0,00 €
×

Recenzia Honor 20 Pro: Špičkový smartfón, ktorý šokuje cenou

23.08.2019

Honor 20 Pro to pri svojom uvedení nemal jednoduché. Na trh sa preto dostal výrazne neskôr, než bolo plánované, čakanie sa ale vyplatilo. Do rúk sa nám dostal špičkovo vybavený smartfón s parádnym fotoaparátom a cenovkou, ktorá doslova vyrazí dych. Je Honor 20 Pro naozaj tak skvelý telefón? A má vôbec nejaké nedostatky? Prečítajte si našu recenziu a dozviete sa viac.

Honor 20 Pro

Honor 20 Pro, žiaľ, už nepredávame. Môže sa ale pozrieť aj na ďalšie skvelé smartfóny od značky Honor.

Vydarený sympaťák, ktorý oslní

Honor 20 Pro – technické špecifikácie:
Displej: 6,26“ IPS displej, Full HD+ (2340 × 1080)
Procesor: osemjadrový Kirin 980
(2× 2,6 GHz + 2× 1,9 GHz + 4× 1,8 GHz)
Operačná pamäť: 8 GB RAM
Užívateľská pamäť 256 GB
Fotoaparát: zadný 48 Mpx f/1.4 + 16 Mpx f/2.2 +
+ 8 Mpx f/2.4 + 2 Mpx f/2.4; predný 32 Mpx f/2.0
Batária: 4 000 mAh, rýchlonabíjanie
Ďalšie funkcie: Wi-Fi, 4G/LTE, NFC, GPS, Glonass, BeiDou,
Bluetooth 5.0, USB-C, čítačka odtlačkov prstov, snímač tváre
Operačný systém: Google Android 9 Pie + Magic UI 2.1
Rozmery a hmotnosť: 154,6 × 74 × 8,4 mm, 182 g
Farby: Modrá, Čierna

Zaoblený sklenený chrbát, kovové rámčeky, zahnuté hrany, displej, ktorý siaha od okraja k okraju a ktorý je v ľavom hornom rohu obohatený priestrelom. Dizajn Honor 20 Pro skrátka príliš neprekvapí, čo ale neznamená, že nie je vydarený. Naopak, podľa nášho názoru ide o veľmi pekný prístroj, aj keď musíme jedným dychom dodať, že jeho nevlastný braček Huawei P30 Pro na nás pôsobil ešte o chlp elegantnejším dojmom.

K atraktivite telefónu prispievajú aj farby prístroja. Ako čierno-fialový „Phantom black“ tak nami testovaný modro-zelený variant „Phantom Blue“ sú napohľad veľmi atraktívne, čomu ešte napomáhajú atraktívne odlesky.

Pri sklenenom povrchu sa, samozrejme, nezaobídete bez zostávajúcich otlačkov prstov, v prípade Honor 20 Pro nám však „zacapkávanie“ zďaleka neprišlo tak výrazné ako pri iných prístrojoch.

Honor 20 Pro

Čo nás trápilo o poznanie viac je pomerne výrazne vystupujúci modul zadného fotoaparátu. Na pevnom povrchu sa tak telefón kolíše, čo je nepríjemné najmä pri písaní. Na ľavej hrane nájdete slot na dve nanoSIM karty, protiľahlá strana zas patrí kolíske ovládania hlasitosti a tiež tlačidlu, ktoré slúži k zapínaniu a vypínaniu prístroja, a zároveň ako čítačka odtlačkov prstov. Honor 20 Pro teda nejde cestou čítačky odtlačkov v displeji, ako rad konkurenčných smartfónov.

Spodná hrana patrí mriežke reproduktora, a USB-C konektoru. Na naše sklamanie, prístroju chýba 3,5 mm slúchadlový Jack, na pripojenie klasických slúchadiel tak budete musieť využiť redukciu, ktorá je, našťastie, súčasťou balenia. Chýbať by vám mohla tiež certifikácia na zvýšenú odolnosť IP.

Honor 20 Pro „padne“ do ruky  veľmi dobre, až na zmienené pripomienky musíme konštrukciu a vzhľad mobilu rozhodne pochváliť.

Honor 20 Pro

Mierne vystúpený modul hlavného fotoaparátu je hlavnou dominantnou chrbta Honoru 20 Pro

Perfektne vyladený IPS displej

Jedným z drobných ústupkov voči konkurenčným (a drahším) TOP smatfónom je displej. Honor 20 Pro totiž nie je vybavený AMOLED, ale „len“ IPS panelom. Úvodzovky sú však na mieste. Použitý IPS displej je totiž skutočne špičkový, a aj keď „papierovo“ sa AMOLEDu nevyrovná, trúfneme si povedať, že väčšina bežných používateľov bez priameho porovnania rozdiel pravdepodobne neuvidí. Čitateľnosť na priamom slnku je veľmi dobrá a perfektné je aj farebné podanie a pozorovacie uhly.

Veľkosť displeja je 6,26“ a jeho rozlíšenie Full HD+ (2340 × 1080). To znamená jemnosť 412 pixelov na palec, čo možno označiť za úplne pohodovú hodnotu. Vďaka minimálnym rámčekom zaberá obrazovka 91,7 % čelnej plochy, čo je skvelé číslo. Zabudnúť nesmieme na priestrel, v ktorom sa ukrýva šošovka predného fotoaparátu. Páči sa nám, že priestrel je malý a nenápadný. Zvykli sme si naň veľmi rýchlo. Celkovo tak hodnotíme displej ako veľmi vydarený, bezo sporu patrí k najlepším IPS panelom na trhu.

Honor 20 Pro

Dostatok výkonu aj pre náročných

O chod Honoru 20 Pro sa stará čipset Kirin 980. Jeho základom je osemjadrový procesor (2× 2,6 GHz + 2× 1,9 GHz + 4× 1,8 GHz), ktorý už síce v dnešnej dobe nepatrí do úplnej špičky. Pokiaľ však nebudete robiť výkonové testy, zrejme to vôbec nepostrehnete. Výkonu má totiž Kirin 980 stále na rozdávanie, takže sa nezadýcha ani pri najnáročnejších aplikáciách alebo pri hraní hier v najvyššom rozlíšení. Navyše je k dispozícii funkcia GPU Turbo 3.0, ktorá má za úlohu optimalizovať výkon v hrách. Záseky či pomalé reakcie telefónu tak rozhodne nehrozia.

Operačná pamäť má parádnu kapacitu 8 GB, čo vám bohato vystačí pri akejkoľvek vykonávanej činnosti. A ako je na tom úložisko? Začneme tou horšou správou. Telefón nepodporuje pamäťové karty, na rozšírenie kapacity pamäte tak môžete zabudnúť. Našťastie je tu aj dobrá správa. Vnútorný úložný priestor má úžasných 256 GB, čo je kapacita, ktorú už naozaj nie je tak ľahké zaplniť. Väčšinu používateľov tak absencia pamäťovej karty trápiť nebude.

Honor 20 Pro

Po hardvérovej stránke nechýba nič podstatné. Dostalo sa dokonca aj na malú notifikačnú diódu, ktorú výrobca dokázal vtesnať k hornej hrane displeja. Samozrejme nechýba ani podpora všetkých dostupných pásiem LTE, navigačné systémy GPS, BeiDou a Glonass, NFC pre bezkontaktné platby ani Bluetooth vo verzii 5.0.

Okrem zvuku poteší Honor 20 Pro vysokou maximálnou hlasitosťou, úroveň reprodukcie sa však radí skôr k priemeru. S pripojenými slúchadlami je kvalita počúvania o niečo lepšia, čomu napomáha aj technológia Huawei Histen. Nejde síce o špičku v obore, ak sa však neradíte medzi náročnejších poslucháčov, mal by vás telefón uspokojiť.

Honor 20 Pro

Výdrž? Jedným slovom úžasná

4 000 mAh batéria naznačuje, že výdrž telefónu by mohla byť prinajmenšom veľmi slušná. Prax naše nádeje potvrdila. Dvojdňová výdrž v bežnom režime bude pre väčšinu používateľov bez problémov dosiahnuteľná, s trochou snahy sa však dá útočiť aj na tri dni. Samozrejme, vášniví hráči vybijú telefón výrazne rýchlejšie, vyšťaviť baterku behom jediného dňa však vyžaduje naozaj poriadny „zaberák“.

Zamrzí síce absencia bezdrôtového nabíjania, čo považujeme za ďalší ústupok skvelej cene, vynahradí vám to však 22,5 W nabíjačka v balení. Tá dokáže dočerpať 50 % energie už za pol hodiny, z 0 na 100 % telefón nabijete za necelých 100 minút. Výdrž batérie aj rýchlosť dobíjania Honor 20 Pro je jednoducho skvelá.

Honor 20 Pro

Obrovská kapacita batérie je v kombinácii s bleskurýchlym nabíjaním veľkou pýchou prístroja.

Známe prostredie s novým názvom

Operačný systém Android 9 Pie je v prípade Honor 20 Pro doplnený o grafickú nadstavbu Magic UI. 2.1. Žiadny strach – nečaká vás nové prostredie, Magic UI je len premenované EMUI, teda nadstavba, ktorá je dobre známa z telefónov Huawei a Honor. Tešiť sa tak môžete na perfektne odladené prostredie, ktoré už síce nie je tým najmodernejším, vďaka výbornej optimalizácii, bohatým možnostiam personalizácie a veľkej prehľadnosti ale stále slúži viac než dobre.

Okrem klasických tlačidiel navyše môžete Magic UI ovládať aj prostredníctvom gest. Nechýba však ani tradičná „boľačka“ tohto prostredia, t. j. väčšie množstvo predinštalovaných aplikácií. Nejde o nič neúnosné, napriek by sme sa bez tohto „darčeka“ pokojne zaobišli.

Honor 20 Pro

Čítačka odtlačkov aj snímač tváre excelujú

Ako sme sa už zmienili, Honor 20 Pro sa musí zaobísť bez tak populárnej čítačky odtlačkov v displeji. Je to ale na škodu? Aj keď sa táto metóda v priebehu roka výrazne zlepšila, napriek tomu „displejové“ čítačky sa rýchlosťou a presnosťou stále nedokážu vyrovnať tým klasickým. Honor naviac čítačku implementoval na výborné miesto – na pravú hranu telefónu, presne tam, kam pri držaní telefónu automaticky smeruje palec. A keď sa k tomu pripočíta vynikajúca presnosť a blesková rýchlosť, nemáme riešeniu Honoru 20 Pro čo vytknúť.

Výborný je aj snímač tváre. Ten si neporadí len vo veľmi ostrom protisvetle alebo úplnej tme. Ak je ale tvár trochu osvetlená, odomykanie zafunguje. Keď pri používaní oba spôsoby skombinujete dohromady, získate naozaj luxusne fungujúce metódy zabezpečenia.

Honor 20 Pro

Fotoaparát patrí k absolútne najlepším

V odborných testoch DxOMark nazbieral Honor 20 Pro 111 bodov, čo ho aktuálne radí na štvrtú priečku medzi smartfónmi, a to len s nepatrnou stratou na najlepších. Nie je tak potrebné dodávať, že práve fotoaparát je obrovským lákadlom. A zaslúžene. Vo svojej cenovej hladine totiž nemá konkurenciu.

Začneme rečou čísel. Zadný fotoaparát sa skladá hneď zo štyroch snímačov. Ten hlavný má 48 Mpx, laserové zaostrovanie, optickú stabilizáciu, svetelnosť f/1,4 a bežnú ohniskovú dĺžku 28 mm. Druhý zo snímačov plní funkciu teleobjektívu. Jeho ohnisková vzdialenosť je 80 mm, svetelnosť f/2,4, rozlíšenie 8 Mpx. Veľmi nás potešil fakt, že aj tento objektív má optickú stabilizáciu a laserové ostrenie.

fotoaparát Honor 20 Pro

fotoaparát Honor 20 Pro

Rozsah od širokouhlého objektívu cez normálny objektív, teleobjektív až po 5x hybridný ZOOM je skutočne pôsobivý

Tretia šošovka je naopak širokouhlá s rozlíšením 16 Mpx a svetelnosťou f/2,2. Jej ohnisková vzdialenosť je 13 mm, užijete si tak naozaj pekné širokouhlé fotky. Posledný zo snímačov je určený na fotografovanie makro snímok. Má svetelnosť f/2.4 a možno s ním fotiť makrosnímky zo vzdialenosti len 4 centimetrov. Problémom je jeho rozlíšenie. 2 Mpx je pomerne málo, čo sa, bohužiaľ, prejavuje aj vo výsledkoch, ktoré príliš nenadchnú.

Ako fotí Honor 20 Pro

To hlavný 48 Mpx snímač je úplne iná káva. Využiť môžete plné rozlíšenie, primárne je ale snímač nastavený tak, aby skladal 4 pixely do jedného, vo výsledku sa tak môžete tešiť na 12 Mpx fotografie výbornej kvality. Ostrosť, farebné podanie, ale aj kontrast sú naozaj perfektné. Veľmi príjemne nás prekvapil aj teleobjektív. Vďaka nemu môžete využívať 3x optický ZOOM a výsledné snímky sú veľmi vydarené. Farby sú verné, dynamický rozsah veľmi dobrý. Širokouhlý snímač s uhlom záberu 117 stupňov si počína veľmi dobre predovšetkým pri dobrom svetle. Pri horších podmienkach kvalita fotografií a ostrosť detailov klesá, to je ale vlastnosť v podstate všetkých širokouhlých šošoviek smartfónov.

Ako fotí Honor 20 Pro

Fotografia vľavo bola zachytená v normálnom režime, pravá fotka bola odfotená v režime noc

Ako fotí Honor 20 ProA zmieniť, samozrejme, musíme aj nočné fotografie. Sú totiž výborné! Najmä pri použití režimu Noc môžete v tme vytvárať skutočne pôsobivé snímky, ktoré sú porovnateľné s tými, ktoré vytvárajú najlepší konkurenti na trhu.

Pri fotografovaní môžete, samozrejme, využívať celý rad režimov – od panorámy až po spomalený záber. A k službám je vám aj umelá inteligencia, ktorá snímky dokáže dofarbiť a celkovo oživiť.

Na svoje si prídu aj milovníci selfie. Predný fotoaparát sa pýši rozlíšením 32 Mpx a svetelnosťou f/2,0. Pri fotení si aj v tomto prípade môžete vypomôcť umelou inteligenciou. Nafotené selfie snímky rozhodne považujeme za podarené.  Zmieniť sa musíme tiež o videu. To možno nahrávať maximálne v 4K rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu. A kvalita? Podľa nášho názoru viac než slušná.

Záver

Špičkový smartfón s cenovkou vyššej strednej triedy. To je nový Honor 20 Pro. Atraktívna cena bola vykúpená niekoľkými ústupkami – chýba predovšetkým zvýšená odolnosť a bezdrôtové nabíjanie. Pokiaľ sú pre vás tieto ústupky akceptovateľné a zaobídete sa aj bez slúchadlového konektoru, niet nad čím váhať. Špičkový fotoaparát, parádna výdrž, pekný vzhľad, viac než dostatočný výkon Honor 20 Pro skrátka môže konkurovať tým najlepším a pritom stojí výrazne menej!

Klady (+): Zápory (-):
+ špičkový fotoaparát - chýba 3,5 mm konektor
+ výborná výdrž a rychlé nabíjanie - nemá zvýšenú odolnosť
+ rýchla a dobre umiestnená čítačka odtlačkov prstov - absencia podpory bezdrôtového dobíjania
+ 256 GB úložisko  
+ vydarený design
+ výborný pomer ceny a výkonu

 

Chcem nový mobil


Ukážkové snímky

Ako fotí Honor 20 Pro

Ako fotí Honor 20 Pro

Ako fotí Honor 20 Pro

Ako fotí Honor 20 Pro

Ako fotí Honor 20 Pro

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Práca s nožom a presné krájanie surovín sú azda prvé zručnosti, ktoré sa vyučujú na kuchárskej škole. Čo keď vám ale prezradím, že existuje rýchlejšia, pohodlnejšia a bezpečnejšia cesta, ako získať v ...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok