0,00 €
×

Recenzia OnePlus Nord: Skrátka vydarená legenda

03.11.2020

OnePlus_Nord_05

Technické parametre:
Displej: 6,44" AMOLED (2400 × 1800)
Procesor: osemjadrový Snapdragon 765G
Operačná pamäť: 8 GB
Interná pamäť: 128 GB
Fotoaparát: štvornásobný zadný 48+8+5+2 Mpx so svetelnosťou f/1.75;
duálny predný 32+8 Mpx so svetelnosťou f/2.45
Batéria: 4 115 mAh
Ďalšie funkcie: A-GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, 5G, Wi-Fi,
Bluetooth 5.1, NFC
Operačný systém: Android 10.0
Rozmery a hmotnosť: 158,3 × 73,3 × 8,2 mm; 180 g

Čo skrýva ohromná krabička?

Keď nám na stole pristála krabička s novým telefónom, boli sme prekvapení jej spracovaním. Je neobvykle vysoká, a tak nás, samozrejme, ako prvé napadlo, čo všetko v sebe asi ukrýva. Žiadne veľké prekvapko sa ale nekonalo.

Smartfón, technická brožúrka, nabíjačka, ihla na SIM a kryt – to je vcelku klasika. Nabíjačka je dosť mohutná (aj s ohľadom na to, že sa jedná o 30 W podporu) a USB-C kábel vďaka červenej farbe pekne žiari.

Silikónový priehľadný kryt je v podstate minimalistický. Ochráni vám však dobre zadnú a bočné časti telefónu, a napriek tomu budete mať prístup ku konektorom a foťákom. Iba konektor na nabíjanie má otváraciu krytku.

OnePlus_Nord_11

Osvedčený, ale štipku nudný dizajn

Telo telefónu je plastové, zadná časť je chránená ochranným sklam Corning Gorilla Glass 5. Rámčeky sú rovnako plastové, čo ale na prvý pohľad vôbec nepoznať. Ani predná strana smartfónu nezostala tak úplne bez ochrany. Výrobca na ňu nainštaloval takmer neviditeľnú fóliu, takže vám ušetril čas a nervy pri jej lepení.

A aký je dizajn telefónu? OnePlus Nord môžete mať v dvoch farbách: Gray Onyx a Blue Marble. My sme na recenziu dostali šedú verziu. Úprimne povedané, modrá vyzerá zaujímavejšieGray Onyx pre nás bolo také… neurazí, nenadchne. Proste elegantná klasika. Drobné mínus si vyslúžilo obligátne zanechávanie odtlačkov prstov, čo ale jednoducho vyriešite pribaleným puzdrom.

Rozmery smartfónu sú tak akurát – V × Š × H:  15,83 × 7,33 × 0,82 cm. Jednou rukou síce celú obrazovku neovládnete, ale to pri uhlopriečke so 6,44" ani nie je možné. V ruke však sedí pekne, nie je robustný a váži príjemných 180 g.

OnePlus_Nord_10

OnePlus Nord pekne krôčik po krôčiku

Tak, teraz pekne po poradí. Nad obrazovkou sa nachádza uzučký mikrofón, zatiaľ čo v ľavom hornom rohu nájdete duálnu kameru na fotenie portrétov. Pravá strana telefónu slúži na tzv. alert slider (posuvné tlačidlo), ktorým ovládate zvuk: tichý, vibrovať, vyzváňanie. Pod ním je tlačidlo odomknutia/zamknutia. Na náprotivnej strane je netradične umiestnené ovládanie hlasitosti a chvíľku nám trvalo, než sme si naň zvykli. Spodná strana OnePlus Nord je určená plochému reproduktoru, USB-C konektoru na nabíjanie či kopírovanie súborov a slotu pre 2 SIM karty.

Škoda len, že slot nie je 3-zásuvkový alebo aspoň hybridný, aby pojal tiež microSD kartu, pamäť navyše by určite prišla vhod mnohým užívateľom. A čo čítačka odtlačkov prstov? Tá je zabudovaná v displeji. Aby sme to mali kompletné, pridávame ešte informáciu o zadnej strane smartfónu, na ktorej sa nachádza štvornásobný modul fotoaparátu.

3,5mm jack pre drôtové slúchadlá na Norde, bohužiaľ, nenájdete. Chýbať vám možno bude aj notifikačná dióda a oficiálna certifikácia na ochranu proti vode a prachu. Aspoň čiastočne si však  môžete pomôcť vhodným puzdrom/krytom a neviditeľnou fóliou priamo na mieru.

OnePlus_Nord_01

Displej? Bez chybičky

Na prednej strane bude po zapnutí telefónu naozaj na čo pozerať. Full HD+ displej s 90 Hz AMOLED technológiou má rozlíšenie 2400 × 1080 bodov a narušuje ho v podstate „len“ dvojitý priestrel fotoaparátu. Jeho umiestnenie je však dosť viditeľné. V nastavení je síce možné predný fotoaparát skryť prostredníctvom panelu, ale stále to nie je úplne ideálne riešenie, nakoľko vám ukrojí vcelku veľkú časť obrazovky.

Kochať sa samotným displejom, ktorý zaberá takmer 87 % prednej plochy, však budete s nadšením, pretože má skvele čitateľné farby z každého uhla. Sledovanie videí aj prehliadanie fotiek je vážne radosť. Haptická odozva je perfektne plynulá a pri prechádzaní prostredím je 90 Hz obnovovacej frekvencie príjemne vidieť. Tiež jas na slnku je dostatočný. Nie však potrebné ho ani zvyšovať, nakoľko má telefón k dispozícii aj Adaptívny jas, ktorý funguje spoľahlivo a automaticky sa prispôsobuje prostrediu.

OnePlus_Nord_02

OnePlus Nord nechýba ani Režim čítania, ktorý šetrí vaše oči, či Efekt živých farieb. Nám také saturované farby vyhovovali, zvoliť si však môžete aj farby Prirodzené alebo si ich odtieň nastaviť sami. Oboje si zapnete/vypnete podľa svojej chuti. A pretože notifikačnú diódu v telefóne nenájdete, oceníte zrejme ako my aspoň Ambientný displej, kde si trebárs zakliknete, aby sa obrazovka rozsvietila klepnutím alebo zdvihnutím telefónu.

Veľmi rýchlo si tiež radi zvyknete na užitočné Rýchle gestá. Nastaviť si môžete hneď 5 písmen (my sme využívali O na otvorenie fotoaparátu a M pro Messenger). Ich spoľahlivosť bola zhruba 90 %, aj tak nám ale táto vychytávka ušetrila dosť času.

OnePlus_Nord_04

Zvuk pod očakávania

Zvuk zastupuje iba drobný plochý reproduktor na spodnej strane. Bohužiaľ ale predstavuje značný kompromis, zvlášť s ohľadom na cenu takmer 11 tisíc. Vychádzajúce tóny sú skrátka ploché a bez výrazných výšok či basov. Nezachráni to ani zabudovaný zvukový tuner Dirac. 3,5mm jack telefón nemá, nezostane vám teda nič iné než sa uchýliť k Bluetooth slúchadlám. Tie však výrobca do krabičky k OnePlus Nord nepribalil.

OnePlus_Nord_15Zabezpečenie funguje, ako má

V nastavení zabezpečenia nájdete ako odtlačok prsta, tak odomknutie pomocou 2D skenu tváre. Čítačka odtlačkov prstov je ukrytá v displeji a naša spokojnosť s ňou bola takmer maximálna. Bezpochyby je rýchla a presná, to, že si neporadí napríklad s ušpineným alebo mokrým prstom, nie je v tejto cenovej triede nič neobvyklého.

Rovnako svižné odomykanie tvárou si zaslúži plný počet bodov. Funguje aj na šírku a dokonca v šere, čo je určite príjemný bonus.

OnePlus Nord a 6 fotoaparátov

Prvé miesto v zostave štyroch fotoaparátov patrí 8 Mpx ultraširokouhlému fotoaparátu so záberom 119 stupňov. Hlavný zadný snímač sa pýši svetelnosťou f/1.75 a 48 Mpx, štandardne však OnePlus Nord fotí v rozlíšení 12 Mpx. Na žiadaných 48 Mpx je nutné prepnúť manuálne. Senzor hĺbky pre lepšie portréty je vybavený 5 Mpx, makrám asistuje 2 Mpx snímač, ktorý  slúži na zachytenie objektov už zo 4 cm.

Pozornosť určite zaslúži tiež duálna predná kamera s rozlíšením 32+8 Mpx a svetelnosťou f/2.45. V tejto cenovej triede je samotná existencia 2 predných šošoviek zatiaľ celkom unikát (koniec koncov ani pri drahších modeloch to nie je samozrejmosť). Využitie pre obe však určite nájdete, 8 Mpx snímač je totiž ultraširokouhlý a má záber 105°. Keď teda budete pri fotení selfíčka potrebovať väčší záber, príde vám celkom iste vhod.

OnePlus_Nord_13

Aké boli výsledky?

Fotky vyfotené hlavným snímačom sú super. Farby sú málinko prikreslené, ale nič umelé, z nášho pohľadu zostávajú živé s kontrastom tak akurát. Detaily zvláda Nord zachytiť všetky, takže celkový dojem z fotiek je veľmi dobrý. A keď sme (bez veľkých očakávaní) skúsili skúšobne cvaknúť jednu fotku počas plynulej chôdze, boli sme milo prekvapení, že sme z fotky zvládli prečítať aj nápis na vzdialenej budove. Optická stabilizácia teda funguje skvele.

OnePlus_Nord_foto-05a

Tiež s prednými foťákmi sme boli spokojní, na selfie snímkach totiž odvádza dobrú prácu. Ostatné snímače sú už trochu navyše a nenadchol nás ani 2 Mpx makro fotoaparát, ani 5 Mpx senzor pro rozmazanie pozadia.

Pre úplnosť ešte dodávame, že nočný režim je taký štandard a keď nebudete fotiť v protisvetle, snímky sa vám takmer určite podaria (to nakoniec vidíte sami na priložených fotografiách).

OnePlus_Nord_foto-02a

Suma summárum: Vzhľadom k svojej cenovke odvádza OnePlus Nord pekné výsledky. Pri fotení hlavným snímačom budete nadšení, a to považujeme za najdôležitejšie, keďže ho zrejme budete rovnako ako my budete využívať najčastejšíie.

OnePlus_Nord_foto-01a

OnePlus_Nord_foto-04a

OnePlus_Nord_foto-03a

Hlavný ťahák smartfónu – hardvér

Model Nord od výrobcu OnePlus je dostupný v dvoch verziách. Tá prvá, naša testovaná, dostala do vienka kapacitu RAM 8 GB128 GB interného úložiska. Vyššia verzia, nazývaná tiež OnePlus Nord 12, sa chváli 12 GB RAM-kou a vnútornou pamäťou 256 GB. Procesor výrobca zvolil rovnaký – 8-jadrový Snapdragon 765G s maximálnou frekvenciou 2,84 GHz, ktorý je pripravený aj na 5G siete. Tu udeľujeme pochvalu, nakoľko tento benefit nie je pri smartfónoch s podobnými cenovkami (zatiaľ) často.

Snapdragon 765G síce nie je priam vlajkový procesor, beží ale skvele a v tejto cenovej triede patrí bezo sporu k nadpriemerným. Multitasking mu nerobí problém, radosť bude robiť tiež zapáleným hráčom.

Prostredie Androidu 10.0 s nadstavbou OxygenOS je minimalistické a prehľadné. Ďalšie plus získava smartfón za pravidelné aktualizácie (posledné prebehla práve pred pár dňami a týkala sa vylepšenia optickej stabilizácie). Softvérová podpora OnePlus Nord sa aj s ohľadom na predchádzajúce modely zatiaľ javí veľmi sľubne.

OnePlus_Nord_12

Viac než jednodňová výdrž a 30 W rýchle nabíjanie

Kapacita batérie dosahuje 4 115 mAh, čo vám zaistí minimálne celý deň surfovania na internete, sledovanie filmov a hovorov a ešte vám na konci dňa niečo zvýši. A pokiaľ budete trochu úspornejší a v práci dáte mobil z ruky, vydrží vám batéria zhruba deň a pol. Kladne hodnotíme možnosť automatického nastavenia šetriča batérie napr. na základe percent.

Bezdrôtové nabíjanie Nordu chýba, spoľahnúť sa teda budete musieť na priloženú nabíjačku s  konektorom typu C. Zaberie síce o trochu viac miesta, ale zase podporuje 30 W rýchle nabíjanie, vďaka ktorému by ste sa podľa výrobcu mali z 0 na 70 % dostať už za 30 minút. Dosiahnuť 100 % smartfónu trvá niečo málo cez hodinu. Z vlastnej skúsenosti viac-menej potvrdzujeme.

OnePlus_Nord_14

Záver

Ako už sme spomínali na začiatku, okolo Nordu bolo vážne veľké „haló“. Ako sme s ním teda vo finále boli spokojní my? Súhlasíme s tvrdením, že ide o nadpriemerný model. Výkon aj displej je vo svojej cenovej triede bezkonkurenčný, fotky sa vám vo väčšine prípadov podaria tiež veľmi dobré. Len škoda toho zvuku… Pomer cena/výkon je však skvelý a veľmi dobre rozumieme tomu, prečo má OnePlus takých zapálených fanúšikov.
 

Klady (+): Zápory (-):
30 W rýchle nabíjanie - nepodporuje pamäťové karty
+ hardvér - chýbajúca IP ochrana
+ bezchybný displej - zvuk
+ duálna predná kamera  
+ rýchle gestá
+ softvérová podpora

 

Tlacitko

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Práca s nožom a presné krájanie surovín sú azda prvé zručnosti, ktoré sa vyučujú na kuchárskej škole. Čo keď vám ale prezradím, že existuje rýchlejšia, pohodlnejšia a bezpečnejšia cesta, ako získať v ...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok