0,00 €
×

Prvý dojem: Praktické skúsenosti s Canon EOS R6

14.09.2020

Canon_EOS_R6-01

Telo Canonu EOS R6 a jeho ovládanie

Canon mal vždy vynikajúcu ergonómiu a pri nových bezzrkadlovkách tomu nie je inak. Telo padne do ruky ako uliate a človek si veľmi rýchlo zvykne na nové rozloženie tlačidiel. Všetko je totiž tam, kde má byť, a nikde nič neprekáža. Chválim mäkšiu očnicu Canonu EOS R6, ktorá je pohodlná aj po hodinách fotenia, umiestnenie joysticku na posun ostriaceho bodu a najmä pod pravým palcom krásne dostupné tlačidlo AF-ON.

Ďalšou pozitívnou vecou je tretie ovládacie koliesko. Zo zrkadloviek poznáme maximálne dve – horný roller a zadné ploché koliesko. Na oboch nových „eRkách“ nájdeme vzadu hore ešte jedno koliesko, optimálne dostupné palcom. Ideálne je priradiť mu napríklad funkciu nastavovania citlivosti ISO. Počas fotenia tak odpadá stláčanie tlačidla ISO a práca je tak podstatne pohotovejšia.

Canon_EOS_R6-02

Canonu R6 nechýba ani tlačidlo RATE, ktoré je pre mňa absolútne kľúčové, pretože si vďaka nemu môžem vyselektovať fotky z akcie priamo v foťáku (čo je rádovo rýchlejšie než na počítači) a do počítača potom sťahovať už iba výber tých podarených.

Obrovskou výhodou bezzrkadloviek Canon je možnosť namapovať si väčšinu tlačidiel presne podľa svojho gusta. Trúfnem si povedať, že po chvíľke hrania sa s rôznymi variantmi, si funkcie tlačidiel podľa seba nastaví aj ten najväčší pedant.

Canon_EOS_R6-03

Hľadáčik Canonu EOS R6

Hľadáčik Canonu EOS R6 má síce rovnako jemné rozlíšenie, ako prvý EOS R, ale pridáva obnovovaciu frekvenciu 120 Hz. Všetko je razom rýchlejšie, plynulejšie a nedochádza k tak veľkému oneskoreniu obrazu. Jeho ďalšou dôležitou a podstatne vylepšenou vlastnosťou je, že pri letmom priblížení k oku sa ihneď aktivuje. Nikdy ani chvíľku nepozerám do tmy, ako to mám u EOS R a EOS RP.

Zaostrovanie

Keď vlani na jeseň prišiel nový firmware pre EOS R, s ktorým „eRko“ zrazu dokázalo detegovať ľudskú tvár a oči na mnohonásobne dlhšiu vzdialenosť, a to všetko pri servo zaostrovaní a sériovom snímaní rýchlosťou 5 snímok za sekundu, doslova som kričal spolovice radosťou, spolovice prekvapením a tešil som sa, aké je zrazu celé fotenie s „eRkom“ jednoduché.

Canon_EOS_R6-04

A teraz sú tu EOS R5 a EOS R6 s inovovaným Dual Pixel CMOS AF II a ja nemám slov...Ak mi pri prvom „eRku“ pripadalo zaostrovanie a práca s ním ako hračka, tak už neviem, ako charakterizovať tieto dve novinky. Zaostrujú oveľa rýchlejšie, oveľa presnejšie, a to nielen na ľudí, ale aj na zvieratá (psy, mačky, vtáky a čokoľvek, čo im je podobné). A to všetko pokojne v pohybe, behu, skoku, letu a navyše ešte bez väčších problémov aj vo veľmi zlých svetelných podmienkach.

Posúďte sami, Canon EOS R6 zvláda zaostriť scénu s úrovňou osvetlenia -6,5 expozičnej hodnoty (EV). Chceli by ste zaostriť na hviezdy na oblohe? Prípadne, hodil by sa autofokus s objektívom a telekonvertorom s výslednou svetelnosťou f/22?  Žiadny problém!

Canon_EOS_R6-05

Aký má Canon EOS R6 snímač?

Snímač má rozlíšenie 20 megapixelov, výborný dynamický rozsah (pri úpravách môžem z RAW v extréme ťahať expozíciu až 4 až 5 EV a fotka bude stále použiteľná) a aj vďaka nižšiemu rozlíšeniu podáva vynikajúce výkony pri vysokých citlivostiach ISO. Každý je na šum vo fotkách inak citlivý. Mne sa javia fotky z Canonu EOS R6 na ISO 25600 ešte krásne použiteľné. Na ISO 51200 je šum už vidieť viac, ale svoje využitie si takéto fotky určite s prehľadom nájdu. Samozrejme ale veľmi záleží aj na konkrétnom žánri.

Veľkou výhodou nižšieho rozlíšenia sú ale tiež neprehnané nároky na kvalitu optiky. Proste si môžem dovoliť cez adaptér nasadiť aj staršie a menej kvalitné objektívy a používať ich k plnej spokojnosti. Mimochodom, adaptér na EF objektívy tentokrát nie je priamo v balení, ale je možné ho získať registráciou cez CPS program Canonu.

Canon_EOS_R6-06

K snímaču nemám jedinú výčitku. Jediné, na čo je potrebné si v súvislosti s nižším rozlíšením dávať pozor, je presné komponovanie fotiek. Menšie rozlíšenie EOS R6 totiž nedáva toľko priestoru pre dodatočné orezávanie pri post-procese. Na druhú stranu, pre veľké množstvo žánrov (reportážne, športové, street, ale trebárs aj svadobné fotografovanie) ide o úplne dostatočné rozlíšenie. Veď aj z 10 megapixelov sa dá urobiť kvalitná tlač na formát A3. Pre mnohých bude 20 megapixelov teda skôr psychologicky obmedzujúcim. ;-)

Stabilizácia obrazu

Modely EOS R5 a R6 sú prvými Canonmi so stabilizovaným snímačom a musím uznať, že aj v tomto ohľade Canon trafill klinec po na hlavičke. Stabilizátor na snímači dokáže obojstranne komunikovať so stabilizáciou v objektívoch a oficiálne materiály uvádzajú účinnosť stabilizácie až 8 EV. Je zaujímavé, že tieto hodnoty platia aj pre niektoré nestabilizované objektívy.

V praxi samozrejme človek nechce zachádzať do takto extrémne dlhých časov a spoliehať sa na hraničný výkon stabilizátorov. Preto by som výkon stabilizácie popísal tak, že proste pomáha a darí sa jej to veľmi dobre. Ak môžem uviesť jeden extrémny príklad – na stabilizovaný EOS R6 som nasadil nestabilizovaný RF 28-70/2L USM a na ohnisku 70 mm udržal čas 3,2 sekundy. S novými EOSmi naozaj nie je problém fotiť v šere z ruky.

Canon_EOS_R6-07

Video

Video vo fotoaparátoch je v poslednom čase veľmi „trendy“ záležitosť a tak sa výrobcovia snažia ponúkať stále lepšie a pokročilejšie funkcie nielen na samotné fotenie, ale aj na snímanie pohyblivých obrázkov. Je však treba mať na pamäti, že stále ide primárne o fotografické prístroje a video je u nich len takým bonusom navyše. Nemožno očakávať výkon hodný profesionálnych kamier s niekoľkonásobne vyššou cenou a pokiaľ už taký výkon fotoaparát poskytne, je nutné počítať s istými obmedzeniami.

Canon EOS R6 natáča v maximálnom rozlíšení 4K/60p (crop 1,06), fullHD pritom zvláda až v 120p pre spomalené zábery. To všetko pri zachovaní funkcie autofokusu, ktorý považujem aj pre video za obrovský prínos. Ďalšou dobrou vecou je možnosť kontroly prepálenia pomocou zebry a točenie do priestoru Canon Log 1. Kodeky sú tu H.264 (8bit), alebo H.265 (10bit). Záznam možno vytvárať aj externe cez micro HDMI konektor.

Canon_EOS_R6-08

Výkon Canonu EOS R6

Obe novinky poháňa najnovší procesor DIGIC X z vlajkovej DSLR 1Dx mark III. Takže je asi jasné, že na výkon sa nemožno ani v najmenšom sťažovať. Telo Canonu EOS R6 reaguje okamžite a pružne na akýkoľvek povel, či už ide o zaostrovanie, zmenu nastavení, vytvorenie snímky, či samotné zapnutie alebo vypnutie prístroja. Môžem fotiť rýchlosťou 12 snímok za sekundu s plne mechanickou uzávierkou, prípadne až 20 snímok za sekundu s elektronickou uzávierkou.

Pri mechanickej uzávierke by som sa rád pozastavil a vyzdvihol jej dosť prehliadanú a doslova nenápadnú vlastnosť – je neskutočne tichá. Je tak tichá, že ani pri svadobnom obrade v kostole nebude nikoho rušiť. Toto je veľmi príjemné prekvapenie.

Canon_EOS_R6-09

Elektronickú uzávierku by som zapínal vyslovene tam, kde potrebujem zachytiť presnú fázu nejakého pohybu – napríklad pri športe. Ak však neposkakujem prirýchlo zo strany na stranu, netreba sa príliš báť tzv. roling shutter efektu.

Obe nové „eRka“ majú dva sloty na pamäťové karty (R6 má 2x SD UHS II) a podporujú okrem ukladania do formátu RAW, cRAW a JPG tiež formát HEIF, ktorý sľubuje väčší dynamický rozsah snímky pri rovnakom objeme dát, ako má JPG. Už len čakám na jeho masovejšie rozšírenie, zatiaľ totiž s týmto formáte veľa zariadení nepočíta.

Ďalšou zaujímavosťou je možnosť fotografovať v režime HDR PQ, ktorý je určený na prehliadanie snímok na HDR zobrazovačoch.

Canon_EOS_R6-10

Batéria a jej výdrž

S novými „eRkami“ prišli aj inovované batérie LP-E6NH s o 14 % vyššou kapacitou. Výborné je, že batérie aj telá sú spätne kompatibilné a batérie sa dajú nabíjať aj priamo v telách. Novú baterku môžem použiť v staršom tele a starú zas v tom novom. Canon R6 so starou baterkou potom len trochu spomalí  sériové snímanie.

Canon sám udáva maximálnu výdrž 510 snímok (podľa CIPA štandardu). Realita môže byť však podstatne lepšia, pokojne aj dvojnásobne. Veľmi totiž záleží na tom, akým spôsobom fotoaparát používame. Ja sám som v čase písania tohoto textu na hodnote 919 snímok a zostáva mi ešte 29 % batérie.

Canon_EOS_R6-11

Zhrnutie

Čo dodať na záver? Celkový výkon EOS R6 je pre mňa až zarážajúci. Nenašiel som situáciu, s ktorou by si neporadil. Dokážem fotiť za prakticky akýchkoľvek podmienok vrátane protisvetla a takmer absolútnej tmy až neskutočnou rýchlosťou sériového snímania v kombinácii s perfektným autofokusom s detekciou a sledovaním očí ľudí aj zvierat. Canon EOS R6 je proste kus techniky, ktorá posúva samotné fotografovanie do nových (a poväčšine značne temnejších) dimenzií.

Canon EOS R6 je ideálnou voľbou na fotografovanie športov, reportáží, ale pokojne aj svadieb či portrétov. Nemá absolútny problém fungovať aj v sporo osvetlených priestoroch a svojím výkonom s prehľadom uspokojí náročnejšieho amatéra, ale aj špecializovaného profíka.

Canon_EOS_R6-12

Napriek všetkej snahe sa mi na fotoaparáte Canon EOS R6 nepodarilo nájsť žiadny výrazný nedostatok. Vlastne jediná vlastnosť, ktorá stojí za zmienku, je fakt, že telo podľa výrobcu nie je tak dobre utesnené proti poveternostným vplyvom, ako EOS R5. Toto ale podľa môjho názoru nie je vyslovene ťažiskový nedostatok, pretože už šestkový rad fotoaparátov bol vždy odolný až-až a človek sa o svoju drahocennú techniku v prípade silnejšej nepriazne počasia vždy musí náležite postarať, nech už výrobca sľubuje akúkoľvek odolnosť.
 

Tlacitko

 

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Práca s nožom a presné krájanie surovín sú azda prvé zručnosti, ktoré sa vyučujú na kuchárskej škole. Čo keď vám ale prezradím, že existuje rýchlejšia, pohodlnejšia a bezpečnejšia cesta, ako získať v ...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok