0,00 €
×

Recenzia Honor 50 5G: Google aplikácie sú späť

13.01.2022

Haleluja, môžeme sa radovať. Značka Honor po nútenej prestávke opäť veselo hlása do sveta, že spolupráca so spoločnosťou Google je späť. Navyše sa Honor 50 pýši aj OLED displejom, podporou 5G a dizajnom, ktorý rozhodne zaujme. Minimálne neprehliadnuteľným fotomodulom. Čo všetko teda tento telefón vie, skrýva a ponúka? Dozviete sa v nasledujúcej recenzii.

Honor_50

 

Technické parametre
Displej: 6.57", OLED, 120 Hz, 2340 x 1080 px
Pamäť: RAM 6 GB / interná; 128 GB
Procesor: Snapdragon 778G
Operačný; systém: Android 11.0 + Magic UI
Technológie: 4G/LTE, 5G, Wi-Fi, A-GPS, Beidou, Bluetooth
Galileo, GLONASS, GPS, NFC
Fotoaparát: 108 + 8 + 2 + 2 Mpx, f/1.9, dióda na svietenie,
širokouhlý objektív, nočný režim, macro režim, selfie 32 Mpx, f/2.2
Video: 3840 x 2160 (Ultra HD)
Batéria: 4300 mAh, výkon nabíjania 66 W

O čom sa dočítate?


Vysoký lesk, zaoblený displej a slušná výbava

Nebudem zdržiavať, ide sa vybaľovať. Hneď po príchode domov vyťahujem z elegantnej krabičky čierneho jazdca, ktorý dal šach-mat celému môjmu očakávaniu. Je to vážne krásavec. Vysoký lesk zadnej strany pôsobí luxusne, hlavný prím na nej pritom hrá veľmi výrazný modul hlavného fotoaparátu. Ten skutočne neprehliadnete. Nechýbajú oblé hrany, s ktorými súvisí aj zahnutý displej. Čo sa týka displeja, o ňom si povieme o malý moment viac, ale podľa parametrov si dovolím povedať, že sľubuje skvelý zážitok. A aby sa nezabudlo, už z výroby na ňom nájdete nalepenú ochrannú fóliu, to je vždy veľkým plusom.

Honor_50

Pre moju drobnú ženskú ruku je tvar Honoru 50 o čosi väčší, lepšie povedané dlhší, než na aký som zvyknutá, na druhú stranu je však so svojimi 175 g parádne ľahký a extra štíhly. Ovládanie hlasitosti a tlačidlo zapnutia/vypnutia ostalo na pravej strane, tak aby sa naň dalo jednoducho dosiahnuť. Ak by som aj pri ovládaní palcom jednej ruky zaznamenala problém, určite tu nájdem možnosť nastavenia ovládania jednou rukou. Na spodnej hrane sa ďalej nachádza USB-C vstup, reproduktor a slot na 2 SIM karty. Bohužiaľ, pamäťovú kartu Honor 50 5G nepodporuje. Slúchadlový jack budete taktiež hľadať márne, ale v časoch bezdrôtových bluetooth slúchadiel by som už túto drobnosť vôbec neriešila.

Honor_50

Telefón si prezerám zo všetkých strán. Dizajn v kombinácii kovu a skla je vážne prepracovaný. Musím však priznať, že po chvíľke obracania v ruke sa začínajú objavovať prvé nedokonalosti. Vysoký, až zrkadlový lesk zadnej strany trpí a získava svoje prvé odtlačky prstov, pričom v kombinácii so zaoblenými hranami mi telefón občas nebezpečne kĺže v ruke.

Možno si je toho Honor vedomý, možno len chcel dopriať svojim zákazníkom benefit navyše, v každom prípade súčasťou výbavy je aj transparentný silikónový kryt, ktorý oba vyššie spomínané nedostatky vyrieši. S nasadeným zadným krytom síce nie je Honor 50 už tak elegantne štíhly, manipulácia s ním je však bezpečnejšia a praktickejšia.

A čo ešte som našla v balení? 66 W rýchlonabíjačku, kábel USB-C a štandardný špendlík na pohodlné vytiahnutie SIM karty.

Honor_50

Luxusný OLED displej s frekvenciou 120 Hz

Tak, a teraz späť k displeju. Ako som už písala, hrany displeja sú zaoblené, uhlopriečka obrazovky sa pýši veľkosťou 6,57“ v pomere strán 19,5:9. Špičková OLED technológia a plne dostačujúce Full HD+ rozlíšenie (1080 × 2340 pixelov) zabezpečujú skvelý zážitok a postarajú sa o detailné vykreslenie obrazu. Nechýba ani jemnosť 392 ppi a plusové body Honor 50 získava aj za 120 Hz obnovovaciu frekvenciu. Displej pracuje s krásnymi živými farbami a v neposlednom rade chválim aj jeho pozorovacie uhly. Ani na slnku nemám čo vytknúť čitateľnosti displeja.

Displej narúša len selfie kamera pri hornom okraji. Reakcie na dotyk sú však dostatočne rýchle, jas sa plynulo prispôsobuje aktuálnej svetelnosti a nechýba ani podpora režimu Always-on. Za mňa rozhodne spokojnosť.

Honor_50

108 Mpx fotoaparát a 4K video k tomu

Čo si budeme nahovárať, foťák v smartfónoch dnes už predstavuje jedno z najpodstatnejších kritérií výberu. Mobil máme vždy po ruke a spolu s ním aj fotoaparát, ktorý kedykoľvek zachytí dôležité okamihy nášho života. Niet divu, že chceme, aby boli fotografie a videá čo najvydarenejšie. Práve preto som bola v prípade Honoru 50 5G na fotoaparát skutočne zvedavá. Štyri snímače sú lákadlom, rovnako ako pôsobivé 108 Mpx rozlíšenie hlavného z nich. Ako však niekedy ukazuje prax, pixely nie sú všetko. Ako teda snímače Honoru 50 obstáli v praxi?

Honor_50

Tak teda – na začiatok som sa pozrela na šošovku hlavného snímača. Pýši sa spomínanou hodnotou 108 Mpx a clonou f/1.9. Pekné hodnoty a rovnako pekné sú aj výsledné fotografie. Predovšetkým za dobrých svetelných podmienok. V takom prípade sú odfotené snímky skutočne krásne, disponujú dobrou ostrosťou a vydareným zobrazením detailov či prekreslením farieb, ktoré prehnane nekričia fosforom ani pri zapnutej AI, ako sa to niekedy stáva. Za to dávam palec hore.

Honor_50

Hlavný objektív vám vystrihne ostré snímky s živým vykreslením farieb.

Páčia sa mi aj nočné zábery, aj keď tu už musím vyjsť s pravdou von – telefón, bohužiaľ, nedostal do vienka optickú stabilizáciu a na snímkach je to vidno. Niektoré fotografie sa aj v prítmí vydarili, ale často trpí vykreslenie detailov a udržať mobil počas fotenia tak, aby ostal snímaný objekt krásne ostrý, môže byť celkom problém. Záleží však na tom, aké máte nároky a očakávania. Je totiž nutné podotknúť, že ak ide o mobilný fotoaparát, ja som pomerne náročný zákazník... Na fotenie v tme je tu k dispozícii režim Noc, ktorý si fotografovaný objekt prisvetlí, avšak priamo úmerne k tomu klesá prirodzenosť výslednej snímky.

Honor_50

Porovnanie snímok bez nočného režimu a s nočným režimom.

Pri širokouhlom zábere navyše počítajte s tým, že výsledok stráca na kvalite, farebnosti a celkovo je o poznanie tmavší. Je potrebné na to myslieť a prípadne ho dodatočne upraviť. Ak ide o ostrosť, mierne zaostávajú najmä okraje snímok, je tu viditeľné zdeformovanie obrazu. A tým sme sa dostali k druhému, širokouhlému snímaču, ktorý pracuje s rozlíšením 8 Mpx a svetelnosťou f/2.2. Zaberie uhol až 120°, využijete ho predovšetkým pri fotografovaní väčšej skupiny osôb. Pozor však na postavy, ktoré stoja príliš blízko okraja snímky, alebo jednoducho všade tam, kde chcete do snímky dostať čo najviac okolitého prostredia.

Honor_50

Ukážka širokouhlého objektívu.

Tretím do partie je 2 Mpx makro objektív. Pravdepodobne je všetkým jasné, že z 2 Mpx nedostanete práve reprezentatívnu top kvalitu. Navyše, kvôli chýbajúcej stabilizácii aj pri tomto objektíve závisí od svetelných podmienok a vzdialenosti od fotografovaného objektu. Spočiatku som s ostrosťou fotografií bojovala a použiteľné snímky začali vznikať až vtedy, keď som si potrebnú vzdialenosť správne vycibrila.

Honor_50

Makro objektív v praxi.

Štvrtým a posledným členom fotografickej rodinky Honoru 50 je 2 Mpx portrétny snímač so svetelnosťou f/2.4. Jeho úlohou je vyčarovať obľúbený bokeh efekt. Neviem, ako to povedať diplomaticky, ale už som sa stretla aj s lepšími objektívmi. Samozrejme, na hranie máte k dispozícii množstvo režimov od Clony či Časozberu cez Panorámu, HDR, individuálne nastavenie Pro až po možnosť vytvorenia príbehu.

Aby som nebola prehnane kritická, musím pochváliť prednú selfie kamerku. V plnom rozlíšení ponúka až 32 Mpx, na plné rozlíšenie však musíte snímač najskôr manuálne prepnúť. Automaticky totiž selfie kamera fotí s hodnotou 8 Mpx, ale aj napriek tomu musím uznať, že tvorí veľmi slušné portréty. Dokonca aj v prípade večerných záberov, keď je telefón vybavený osvetlením displeja, som ja, náročný fotokritik, spokojná.

Honor_50

Ukážkové snímky hlavného snímača:

Honor_50

Honor_50

Aj za zhoršených svetelných podmienok sa môžete na hlavný snímač spoľahnúť.

Honor_50

Honor_50

Honor_50

Ukážkové snímky s rôznymi režimami:

Honor_50

Vľavo snímka bez použitia AI, vpravo fotené s AI.

Honor_50

Nočný záber: vľavo fotené štandardným režimom, vpravo s režimom Noc.

Honor_50

Porovnanie snímok bez a s režimom Clona.

Honor_50

Zoom hlavného objektívu.

4K video s frekvenciou 30 FPS

Áno, to podstatné už bolo povedané v titulku. Honor 50 5G podporuje natáčanie veľmi kvalitného videa v rozlíšení 4K, maximálne však pri 30 FPS a len na hlavnú zadnú kameru. Predná selfie kamera 4K video, žiaľ, nepodporuje. Vychytávkou je aj duálne natáčanie prednou a zadnou kamerou súčasne.

Honor_50

Výkon a batéria spolu idú ruka v ruke

V prípade inteligentného telefónu je logické, že ho človek využíva naplno – od vyťaženosti pracovnými a súkromnými hovormi cez surfovanie na internete až po fotografovanie, natáčanie a sledovanie videí. Na tom všetkom som postavila záťažovú skúšku a mobilu musím vyjadriť úctu, Honor 50 „prežil“ pomyselnú hranicu dvoch dní. 2 dni plného nasadenia je, čo sa výdrže týka, skutočne úctyhodný výkon. Batéria ponúka kapacitu 4 300 mAh a pretože Honor vie, že ostať bez šťavy a bez spojenia so svetom je dnes takmer hriech, stavil na ultrarýchle 66 W nabíjanie.

Nabíjačka je dnes už takmer nadštandardnou súčasťou balenia, takže je výhodou, že nemusíte zháňať inú. Doslova za niekoľko minút po „napichnutí“ prekročí telefón prah 50 %, s ktorými sa už dá sľubne pracovať. Z 0 na 70 % sa dostanete približne za 20 minút a do plného stavu sa batéria nabije cca za 45 minút. Tejto bravúrnej rýchlosti tlieskam. Škoda len, že Honor 50 nestavil ešte na jednu kartu, a to na bezdrôtové nabíjanie. To v prípade tohto modelu chýba, ale čo sa dá robiť, na niečom sa v strednej cenovej triede šetriť predsa len musí.

Honor_50

Rýchlosť a bezpečnosť

Za skutočnosťou, že Honor 50 5G šľape ako hodinky, stojí moderný osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 778G s 6 GB RAM a podporou 5G. Rýchlejšie a stabilnejšie pripojenie dáva priestor vysokej úrovni používateľského využitiasilný výkon uspokojí aj náročných. Čo mi teda veľmi vyhovovalo, bola rýchla odozva na akýkoľvek úkon. Stačil dotyk na displeji a už všetko bežalo presne tak, ako malo. Za výkon a rýchlosť odo mňa Honor 50 získava rozhodne body navyše.

Vo vnútri telefónu nájdete, samozrejme, aj dvojicu operačného systému Android 11 a nadstavby Magic UI 4.2. Používateľské prostredie sa výrazne nezmenilo, takže ten, kto si už s telefónmi Honor či Huawei niečo zažil, si bude s ovládaním ihneď skvelo rozumieť.

Honor_50

Na uloženie fotografií, videí a dát je k dispozícii úložisko s veľmi slušnou kapacitou 128 GB. Majte však na pamäti, že Honor 50 5G nepodporuje pamäťové karty. Ak teda už teraz viete, že je pre vás pamäť malá, siahnite pri nákupe radšej rovno po väčšej. Tento inteligentný mobil totiž môžete mať nielen v štyroch farebných variantoch, ale aj vo verziách 6/128 GB či 8/256 GB.

Keď už sme pri vnútornej softvérovej výbave, nejde opomenúť ani zabezpečenie telefónu. Samozrejmosťou je čítačka odtlačkov prstov integrovaná do displeja a aj skener tváre. Tomu by som chcela zatlieskať samostatne, pretože skutočne vám neuberie ani sekundu z vášho drahocenného času. Telefón sa odomkne aj v šere, a to skôr, než stihnete priložiť prst ku čítačke. S touto inteligentnou technológiou som bola nadmieru spokojná. Nie je totiž nič horšie, než keď sa niekam ponáhľate, telefón držíte v jednej ruke, v druhej vás ťaží nákup a telefón sa rozhodne, že tvár jednoducho nie je vaša. To sa mi s týmto krásavcom nestalo ani raz, čo si skutočne veľmi cením.

Honor_50

Znovuzrodený Google

Čo je však podstatnou novinkou – Honor 50 5G sa opäť pýši plnou podporou Googlu. To znamená, že v telefóne opäť nájdete obľúbené aplikácie a nič vám nebráni využívať všetky služby spoločnosti Google, rovnako, ako ste na to zvyknutí pri iných značkách.

Chválim aj prítomnosť NFC, vďaka čomu tu neprídete ani o moderné bezkontaktné platby prostredníctvom inteligentného telefónu.

Záverečné zhrnutie

Sme na konci celej recenzie, ako teda jednoducho a v kocke zhrnúť celkové dojmy a poznatky? Stručne povedané, Honor 50 5G má rozhodne čo ponúknuť aj náročnejším používateľom. Podáva veľmi kvalitný výkon pri solídnej výdrži batérie. Čo sa týka dizajnu a OLED displeja, nemá si čo vyčítať ani v porovnaní s drahšími luxusnými modelmi, Honor 50 je skutočne krásavec. Horšie je to už s fotoaparátom. Spokojní budete určite s hlavným snímačom a rovnako so 4K videom, ostatné objektívy v tomto modeli, žiaľ, trochu strácajú. Celkovo je telefón obratný, rýchlosť reakcií aj nabíjanie ma doslova nadchla. Ak teda hľadáte spoľahlivého parťáka na každý deň, Honor 50 vás určite nesklame.

Klady (+) Zápory (-)
+ luxusný dizajn - šmýka sa v ruke
+ OLED displej so živými farbami - horší širokouhlý a makro snímač
+ silný výkon - nepodporuje pamäťové karty
+ rýchlosť nabíjania  

 

Honor 50

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Práca s nožom a presné krájanie surovín sú azda prvé zručnosti, ktoré sa vyučujú na kuchárskej škole. Čo keď vám ale prezradím, že existuje rýchlejšia, pohodlnejšia a bezpečnejšia cesta, ako získať v ...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok