0,00 €
×

Recenzia Samsung Galaxy Note10 Lite: Odľahčená verzia so stylusom

18.03.2020

15_Samsung_Galaxy_Note10_Lite

Strieborná odolnosť

Samsung Galaxy Note10 Lite – technické parametre:
Displej: 6,7“ Infinity-O Super AMOLED (2 400 x 1 080) 
Procesor: osemjadrový Exynos 9810 (2 700 MHz)
Operačná pamäť: 6 GB RAM
Užívateľská pamäť: 128 GB (+ microSD až 1 TB) 
Fotoaparát: zadný trojnásobný 12+12+12 Mpx, f/1,7,
predný 32 Mpx, f/2,2 
Batéria: 4 500 mAh
Ďalšie funkcie: Wi-Fi, Bluetooth, NFC, GPS, 3,5mm Jack,
dual SIM, 3G, 4G/LTE, S Pen, Dolby Atmos, čítačka
odtlačkov v displeji, snímač tváre.
Operačný systém: Android 10.0  + One UI
Rozmery a hmotnosť: 163,7 x 76,1 x 8,7 mm; 200 g

Smartfón k nám na recenziu doputoval vo variante Aura Glow alias gradientná strieborná. Môžete ho ale nájsť aj v čiernom kabáte. Na prvý pohľad sa Samsung Galaxy Note10 Lite príliš nelíši od ostatných bežných smartfónov. Jeho telo je tvorené z kovových rámčekov, zadná strana je „3D Glasstic“ – materiál, ktorý pocitovo aj vzhľadovo nahrádza sklo. V odraze sa v podstate uvidíte (dokonca s dúhovými odleskmi), ale na žiadne veľké obzeranie to nie je. Čo však musíme oceniť je, že sa telefónu počas testovania úspešne vyhýbali odreniny aj škrabance.

Hranatý dizajn smartfónu s elegantným zaoblením už je celkom netradičný, keďže na trhu prevládajú skôr zaguľatené telefóny. Displej je vybavený minimálnymi rámčekmi, obraz je teda v podstate od okraja k okraju. Do ruky vám padne príjemne, jednou rukou ale obriu obrazovku určite neovládnete. Zato je ale príjemne ľahučký a dizajnovo skôr minimalistický.

Na pravej strane nájdete ovládanie hlasitosti + tlačidlo zamykania, na ľavej iba slot na SIM spolu s ďalšou SIM alebo microSD. Na spodku Note10 Lite sa nachádza zľava 3,5 mm jack na slúchadlá, USB-C konektor na nabíjanie a prenos súborov, repráčik a – teraz to príde – dotykové pero S Pen! (O tom ale viac až o chvíľu). Na zadnej strane je okrem loga výrobcu iba štvorcový fotomodul s 3 šošovkami a prisvetľovacou diódou. A nie, nemusíte sa báť, z tela vystupuje iba málinko, takže nehrozí žiadne pokyvkávanie sa na stole.

11_Samsung_Galaxy_Note10_Lite

Okrem pera S Pen nás potešil aj vastavaný konektor na slúchadlá.

Obraz a zvuk Samsung Galaxy Note10 Lite

Smartfón je vybavený takmer bezrámčekovou 6,7" Super AMOLED obrazovkou s rozlíšením Full HD+, ako aj zabudovanou čítačkou odtlačkov prstov. Infinity-O displej narušuje iba malý priestrel na selfie kameru. Farby sú žiarivé a jasom výrobca tiež nešetril.

Náš recenzovaný fešák bude pravdepodobne jedným z posledných, ktorý má v sebe zabudovaný 3,5 mm jack na slúchadlá. Ak teda nie ste priaznivcami tých bezdrôtových, určite ho oceníte. No a čo Dolby Atmos? Nebojte sa, ten má! Zapnete si ho jednoducho vysunutím ponuky spod hornej obrazovky. V nastavení zvuku sa navyše môžete pohrať s ekvalizérom, zvoliť si správne nastavenie – napríklad ako my Rock na počúvanie obľúbených Queen. Ten rozdiel je naozaj počuť, budete mať pocit, ako by ste stáli priamo vedľa Freddieho.

37_Samsung_Galaxy_Note10_Lite

S Pen vám presným klikom otvorí ďalšie možnosti

Samsung Galaxy Note10 Lite je vlastne najlacnejší telefón s dotykovým perom. Výrobca tento stylus pomenováva ako „kúzelnú paličku vášho smartfónu“ a my nemôžeme inak než súhlasiť. Pero má 0,7 mm hrot a 4 096 úrovní prítlaku. Túto vychytávku určite ocenia kreatívci, ale veríme, že poteší aj obyčajných smrteľníkov.

S Pen je intuitívne umiestnený v tele telefónu hneď vedľa repráčika. Vysúvať sa dá úplne ľahko a aj jeho používanie je jednoduché a absolútne presné.

Stylus sa pýši technológiou Bluetooth, takže umožňuje aj vzdušné gestá (Air actions) do vzdialenosti až 10 m v závislosti od okolia. Tento diaľkový ovládač s funkčným tlačidlom vám umožní bez dotyku obrazovky fotografovať, prezerať si fotky alebo prehrávať hudbu. Jeden klik na inteligentnom pere slúži napríklad na to, aby ste si skladbu prehrali/pozastavili, dvojité kliknutie zase na prehranie ďalšej skladby. Bohužiaľ, u nášho testovaného kúsku Bluetooth trocha neposlúchalo, nemohli sme ho teda poriadne vyskúšať.

33_Samsung_Galaxy_Note10_Lite

Za čo teda S Penu udeľujeme plusové body?

1) Totálna presnosťSamsung_Galaxy_Note_10_Lite_omalovanky

Chceli sme sa pôvodne viac rozpísať o tom, aká je všetka práca s perom precízna, ale máme pocit, že táto snímka hovorí za všetko.

Áno, v aplikácii PENUP na vás čaká koooopa antistresových maľovaniek pre dospelých. Strávili sme pri nich celkom dosť času…

2) Poznámky na zhasnutom displeji

Tak toto je fakt šikovná vecička. Keď si potrebujete urobiť rýchlu poznámku, nemusíte telefón odomykať a potom ešte hľadať príslušnú appku. Stačí vysunúť S Pen, funkcia Poznámky na vypnutom displeji sa o všetko postará. Vašu mini kresbu či poznámku potom môžete buď uložiť do galérie alebo ju pripnúť na Always On displej. Zabudnite na rozlietané poznámkové papieriky!

Koľko vydrží?

Náš recenzovaný Samsung Galaxy Note10 Lite dostal do vienka batériu s kapacitou 4 500 mAh. To nie je málo! Z našej skúsenosti môžeme povedať, že také dva dni aj s občasným využitím dát zvládne smartfón ako nič. A úsporný režim vám zabezpečí hodiny zábavy navyše. Tento telefón dokáže s baterkou pracovať dobre. Navyše k nemu dostanete aj famóznu nabíjačku so superrýchlym nabíjaním. Cca po hodine budete na 100 %. Nemáme skrátka čo vytknúť.

14_Samsung_Galaxy_Note10_Lite

Zabezpečenie: kvantita nad kvalitu?

Smartfón v sebe ukrýva 5 možností zabezpečenia, na prvý dojem sú teda všetky dáta v bezpečí. Konkrétne ide o PIN, znak, heslo, rozpoznanie tváre a odtlačok prsta. Tie „starodávne“ klasiky teraz rozoberať nebudeme, ale priblížime vám, ako u nás fungovalo odomykanie tvárou a čítačka odtlačkov v praxi. Hovoríme rovno, že naše pocity sú celkom rozpačité.

06_Samsung_Galaxy_Note10_Lite

Oba typy zabezpečenia spája jedna vec – spoľahlivosť, ktorá nie je práve 100 %. Telefón totiž občas bojuje s „netradičným“ uhlom. Pri čítačke teda odporúčame dokonale kolmý uhol prsta, pri odomykaní tvárou zas telefón držte ideálne priamo naproti.

Perné chvíľky sme s čítačkou zažili aj vonku, keď sme sa snažili Samsung Galaxy Note10 Lite odomknúť v nízkych teplotách. Na druhej strane ale potom nasledovali aj desiatky pokusov, kedy sa smartfón otvoril absolútne bez problémov. Podobné situácie sa stávali aj pri odomykaní tvárou, najväčší problém mal telefón pri nižšej viditeľnosti.

Spoľahlivosť by sme teda ohodnotili na asi 80 %, a to aj kvôli rýchlosti. V porovnaní s konkurentmi je predsa len odomykanie pomalšie.

10_Samsung_Galaxy_Note10_Lite

Priestrel v displeji Samsungu Galaxy Note10 lite je veľmi nenápadný.


Plus ale musíme dať za umiestnenie čítačky – je totiž zabudovaná priamo v displeji. Záleží, samozrejme, na každom používateľovi, nám ale toto umiestnenie plne vyhovovalo. Pri umiestnení na zadnej strane sa nám totiž dosť často stávalo, že sme sa čítačky dotkli omylom.

Úsmev a sýýýr… alebo ako fotí Samsung Galaxy Note10 Lite?

Náš testovaný kúsok v sebe nesie celkom 4 fotoaparáty. Na zadnej strane je trojica fotoaparátov s rozlíšením 12 Mpx, predná šošovka32 Mpx. Cez deň sa s ním fotí jedna báseň, fotky sú detailné a farby ako naživo.

19_Samsung_Galaxy_Note10_Lite

Keď je tma ako vo vreci…

A čo režim Noc? Ten nás v podstate príjemne prekvapil. V šere Note10 Lite  poradil s fotografovaním dobre. Nepresvetľuje, objekty sú jasné a celá snímka pôsobí prirodzene. V tme už musíte byť trošku opatrnejší, smartfón má výnimočne tendenciu fotky nepekne prifarbovať dožlta. Každopádne platí, že pri využití režimu Noc musíte trošku spomaliť, smartfónu Note10 Lite chvíľku trvá, kým sa s takou fotografiou vysporiada. Pri porovnaní klasický vs. nočný režim však podvečerné aj večerné snímky vyzerajú lepšie, foťák pekne vytiahne farby, takže sa oplatí nejakú tú sekundičku počkať.

Samsung_Galaxy_Note10_Lite-foto01Snímek V klasickom režime (vľavo) a v režime Noc (vpravo).

Samsung_Galaxy_Note10_Lite-foto02Snímky Vytvorené v režime Noc.

Automatické zaostrovanie príde vhod, keď sa zameriate na detaily. S výsledkami makrosnímok sme boli maximálne spokojní.

Samsung_Galaxy_Note10_Lite-foto03Makro Fotografie zvláda Samsung Galaxy Note10 Lite veľmi dobre.

Samsung Galaxy Note10 Lite je vybavený aj efektom Bokeh. Čo nás ale zaujalo asi najviac, bol Režim jedlo. Veríme, že známi foodblogeri si prídu na svoje.

Ďalšie ukážkové fotografie:

Samsung_Galaxy_Note10_Lite-foto04Panoramatický záber.

Samsung_Galaxy_Note10_Lite-foto05

Samsung_Galaxy_Note10_Lite-foto06

Záver

Samsung Galaxy Note10 Lite určite stojí za zváženie – obzvlášť, keď chcete objaviť možnosti inteligentného pera. V tejto cenovej triede totiž smartfón so stylusom nenájdete. A aj keď by tento fešák mal byť „odľahčenou“ verziou Note10, má v sebe aj množstvo vychytávok, z ktorých niektoré nemá dokonca o 400 € drahší braček.

Najprv zhrnieme kompromisy, s ktorými musíte počítať. Recenzovaný kúsok má slabší procesor, konkrétne minuloročný vlajkový Exynos 9810. Oproti Note10 mu ešte chýba vodovzdornosť, smartfón totiž prišiel o certifikát IP. Nepodporuje bezdrôtové nabíjanie, má menšiu RAMku (6 GB × 8 GB) aj internú pamäť (128 GB × 256 GB).

35_Samsung_Galaxy_Note10_Lite

Ale! Odľahčená verzia na rozdiel od Note10 podporuje pamäťové karty, takže si kapacitu ľahko zdvihnete pokojne aj na 1 TB. Čísla foťákov sú všeobecne porovnateľné – zadné fotoaparáty Note10 Lite 12+12+12 Mpx, Note10 16+12+12 Mpx. Predné rozlíšenie je dokonca vyššie pri Note10 Lite, konkrétne je to 32 Mpx × 10 Mpx. Samsung Galaxy Note10 Lite je tiež vybavený 3,5 mm jackom na slúchadlá, čo už sa stáva pomerne vzácnosťou. Ďalšie plus udeľujeme za baterku, ktorej kapacita je u Note10 Lite 4 500 mAh, zatiaľ čo Note10 v sebe skrýva iba 3 500 mAh. Ďalšie rozdiely, ako napríklad trošku väčšie rozlíšenie či uhlopriečku nepovažujeme za tak dôležité.
 

Klady: Zápory:
+ S Pen - zabezpečenie
+ 3,5 mm jack - chýbajúca odolnosť proti vode a prachu
+ podpora pamäťových kariet  
+ nadštandardná baterka  
+ Dolby Atmos  
+ solídny fotoaparát            

 

Tlacitko

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Práca s nožom a presné krájanie surovín sú azda prvé zručnosti, ktoré sa vyučujú na kuchárskej škole. Čo keď vám ale prezradím, že existuje rýchlejšia, pohodlnejšia a bezpečnejšia cesta, ako získať v ...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok