0,00 €
×

Samsung Galaxy S20, S20+ a S20 Ultra 5G: V hlavnej úlohe fotoaparáty

13.02.2020

Samsung odhalil dlho očakávané novinky v podobe smartfónov Galaxy S20, S20+ a S20 Ultra 5G. Predstavujú mobilnú revolúciu, a to hlavne v oblasti fotoaparátov.

Samsung Galaxy S20
Nová generácia Samsung Galaxy S: Modely S20, S20+ a S20 Ultra 5G.

Juhokórejský gigant Samsung práve predstavil špičkové nové smartfóny radu Galaxy S. Keby sa držal tradície, volali by sa Galaxy S11 a išlo by len o malú evolúciu oproti predchádzajúcej generácii (podobne ako pri S6 → S7 a S8 → S9). Lenže Samsung tentokrát prekvapil.

Tri nové „eskové“ telefóny sú od predchádzajúcej generácie nielen odlišné výbavou, ale dokonca na ňu ani číselne nenadväzujú – Samsung sa rozhodol vstup do novej dekády osláviť novým číslovaním. Poďme sa teda na Galaxy S20, S20+ a S20 Ultra 5G pozrieť dôkladne.

Tieto modely, žiaľ, už nepredávame. Môžete sa ale pozrieť na nové špičkové smartfóny z radu Samsung Galaxy S.

Samsung Galaxy S20Traja obri bez rámčekov

Tentokrát neponúka Samsung dva skoro rovnaké modely a jeden „lacnejší“ (ako minulý rok pri Galaxy S10, S10+ a S10e), ale vydal sa tak trochu opačnou cestou.

Podobné sú si varianty S20 a S20+, pričom ani verzia bez plusu v názve nie je ochudobnená alebo nejakým iným spôsobom nedôstojná – hlavný rozdiel je v menšej uhlopriečke a jednom chýbajúcom objektíve. Úplne na vrchole ponuky je potom model Galaxy S20 Ultra 5G. Jeho rodinná príslušnosť sa nezaprie, ako sami vidíte na fotkách, ale výbava sa už v niekoľkých zásadných ohľadoch líši.

Všetky tri modely ponúkajú displej postavený na technológii Dynamic AMOLED 2X, ktorá je pre Samsung stálicou. Očakávať môžete nádherné podanie farieb, dokonalý kontrast, rovnako ako podporu HDR10+. Galaxy S20 má dnes už typicky pretiahnutú (veľkú) uhlopriečku 6,2", model S20+ uhlopriečku 6,7" a najvyššia verzia S20 Ultra 5G dokonca 6,9".

Displej s frekvenciou až 120 Hz

Galaxy S20, S20+ aj S20 Ultra 5G ponúkajú jemné rozlíšenie 3 200 × 1 440 pixelov, naozaj sa nemusíte obávať nejakých kompromisov ani pri v úvodzovkách „najnižšom“ z najvyšších modelov. Novinkou je podpora obnovovacej frekvencie až 120 Hz, ktorá je dostupná vo chvíli, keď maximálne rozlíšenie znížite a zapnete príslušnú voľbu v menu.

Vďaka nej môžu byť plynulejšie napríklad animácie či videá alebo posúvanie textu. Vyššiu obnovovaciu frekvenciu môžete oceniť napríklad aj v hrách. Má síce negatívny vplyv na výdrž, ale kapacita batérie je pri všetkých modeloch výborná – k tomu sa dostaneme o chvíľu.

Pri dizajne sa ešte patrí povedať, že telefóny sú dostupné v niekoľkých elegantných farebných variantoch a že na zadnej strane nájdete vystúpenú a dizajnovo výraznú plochu s objektívmi, ktorá sa pri novopredstavených smartfónoch stáva vlastne štandardom.

Samsung Galaxy S20
Na výber máte z niekoľkých elegantných farebných variantov.

Revolúcia vo fotoaparátoch

Samsung Galaxy S20

Zmena vo fotografickej výbave je oproti minulej generácii extrémna. Zároveň ide o parametre, v ktorých nájdeme najväčší rozdiel medzi modelmi S20/S20+ a najvyšším S20 Ultra 5G.

Začneme teda pri dvoch nižších modeloch. Obom slúži ako hlavný 12 Mpx objektív, ktorý však má oproti smartfónom rodiny S10 väčší snímač. S20 a S20+ majú oproti svojmu predchodcovi snímač 1,7 väčší ×.To znamená lepšie zachytenie snímky a menej chýb, ako napríklad šum. Samsung tiež pridal svoj už tradičný ultraširokouhlý objektív, ktorý sa hodí pri fotení architektúry, veľkých skupín ľudí a pod. Aj ten ponúka rozlíšenie 12 Mpx.

Samsung Galaxy S20 aj väčší S20+ disponujú aj teleobjektívom, ktorý využíva snímač s rozlíšením 64 Mpx. Ponúka optickú stabilizáciu obrazu (OIS) a priblíženie 3x. Pokiaľ navyše využijete space (hybridný) zoom, ktorý si pomáha aj softvérovo, môžete obraz priblížiť až 30x.

Teraz na chvíľu skočíme na prednú stranu, kde pri oboch telefónoch nájdete 10 Mpx prednú kameru. Za zmienku stojí, že výrez („priestrel“) má o milimeter menší priemer než pri minulej generácii – 3,5 mm.

V tom sa teda výbava modelov S20 a S20+ zhoduje. Nakoniec sa ešte vrátime dozadu k jedinému rozdielu: Galaxy S20+ ponúka navyše snímač hĺbky priestoru (DepthVision Camera), ktorý fotoaparátu pomáha napríklad pri rozmazávaní pozadia (efekt bokeh) a tiež v rozšírenej realite.

Fotografická výbava Galaxy S20 Ultra 5G je ešte výnimočnejšia. Hlavný objektív využíva neuveriteľný 108 Mpx snímač s veľkou plochou a aj on oproti svojmu predchodcovi z radu S10 vyrástol, a to dokonca hneď 2,9x.

Samsung Galaxy S20

Doplní ho rovnaký 12 Mpx ultraširokouhlý objektív a snímač hĺbky priestoru ako pri nižších modeloch. Tým hlavným lákadlom je ale teleobjektív. Síce má papierovo menšie rozlíšenie než modely S20/S20+, konkrétne „iba“ 48 Mpx, ale vo výsledku je lepší – smartfón totiž ponúka lepšie vlastnosti šošovky. Samotný 10x optický zoom môžete vo výsledku softvérovo navýšiť až na 100x space zoom. To je neuveriteľné priblíženie, vďaka ktorému krásne odfotíte aj naozaj vzdialené objekty.

A predná „kamerka“? 40 Mpx a svetelnosť f/2.2 sa postarajú o skutočne dychberúce selfíčka.


Snímky v „normálnom“ rozlíšení
Galaxy S20 Ultra 5G umožňuje vytvárať fotky
v plnomrozlíšení 108 Mpx (stačí povoliť v menu).
V praxi však viac oceníte jeho schopnosť poskladať
informácie z veľkého senzora. Konkrétne z deviatich
„odfotených“ bodov urobí jeden,a obrovské
rozlíšenie mu pomôže s efektívnou redukciou šumu.
    

8K video a inteligentné fotografické funkcie

S fotoaparátmi sme ešte neskončili – Samsung im pri nových modeloch venuje veľa pozornosti, a to právom.

V prvom rade si zmienku zaslúži možnosť natáčať video v rozlíšení
až 8K
. To je tak vysoké (rozumejte jemné), že de facto ešte ani nejde o štandard. Absolútna väčšina televízorov dnes ponúka rozlíšenie 4K – ešte štyrikrát jemnejšie 8K je výsadou tých najluxusnejších a najlepších modelov.

Prečo je teda podpora 8K videa potešujúca? Okrem iného tak zachytené spomienky budú aktuálne ešte mnoho rokov. Podceňovať vývoj sa obvykle nevypláca, ale príchod jemnejších obrazoviek, než je 8K, sa predsa len v blízkej dobe neočakáva (nemá to príliš zmysel – ľudia by vyššiu kvalitu nedokázali voľným okom vnímať). Keď si teda o pár rokov, v dobe, keď bude 8K „normálne“, kúpite nový televízor, budú videá z Galaxy S20 / S20+ / S20 Ultra 5G stále v maximálnom rozlíšení.

V súvislosti s tým môžeme vyzdvihnúť funkciu 8K Videosnap (v preklade by sme mohli povedať videomomentka). Z vytvorených videí budete môcť zachytávať a ukladať fotografie vo vysokom rozlíšení 33 Mpx.

Samsung Galaxy S20
Uložte si momentku z videa ako fotografiu vo vysokom rozlíšení.

Ešte zaujímavejšia je funkcia Single Take. Fotoaparát „na jedno stlačenie spúšte“ zachytí niekoľko fotografií s rôznymi pomermi strán a pod., plus krátke video, doplnené o efekty. Pomáha mu s tým umelá inteligencia, ktorá je od minulej verzie zasa o niečo múdrejšia. Vy si potom vyberiete, ktoré zábery vás zaujali, bez toho aby ste museli všetko nastavovať vopred, neustále meniť kompozíciu a vytvárať množstvo samostatných snímok.

Niekoľkokrát sme tiež zmienili väčšiu plochu senzorov. Tú oceníte „vždy“, ale obzvlášť ju oceníte pri zlom osvetlení. Vylepšený nočný režim vytvára ešte kvalitnejšie snímky aj v situácii, kedy by bežný smartfón odfotil tmavú a rozmazanú fotku.

Až 100x hybridný zoom (pri modeli Galaxy S20 Ultra 5G) vám priblíži  aj tie najvzdialenejšie objekty.

Vysoký výkon, skvelá výbava

Samsung Galaxy S20

Výkonu majú nové modely na rozdávanie, a to nielen vďaka skvelému 7 nm procesoru – pomáha mu aj operačná pamäť. Modely S20 a S20+ ponúknu 8 GB RAM, „základná verzia najvyššieho modelu“ S20 Ultra 5G dokonca až 12 GB RAM. Vôbec prvýkrát bola použitá superrýchla pamäť typu DDR5, môžete sa tak tešiť na skutočne bleskurýchle reakcie prístrojov. Všetky tri modely budú mať 128 GB úložisko s podporou pamäťových kariet.

S20 Ultra 5G dorazí na trh ešte v extrémnej verzii so 16 GB operačnou pamäťou (čo je absolútne výnimočné) a s luxusným 512 GB úložiskom.

Model Ultra (a to plošne, nielen najdrahšia verzia) potom ponúkne tiež podporu 5G, zatiaľ čo obaja nižší súrodenci si rozumejú „iba“ so 4G LTE. V praxi to znamená, že keď operátori siete novej generácie spustia (počítajme s tým dajme tomu do dvoch rokov), budú majitelia Galaxy S20 Ultra 5G pripravení na naozaj rýchle dáta.

Keď už sme pri dátach, za zmienku (a pochvalu) stojí fakt, že niektoré z nových modelov môžeme s trochou neironického preháňania označiť ako „Triple SIM“. Ide totiž o modely s podporou dvoch fyzických SIM kariet (známe Dual SIM) a zároveň s podporou elektronickej eSIM karty.

Výdrž znova o poznanie lepšia

Veľmi potešujúce sú aj kapacity akumulátorov, ktoré pri troch modeloch dosahujú 4 000 mAh, 4 500 mAh a 5 000 mAh pri najväčšom S20 Ultra 5G. To znamená, že by smartfóny mali naozaj bez obmedzovania vydržať dlhšie než deň, „skromnejším“ používateľom aj dlhšie.

Navyše, samozrejme, podporujú superrýchle dobíjanie káblom, veľmi rýchle bezdrôtové nabíjanie, ako aj bezdrôtové zdieľanie energie, kedy telefón samotný funguje ako bezdrôtová nabíjačka.

Ďalej už to vezmeme naozaj stručne, pretože ďalšie prvky výbavy sú síce vynikajúce, ale poväčšine ich už poznáme z predchádzajúcich generácií. Špičkový ultrazvukový snímač odtlačkov prstov, 3D Dolby Atmos priestorový zvuk, odolnosť proti prachu a vode IP68, mimoriadna úroveň zabezpečenia vďaka Samsung Knox… Ťažko by ste hľadali nejaké kompromisy alebo ústupky. Všetko na záver zastrešuje veľmi dobre odladené, pekné a funkciami nabité užívateľské prostredie OneUI.

Samsung Galaxy S20

Prvé dojmy

Telefóny z radu Samsung Galaxy S20 sme mali príležitosť si na pár desiatok minút „ohmatať“. A aké sú naše dojmy? Na prvý pohľad sa prístroje príliš nelíšia od predchádzajúceho radu Galaxy S10. Ak ste majiteľom minuloročného variantu telefónu, "Wow efekt" sa pravdepodobne nedostaví. Ak ste ale S10 v ruke nedržali, budete nadšení. Displej, ktorý zaberá viac než 94 % čelnej plochy, dokáže ohromiť a nadchnúť zároveň. Moderný, elegantný vzhľad, jemne zaoblené hrany, displej od kraja ku kraju aj materiál konštrukcie prispievajú k tomu, že prístroje Galaxy S20 budú pravdepodobne aj tento rok patriť k tomu najkrajšiemu, čo je na trhu k dispozícii.

Samsung Galaxy S20

Malé konštrukčné vylepšenia sme však zaznamenali. Zmenšený priestrel je extrémne nenápadný a v podstate sme si ho nevšimli. Zmizlo tlačidlo „Bixby“ na ľavej strane telefónu, ktoré bolo pre väčšinu tuzemských používateľov skôr mätúce a zmizol tiež Jack konektor, aj keď v tomto prípade skôr „bohužiaľ“.

Samsungu sa opäť podarilo zúžiť rámčeky, čím mierne kompenzoval nárast uhlopriečky. Samotné držanie telefónu je dosť závislé na tom, akú veľkú máte ruku. Základný model Samsung Galaxy S20 by mal pasovať úplne všetkým. Aj v malej dlani sedel perfektne. Navyše je príjemne ľahký. Samsung Galaxy S20+ už predsa len vyrástol, ale aj v tomto prípade sa ešte dá udržať aj v menšej ruke. Samsung Galaxy S20 Ultra 5G už je ale naozaj „kus“. Vo väčšej ruke „sedel“ prístroj stále pomerne dobre, v prípade menšej ženskej dlane však už malo držanie telefónu k pohodovému ďaleko.

Samsung Galaxy S20

Ani prostredie smartfónu sa od predchodcov príliš nelíši. Nadstavba OneUI sa Samsungu vlani vydarila, úpravy v aktuálnej verzii 2.1 sú tak na prvý dojem skôr kozmetické. Počas nášho testovania však všetko fungovalo úplne bezproblémovo, o bleskových reakciách týchto „nabúchaných“ smartfónov asi vôbec nemá zmysel hovoriť. Displej je opäť parádny, jemný, skvele čitateľný, výborný je maximálny jas.

Hodnotenie fotoaparátu si necháme až na samostatnú recenziu. Každopádne zväčšenie snímača je skvelou správou, ktorá by mala napomôcť k skutočne výborným mobilným snímkam. Veľkou zbraňou prístroja by mohol byť aj zoom. Veľkej popularite by sa podľa nášho názoru mohla tešiť funkcia Single Take, ktorá nás pri krátkom teste naozaj zaujala.

Samsung Galaxy S20

Celkový dojem z telefónov radu Samsung Galaxy S20 je určite veľmi dobrý. Konštrukčne nejde o revolučné prístroje, evolúcia je to však veľmi vydarená. Revolúciu sľubuje Samsung pri fotoaparáte, ktorého parametre sú nepopierateľne skvelé, pri Samsungu Galaxy S20 Ultra 5G priam ohromujúce. Pokiaľ tieto skvelé čísla potvrdí aj prax, môžu mať telefóny radu Samsung Galaxy S20 veľký úspech.

Samsung Galaxy S20 + Buds

Telefóny budú dostupné od 13. marca, zatiaľ si ich môžete preobjednať. Model Galaxy S20 sa začne predávať za 899 €. Cena vyššieho Galaxy S20+ je stanovená na 999 €. Najlepší Galaxy S20 Ultra 5G bude stáť 1 349 €, respektíve 1 549 € za spomínanú top verziu s najväčším úložiskom a pamäťou. A pozor, v rámci predobjednávok dostanete ku Galaxy S20+, Galaxy S20 Ultra 5G skvelý a hodnotný darček – špičkové slúchadlá Samsung Galaxy Buds+. Tieto skvelé slúchadlá ponúkajú jedinečnú výdrž až 11 hodín (+ ďalších 11 hodín v puzdre), bleskurýchle nabíjenie a kvalitnejší zvuk.
 

Chcem telefón Samsung


Kľúčové parametre smartfónov radu Samsung Galaxy S20

  Samsung Galaxy S20 Samsung Galaxy S20+ Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

Displej

6,1"  Wide Quad HD+ Dynamic AMOLED 2X Infinity-O (3200 x 1440), 120Hz, 563 PPI, HDR10+

6.7"  Wide Quad HD+ Dynamic AMOLED 2X Infinity-O (3200 x 1440), 120Hz, 525 PPI, HDR10+

6.9"  Wide Quad HD+ Dynamic AMOLED 2X Infinity-O (3200 x 1440), 120Hz, 511 PPI, HDR10+

Procesor

Exynos 990, Octa-core, 7 nm technológia

Pamäť

8 GB RAM DDR5 12 GB RAM DDR5
Úložný priestor

128 GB + microSDXC až 1 TB

Fotoaparát

Ultraširokouhlý objektív: 12 Mpx F/2.2, 120°, veľkosť čipu 1/2,55“
Hlavný objektív: Dual pixel 12 Mpx F/1,8, OIS, 79°,veľkosť čipu  1/1.76“
Teleobjektív: 64 Mpx F2.0, OIS, 76°, 3x optický hybridný zoom, 30x space zoom, veľkosť čipu  1/1.72“
Predný fotoaparát: 10 Mpx F/2.2, AF

Ultraširokouhlý objektív: 12 Mpx F/2,2, 120°, veľkosť čipu 1/2.55“
Hlavný objektív: Dual pixel 12 Mpx F/1,8, OIS, 79°, veľkosť čipu  1/1.76“
Teleobjektív: 64 Mpx F2,0, OIS, 3x optický hybridný zoom, 30x space zoom, veľkosť čipu  1/1.72“
ToF VGA
Predný fotoaparát: 10 Mpx F/1,9, AF, veľkosť čipu 1/3,24“

Ultraširokouhlý objektív: 12 Mpx F/2,2, 120°, veľkosť čipu 1/2.55“
Hlavný objektív: 108 Mpx F/1.8, OIS, veľkosť čipu  1/1.33“
Teleobjektív: 48 Mpx F/3,5, OIS, 76°, 10x optický hybridný zoom, 100x space zoom, veľkosť čipu  1/2,0“
ToF VGA

Predný fotoaparát: 40 Mpx F/2,2, AF, veľkosť čipu  1/2,8“

Technológie

15 W Qi bezdrôtové nabíjanie, bezdrôtové zdieľanie energie, ultrazvukový snímač odtlačkov prstov v displeji, IP68,
25 W rýchle nabíjanie, nahrávanie 8K videa, podpora DeX, GPS,
Wi-Fi, Bluetooth 5.0, LTE

15 W Qi bezdrôtové nabíjanie, bezdrôtové zdieľanie energie, ultrazvukový snímač odtlačkov prstov
v displeji, IP68, 45 W rýchle nabíjanie, nahrávanie 8K videa, podpora DeX,
GPS, Wi-Fi, Bluetooth 5.0, LTE

Batéria

4 000 mAh

4 500 mAh 5 000 mAh

Operačný
systém

Android 10, One UI 2.0

Rozmery a hmotnosť

151,7 x 69,1 x 7,9 mm, 163 g

161,9 x 73,7 x 7,8 mm, 186 g

166,9 x 76 x 8,8 mm, 220 g

Farby

Sivá, modrá, ružová

Sivá, čierna, modrá

Čierna, sivá


Ukážkové snímky telefónov radu Samsung Galaxy S20:

Samsung Galaxy S20

Samsung Galaxy S20

Samsung Galaxy S20

Samsung Galaxy S20

Samsung Galaxy S20

Samsung Galaxy S20

Samsung Galaxy S20

Samsung Galaxy S20 + Buds

Samsung Galaxy S20 + Buds

Samsung Galaxy S20

Samsung Galaxy S20

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Práca s nožom a presné krájanie surovín sú azda prvé zručnosti, ktoré sa vyučujú na kuchárskej škole. Čo keď vám ale prezradím, že existuje rýchlejšia, pohodlnejšia a bezpečnejšia cesta, ako získať v ...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok