0,00 €
×

Recenzia Samsung Galaxy A51: Dúhový frajer zo strednej triedy

11.03.2020

Tento rok Samsung rozšíril modelový rad A o ďalšieho člena. Nový Samsung Galaxy A51 nadväzuje na svojho úspešného predchodcu v podobe Galaxy A50. Predovšetkým sa pýši krásnym dizajnom, výdržou batérie a rovno štvornásobným fotoaparátom. Ako sme s ním boli spokojní my? To sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Samsung Galaxy A51

Čo nájdete a nenájdete v balení Samsungu Galaxy A51

Samsung Galaxy A51 – technické parametre:
Displej: 6,5“ Super AMOLED, Infinity-O (2 400 x 1 080) 
Procesor: osemjadrový Exynos 9611 (2 300 MHz)
Operačná pamäť: 4 GB RAM
Užívateľská pamäť: 128 GB (+ microSD až 512 GB) 
Fotoaparát: zadný štvornásobný 48+12+5+5 Mpx, f/2,
predný 32 Mpx, f/2.2 
Batéria: 4 000 mAh
Ďalšie funkcie: Wi-Fi, Bluetooth, NFC, GPS, FM rádio,
dual SIM, 3G, 4G/LTE, Dolby Atmos, čítačka odtlačkov
v displeji, snímač tváre.
Operačný systém: Android 10.0  + One UI
Rozmery a hmotnosť: 158,5 x 73,6 x 7,9 mm; 172 g

V elegantnej bielej krabičke sa okrem samotného telefónu ukrýva kábel na napájanie a prenos dát, 15 W adaptér na rýchle nabíjanie, spona na pohodlné vybratie spoločného slotu na nanoSIM karty a microSD kartu, návod a klasické kôstkové slúchadlá. Tie nás obzvlášť potešili, pretože telefón disponuje 3,5 mm jackom. Naopak nás trošku zamrzelo, že sme v balení nenašli kryt.

Dizajn nového Samsungu A51 sa vydaril a na prvý pohľad vyzerá skutočne prémiovo. Pri druhom pohľade zistíte, že boky aj zadná strana telefónu sú z plastu, čo jeho luxusný prvý dojem trošku pokazí. Ale naozaj iba trošku. Na zadnú stranu totiž Samsung využil materiál, ktorý sa nazýva 3D Glasstic. Ten dodáva telefónu neobyčajný vzhľad s krásnymi farebnými odleskami. My sme na testovanie dostali biely Samsung A51, telefón je tiež dostupný v klasickom čiernom a zaujímavom modrom variante. Jednu malú výčitku však predsa len máme… na takto lesklom vyhotovení je, bohužiaľ, vidieť každý odtlačok prsta.

Samsung Galaxy A51

Výbava a miery tak akurát

Aj keď  je nový Samsung A51 na prvý pohľad trochu väčší, pekne padne do ruky. Vďaka použitému plastu je navyše ľahký a pripravený odolávať drobným škrabancom. Jeho váha dosahuje 172 g a rozmerovo sa môže pochváliť mierami 158,5 x 73,6 x 7,9 mm.

O displeji, ktorý sa rozprestiera cez celú prednú stranu telefónu, sa dozviete viac v ďalšej kapitole. Okrem neho sa na prednej strane nachádza už len reproduktor na telefonovanie a selfie kamera. Na pravom boku nájdete tlačidlá na ovládanie hlasitosti, ktoré možno využiť aj ako spúšť fotoaparátu a on/off tlačidlo. To je umiestnené v príjemnej výške, takže naň v pohode dosiahnete, aj keď budete telefón držať iba v jednej ruke. Ľavý bok ukrýva slot na dve nanoSIM karty a pamäťovú kartu vo formáte microSD.

Samsung Galaxy A51

Rozmiestnenie ovládacích tlačidiel na pravej hrane telefónu je klasické. Čítačku odtlačkov prstov však tentokrát nájdete v displeji.

 

Na spodnej hrane nového Samsungu Galaxy A51 nájdete reproduktor, konektor USB-C a 3,5 mm jack, ktorý nás ako milovníkov hudby veľmi potešil. A keď k tomu pripočítame fakt, že priamo v balení dostanete jednoduché kôstkové slúchadlá, dávame za to Samsungu veľký palec hore. V podstate okamžite si tak môžete vychutnať obľúbené pesničky s technológiou Dolby Atmos.  

 

Elegantná zadná strana telefónu je dizajnovou lahôdkou. Je rozdelená na štyri časti, pričom spodné dve sú ešte ozvláštnené čiarkovanou textúrou. Samsung sa tu pohral aj s rozdielom medzi matnou a lesklou časťou, kedy ľavá časť je matná a pravá naopak lesklejšia. Dúhová symfónia sa rozohrá zakaždým trochu inak, záleží na tom, ako telefón práve nakloníte.

Okrem toho zadnú stranu zdobí logo Samsung a, samozrejme, neprehliadnuteľný čierny modul fotoaparátu nachádzajúci sa v ľavom hornom rohu. Za nás sa čierny modul trošku bije s bielou farbou zadnej strany, ale po čase sa na tento kontrast dá zvyknúť. Modul je síce trošku vystúpený, ale nie zas o toľko, aby sa vám telefón pri položení na stôl viditeľne kýval. O tom, ako fotoaparát fotí, sme sa rozpísali v samostatnej kapitole.

Samsung Galaxy A51

Na displej Samsungu Galaxy A51 je radosť pozrieť

Do výbavy dostal Samsung A51 veľký 6,5“ Infinity-O displej s technológiou Super AMOLED. Ako už sme spomínali, zaberá celú prednú stranu telefónu takmer bezo zbytku a „ruší“ ho len kruhový výrez pre selfie kameru. Rámčeky sú také minimalistické, že sa o nich snáď ani neoplatí písať. Oku lahodiace ú aj zaoblené rohy. Aby ste si túto krásu nechtiac nepoškriabali, vybavil ju Samsung tvrdeným sklom Corning Gorilla Glass 3.

Určite vás zaujíma, ako displej obstojí z hľadiska farebnosti. S radosťou hovoríme, že výborne. Do posledného krásne vyfarbeného detailu uvidíte z každého uhla nielen seriál na Netflixe, ktorý je, mimochodom, v telefóne rovno nainštalovaný, ale tiež všetky fotky a vôbec čokoľvek, čo budete na novom Samsungu Galaxy A51 práve robiť. Displej si bez problémov poradí aj s priamym slniečkom.

Samsung Galaxy A51

Samozrejme nechýba funkcia adaptívneho jasu, výber z dvoch režimov (prirodzený verzus živý) či funkcia s názvom Always On zobrazujúca na displeji hodiny, dátum a oznámenia v čase, kedy ho práve aktívne nevyužívate. Úľavu pre vaše oči zaistí filter modrého svetla, rovnako ako nočný režim, vďaka ktorému bude kompletné prostredie v čiernej farbe. Nepatrne tým tiež prispeje k úspore batérie.

Dáta pod palcom, alebo pod znakom?

Premýšľate, kam Samsung Galaxy A51 skryl čítačku odtlačkov prstov? Správna odpoveď je, že priamo do displeja. Ide  však „iba“ o optickú čítačku, nie ultrazvukovú. Podľa toho sa čítačka aj správa. Od rýchlosti a svižnosti má ďaleko, bežne nám telefón otvárala až na niekoľký pokus. Niekoľkokrát sa nám dokonca stalo, že sme museli čakať 30 sekúnd, než sme sa mohli pustiť do ďalších pokusov. Bol to celkom nápor na nervy, preto by sme odporúčali na zamknutie telefónu používať skôr osvedčený znak či odomykanie tvárou, ktoré funguje o sto percent lepšie. 

Samsung Galaxy A51

Obdĺžnikový modul fotoaparátu ukrýva hneď štyri snímače.

O štyri dôvody viac fotiť

Nový A51 vybavil Samsung rovno štvornásobným fotoaparátom. Vaše fotografické túžby sú pripravené plniť 48 Mpx hlavný fotoaparát, ultraširokouhlý 12 Mpx fotoaparát, 5 Mpx Makro fotoaparát a posledným do partie je 5 Mpx snímač hĺbky ostrosti.

Samotná aplikácia fotoaparátu je pomerne intuitívna. Navoliť si tu môžete napríklad režimy Panoráma, Makro, Jedlo alebo Noc. Pre fotografických profíkov je, samozrejme, pripravený režim Pro.

Samsung Galaxy A51

Ukážková panoramatická snímka

Obzvlášť  pre selfíčka je zaujímavé zapnúť si funkciu Živé zaostrenie. V spolupráci so snímačom hĺbky ostrosti rozpozná hĺbku scény a vylepší váš už tak dokonalý portrét o oku lahodiaci bokeh efekt. Čo sa týka rozlíšenia, tak predná kamera sa môže pochváliť 32 Mpx a umením odfotiť celkom ostré selfíčka aj za horších svetelných podmienok.

       Samsung Galaxy A51

Ukážkové selfie snímky – vpravo s funkciou Živé zaostrenie

Za denného svetla či večer sú fotky z hlavného foťáku pomerne v slušnej kvalite. Nechýba im ostrosť, ani verne vykreslené farby. Určite stojí za to nevypínať optimalizátor scény, ktorý počas nášho testovania spoľahlivo rozpoznal každú scénu a fotky boli vďaka nemu o malinký kúsok živšie.

Samsung Galaxy A51

Fotené podvečer v režime Full

O niečo horšie z nášho testovania vyšiel 12 Mpx ultraširokouhlý foťák. Na snímkach je vidieť skreslenie a tiež mierne rozostrenie. Za horších svetelných podmienok či dokonca v noci by sme radšej dali prednosť hlavnému fotoaparátu.

Samsung Galaxy A51  Snímka vľavo je odfotená hlavným fotoaparátom, vpravo ultraširokouhlým

Keď už sme pri tej noci… Na zachytenie nočných krás si môžete zapnúť režim s veľavravným názvom Noc. Musíte ale počítať s tým, že oproti fotke zachytenej v štandardnom režime bude nočná snímka výrazne žlto zafarbená a tiež orezaná. Je tiež dôležité stáť pri fotení bez pohnutia a držať  Samsung Galaxy A51 v ruke naozaj pevne, inak sú snímky dosť rozmazané.   Samsung Galaxy A51

Snímka vľavo je fotená v štandardnom režime vpravo v nočnom

Ak potrebujete fotiť skutočné detaily, zhruba tak z 3 až 5 cm, zvoľte 5 Mpx Macro fotoaparát. Výsledné fotky chválime, sú vydarené a krásne ostré. A to aj za horšieho svetla.

Samsung Galaxy A51 šliape jedna báseň

Vnútri nového Samsungu Galaxy A51 bije výkonný osemjadrový procesor Exynos 9611, ktorý doplňuje 4 GB operačná pamäť a vnútorné úložisko s kapacitou 128 GB. Pokiaľ by vám to nestačilo, je možné si pamäť „nafúknuť“ až na 1 TB, a to vďaka podpore pamäťových kariet vo formáte microSD. Počas nášho testovania nás telefón nikdy nesklamal a statočne nám bez jediného zádrhu plnil všetky naše priania.

Zaujímavým režimom, ktorý sme neraz využili, je ten s názvom Sústredenie. Po vami určenú dobu vás telefón nebude vôbec rušiť a ukáže vám len tie aplikácie, ktoré si sami vopred nastavíte. Rodičia zas určite ocenia režim Rodičovskej kontroly alebo Detský režim.

Samsung Galaxy A51

Nabité rýchlosťou blesku

Elegantný Samsung A51 dostal do vienka batériu s pomerne vysokou kapacitou 4 000 mAh. V praxi to znamená, že nám telefón pri bežnom používaní vydržal nabitý dva až tri dni. Keď sme ho nešetrili a fotili, telefonovali, písali a pozerali seriály, vydržal s nami jeden deň. Pochvalu si zaslúžia aj úsporné režimy, ktoré nás mnohokrát zachránili, keď sme boli ďaleko do zásuvky. Stredný úsporný režim, alebo dokonca Maximálny úsporný režim dokážu predĺžiť „život“ baterky o pekných pár hodín.

Keď vám dôjde „šťava“ definitívne, stačí telefón pripojiť k rýchlej 15 W nabíjačke, ktorú Samsung k telefónu pribalil, za čo ho chválime. Baterka sa na 50 % nabije zhruba za 50 minút, do požadovaných 100 % to zvládne za ďalšiu hodinu.

Samsung Galaxy A51

Záver

Svojho predchodcu nahrádza nový Samsung Galaxy A51 pomerne statočne. Slová chvály máme predovšetkým pre Super AMOLED displej a nádherný dizajn. Napriek tomu, že je telefón z plastu, je veľmi elegantný. Radosť nám urobila tiež jeho ľahkosť a tenkosť. Kvalita vytvorených snímok je skôr priemerná. Čo poteší ďaleko viac, je 3,5 mm jack na slúchadlá, technológia Dolby Atmos či slot na dve nanoSIM karty a microSD kartu.

Plusy (+): Mínusy (-):
+ veľký 6,5“ Super AMOLED displej - priemerný fotoaparát
+ 3,5 mm výstup na slúchadlá - pomalá čítačka odtlačkov prstov
+ podpora microSD kariet a dvoch nanoSIM kariet - zachytávanie odtlačkov na zadnej strane
+ luxusný dizajn  
+ rýchle nabíjanie  

Samsung Galaxy A51

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Práca s nožom a presné krájanie surovín sú azda prvé zručnosti, ktoré sa vyučujú na kuchárskej škole. Čo keď vám ale prezradím, že existuje rýchlejšia, pohodlnejšia a bezpečnejšia cesta, ako získať v ...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok