0,00 €
×

Recenzia Samsung Galaxy S10 Lite: Viac, než odľahčená S10

27.03.2020

04_Samsung_Galaxy_S10_Lite

Prvé dojmy: Urastený elegán

Samsung Galaxy S10 Lite – technické parametre:
Displej: 6,7″ Super AMOLED Plus Infinity-O, FullHD+ (2400 x 1080),
HDR10+, 20:9
Procesor: osemjadrový Snapdragon 855 (2,8 GHz)
Operačná pamäť: 8 GB RAM
Interná pamäť: 128 GB (+ microSD karty až 1 TB)
Fotoaparát: zadný trojitý 48 + 12 + 5 Mpx, f/2,2; Super Steady OIS
predný 32 Mpx so svetelnosťou f/2.2
Batéria: 4 500 mAh, rýchlonabíjanie
Ďalšie funkcie: Wi-Fi, Bluetooth, NFC, GPS, 3G, 4G/LTE, dual SIM,
snímač tváre, čítačka odtlačkov v displeji 
Operačný systém: Google Android 10 + Une UI 2.0
Rozmery a hmotnosť: 162,5 x 75,6 x 8,1 mm; 186 g


Hneď úvodný pohľad presvedčí o tom, že slovo „Lite“ sa rozhodne netýka rozmerov. Samsung Galaxy S10 Lite je totiž 6,7“ telefón s mierami 162,5 x 75,6 x 8,1 mm. Drobček to teda skutočne nie je, a to sa, samozrejme, prejavuje aj pri držaní. Do väčšej dlane telefón padne veľmi dobre, s menšou rukou ale bude užívateľský komfort predsa len trpieť.

Rozmery sa, prirodzene, prejavujú aj pri snahe ovládať telefón jednou rukou, v tomto prípade ale viac než inokedy oceníte vychytávku softvérovej nadstavby OneUI – bočnú lištu, ktorú pohybom prsta vysuniete a do ktorej môžete umiestniť najpoužívanejšie aplikácie. To sa v tomto prípade naozaj hodí.


Telefóny s podobne veľkým displejom obvykle svojou hmotnosťou atakujú 200 g. Galaxy S10 Lite je na tom výrazne lepšie, so 186 g patrí k najľahším 6,7-palcovým telefónom, čo rozhodne oceňujeme.

Vďačí za to predovšetkým materiálu zadnej strany. Grasstic je Samsungom označovaný ako materiál, ktorý pocitovo aj vzhľadom nahrádza sklo. Je ľahký, len tak sa nepoškriabe a vyzerá naozaj pekne. Z nášho pohľadu má len jedinú (neprekvapivú) nevýhodu. Odtlačky prstov sú na ňom ako doma. Budete teda často leštiť, alebo lepšie – zaobstaráte si ochranné puzdro.

14_Samsung_Galaxy_S10_Lite

Konštrukcia: Bez Jacka a s ultra tenkými rámčekmi

Z hladkej zadnej strany vystupuje len obdĺžnikový modul fotoaparátu, nie nepodobný tomu, ktorý Samsung používa aj pri najnovšom rade Galaxy S20. Pozitívne je, že vystupuje skutočne len minimálne. Nemusíte sa teda obávať, že by sa telefón položený na stole pri písaní pokyvoval, ako sa to deje pri niektorých konkurenčných modeloch.

Oproti klasickému Samsungu Galaxy S10 zmizli z hrán telefónu dva prvky. Tlačidlo Bixby, ktoré nás často miatlo na ľavoboku, nám rozhodne chýbať nebude. 3,5 mm Jack sme, naopak, oplakali. Bohužiaľ aj Samsung sa totiž rozhodol od slúchadlového konektora postupne upúšťať. V balení našťastie nájdete aspoň redukciu z 3,5 mm Jacka na USB-C.

13_Samsung_Galaxy_S10_Lite

Všetky tlačidlá sú rozumne umiestnené na pravej hrane telefónu. Doslova pod palcom budete mať tlačidlo na zapínanie/vypínanie prístroja a hneď nad ním sa nachádza kolíska na ovládanie hlasitosti. USB-C konektor je tradične umiestnený dole, hybridný slot na SIM a pamäťovú kartu nájdete naľavo.

Displej Samsungu Galaxy S10 Lite nie je zakrivený, okolo neho tak môžete vidieť tenké rámčeky. Slovo tenké zdôrazňujeme. Skutočne sú len minimálne, čo platí aj pre hornú a spodnú stranu. A sympaticky malý je aj priestrel s predným fotoaparátom, umiestnený hore v strede. Je naozaj miniatúrny, takže si ho pri bežnom používaní prakticky nevšimnete.

Celkovo považujeme konštrukciu telefónu za veľmi vydarenú, len škoda, že Galaxy S10 Lite nedisponuje certifikáciou zvýšenej odolnosti.

25_Samsung_Galaxy_S10_Lite

Displej na jednotku

Na obrazovku je radosť pozrieť. 6,7“ Infinity-O Super AMOLED displej s rozlíšením 2400 x 1080 je skutočne prvotriedny. Farebné podanie je veľmi pekné, pozorovacie uhly veľké, skvelý je aj rozsah jasu, takže s čitateľnosťou displeja nebudete mať problém na priamom slnku ani v úplnej tme. Vďaka veľkej obrazovke si naplno vychutnáte seriály aj filmy, o to viac, že nechýba ani podpora technológie HDR10+. Displeju Samsungu Galaxy S10 Lite skrátka nemáme čo vytknúť, je výborný.

Zabezpečenie: Čítačka odtlačkov ukrytá v displeji

S displejom nepriamo súvisia aj možnosti zabezpečenia. Čítačka odtlačkov prstov je totiž ukrytá priamo v ňom. Nejde o ultrazvukovú čítačku, ako je tomu pri „materskom“ telefóne, ale „iba“ o optickú čítačku. Podstatné ale je, ako funguje v praxi. V tomto prípade musíme povedať, že na pomery optických čítačiek slušne. Chvíľu nám trvalo, kým sme sa naučili prikladať prst optimálnym spôsobom, keď sa nám to ale podarilo, obvykle sme pri snahe o odomknutie žali úspech. Dôležitosť správneho priloženia prsta je však naozaj veľká, pokiaľ ho priložíte nepresne alebo s nedostatočným tlakom, odomknutia sa nedočkáte.

09_Samsung_Galaxy_S10_Lite

Optický snímač odtlačkov prstov je zabudovaný v displeji.


Rýchlosť čítačky je tiež pomerne slušná, aj keď by sme si vedeli predstaviť aj väčší „fofr“. Čítačky zabudované v tele telefóne sú skrátka stále o kus rýchlejšie. Ako sme ale písali, v bežnom režime je jej rýchlosť dostatočná. Paradoxne najväčší problém sme mali so samotným naskenovaním prsta, čo sa nám podarilo snáď až na piaty raz. Pripisujeme to však na vrub nešikovnosti recenzenta.

Nechýba, samozrejme, ani možnosť odomykať telefón vlastnou tvárou. Funguje to rýchlo a celkom spoľahlivo. V obtiažnejších svetelných podmienkach nás občas Samsung Galaxy S10 Lite mal problém rozpoznať, vo väčšine prípadov ale obstál.

02_Samsung_Galaxy_S10_Lite

Výkon: Samsung Galaxy S10 Lite nepozná kompromisy

7 nm osemjadrový procesor Snapdragon 855 v kombinácii s rýchlou 8 GB operačnou pamäťou a úložným priestorom s kapacitou 128 GB dávajú tušiť, že výkonu bude mať Samsung Galaxy S10 Lite na rozdávanie. Prax to, samozrejme, iba potvrdzuje. Nech už budete s telefónom robiť čokoľvek, napr. skúšať akúkoľvek hru na najvyššom rozlíšení, telefón si poradí hravo a bez problémov. Ani v tomto prípade sa skrátka nešetrilo a smartfón s označením Lite môže smelo konkurovať najlepším. A pokiaľ by pre vás bolo 128 GB úložisko málo, nie je problém rozšíriť ho pomocou pamäťovej karty o ďalší 1 TB. Čo viac si priať?

Po hardvérovej stránke inak nechýba nič podstatné. Či už ide o NFC pre bezkontaktné platby, GPS a ďalšie rozšírené navigačné systémy, najnovší Bluetooth alebo Wi-Fi, všetko je na svojom mieste.

26_Samsung_Galaxy_S10_Lite

Výdrž: 4 500 mAh urobí svoje

Samsung sa pomaly ale isto zbavuje reputácie výrobcu prístrojov s nižšou výdržou a Galaxy S10 Lite tomu poriadne napomáha. V jeho tele je totiž ukrytá batéria s kapacitou 4 500 mAh, a to už je poriadna dávka „šťavy“. Niet preto divu, že aj pri častejšom používaní sme sa bez väčších problémov dostali cez 1,5 dňa bez nabíjania, reálne by však nemalo byť problémom dosahovať aspoň dvojdennú výdrž.

Šetrnejší používatelia určite dostanú z telefónu ešte o čosi viac, zvlášť pokiaľ využijú úsporné režimy prístroja. Parádna je tiež rýchlosť nabíjania. Telefón podporuje rýchlonabíjanie a s dodávanou 25 W nabíjačkou dosiahnete vynikajúce časy. Na 60 % dobijete prístroj za krátku polhodinku, natankovanie energie doplna potom trvá len niečo cez hodinu. V rámci odľahčenia sa, bohužiaľ, nedostalo na bezdrôtové ani reverzné nabíjanie.

27_Samsung_Galaxy_S10_Lite

Vďaka veľkej batérii sú dva dni bez nabíjania reálnou hodnotou.

Zvuk: Dolby Atmos – záruka kvality

Už sme si zvykli na to, že vďaka použitému hardvéru a technológii Dolby Atmos patria telefóny od Samsungu k najlepšie hrajúcim prístrojom na trhu. Samsung Galaxy S10 Lite rozhodne nevystupuje z radu. Zvlášť po pripojení kvalitných slúchadiel a po aktivácii zmieneného Dolby Atmos si užijete naozaj vydarený hudobný zážitok, ktorému môže konkurovať iba málo telefónov. O to viac znovu zamrzí absencia 3,5 mm Jacka. Príjemné je aj počúvanie na hlasný reproduktor. Zvuk je síce iba mono, jeho kvalita je však veľmi slušná a aj maximálna hlasitosť by podľa nášho názoru mala uspokojiť absolútnu väčšinu používateľov.

Softvér: One IU 2.0 funguje výborne

Prostredie One UI sa Samsungu podarilo, niet preto divu, že jeho druhá generácia neprináša žiadne významnejšie vizuálne zmeny. Prostredie pôsobí čistým dojmom, hrá farbami, navyše je veľmi prehľadné. Nechýbajú mu ani zaujímavé vychytávky, či už ide o veľké množstvo farebných motívov, ktoré si môžete jednoducho nainštalovať, alebo o rýdzo praktické funkcionality, ako spomínaná skrytá bočná lišta, ktorá významne uľahčuje ovládanie telefónu jednou rukou.

Samozrejme nesmieme zabudnúť spomenúť ani základ, na ktorom celá nadstavba, respektíve celý telefón beží. Prekvapenie nečakajte, softvérovým základom telefónu je Google Android vo verzii 10.

05_Samsung_Galaxy_S10_Lite

Fotoaparát: Vysoký štandard, ale bez teleobjektívu

Fotoaparát Samsungu Galaxy S10 Lite je tvorený troma snímačmi. Ten hlavný má rozlíšenie 48 Mpx a svetelnosť f/2,0. Sekunduje mu 123° širokouhlý snímač (f/2,2), tretím do partie je 5 Mpx makrofotoaparát (f/2,4). Je teda zrejmé, že oproti klasickej S10 chýba teleobjektív.

Hlavný snímač je v základe nastavený tak, že z vytvoreného 48 Mpx záberu vytvára za pomoci skladania pixelov výslednú 12 Mpx snímku. Našťastie nie ste ochudobnení ani o možnosť vytvárať snímky v plnom 48 Mpx rozlíšení. Dosiahnete to tak, že v menu fotoaparátu zvolíte tak trochu tajuplnú položku 3:4H. Počítajte však s tým, že 48 Mpx fotografie sú naozaj objemné.

01_Samsung_Galaxy_S10_Lite-foto05

Ukážkové snímky – vľavo fotka hlavným snímačom, vpravo širokouhlým

01_Samsung_Galaxy_S10_Lite-foto01

Ukážkové snímky

01_Samsung_Galaxy_S10_Lite-foto03

A ako Galaxy S10 Lite fotí? Nadpriemerne, na najlepších ale predsa len nemá. Farbené podanie je veľmi príjemné, snímky sú pekne presvetlené, pri zväčšení na plnú veľkosť nám však miestami chýbala väčšia ostrosť. Pri širokouhlom snímači nás potešilo malé skreslenie, efekt rybieho oka, ktorého sme sa obávali, sa nedostavil.

Dobrú práci odvádza aj 5 Mpx makro snímač, v jeho prípade je však žiaduce, aby bol použitý v dobrých svetelných podmienkach. V slabšom svetle kvalita vytvorených makier povážlivo klesá. Slušné sú aj nočné snímky. Na tie môžete použiť aj nočný režim, ktorý snímky príjemne presvetlí, na druhú stranu nám však robilo ťažkosti udržať snímky z ruky dostatočne ostré. Často sme preto v noci radšej využívali klasický automatický režim.

01_Samsung_Galaxy_S10_Lite-foto02
Vľavo snímka v automatickom režime, pri fotke vpravo bol použitý nočný režim

Veľmi solídne výsledky dosahuje aj 32 Mpx predný selfie fotoaparát (f/2,2). Aj tento primárne funguje v režime skladania pixelov, rovnako tu ale môžete tuto funkciu vypnúť a vytvárať naozaj detailné selfie v plnom rozlíšení. Nechýba, samozrejme, ani možnosť natáčania videí. Tie môžete vytvárať až do rozlíšenia 4K pri 30 snímkach za sekundu, prípadne môžete staviť na Full HD rozlíšenie, pri ktorom možno natáčať záznam s frekvenciou až 60 snímok za sekundu. 

01_Samsung_Galaxy_S10_Lite-foto06
Snímka v režime Panoráma

Záver

Samsung Galaxy S10 Lite je zaujímavým telefónom. Na jednej strane ide o odľahčenú verziu minuloročného elitného modelu Samsungu, na druhej strane ponúka výbavu, s ktorou sa pokojne môže radiť medzi tohtoročné TOP prístroje, čomu nakoniec zodpovedá aj cenovka.  Oproti špičke prístroju chýba bezdrôtové nabíjanie, zvýšená odolnosť či teleobjektív, avšak výkonom, displejom, zvukom, ale napríklad aj výdržou môže smelo konkurovať tým najlepším. Galaxy S10 Lite tak primárne cieli na tých, ktorí chcú špičkový prístroj s veľkou obrazovkou, zároveň si ale nechcú priplácať za aktuálne TOP modely a sú ochotní pristúpiť na niekoľko menších ústupkov.
 

Klady (+): Zápory (-):
+ nekompromisný výkon - chýbajúca zvýšená odolnosť
+ špičkový displej s tenkými rámčekmi - absencia 3,5 mm konektora 
+ veľmi dobrá výdrž  
+ rýchlosť nabíjania  
+ skvelý zvuk s Dolby Atmos  
+ solídny fotoaparát  

 

Tlacitko

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Práca s nožom a presné krájanie surovín sú azda prvé zručnosti, ktoré sa vyučujú na kuchárskej škole. Čo keď vám ale prezradím, že existuje rýchlejšia, pohodlnejšia a bezpečnejšia cesta, ako získať v ...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok