0,00 €
×

Recenzia: Novinka Nothing Phone (1) určite nie je o ničom

09.08.2022

Doposiaľ nevídaný vzhľad, ktorý môže byť prevratný a zmeniť prístup ostatných výrobcov telefónov. Dočkáme sa podobného dizajnu, aký práve načrtla nová spoločnosť Nothing, aj od ostatných firiem? Skôr než sa budeme zamýšľať nad tým, ako zmení Nothing Phone (1) budúcnosť, pozrieme sa na prítomnosť a na to, aký je tento futuristický smartfón v praxi.

Recenzia Nothing Phone (1)

Technické parametre:

Procesor: 8-jadrový Qualcomm Snapdragon 778G+
Pamäť: 8 GB alebo 12 GB
Úložisko: 128 GB alebo 256 GB, nepodporuje pamäťové karty
Displej: 6,55" OLED displej s 2400 × 1080 px, obnovovacia frekvencia 120 Hz
Zadný fotoaparát: 2 šošovky (50 Mpx + 50 Mpx, f/1,88)
Predný selfie fotoaparát: 16 Mpx, f/2,45
Batéria: 4 500 mAh, rýchlonabíjanie (max 33 W), bezdrôtové nabíjanie, reverzné nabíjanie
Technológie a senzory: Rozhranie Glyph, akcelerometer (G-senzor), digitálny kompas, gyroskop, senzor priblíženia (proximity), svetelný senzor, čítačka odtlačkov prstov, snímač tváre, 4G/LTE, 5G, A-GPS, Beidou, Bluetooth, Galileo, GLONASS, GPS, NFC, Wi-Fi 6
Operačný systém: Android 12 s Nothing OS
Jack a SIM: nemá 3,5 mm jack, 2× SIM
Rozmery a váha: Š × V × H: 7,6 × 15,9 × 0,8 cm; 0,2 kg

Balenie mobilu je jedinečné

To, že je tento smartfón špeciálny, je vidno rovno na balení. Mobil totiž nebol zabalený tak, ako ho balí väčšina značiek, obal je štvorcový a tenučký, aby sa míňalo čo najmenej materiálu. A čo je v ňom? Samotný Nothing Phone (1), USB-C kábel, návod na používanieihla (ktorá je tiež dizajnovo iná, ako vyrába konkurencia).

Balenie Nothing Phone (1)

Dizajn Nothing Phone (1) je ako zo sci-fi

No napriek tomu je už trochu povedomý. Nebudem sa tváriť, že sa mobil tak trošku nepodobá na iPhone. Foťákmi, (ktoré vystupujú, ale zázračne sa mobil na stole nekýve), alebo napríklad plochými hranami. Aj ich Android vyzerá skôr ako iOS, ale o tom potom. Nothing Phone (1) však vyniká aj napriek tejto podobnosti.

Na chrbte pod priehľadným Gorilla Glass 5 sa (ne)skrýva dizajn s „Glyph“ LED svetlami, ktorý vychádza z konkrétnych obvodov mobilu. Ale nie tak úplne naozaj, z toho všetkého je skutočné iba bezdrôtové nabíjanie či reproduktory, ostatné doštičky sú iba napodobeniny a slúžia na okrasu. Musím povedať, že na chrbte mobilu trochu zostávajú odtlačky prstov a šmuhy, ale to by na bielom vyhotovení mohlo byť viditeľné menej.

Nothing Phone

Telefón pôsobí prémiovo, futuristicky, elegantne a aj dosť draho, čo je pozitívum, pretože nie je až taký drahý, ako vyzerá. Vonkajší dizajn navyše ladí aj s dizajnom operačného systému, fontom písma a niektorými prispôsobenými aplikáciami (napr. výzor zvukového záznamníka), a to sú celkom pekné detaily.

Dôležité je dosť aj to, a to som určite ocenila, že je veľa častí mobilu z recyklovaným materiálov, napríklad obvod telefónu je zo 100 % recyklovaného hliníka. Podľa výrobcu je asi 50 % plastov zariadenia bioplast alebo recyklovaný plast. Okrem týchto dvoch hlavných materiálov sa použil aj 100 % recyklovaný cín.

V neposlednom rade je dobré spomenúť aj odolnosť, ktorú som mala možnosť vyskúšať, keď som fotila počas mrholenia. Nothing Phone (1)certifikáciu IP53, čo je odolnosť proti prachu a obmedzená odolnosť proti striekajúcej vode. To znamená, že viac ako mrholenie mobil nevydrží a môže sa vám pokaziť.

Rozhranie Glyph

Font a určité aplikácie ladia s vonkajším dizajnom smartfónu, výrobcovia mu dali skutočne jedinečný štýl.

Jedinečné rozhranie Glyph a jeho funkcie

Toto je to, čím vás Nothing Phone (1) zaujme asi najviac. Podľa niektorých to môže byť zbytočnosť, podľa iných zase posun vpred. Pamätáte si ešte, keď bývali na mobiloch farebné malé LED diódky a podľa farby ste vedeli, kto vám píše správu? Tak Glyph rozhranie na Nothing funguje nejako podobne. Akurát má viac funkcií a vyzerá to oveľa lepšie. Ale má iba jednu farbu, a to bielu.


Funkcie a výhody rozhrania Glyph:

  • Ukazuje vám, ako je nabitý mobil počas nabíjania.
  • Nastavíte si konkrétne zvonenie, ktorého rytmu sa prispôsobujú svetlá, keď telefóm zvoní, a podľa toho rozoznáte, kto vám volá.
  • Nastavíte si zvuk a signalizáciu upozornení, jedno zvonenie napr. na e-mail, iné zase na Messenger.
  • Svetlo využijete pri fotení a natáčaní videí ako presvetlenie, a to aj pri spomalených videách.
  • Rozhraniu Glyph môžete nastaviť režim spánku, aby vám nezačal blikať v noci, keď spíte.

Rozhranie Glyph

Nespomenula som všetky funkcie a výhody, chcem o nich povedať viac ďalej v článku.

Je toto všetko zbytočné? Práveže vôbec, veľakrát mám položený mobil chrbtom dohora. Keď mi niekto napíše a nechce sa mi mobil zdvíhať zo stola, s Nothing Phone (1) vidím, kto sa mi práve ozval. Či mi prišiel e-mail alebo SMS správa. Veľmi šikovné a efektívne. Ocenila som, že sa dá funkcia na noc vypnúť. Trošku ma však sklamalo, že Glyph svetlo nesvieti, keď zvoní budík, aspoň teda mne nesvietil.

Recenzia Nothing Phone (1)

Ďalšia funkcia je „preklopiť na Glyph“, čo má znamenať, že keď mobil „preklopíte“ na stôl, zablikajú LED diódy, čím by sa mal zapnúť tichý režim. Mala som však problém rozoznať, či sa naozaj zapol, nevidela som to na ikonkách, neviem ani, či sa režim vypol, keď som mobil opäť zdvihla. Jednoducho sa nedalo zistiť, či bol po tomto „preklopení“ mobil naozaj v tichom režime a kedy sa zaplo zvonenie. Na mňa to pôsobilo tak, že vždy, keď som telefón položila na stôl, zablikal, a to bolo celé.

Ak by v budúcnosti výrobca „prihodil“ k bielemu svetlu aj iné farby, bolo by to úplne perfektné. A skvelo by to vyzeralo hlavne v „tajnej“ funkcii Nothing Phone (1), ku ktorej som sa dostala úplnou náhodou. Volá sa „Vizualizácia hudby“a nenájdete ju v nastaveniach. Musíte urobiť pár špecifických úkonov, aby sa vám v nastaveniach ukázala a vy ste ju potom mohli zapnúť.

Recenzia Nothing Phone (1)

Ako zapnúť tajnú funkciu Vizualizácia hudby?

Čo to vlastne znamená? Je to jednoduché... Pustíte si pesničku alebo video a Glyph svetlá budú blikať do rytmu hudby. Vyzerá to peckovo. A ako sa k Vizualizácii hudby dostať? Tu je pár krokov:

  1. Otvorte klávesnicu kontaktov.
  2. Naťukajte do nej hocijaké 5-miestne číslo.
  3. Uložte číslo do kontaktov a kontakt nazvite menom „Abra“.
  4. Choďte do nastavení rozhrania Glyph a vyberte možnosť, v ktorej priradíte kontaktu konkrétne zvonenie.
  5. Vyberte si hociktoré zvonenie Glyph a uložte nastavenie kontaktu Abra.
  6. Vráťte sa do nastavení rozhrania Glyph a teraz už uvidíte možnosť „Vizualizácia hudby“, takže ju môžete zapnúť.
  7. Pustite si pesničku/video a nechajte si vyraziť dych svetelno-hudobnou šou (nefunguje počas hrania hier)!

A ešte taká malá infoška: Prečo nazvať kontakt práve menom „Abra“? Asi to bude marketingová taktika, Abra sa totiž volá aj jedno zo zvonení, okrem toho výrobca predáva priehľadný obal na tento svoj skvost, a ten sa volá tiež Abra.

Displej Nothing Phone (1) nie je nič, čo by ste ešte nevideli

To ale neznamená, že nie je dobrý. Farebnosťou nie je až taký sýty, no inak vám poskytne naozaj krásny pohľad. Má 6,55 palcov a ide o OLED displej. Podporuje aj technológiu HDR10+ a o plynulosť sa postará 120 Hz obnovovacia frekvencia. Veľmi ma prekvapila fakt dobrá viditeľnosť aj na priamom slnku.

Jediný problém bol s adaptívnym jasom, občas sa totiž akoby zasekol a nezvýšil sa na priamom slnku. Často sa stávalo aj to, že jas, ktorý sa nastavil automaticky, bol na môj vkus prislabý. Displej je chránený pevným Corning Gorilla Glass, čo je super. Samozrejme, má v nastaveniach aj nočný režim displeja, ktorý by mal uľaviť vášmu zraku, keď zariadenie používate v tme.

nothing phone

Zabezpečenie Nothing Phone (1) je dobré, v displeji je zabudovaná čítačka odtlačkov prstov, ktorá síce nie je ultrasonická, no podľa mojich skúseností fungovala perfektne. Bola naozaj spoľahlivá a nemala som problém so žiadnym odomkýnaním. Mobil odomknete aj tvárou, táto možnosť šla tiež ako po masle.

Uspokojí Nothing Phone (1) vašu umeleckú dušu?

Dva 50 Mpx fotoaparáty na zadnej strane sú solídne, zadný foťák má svetelnosť f/1,88. Vo fotení však Nothing nie je ničím prevratný. Širokouhlý má o čosi horšiu kvalitu fotiek. Zoom nie je uspokojivý. Predný 16 Mpx fotoaparát je tiež fajn, selfie sú s ním pekné, no opäť to nie je nič, čo by sme ešte nevideli. Ten má svetelnosť f/2,45. Pozitívne ma prekvapil nočný režim, ktorému fotky trvajú zopár sekúnd, no výsledok je naozaj krásny. Verdikt pre foťák? Zožeňte si denné slnečné svetlo a s fotkami budete spokojný.

Videá majú 4K, stabilizáciu aj časozber a spomalený záber. A sú celkom pekné, oceňujem 4K. A tu je už Nothing opäť výnimočný. V prvom rade zabudoval na chrbát červené svetielko nahrávania REC. Keď si zapnete túto možnosť počas natáčania videa, svetielko REC začne blikať. Šikovná funkcia, budete s ňou mať istotu, že keď vás niekto natáča, tak nezabudol stlačiť spúšť.

Recenzia Nothing Phone (1)

A druhá vec, v ktorej je telefón výnimočný, je zase rozhranie Glyph, ktoré tentokrát pri fotení a natáčaní videí môžete použiť na prisvetlenie foteného objektu. V porovnaní s bežným prisvetlením LED svetielkom ide o veľký krok vpred, objekty vašich fotografií budú krásne osvetlené z viacerých strán!

Pokiaľ vás zaujíma ako tento smartfón fotí v praxi, na konci článku nájdete ukážkové fotografie.

Čo sa týka zvuku, Nothing Phone (1)jeden reprák na spodnej strane. Hrá dosť nahlas, no kvalitou to opäť nie je niečo, z čoho by mi spadla sánka. V nastaveniach zvuku mi zase chýbal ekvalizér či prispôsobenie zvuku pre filmy alebo hry. V súčasnosti má túto možnosť veľa smartfónov, preto sa celkom čudujem, prečo sa výrobcovia rozhodli ukrátiť Nothing o túto možnosť. Treba dodať, že mobil nemá 3,5 mm jack, to je dnes však už bežná prax.

Výkon na multitasking, pamäť bez rozšírenia a kvalitná výdrž

Svižný výkon má ten náš nový Nothing... Nesklamal pri multitaskingu (poskytuje možnosť rozdelenej obrazovky), makal ako drak pri hraní hier (hráčov poteší herný režim), komunikácii, práci s fotkami a videami,... Určite s ním budete stáť na pevnej pôde. Výkon má na starosti moderný procesor Qualcomm Snapdragon 778G+ a poteší vás aj podpora 5G. Môžete si vybrať medzi dvoma veľkosťami RAM, tá siaha na klasických 8 GB, ale aj na trošku menej typických 12 GB.

Nothing Phone (1)

Ak potrebujete na súbory veľa miesta, odporúčame vám kúpiť si buď verziu 8 GB RAM s 256 GB ROM alebo 12 GB RAM s 256 GB ROM, ak vám stačí menej, siahnite po 8 GB RAM so 128 GB ROM. Myslite však na to, že mobil nepodporuje pamäťové karty.

Batéria so mnou vydržala celý deň, kapacita 4 500 mAh je dosť, navyše má 33 W nabíjanie, takže energiu doplníte rýchlo (konkrétne to je 50 % za 18 minút). Ak sa snažíte obmedziť káble, zíde sa vám bezdrôtové nabíjanie, ktoré Nothing Phone (1) podporuje tiež. Ja som sa veľmi potešila reverznému nabíjaniu, keď som nemala nabíjačku poruke, mohla som si nabiť slúchadlá alebo druhý (svoj) mobil. Samozrejme, aj pri tomto úkone svietili svetlá Glyph.

Určite vás zaujíma, či LED svetlá Glyph „vyšľahajú“ baterku. Nie, nevyšľahajú. Rozhranie som mala zapnuté stále a nepociťovala som žiaden veľký pokles, ani keď som mala zapnutú vizualizáciu hudby. Výrobca udáva, že 10 minút svietenia s Glyph svetlami vám uberie iba 0,5 % batérie, a to nie je niečo, čo by vám malo robiť starosti.

Nothing Phone (1)

Futuristické používateľské rozhranie a Android trochu inak

Ako používateľka Androidu sa v ňom cítim ako ryba vo vode, čo sa nedá povedať, ak mi dáte do ruky zariadenie od Apple s iOS. No a keďže má Nothing Phone (1) Android 12, ale s používateľským rozhraním Nothing OS (nie, nie je to operačný systém), tak som bola celkom rada. Ibaže ono tento Android 12 s ich Nothing OS rozhraním tak trošku vyzerá skôr ako iOS než Android.

V porovnaní s klasickým Androidom v Nothing mobile chýba spodná navigačná lišta, na ktorej (zvyčajne) nájdete šípku späť, domovské tlačidlo a tlačidlo na rozbalenie aplikácií na pozadí, čo ma značne vyviedlo z miery. Ťažko sa mi v ňom orientovalo, nie som totiž zvyknutá, že keď sa chcem vrátiť späť, musím stláčať šípku, ktorá je v hornom ľavom rohu, a nie dole v navigačnej lište.

Na pravej strane obrazovky navyše neustále vyskakovala šípka, ktorá ma tiež vždy vrátila na domovskú obrazovku, čo bol problém napríklad vtedy, keď som bola v galérii a chcela som sa posunúť na ďalší obrázok. Vždy ma to vrátilo späť, a na toto v Androide nie som zvyknutá. Keď si však ako používateľ Androidu zvyknete, že Android 12 s Nothing OS sa trochu vymyká bežnému Androidu s inými rozhraniami, budete spokojný. 

nothing phone

Nothing Phone (1) má Android 12 s Nothing OS, no nemá niektoré klasické prvky Androidu, ako je napríklad spodná navigačná lišta.

Ako som spomínala, vizuálna stránka mobilu je prispôsobená vonkajšiemu dizajnu, font je v bodkách, niektoré aplikácie sú tiež upravené dizajnovo, ako je napríklad spomínaný zvukový záznamník. Aj nastavovanie zvuku je trochu iné ako na iných Androidoch, pár vecí je zjednodušených, preto sa vám s mobilom bude pracovať dosť intuitívne. Nájdete v ňom aj pár nových widgetov.

Nothing Phone (1) ponúka aj niečo navyše

Výrobcovia sa celkom chytili trendov. Do smartfónu predinštalovali napríklad aplikáciu NFT Gallery pre tých, ktorí sa nechali uchvátiť nakupovaním NFT, alebo Peňaženku pre ľudí, ktorí vlastnia kryptomeny. V nastaveniach mobilu nájdete aj tzv. Experimentálne funkcie, kde sa aktuálne nachádza napr. aplikácia Tesla, ktorá je vo vývoji. V tejto sekcii výrobca ponúka používateľovi odskúšať si najnovšie aplikácie, na ktorých pracuje. Mne osobne však rozhodne chýbalo nahrávanie obrazovky, no ocenila som NFC, hodí sa vám aj GPS, akcelometer, kompas či gyroskop, ale to sú klasické prvky takmer každého nového smartfónu.

nothing phone

Verdikt

Nothing Phone (1) dobre obstojí v strednej cenovej triede a ponúka vám niečo, čo zatiaľ ostatní výrobcovia neposkytujú. Či už Glyph svetlá beriete iba ako dizajnovú vychytávku, alebo ako niečo, čo sa vám zíde, je na vás. Ja osobne by som ocenila, keby sme v budúcnosti našli takéto niečo aj na iných mobiloch. A verte mi, aj keď ste možno skeptický, určite nakoniec využijete niektorú z funkcií Glyph rozhrania. Čo sa týka kvality ostatných vymožeností mobilu, ide o klasické špecifikácie strednej cenovej hladiny, mobil teda určite nesklame.

Robí solídne fotky, má dobrú výdržvýkon vás bude sprevádzať aktivitami bez sekania a dlhého načítavania. A príjemný pocit z používania mobilu upevní jeho futuristický dizajn s odhalenými obvodmi a pekným jednoduchým používateľským rozhraním Nothing OS v kombinácii s Androidom 12. Pripravte sa na to, že ak si kúpite Nothing Phone (1), určite zaujme všetkých naokolo.

Klady (+) Zápory (-)
+ rozhranie Glyph a jeho funkcie - slabší foťák, najmä zoom
+ dobrá výdrž batérie - nepodporuje pamäťové karty
+ 33 W nabíjanie a reverzné nabíjanie - kvalita zvuku a chýbajúci ekvalizér
+ 4K videá, skvelé nočné videnie na fotkách a videách - menej spoľahlivý adaptívny jas 
+ precízna čítačka odtlačkov prstov   
+ skvelý výkon na multitasking  
+ vynikajúca viditeľnosť displeja na slnku  
+ vyrobený z recyklovaných materiálov  

 

chcem nothing phone


Ukážky fotografií:

nothing phone fotenie v noci

nothing phone fotenie s nočným režimom

Fotografia naľavo je bez nočného videnia, fotka napravo je s nočným videním.

nothing phone panaromatické fotografie

Nothing Phone (1) fotí pekné panoramatické snímky.

nothing phone fotenie v horších svetelných podmienkach

nothing phone fotenie v horších svetelných podmienkach

Na nočných fotkách sa občas objavuje mierne rozmazanie pre dlhý čas expozície.

nothing phone ukážkové fotografie

nothing phone zoom

Ukážka priblíženej fotografie. 

nothing phone

nothing phone

Makro fotky sa na krajoch občas rozmazali. 

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Práca s nožom a presné krájanie surovín sú azda prvé zručnosti, ktoré sa vyučujú na kuchárskej škole. Čo keď vám ale prezradím, že existuje rýchlejšia, pohodlnejšia a bezpečnejšia cesta, ako získať v ...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok