0,00 €
×

Recenzia Samsung Galaxy S20: najmenší z najväčších!

27.04.2020

Samsung Galaxy S20 je v tohtoročnej rodine „esdvadsiatok“ základným modelom, pri ktorom sa logicky očakáva najnižšia výbava. V porovnaní s modelmi S20+ a S20 Ultra tomu tak bezpochyby je, ale nenechajte sa zmiasť! S20 disponuje „nabúchaným“ fotoaparátom (64 + 12 + 12 Mpx), perfektným Infinity-O displejom s obnovovacou frekvenciou 120 Hz, možnosťou natáčania 8K videí i vylepšenou kapacitou a teda aj výdržou batérie. Naša recenzia S20 by tak rozhodne nemala uniknúť vašej pozornosti…

samsung_s20

Prvý dojem alebo S20 po prvýkrát v ruke

Samsung Galaxy S20 mi od začiatku padol do oka. Nie som priaznivcom veľkých „tehiel“, a to predovšetkým preto, že mám krátke prsty, s ktorými sa mi väčšie telefóny horšie ovládajú, a nepáči sa mi, že so svojimi rozmermi, prirodzene, naberajú aj na váhe. S20 (69,1 × 151,7 × 7,9 mm) ma tak v spoločnosti svojich väčších „bračekov“ lákala už od začiatku a na prvý pohľad mi pripomenula minuloročnú S10, ktorej som čo sa týka vzhľadu nemala príliš čo vytknúť.

Samsung Galaxy S20 – technická špecifikácia:
Displej: 6,2" Quad HD+ Dynamic AMOLED
2X Infinity-O (3200 × 1440), 120 Hz, HDR10+
Procesor: osemjadrový Exynos 990, 7nm
Operačná pamäť: 8 GB RAM
Užívateľská pamäť: 128 GB (+ microSD až 1 TB)
Fotoaparát: Ultraširokouhlý objektív: 12 Mpx f/2.2, 120°
Hlavný objektív: 12 Mpx F/1.8, OIS
Teleobjektív: 64 Mpx, f/2.0, OIS, 3x optický hybridný zoom,
30x space zoom, predný 10 Mpx, f/2.2
Batéria: 4 000 mAh
Ďalší funkcie: 15 W Qi bezdrôtové nabíjanie, 9 W bezdrôtové zdieľanie
energie, ultrazvukový snímač odtlačkov prstov v displeji, snímač tváre,
IP68, 25 W rýchle nabíjanie, nahrávanie 8K videa, podpora DeX,
GPS, Wi-Fi, Bluetooth 5.0, LTE
Operačný systém: Android 10.0 + One UI 2.1
Rozmery a hmotnosť: 151,7 x 69,1 x 7,9 mm, 163 g
Farby: ružová, modrá, sivá

S20 váži len 163 gramov a má displej s uhlopriečkou 6,2", ktorý je, ako je to dnes už pri u top smartfónoch dobrým zvykom, prakticky bez rámčekov. Telefón je štíhly, jeho okraje sú kovovézadná strana sklenená. Samsung navyše pri S20 prišiel okrem sivého variantu aj s pastelovo modrou a ružovou, ktoré rozhodne budia pozornosť. Odtlačky prstov síce na zadnej sklenenej strane zostávajú, ale na nami testovanom modrom variante boli viditeľné iba minimálne…

Na pravej bočnej strane nájdete tlačidlá na ovládanie, ktoré majú ideálny stisk. Na hornej hrane je slot pna2 SIM karty (2x nano SIM + prípadne eSIM), alebo 1x nano SIM kartu a 1x pamäťovú microSD kartu. Zospodu objavíte USB-C port a jeden z reproduktorov. Druhý reproduktor je umiestnený na hornej strane displeja, je ale taký nenápadný, že ho pravdepodobne ani neobjavíte. Čo si ale všimnete určite je predná 10 Mpx kamera, resp. priestrel displeja. Celkovo tak Samsung Galaxy S20 vďaka svojmu spracovaniu a zaobleným hranám skvele padne aj do menšej ruky.

samsung_s20

Ovládanie zvládnete jednou rukou, aj keď v niektorých prípadoch to už nebude príliš komfortné…

Displej: Dokonalý kontrast, sýte farby

Ako je už pri smartfónoch značky Samsung zvykom, aj pri S20 môžete očakávať perfektný displej s dokonalým kontrastom a sýtymi farbami. Čo je však oproti minuloročnému radu S10 iné, je možnosť nastavenia obnovovacej frekvencie. Okrem štandardnej 60 Hz tak tentokrát môžete staviť aj na 120 Hz, vďaka čomu dosiahnete realistickejšie animácie a plynulejší pohyb.

Čo je potrebné podotknúť je, že ak trvalo zvolíte 120 Hz obnovovaciu frekvenciu, Samsung Galaxy 20 sa vám vybije podstatne rýchlejšie – pri veľkej záťaži pokojne aj za pol dňa. Vyberať si môžete aj rozlíšenie displeja: od HD+ (1600 x 720) cez Full HD+ (2400 x 1080) až po WQHD+ (3200 x 1440). Obrovský rozdiel zbadáte najmä vo chvíli, kedy sa chvíľu venujete S20 a následne prejdete na iný smartfón s klasickým rozlíšením a obnovovacou frekvenciou.

 

samsung_s20

Patrí sa podotknúť, že displej je typu Dynamic AMOLED 2X s odolným Gorilla Glass 6 sklom a podporou HDR10+.

Výkon a OS: Ako sa ovláda a čo dokáže

Prostredie Samsung Galaxy S20 neprekvapí nikoho, kto už niekedy držal a ovládal telefón značky Samsung. Ide o klasický Android 10 s nadstavbou One UI 2.1 – menu je čisté a prehľadné, nastavenia zrozumiteľné a intuitívne a ovládanie jednoduché. Na pravej hornej strane displeja navyše nájdete skrytú bočnú lištu (tenká linka v pravom hornom okraji) na aktiváciu rýchlych aplikácií – stačí ju potiahnuť sprava doľava a objaví sa vám rýchle menu 10 aplikácií, ktoré si môžete nastaviť tak, aby ste vždy mali poruke práve to, čo najviac používate.

Všetko funguje bez zaseknutí a spoľahlivo. Aby nie, veď telefón má podporu v absolútne precíznej hardbérovej výbave – 8-jádrový procesor Exynos 990 (2x 2,73 GHz, 2x 2,50 GHz, 4x 2,0 GHz) vyrobený 7 nm technológiou v spolupráci s 8 GB RAM vám umožní robiť na telefóne prakticky čokoľvek. Procesor by mal byť cca o 15 % výkonnejší než jeho predchodca použitý v rade Galaxy S10.

samsung_s20

Nestalo sa nám, že by S20 niečo nezvládla. Jedinú negatívnu skúsenosť máme s dlhodobejším hraním hier, kedy sa Samsung S20 po chvíli výrazne zahrieva, čo nie je práve príjemné.

Pre vaše aplikácie a dáta je pripravená 128 GB interná pamäť (po zapnutí telefónu máte k dispozícii cca 104 GB) a pokiaľ by vám to nestačilo, vždy je možné pridať až 1 TB microSD pamäťovú kartu.

samsung_s20

Čítačka prsta aj tváre a ďalšie funkcie

Čítačka odtlačku prsta je v Samsung Galaxy S20 ultrazvuková, a zabudovaná priamo do displeja. Nemôžeme povedať, že by fungovala na 100% správne. V niektorých prípadoch nám robilo odomknutie displeja odtlačkom prsta problémy, a to predovšetkým s mokrými alebo príliš suchými prstami alebo pokiaľ proste prst nepriložíte správne = jednoducho to chce grif.

Osobne to ale nevidím ako príliš veľký problém, pretože vysoko presne funguje čítačka tváre a pokiaľ som zaznamenala problém s čítačkou odtlačku, telefón väčšinou bleskurýchlo odomkla práve čítačka tváre. Nechýba ani možnosť zabezpečiť telefón klasickým PIN kódom.

samsung_s20

Ak ste zvyknutí na notifikačnú diódu, na tú pri Samsung Galaxy S20 zabudnite. Vždy si ale môžete zapnúť Always On funkciu a o nič podstatné tak neprídete.

Foťák a video: Ako zvládnu zachytiť vaše spomienky?

Fotoaparát mobilného telefónu sa pre mnohých z nás stal jediným prostriedkom, ako zachytiť spomienky. Je teda logické, že väčšinu tiež zaujíma, ako je na tom nová S20 čo sa týka fotenia… oproti minuloročnému modelu došlo opäť k niekoľkým dôležitým zmenám. Poďme sa na ne pozrieť.

Samsung Galaxy S20 disponuje hneď štvoricou fotoaparátov. Predná kamera na fotenie selfie a videohovory disponuje 10 Mpx rozlíšením a svetelnosťou f/2.2. Čo poteší nielen milovníkov skupinových selfie, je možnosť tzv. širokých selfie, ktoré ale pri telefónoch od Samsungu nie sú novinkou.

Zadné fotoaparáty sú tri – hlavný objektív (12 Mpx F/1.8), ultraširokouhlý objektív (12 Mpx f/2.2) a teleobjektív (64 Mpx, f/2.0). Pričom hlavný objektív a teleobjektív disponujú aj optickou stabilizáciou. Vďaka ultra širokouhlému objektívu zase môžete zachytiť, ako už názov napovedá, krásne širokouhlé snímky krajiny (120°), ale nielen tej.

samsung_s20

Čo by sa vám ešte mohlo páčiť je možnosť priblíženia s S20. Objektívy fotoaparátu totiž umožňujú až 30x priblíženie sledovaného objektu. Pričom do 3x priblíženia hovoríme o hybridnom optickom zoome. S dvoj- alebo trojnásobným priblížením zachytíte ešte pekne ostré a kvalitné snímky. Pri 10x priblížení už je viditeľná strata kvality a 30x priblíženie je, bohužiaľ, skôr pre zaujímavosť. Sledovaný objekt síce naozaj priblížite, ale o kvalite vytvorenej fotografie nemôže byť vôbec reč…

Z fotoaparátu Samsung Galaxy S20 sme byli v prvých dňoch testovania trochu rozpačití. Zdalo sa nám, že fotky nie sú príliš ostré, nemajú pekné farby a nie sú ani pekne prekreslené. Po pár dňoch však zrejme došlo k aktualizácii softvéru a s ním aj fotoaparátu a následne sa snímky výrazne zlepšili. Posúďte sami…

samsung_s20samsung_s20samsung_s20samsung_s20samsung_s20

Nočný režimSamsung Galaxy S20 zase o niečo lepší než minulý rok, a to najmä vďaka trojici snímačov fotoaparátu, ktoré sú 1,7x väčšie než pri minuloročnej S10. Tým dokážu zachytiť viac svetla a výsledná fotografia je tak pekne presvetlená a ostrá. Uvidíte, že a rozdiel od výtvorov lacnejších smartfónov nebudú na zahodnie ani nočné fotky.

samsung_s20

samsung_s20samsung_s20

Čo však musíme fotoaparátu vytknúť, je jeho miera vystúpenia na zadnej strane. Keď telefón položíte na stôl a budete ho ovládať, nevyhne sa otravnému pokyvkávaniu. To sa však už pomaly stáva štandardným neduhom moderných smartfónov…

samsung_s20

Bavte sa s funkciou Single Take alebo s až 8K videami

Novinkou radu smartfónov S20 je funkcia s názvom Single Take. Už sa vám niekedy stalo, že ste v  hneď nevedeli, či danú situáciu radšej natočiť, alebo odfotiť? A niekedy by ste radi zvládli oboje? Teraz máte po starostiach. Vďaka funkcii Single Take totiž cca 3 – 10 sekúnd snímate scénu, ktorú si prajete zachytiť a S20 vám následne sama vytvorí hneď niekoľko rôznych snímok a krátkych klipov. Na vás už tak ostáva iba jediné = vybrať si to NAJ!

A ak vás viac než fotografovanie baví natáčanie videí, potom vedzte, že so Samsung Galaxy 20 môžete natočiť video až do veľkosti 8K (7680 x 4320), predný fotoaparát pritom zvládne až 4K rozlíšenie (3840 x 2160). Videá v 8K sa aktuálne môžu zdať byť prílišným luxusom, zrejme si ich totiž neprehráte ani na televízore ani v počítači, ale do budúcna môžu mať svoje opodstatnenie. Rozhodne ale vyskúšajte aj nižšie rozlíšenie, ktoré takisto zvláda naozaj kvalitné videá.

samsung_s20

Zvuk: Nechýba Dolby Atmos ani Adapt Sound

Pokiaľ radi počúvate hudbu alebo na telefóne sledujete filmy či seriály, môžete sa spoľahnúť na jednu vec = telefóny značky Samsung vám v drvivej väčšine prípadov ponúknu naozaj skvelý hudobný zážitok, a to vďaka podpore Dolby Atmos, vysokej hlasitosti aj funkcii Adapt Sound, vďaka ktorej si môžete nastaviť skutočne najlepší zvuk v závislosti na vašom veku a citlivosti oboch uší.

Čo však Samsungu Galaxy S20 odpustiť nedokážeme je absencia 3,5 mm jack konektora. V balení síce nájdete veľmi solídne špuntové AKG slúchadlá aj s náhradnými špuntami, ak ste ale zvyknutí na svoje vlastné slúchadlá a tie nie sú bezdrôtové, budete si k telefónu musieť dokúpiť redukciu USB-C -> 3,5 mm jack, pretože tú v balení nenájdete.

samsung_s20

Výdrž batérie a rýchlosť nabíjania

Samsung Galaxy S20 nás svojou batériou príjemne prekvapil. Pri predchodcoch – najmä pri S10 a S9 sme boli zvyknutí na nevysokú výdrž batérie = maximálne jeden deň. Minuloročný rad S10 síce disponoval batériou s kapacitou 4500 mAh, ale maximálne jednodenná výdrž bola štandardom.

S20 síce disponuje kapacitou batérie „iba“ 4 000 mAh, ale zjavne s ňou dokáže naložiť lepšie, pretože sa nám nestávalo, že by sme pri väčšej záťaži museli už k večeru hľadať nabíjačku. Výdrž batérie je síce veľmi subjektívna vec – v závislosti od toho, ako telefón využívate aj akú obnovovaciu frekvenciu si nastavíte. My sme však boli s S20 spokojní – 1,5 dňa nebol problém.

Rýchlonabíjanie dobije za 10 minút cca 20 % batérie, za 20 minút cca 40 % batérie a plné nabitie dosiahnete za zhruba 70  – 80 minút. S20 môžete, samozrejme, nabíjať aj bezdrôtovo (nabíjačku je však potrebné dokúpiť), alebo reverzne pomocou iného zariadenia (či si vďaka tejto funkcii dobiť vlastné hodinky, slúchadlá a pod., ktoré túto funkciu tiež podporujú).

samsung_s20

Podpora – NFC, GPS a pod.

Samsung Galaxy S20 nechýba nič štandardné, čo by ste pri súčasnom telefóne očakávali – podpora rýchlych 4G/LTE sietí, 2,4 alebo 5 GHz Wi-Fi, NFC, Bluetooth 5.0 či GPS, Glonass, Beidou a Galileo sú samozrejmosťou. Je však treba upozorniť na to, že S20 nie je pripravená na prijímanie dát z 5G siete, ani na nový Wi-Fi Standard 6. Ak tieto vychytávky už teraz od nového smartfónu požadujete, zvážte nákup S20 Ultra, ktorá oboje podporuje...

balení nájdete okrem samotného smartfónu aj 25 W nabíjačku, USB-C/USB-C napájací/dátový kábel, špuntové slúchadlá AKG s náhradnými špuntami a špendlík na vytiahnutie slotu na SIM/pamäťovú kartu.

samsung_s20

Vďaka odolnosti IP68 môžete Samsung Galaxy S20 bez obáv zobrať k vode, alebo do trochu prašného prostredia, pretože im telefón dokáže odolať.

Záver

Rodina smartfónov radu S20 jednoznačne patrí medzi to najlepšie, čo aktuálne na trhu mobilných telefónov nájdete a platí to aj pre najnižšie modely z tohto radu – klasickú S20. Oproti S20+ a S20 Ultra je menšia a tiež menej váži, s S20+ má však až na kapacitu batérie a veľkosť displeja veľmi podobnú výbavu. S20 Ultra je na poli mobilných telefónov naozajstným kráľom a ťažko ho porovnávať s nižšími verziami. Recenziu na tento model si môžete prečítať v tomto článku.

Aby sme to ale zostručnili, Samsung Galaxy S20 je telefón s nádherným a veľmi kvalitným displejom so 120 Hz obnovovacou frekvenciou, s výdržou batérie cca 1,5 dňa, čo tu pri vlajkových lodiach Samsungu už celé roky nebolo. Skvelý je tiež fotoaparát a natáčanie videí až v 8K rozlíšení. S20 vás rozhodne nesklame ani svojím výkonom, spracovaním či dizajnom. Jednoducho povedané, tomuto telefónu toho opäť máme málo čo vytknúť…

Plusy (+): Mínusy (-):
+ Vzhľad. Vysoko kvalitné a elegantné spracovanie. - Chýba 3,5 mm jack na slúchadlá.
+ Displej s krásnymi farbami, vysokým rozlíšením a 120 Hz obnovovacou frekvenciou. - Pri veľkej záťaži sa celkom zahrieva.
+ Nekompromisný výkon = žiadne zaseknutia, intuitívne ovládanie. - 30x zoom a 8K video v praxi príliš nevyužijete.
+ Veľmi dobrý fotoaparát aj natáčanie videá.  
+ Hlasitý a vysoko kvalitný zvuk s Dolby Atmos.  
+ Odolnosť proti prachu a vode (IP68).  
+ Rýchle nabíjanie, vrátane bezdrôtového a reverzného.  

+ Dobrá výdrž batérie – v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi radu S (4000 mAh, až 1,5 dňa).

 

Samsung Galaxy S20

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Práca s nožom a presné krájanie surovín sú azda prvé zručnosti, ktoré sa vyučujú na kuchárskej škole. Čo keď vám ale prezradím, že existuje rýchlejšia, pohodlnejšia a bezpečnejšia cesta, ako získať v ...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok