovskom spracovaní.

Smartfón krásne pasuje do ruky a ponúka istý úchop, ale zároveň sa vďaka zaobleným rohom veľmi pohodlne drží. Tlačidlá sú pri oboch modeloch na pravej hrane – hore kolíska hlasitosti, pod ňou uzamykacie tlačidlo. Slot na SIM kartu a moderný konektor USB-C nájdete naspodku.

samsung_galaxy_s21_a_s21_5g

Ultrasonická čítačka odtlačkov prstov je stále skrytá v displeji a je špičková. Pri priamom porovnaní s mojim vlastným Galaxy Note10+ (z roku 2019) je vidieť, ako sa Samsung posunul. Nie že by staršie modely mali čítačku nejak veľmi zlú, ale pri Galaxy S21+/S21 je mimoriadne rýchla a dokonale spoľahlivá – odomykanie bolo bleskové. Displej je krytý sklom Gorilla Glass Victus, ktoré je naozaj nesmierne odolné.

Na záver ešte chválim odolnosť proti vode podľa štandardu IP68. Nejde síce o unikátnu funkciu, ale ani o „samozrejmosť“ a je dobre, že Samsung túto vlastnosť neopomenul.

Snímač odtlačkov prstov je úžasne spoľahlivý a rýchly.

Odvážny dizajn

A čo vzhľad ako taký? Vpredu vás už tradične poteší takmer bezrámčekový displej, a to plochý (nie zakrivený po stranách ako pri modeli Ultra). Predný fotoaparát sa skrýva v dosť nenápadnom „priestrele“ v hornej časti obrazovky, čo je asi to najlepšie, čo môžeme chcieť, kým sa v budúcnosti „skryté“ fotoaparáty nenaučia fotiť „skrz displej“.

Ako sme už hovorili, telefón sa výborne drží a v žiadnom prípade neplytvá miestom. Displej tvorí cca 88 % prednej plochy, takže síce držíte v ruke takmer sedempalcovú uhlopriečku, ale vďaka pretiahnutému pomeru strán (20 : 9) a takmer neexistujúcim rámčekom je mobil vlastne veľmi kompaktný.

Hlavným dizajnovým prvkom je ale zadná strana, konkrétne fotoaparáty. Že vyčnievajú, pretože optika a hardvér sa musia niekam zmestiť, to je už dnes štandard. Samsung ale zvolil veľmi netradičný vzhľad, kedy namiesto bežných „varných platničiek“ alebo „ostrovčekov“ prepojil plochu fotoaparátov s kovovým bokom telefónu. A to navyše pri niektorých vyhotoveniach v kontrastnej farbe.

Fialové telefóny majú boky a podklad fotoaparátov zlatý, rovnako ako ružový Galaxy S21. Biely a strieborný variant sú skombinované s jasnejšou striebornou, takže i tam je dizajn kontrastný; iba šedé/čierne modely sú farebne zladené.

samsung_galaxy_s21_a_s21_5g

Tým končíme s objektívnymi faktami a ideme hodnotiť. Pokiaľ vás dizajn nezaujal alebo vám pripadá vyslovene nevydarený, vyhovárať vám to rozhodne nebudem, ale osobne som z telefónov nadšený. Na prvý pohľad zaujmú – a to podľa mňa v dobrom slova zmysle. Pôsobia luxusne – ale podľa mňa nie gýčovito. Snaha dizajnovo upozorniť na fotoaparáty namiesto toho, aby ich výrobca viac či menej úspešne skrýval, sa mi páči aj „marketingovo“. Navyše konečne je tu originálny, neopozeraný dizajn.

Samsung Galaxy S21+ 5G
6,7" uhlopriečka • displej Dynamic AMOLED
• 2400 × 1080 Full HD+ (394 PPI) • procesor
Exynos 2100 (8-jadrový) • pamäť RAM 8 GB
• interná pamäť 128/256 GB • trojitý zadný
fotoaparát 12 (f/1,8) Mpx + 12 (f/2,2) Mpx
+ 64 (f/2,0) Mpx • predný fotoaparát 10 Mpx
• Bluetooth • NFC • LTE • GPS • Wi-Fi
• USB-C • OTG • kapacita batérie 4 800 mAh
• bezdrôtové nabíjanie (15 W) • rýchlonabíjanie
(25 W)

Dokonca by som si aj ako konzervatívny používateľ, ktorý by normálne siahol po čiernom telefóne, s chuťou vybral originálny fialovo-zlatý alebo inak výrazný. Môžete sa môjmu nadšeniu zasmiať, ale je úprimné…

Vráťme sa však naspäť na zem a na zadnej strane sa ešte pozrime na rozdiel medzi oboma telefónmi, ktorý sme spomínali vyššie. Zadná časť Galaxy S21+ je rovnako ako displej pod ochranou Gorilla Glass Victus, nie je ale na dotyk rovnako „sklenená“ ako displej. Pripomínajú skôr – odpusťte, prosím, taký mätúci popis – niečo medzi sklom, plastom a kovom, pričom pocitovo majú najbližšie k matnému, ale veľmi vyhladenému plastu.

Samsung Galaxy S21 je chránený materiálom s obchodným názvom Glasstic – zosilneným polykarbonátom.

 

Aj keď sú materiály rôzne, zadné strany sú pocitovo veľmi podobné. Rozdiel je v tom, že po Galaxy S21 („plastovom“) trochu horšie kĺže prst, čo môže byť vlastne výhoda v podobe ešte istejšieho úchopu. Galaxy S21+ („sklenený“) ale pôsobí luxusnejšie; ak už nie na pohľad, tak rozhodne na dotyk. A, samozrejme, ani on sa nekĺže.

samsung_galaxy_s21_a_s21_5g

Displej na najvyššej úrovni

Displeje sú úžasné – a to síce znie ako subjektívna chvála, ale je to fakt. Rôzne varianty a generácie AMOLED displejov od Samsungu sú legendárne, vyhrávajú nezávislé ocenenia, a Samsung ich dokonca dodáva aj mnohým svojim konkurentom.

Jemné rozlíšenie úprimne zas až tak nespozorujete, aj keď poteší. Sú ale funkcie, ktorými vás 6,7", respektíve 6,2" Dynamic AMOLED 2X obrazovka naozaj ohromí.

V prvom rade je to obnovovacia frekvencia až 120 Hz. Úplne úprimne – myslel som si, že by v tomto prípade mohlo ísť len o „marketing“, teda hru na čo najväčšie číslo s minimálnym reálnym dopadom. Mýlil som sa. Ako hovorím, som zvyknutý na Note10+, vynikajúci smartfón starý ani nie dva roky, ale plynulosť 120 Hz displeja je oproti nemu ohromujúca. Spozorujete ju pri posúvaní položiek v menu, feedoch na sociálnych sieťach aj výsledkoch vyhľadávania na Google – a to naozaj viditeľne. „Obyčajné“ telefóny sú pre mňa odteraz trhané.

samsung_galaxy_s21_a_s21_5g

V druhom rade ide o tradične vynikajúce vlastnosti AMOLED (skvelé farby, skvelý kontrast), ktoré Samsung posúva k dokonalosti. Maximálny jas vzrástol na úctyhodných 1 300 nitov, čo oceníte nielen pri sledovaní obsahu v HDR, ale tiež napr. pri používaní telefónu počas slnečného dňa. A ochrana očí pred škodlivým modrým svetlom (ktoré okrem iného narušuje spánok) je na ešte väčšej úrovni, takže obrazovku telefónu si môžete užívať naplno bez obáv z prebdených nocí.

Výhodou AMOLED displejov je tiež ich úspornosť (zjednodušene: čierna plocha nesvieti a nespotrebováva energiu), takže Samsung už roky ponúka tzv. Always-On displej – na zamknutej obrazovke môže stále zobrazovať napr. hodiny a k nim niekoľko ďalších informácií, pričom dopad na výdrž je minimálny.

Možností nastavenia zobrazenia máte k dispozícii nepreberné množstvo, od celkového vyznenia farieb po režim Čas spánku, kedy telefón v nastavenú hodinu sfarbí displej do odtieňov šedej, aby vás večer nelákal k prehliadaniu Instagramu a išli ste včas spať. 

Pri Samsungu máte k dispozícii obrovské množstvo voliteľných nastavení. Menej skúseným alebo menej náročným používateľom ich ale nikto nevnucuje, telefón po vybalení funguje tak, ako má.

Úžasné fotoaparáty

Tvrdím síce, že najzásadnejšia časť hardvéru je displej, pretože na ten sa pozeráte, kedykoľvek máte telefón v ruke, nech už na ňom robíte čokoľvek. Fotoaparáty sú ale v súčasnosti hneď na druhom mieste a Samsung si dal záležať.

Základom je špičkový 12 Mpx hlavný fotoaparát, ktorý vytvára nádherné snímky nielen počas dňa, ale tiež v zhoršených svetelných podmienkach. Ďalej telefón ponúka 12 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát, ktorého uhol záberu je podobný tomu, aký má ľudské oko – preložené do slovenčiny to znamená, že zachytíte približne rovnaký obraz, aký vidíte, takže tento fotoaparát oceníte pri snímaní panorám, veľkých architektonických monumentov alebo početných skupín osôb. Po tretie máte k dispozícii 64 Mpx teleobjektív. Ten sa okrem zoomu hodí tiež na vytváranie veľmi jemných 64 Mpx snímok.

A bola by chyba nespomenúť vynikajúci 10 Mpx predný fotoaparát. Pokiaľ si potrpíte na selfíčka, môžete mať istotu, že budú veľmi detailné (alebo sa, naopak, môžete skrášliť pomocou obľúbených „beauty filtrov“).

Ukážkové snímky

samsung_galaxy_s21_a_s21_5g

Farebná hračka s divokými vzormi na farebnej podložke s textúrou? Pre Galaxy S21+ 5G žiadny problém.
 

samsung_galaxy_s21_a_s21_5g

Veľmi slnečné počasie, kontrastný chodník, tiene a ostrenie „na nekonečno“. Všetko je nádherné ostré a realisticky farebné.
 

samsung_galaxy_s21_a_s21_5g

Problém ale hlavný fotoaparát nemá ani s daždivým počasím a škaredým zimným šedým nebom.
 

samsung_galaxy_s21_a_s21_5g

Ako je detailná fotka vytvorená 64Mpx fotoaparátom? Pozrite sa, aký kúsok sme vystrihli 1 : 1.
 

samsung_galaxy_s21_a_s21_5g

Portrétny režim som vyskúšal na plyšovej Minnie, aby ste netrpeli pohľadom na moju tvár.
 

samsung_galaxy_s21_a_s21_5g

Medzi populárne režimy fotoaparátu patrí napríklad Jedlo, ktoré trochu prehnane zvýrazní odtiene vašich kulinárskych výtvorov.

Fotoaparát s inteligentnými funkciami

Niekoľko funkcií fotoaparátu si zaslúži detailnejšie priblíženie. Nočný režim je zase o niečo lepší. Stále vyžaduje pevnú ruku (alebo ideálne statív), pretože snímanie trvá dlhší čas. Výsledok ale stojí za to – telefón vytvára naozaj krásne presvetlené snímky, aj keď fotíte napríklad v tmavšej miestnosti. (Pochopiteľne v takom prípade nezachytí ostro pohyb, ale to od neho objektívne nemôžeme chcieť.)

Samsung veľmi propaguje priblíženie, konkrétne 30-násobné digitálne zväčšenie Space Zoom. Úprimne som preň počas recenzovania nenašiel využitie (predsa len kvalita snímok výrazne klesá s každým „neoptickým“ kúskom priblíženia), ale musím pochváliť inteligentnú stabilizáciu Zoom Lock – priblíženie je teda použiteľné.

Čo ale chválim s veľkým nadšením, sú funkcie videa. Telefóny natáčajú v až neuveriteľnom 8K (pri 24 snímkach za sekundu) – z takto jemných záberov dokonca môžete ukladať momentky vo vysokom rozlíšení (8K zodpovedá 33 Mpx). Ešte užitočnejšie je ale podľa mňa veľmi plynulé 4K video pri 60 snímkach za sekundu. A vďaka funkcii Superstabilizácie, ktorá zjemní aj veľmi silné otrasy, poslúži telefón tiež ako akčná kamera (tentokrát už „len“ vo Full HD).

Fotoaparáty využívajú umelú inteligenciu, aby vám poradili s kompozíciou, rozpoznali fotografovaný objekt a prispôsobili mu parametre fotenia (rozoznajú napríklad zviera, bábätko, prírodu…), a tiež aby vám prípadne odporučili vhodný režim. Tých máte k dispozícii veľmi veľa, od portrétov (a portrétnych videí) cez spomínaný Nočný režim či režim Jedlo.

Súrodencom Galaxy S21/S21+ teda rozhodne prislúcha označenie „špičkové fotomobily“.

samsung_galaxy_s21_a_s21_5g

Skvelá hardvérová výbava

Nemusíme dôkladne rozberať technické parametre osemjadrového 5 nm procesora Samsung Exynos 2100 – podstatné je, že je výkonný, a napriek tomu úsporný. Navyše je pripravený na 5G, teda siete novej generácie, takže akonáhle ich operátori plnohodnotne spustia, budete môcť surfovať, streamovať, sťahovať aj uploadovať maximálnou rýchlosťou.

8 GB RAM je dostačujúcich. Viac ponúka napríklad verzia Ultra a určite by to nebolo na škodu, ale osem skutočne bohate stačí a telefón je dokonale svižný. Dostačujúce je tiež interné úložisko s kapacitou 128 alebo 256 GB. Slot na pamäťovú kartu síce telefón neponúka, ale pri daných kapacitách to ani nie je nutné.

Poteší ešte prítomnosť novej Wi-Fi 6. Telefón, samozrejme, funguje aj v „starých“ sieťach, ale je rozhodne príjemné, že si poradí aj s najnovšími štandardmi.

samsung_galaxy_s21_a_s21_5g

Všimnete si na displeji žltú ikonu – umelá inteligencia fotoaparátu rozpozná, že fotí zviera, a prispôsobí tomu nastavenia.

Batérie majú už zmieňovanú kapacitu 4 800, resp. 4 000 mAh. Samsung sľubuje celodennú výdrž a môžeme potvrdiť, že s percentami hospodári naozaj výborne – nemal som problém ani pri náročnom používaní (často a dlho rozsvietený displej, sťahovanie väčších objemov dát, občasné hranie hier…).

Samsung Galaxy S21 5G
6,2" uhlopriečka • displej Dynamic AMOLED
• 2400 × 1080 Full HD+ (421 PPI) • procesor
Exynos 2100 (8-jadrový) • pamäť RAM 8 GB
• interná pamäť 128/256 GB • trojitý zadný
fotoaparát 12 (f/1,8) Mpx + 12 (f/2,2) Mpx
+ 64 (f/2,0) Mpx • predný fotoaparát 10 Mpx
• Bluetooth • NFC • LTE • GPS • Wi-Fi
• USB-C • OTG • kapacita batérie 4 000 mAh
• bezdrôtové nabíjanie (15 W) • rýchlonabíjanie
(25 W)

Kritiku si ale zaslúži fakt, že k „drahému“ luxusnému telefónu nedostanete nabíjací adaptér, iba kábel.

Samsung sa môže vyhovárať na ekológiu či na logistiku (bez nabíjačky máte menšie balenie), ale po prvé sa v súčasnosti hodí mať viac nabíjačiek (napr. v spálni, v obývačke, v práci…), takže i keď už jednu máte, nie je to dôvod nechcieť ďalšiu, po druhé sa k smartfónu podobnej úrovne hodí kvalitná rýchlonabíjačka, ktorá nestojí málo a v balení by pri top modeli potešila.

Aj keď ale tento krok môžeme kritizovať a musíte počítať s tým, že nabíjačku si budete musieť dokúpiť, nemení to nič na tom, že telefóny ako také sú absolútne špičkové a zaslúžia si pochvalu.

samsung_galaxy_s21_a_s21_5g

Skvele vyladený softvér

Samsung má dlhodobo výborne vyladený softvér, ktorý navyše pravidelne aktualizuje (pri nových modeloch nám prišla aktuálna marcová bezpečnostná aktualizácia hneď v prvých dňoch mesiaca, čo je pôsobivé).

Nadstavba One UI je nielen pekná, ale tiež plná inteligentných vychytávok. Napokon sa často funkcie od Samsungu po rokoch dostávajú do čistého Androidu. A naopak, One UI často v aktualizáciách pridáva funkcie, na ktoré ste predtým potrebovali aplikáciu (napr. možnosť zobraziť chatovacie okná ako plávajúce bubliny „nad“ inými aplikáciami).

Zmienku si zaslúži Tmavý režim (prepne systém a vybrané aplikácie do tmavého motívu, ktorý šetrí vaše oči, a vďaka AMOLED displejom aj batériu). Veľmi vydarené sú systémové aplikácie, napríklad Fotoaparát, a užitočné sú aj doplnkové aplikácie Samsungu, ako je monitoring zdravia/aktivít Samsung Health alebo komunitná/diagnostická aplikácia Samsung Members.

samsung_galaxy_s21_a_s21_5g

Pretože sú displeje Galaxy S21 i Galaxy S21+ veľké a prehľadné (a vysoké), môže sa vám hodiť funkcia rozdelenia obrazovky na dve časti (nie nutne polovice, veľkosť si upravujete sami). Intuitívne by som to možno odbil mávnutím ruky ako „zbytočnú funkciu“, ale popravde som ju začal používať – konkrétne v jednom nemenovanom hypermarkete nakupujem rovno do tašky, tovar skenujem telefónom a následne platím pri samoobslužnej pokladni. To je jedna polovica displeja. Na druhej mám zobrazený nákupný zoznam, kde si odškrtávam, čo som už úspešne našiel. Tiež som už pri vyberaní darčekov s kamarátom mal na jednej časti obrazovky chat a na druhej prehliadač s e-shopom. Na PC je to, samozrejme, komfortnejšie, ale na mobile plne použiteľné.

Z funkcií, ktoré (oprávnene) propaguje sám Samsung, spomenieme aj Link to Windows. Cez účet Microsoft môžete pri pripojení do rovnakej siete „spárovať“ mobil s počítačom. Priamo vo Windows prijímate správy, zobrazujete notifikácie (pri počítačoch s Bluetooth môžete aj volať), prehliadate fotografie, jednoducho prenášate súbory sem tam, a dokonca aj môžete spúšťať množstvo aplikácií.

Softvér je teda skvelý. Pokiaľ si telefón chcete detailne nastavovať a hrať sa s ním, môžete. Pokiaľ vás to nezaujíma, chcete skrátka funkčný, pekný, prehľadný systém, máte ho k dispozícii hneď po vybalení z krabičky.

samsung_galaxy_s21_a_s21_5g

Záver

Týždne strávené s Galaxy S21 | Galaxy S21+ 5G boli radosť aj pre „rozmaznaného“ používateľa, ktorý je na kvalitné smartfóny zvyknutý. Sú úžasne plynulé (a to ako ich chod, tak zobrazenie na 120 Hz displeji), ponúkajú ohromujúcu fotografickú výbavu, skvele vyladený softvér s inteligentnými vychytávkami, dôstojnú výdrž, špičkové spracovanie a neopozeraný, za mňa veľmi vydarený dizajn. Patrí aktuálne medzi najlepšie telefóny na trhu a môžeme ich s čistým svedomím odporučiť.

Klady (+): Zápory (-):
+ Úžasný displej - V balení chýba nabíjačka
+ Všestranné, mimoriadne kvalitné fotoaparáty - Nepodporuje microSD karty
+ Kvalitné spracovanie a špičková ergonómia - Iba 25 W rýchlonabíjanie                                   
+ Krásny, originálny dizajn
+ Vynikajúci hardvér a vyladený softvér

 

Chci Samsung Galaxy S21

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Práca s nožom a presné krájanie surovín sú azda prvé zručnosti, ktoré sa vyučujú na kuchárskej škole. Čo keď vám ale prezradím, že existuje rýchlejšia, pohodlnejšia a bezpečnejšia cesta, ako získať v ...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok