0,00 €
×

Recenzia Realme C3: Vysoký výkon za lákavú cenu

05.06.2020

Realme C3

Inovovaný dizajn bez odtlačených prstov

Realme C3 – technické parametre:
Displej: 6,5" LCD IPS (720 x 1 600) 
Procesor: osemjadrový Helio G70 (2,0 GHz)
Operačná pamäť: 3 GB RAM
Užívateľská pamäť: 64 GB (+ microSD až 256 GB) 
Fotoaparát: zadný trojnásobny 12+2+2 Mpx, f/1.8,
predný 5 Mpx, f/2.4 
Batéria: 5 000 mAh
Ďalšie funkcie: Wi-Fi, Bluetooth, GPS, Glonass, 3,5 mm Jack,
dual SIM, 3G, 4G/LTE, čítačka odtlačkov prstov, micro USB
Operačný systém: Android 10 + ColorOS
Rozmery a hmotnosť: 164,4 x 75 x 9 mm; 195 g

Položte vedľa seba na stôl Realme 5 (recenziu si prečítajte tu) a nový Realme C3 a na prvý pohľad rozdiel neuvidíte. Rovnaká konektorová výbava, rovnako veľký displej s kvapôčkovým výrezom. Na pravej strane nájdete uzamykacie tlačidlo, priamo naproti na ľavej strane ovládanie hlasitosti.

Nad prednou kamerkou sa skrýva mikrofón, zatiaľ čo dole je umiestnený jack na slúchadlá, microUSB konektor a repráčik. Realme 5 u nás bolo dostupné v modrej a fialovej verzii, pri modeli C3 si môžete zvoliť farbu modrú alebo červenú.

Nám na stole pristála krabička so smartfónom v červenom vyhotovení. Výrobca sa tentokrát pri navrhovaní dizajnu inšpiroval podľa vlastných slov žeravou lávou (Blazing Red) a studeným ľadovcom (Frozen Blue). (Áno, pripomína to svetoznámy Svet ľadu a ohňa.) Musíme uznať, že naša láva má niečo do seba.

Telefón vyzerá elegantnejšie aj s plastovým telom, holografický dizajn vytvára známe odlesky… Najlepšie na tom ale je, že vďaka matnému povrchu nezostávajú na chrbte Realme C3 žiadne odtlačky prstov alebo škrabance. To je vzhľadom k bežne lesklej zadnej strane telefónov celkom unikát. Trikrát hurá!

Realme C3

Rozmery a displej Realme C3

Náš testovaný kúsok má úplne rovnaké parametre ako Realme 5 (16,5 x 75 x 9 mm). Spolu s nemalou hmotnosťou – 195 g – už ide o pomerne mohutný model, čo nemusí každému používateľovi vyhovovať. A určite ho neovládnete jednou rukou. Uvedené parametre ale aspoň sčasti kompenzuje batéria, o ktorej si povieme viac o chvíľu. A koniec koncov máte tiež k dispozícii veľkú obrazovku na surfovanie internetovými vlnami.

Aký je teda samotný displej? Ide o 6,5" HD+ s IPS technológiou a rozlíšením 720 × 1600 pixelov. Full HD to síce nie je, na druhej strane toto nižšie rozlíšenie prispeje k zvýšeniu výdrže.  Pomer obrazovky k telu je aj napriek trochu väčšej brade a kvapôčkovému výrezu takmer 90 %. Nechýba tvrdené sklo Gorilla Glass 3, vďaka ktorému je smartfón odolný proti postriekaniu či prachu. Extrémnym situáciám ho však radšej nevystavujte, oficiálna IP certifikácia Realme C3 chýba.

Realme C3

Rovnako ako pri Realme 5, aj tu sa stretnete s príjemnými farbami a skvelou čitateľnosťou. Je ale treba priznať, že nižšie rozlíšenie nie je pre multimédia úplne ideálne a vhodnejší by bol jemnejší displej. Pokiaľ však plánujete zaobstarať si Realme C3 na bežné surfovanie na nete, veľká obrazovka s týmto rozlíšením pre vás určite bude úplne dostačujúca.

Konektorová výbava robí radosť

Výber cenovo dostupných aj drahších smartfónov je naozaj veľmi široký. Ak však hľadáte telefón s 3,5 mm jackom na slúchadlá, možnosti sa zužujú. Pri Realme C3 sme ho našťastie našli, takže si milovníci drôtových slúchadiel prídu na svoje. Okrem neho nájdeme pri tomto modeli micro USB, ktoré je jedným z tých väčších kompromisov. Nie je už totiž práve v móde. 3-zásuvkový slot na ľavej strane vám poslúži na 2 nano SIM aj SD kartu. Vďaka nej si môžete pamäť rozšíriť až na 256 GB. To sa bude hodiť, pretože kapacita vnútornej pamäte – 64 GB – nebude stačiť každému. V tejto cenovej triede to však nie je nič neobvyklé.

Realme C3

Zvuk neohromí

Zvuk vychádza z reproduktora na spodnej strane telefónu, na pripojenie slúchadiel môžete využiť jack, alebo samozrejme Bluetooth. Hlasitosť je dostatočná, ale kvalita skôr podpriemerná. Citlivým ušiam zrejme bude vadiť určitá nevyváženosť. Pri hovoroch to nebudete ani vnímať, ale pri hudbe je skrátka počuť, že bezchybný zvuk nie je hlavným ťahákom tohto modelu a výrobca Realme C3 stavia skôr na iné kvality.

Výdrž je priam kráľovská

Jeden z hlavných ťahákov Realme C3 je ale nepochybne batéria. Jej kapacita je priam brilantná – 5 000 mAh. Poháňa ju síce „iba“ 10 W, ale po nejakých 48 hodinách vám táto skutočnosť nebude na prekážku. Pokiaľ bude vaše používanie trochu obmedzené, nie je problém dostať sa trebárs na 3-dennú výdrž. Výrobca uvádza trochu konkrétnejšie čísla – cca 728 „pohotovostných“ hodín, na volania 44 hodín alebo takmer 20 hodín na hudbu. Nabíjanie zaberie zhruba 3 hodiny. Pri spätnom dobíjaní môžete smartfón dokonca použiť ako powerbank na nabíjanie ďalších zariadení.

Realme C3

Hardvér – to je to, o čo tu ide!

Rovnaký displej, rovnaká batéria, rovnaká konektorová výbava. Pýtate sa, v čom sa teda nový Realme C3 od Realme 5 líši? Čím si pritiahne svojich záujemcov? Odpoveď je naporúdzi a skrýva sa vnútri telefónu. Tešiť sa môžete na najnovší Android 10.0 s vlastnou nadstavbou Realme UI. Srdcom smartfónu je 8-jadrový procesor Mediatek Helio G70 kombinovaný s 3 GB RAM. Pri modeli Realme 5 nájdeme starší Android 9.0 Pie a 8-jadrový Snapdragon 665.

Preferencie môžu byť rozdielne, ale čísla hovoria celkom jasne a v najznámejšom benchmarku (aplikácia, ktorá dokáže zmerať maximálny výkon) získava Realme C3 solídny náskok a je rýchlejší ako pri spúšťaní hry, tak napr. aplikácie. Jeden z najnovších procesorov svojej doby v kombinácii s Android 10 je pri telefóne z nižšej strednej triedy určite lákadlom.

A tiež sme radi, že už zmizli drobné chybičky v preklade, ako to bolo pri Realme 5. 

Realme C3

Fotoaparát s veľmi dobrou svetelnosťou

Na zadnej časti elegantného Realme C3 sa nachádza trojica fotoaparátov s rozlíšením 12+2+2. Skladá sa z hlavného 12 Mpx senzora sa svetelnosťou f/1.8, 2 Mpx makro senzora s ideálnou vzdialenosťou 4 cm a 2 Mpx portrétneho senzora. Pre fotenie selfie poslúži čelná kamerka s 5 Mpx rozlíšením a svetelnosťou f/2.4. Nechýba automatické zaostrovanie, osvetľovacia dióda ani Bokeh efekt, zmizli naopak možnosti nočného režimu a širokouhlý objektív.

Realme C3

Ukážkové snímky vytvorené telefónom Realme C3

Svetelnosť je výborná a príjemne nás prekvapilo fotenie portrétov. Samozrejme, že má smartfón z nízkej cenovej triedy vo fotografovaní určité limity. Kameňom úrazu je opäť ostrosť, detaily skrátka bezchybne zachytiť nedokáže. To však ani za tak nízku cenu nie je možné očakávať.

Realme C3

Ukážkové snímky vytvorené telefónom Realme C3

Vo fotoponuke nájdete tiež možnosť zapnúť zvýraznenie farieb, tzv. funkciu Chroma Boost. Tá dokáže s farbami čarovať celkom pekne, ale niekedy má tendenciu trochu prehrávať. Pokiaľ máte radšej neprikreslené a prirodzené farby, zaobchádzajte s ňou radšej opatrne.

Realme C3

Okrem portrétneho režimu môžete využiť trebárs panorámu, s ktorou fotky vôbec nevyzerajú zle.

Realme C3

Realme C3

Všeobecne sa dá povedať, že Realme C3 viac sedí fotografovanie bližšie umiestnených predmetov než fotenie na väčšiu vzdialenosť.

Zabezpečenie si skrátka zamilujete

Ak pri kúpe lacnejšieho smartfónu budete musieť robiť nejaké kompromisy, rozhodne to pri Realme C3 nebude v oblasti zabezpečenia. Boli sme prekvapení z Realme 5 a sme aj z nového modelu. Okrem klasického zabezpečenia, akým je pin či znak môžete svoje dáta ukryť pod čítačku odtlačkov prstov alebo odomykanie tvárou. A viete čo? Pokojne to urobte! Čítačka odtlačkov prstov je umiestnená na tele smartfónu, konkrétne na zadnej strane hore a funguje fakt dobre, a to aj keď máte na prste zvyšok telového krému. Je rýchla, spoľahlivá, niet čo kritizovať.

Aj odomykanie tvárou si zaslúži pochvalu. Nastavili sme si ho automaticky so zdvihnutím telefónu a bolo úžasne pohodlné nestláčať odomykacie tlačidlo alebo sa nesnažiť chytiť ten správny uhol. V noci a za šera už smartfón občas zaváhal, ale to nie je nič neobvyklé.

Summa summarum: Odtlačok prsta sa nám podarilo nahrať na prvýkrát a telefón bleskovo uložil aj záznam tváre. Ďalšie odomykanie už potom išlo vlastne samo.

Realme C3

Záver

Realme C3 má podobnú cenovku ako smartfón Realme 5 a rovnako ako starší kúsok aj táto novinka má čo ponúknuť. Z nášho pohľadu nám pri Realme C3 najviac chýba certifikovaná odolnosť, ktorú sa ale výrobca snaží kompenzovať aspoň ochranným sklom. Stále však platí, že v tejto cenovej triede ide o jeden z najnadupanejších (najvýkonnejších) telefónov s najdlhšou výdržou. K tomu sa pridáva slúchadlový jack, matný dizajn bez zostávajúcich odtlačkov prstov, spoľahlivé zabezpečenie a skoro nesmrteľná baterka. To už dokážeme výrobcovi ľahko odpustiť aj micro USB, ktorého sa z nejakého dôvodu stále drží, alebo určité obmedzenia v oblasti displeja či zvuku.

Klady (+): Zápory (-):
+ batéria s kapacitou 5 000 mAh - nižšie rozlíšenie displeja
+ nadštandardný hardvér - chýbajúca IP certifikácia
+ perfektné zabezpečenie - chýba USB-C konektor
+ nezachytáva odtlačky prstov
+ ochranné sklo
+ 3,5 mm jack

chci Realme C3

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Práca s nožom a presné krájanie surovín sú azda prvé zručnosti, ktoré sa vyučujú na kuchárskej škole. Čo keď vám ale prezradím, že existuje rýchlejšia, pohodlnejšia a bezpečnejšia cesta, ako získať v ...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok