0,00 €
×

Ako vybrať hernú klávesnicu?

05.09.2023

Aké parametre hrajú rolu pri výbere hernej klávesnice? Čo má mať navyše, aké spínače zvoliť pri mechanických klávesniciach, je dôležité podsvietenie? Zodpovieme vám všetky tieto otázky a vysvetlíme si všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste vybrali správne.

Razer Ornata Chroma
Po prečítaní dnešného článku budete vedieť, ako vybrať hernú klávesnicu.
 

V dnešnom článku vám poradíme, ako vybrať klávesnicu pre hráčov videohier. Pretože neexistuje jeden ideálny model pre všetkých, pozrieme sa na jednotlivé vlastnosti či parametre a vysvetlíme si zásadné rozdiely a požiadavky, na ktoré by ste pri výbere hernej klávesnice mohli naraziť.
 

Obsah článku:

  1. Dizajn hernej klávesnice
  2. Klávesy
  3. Rozloženie hlavných klávesov
  4. Ergonómia
  5. Mechanické klávesnice
  6. Podsvietenie
  7. Výbava navyše
  8. Ovládací softvér

 Tento článok sme napísali na hernej klávesnici. Aj preto bolo písanie rýchle, pohodlné a bez preklepov.

Dizajn: Herná klávesnica slúži nielen na hranie

Existujú hernú klávesnice – a to pokojne aj drahé a výborne vybavené – ktoré na prvý pohľad nijako výrazne nevybočujú z normálu. Iné ale môžu vyzerať naozaj extravagantne, či už čo sa týka podsvietenia alebo tvaru, veľkosti, množstva tlačidiel…

Vraciame sa teda k tomu, čo sme si už hovorili v článkoch Ako vybrať herné slúchadlá a Ako vybrať hernú myš. Výstrednosť dizajnu zohľadnite, pokiaľ by ste si hernú klávesnicu zaobstarali na prácu (čo rozhodne nie je zlý nápad, naopak). Ak ste naše vyššie uvedené články čítali, tak po prvé ďakujeme, po druhé sa ospravedlňujeme, že si sem skopírujeme nasledujúcu vetu a tabuľku, ktorá je v našom seriáli o hernom príslušenstve už stálicou. Zvyšok textu už bude, pochopiteľne, unikátny.

Herné príslušenstvo nie je určené výhradne pre hráčov a výhradne na hranie hier. Musíte zohľadniť, kde ho budete používať. Napríklad bankár by mal pri komunikácii s klientom nejako vyzerať, a extravagantná klávesnica s blikajúcim podsvietením a displejom so zobrazeným počtom zabitých nepriateľov nie je ideálny dresscode.

Rozhodne ale platí naptíklad to, že:

Herné myši sú ergonomické,
presné a citlivé, takže ich oceníte nielen pri strieľaní virtuálnych
nepriateľov, ale aj pri precíznej práci
napríklad v grafických či iných
špecializovaných programoch.

Herná myš Logitech Gaming

Herné klávesnice bývajú mimoriadne
odolné a pohodlne sa na nich píše.
Tiež často ponúkajú prídavné tlačidlá,
ktoré sa hodia nielen na priradenie
rýchlych volieb v hre, ale tiež napríklad
na makrá v Exceli.

Herná klávesnica HyperX Alloy

Herné headsety sú vďaka vysokej
kvalite zvuku a mimoriadnemu
pohodliu ideálne na hlasovú
komunikáciu s vašimi blízkymi
alebo na dlhé sledovanie filmov
a seriálov, pričom nerušíte svoje okolie.

HyperX Cloud Gaming pro

Pri dizajne ďalej záleží na preferenciách hráča alebo napríklad na tom, či už má iné príslušenstvo od konkrétnej značky a chce klávesnicu vizuálne zladiť so zvyškom výbavy. Napríklad ASUS ponúka zaujímavú funkciu Aura Sync, ktorá synchronizuje podsvietenie kompatibilných headsetov, myší a klávesníc. Koniec koncov máte možnosť zaobstarať si celý herný set, ktorý pozostáva buď z klávesnice a myši, alebo rovno aj headsetu.

Posledným, ale rozhodne zásadným parametrom, ktorý súvisí s dizajnom, je spôsob pripojenia. Okrem klasických existujú tiež bezdrôtové klávesnice. Kedysi mohol byť s bezdrôtovým pripojením rovnaký problém ako pri myši (vyššie oneskorenie a pod.), ale vývoj šiel odvtedy dopredu a pri herných bezdrôtových klávesniciach sa nemusíte báť žiadnych kompromisov; radia sa medzi ne aj absolútne špičkové, vrcholové modely od top značiek, akou je Logitech.

Klávesy, klávesy, klávesy a dodatočná výbava

Nie je to pravidlom, ale herné klávesnice mávajú často vo výbave klávesy navyše. Či už ide o celý rad hore nad funkčnými klávesmi, prídavné šípky (napr. šípka „doľava nahor“), alebo o iné tlačidlá nad rámec tradičného rozloženia, ide o veľmi praktický doplnok.

V hre je využitie jasné. Cez ovládací softvér klávesu priradíte funkcie, a to pokojne v každej hre zvlášť. Prídavný kláves „M1“ vedľa ľavého CTRL tak môže resetovať formulu na okruh v závodnom simulátore, prepnúť na pištoľ v strieľačke, použiť elixír v RPG… Čokoľvek potrebujete.

A tiež môže v prehliadači obnoviť stránku, v špecializovanom grafickom programe použiť filter, vo Worde zmeniť štýl… Ak venujete priradeniu tlačidiel pár desiatok minút času a naučíte sa ich používať, môže to naozaj výrazne zefektívniť nielen vaše hranie, ale aj vašu prácu.

Zmienku si tiež zaslúžia hernú klávesnice najvyššej triedy, ktoré vám dávajú absolútnu kontrolu nad mapovaním (priradením/naprogramovaním) klávesov. Konkrétne si môžete v ovládacom softvéri nastaviť napríklad to, že v hre ABC bude klávesa „F“ fungovať ako CTRL.

Znie to možno na prvý pohľad trochu absurdne, ale je to mimoriadne užitočné napríklad v hrách, kde nemôžete zmeniť priradenie klávesov v nastavení. Nevyhovuje vám, že sa svetlá zapínajú pomocou L? Namapujte kláves „L“ trebárs na „Caps Lock“; obmedzenia hry tak ľahko obídete.

Logitech Gaming G213 Prodigy

 Multimediálne klávesy na klávesnici 
 

 Špeciálnou kategóriou sú potom „vypínacie“ tlačidlá. Aby ste si v zápale online súboja omylom nestlačili kláves Windows, nevrátili sa nechtiac na plochu a neprišli o víťazstvo, umožňujú niektoré klávesnice aktiváciu herného režimu, ktorý tieto funkčné tlačidlá vypne. Zďaleka nejde o funkciu, ktorú potrebuje každý hráč, ale pre milovníkov battle royale hier, kompetitívnych strieľačiek a podobných herných žánrov môže ísť o veľmi užitočnú funkciu. Podobne sa vám tiež môže hodiť tlačidlo na vypnutie podsvietenia, aby ste nemuseli zakaždým prechádzať do softvérového ovládača, a pod.

Inak môžete očakávať prítomnosť multimediálnych ovládacích tlačidiel a ďalších ovládacích prvkov, ktoré sa bežne vyskytujú tiež na rýdzo kancelárskych klávesniciach. Povinná výbava to nie je, ale nie je ani vzácnosťou.

Čo už naopak vzácnosťou je, sú rôzne špeciálne displeje. Tie bývali istý čas veľkým hitom tých najlepších klávesníc, a mohli v kompatibilných hrách zobrazovať napríklad zostávajúce náboje, skóre a pod. Vzhľadom na to, že podobná technika vyžaduje podporu zo strany vývojárov hier, nie sú podobné vychytávky zďaleka štandardnou súčasťou výbavy, ale pretože majú využitie aj vo Windows (napr. zobrazujú prehrávanú pesničku), určite nie sú na škodu.

ako vybrat hernu klavesnicu

Pozor na rozloženie hlavných klávesov

Pri klávesoch ešte zastaneme, aj keď tentokrát pri tých základných. Zásadným parametrom každej klávesnice, aj nehernej, je totiž rozloženie.

Určite zoženiete množstvo herných klávesníc s klasickým slovenským rozložením, a to vrátane slovenských popisov klávesov. Pri herných klávesniciach je však bežné, že sa celosvetovo predávajú v jedinom rozložení, najčastejšie americkom, alebo že existuje iba obmedzené množstvo variantov a slovenský chýba.

Absencia slovenských znakov nie je problém
Ak si myslíte, že na „anglickej“ klávesnici nedokážete
nič napísať, nemusíte mať obavy. Väčšina ľudí – vrátane
autora článku – má umiestnenie klávesov naučené,
nepotrebuje sa pozerať na popis. Nedokážem z hlavy
vymenovať, ako idú po sebe horné Ľ, Š, Č, Á, Ž, …
Ale automaticky a bezchýb ich píšem, aj keď ich
na klávesnici nemám nijako označené.

Má to aj logiku. Podsvietené klávesy väčšinou nie sú potlačené,  ale „priehľadné“ – podsvietenie nimi presvitá zospodu. To je výrobne náročnejšie a drahšie, takže výrobcovia klávesov sa neobťažujú vyrábať vzory pre každú jazykovú mutáciu; hlavne keď nevedia, koľko modelov nakoniec predajú.

Aj keď ale absencia slovenských znakov nevadí, na jednu vec si dajte veľký pozor: Existujú dva základné druhy rozloženia klávesníc. Slovenské často bývajú typ „ISO“, tzn. majú ľavý SHIFT skrátený o spätné lomítko a vysoký, dvojradový ENTER, s prehláskou po jeho ľavici. V zahraničí býva bežnejší typ „ANSI“ s veľkým ľavým SHIFT-om a jednoriadkovým ENTER-om, s prehláskou hore.

Rozloženie kláves

Porovnanie fyzických rozložení klávesníc ANSI a ISO. (Zdroj: Brilliantwiki2 pro Wikimedia Commons)
 

Netvrdíme, že je niektoré rozloženie zlé, ale rozhodne tvrdíme, že ak ste zvyknutí na jedno, nemusí byť prechod jednoduchý. „pri každom pokuse o stlačenie SHIFT potom môžete omylom stlačiť lomítko a stráviť hodinu opravovaním preklepov.“ Platí to, samozrejme, aj naopak. A pokiaľ sa napríklad živíte tým, že píšete nemecky, a prehláska, alias „umlaut“ vám zmizne zhora doľava, bude písanie „líbesbrífov“ zrazu über ťažké.

Rozloženie si rozhodne overte a zohľadnite, inak sa možno budete dlho preúčať.

Požiadavky na ergonómiu

Všeobecne sú síce najbežnejšími „klasické rovné“ klávesnice, ale pri kancelárskych sa môžete stretnúť s rôznymi vlnami, rozpoleniami a podobnými experimentmi. Zo zdravotného a ergonomického hľadiska ide o zaujímavý smer, a pokojne môžeme podobné klávesnice odporučiť na zváženie ľuďom, ktorí na počítači píšu celý deň. Hráči ale majú špecifické požiadavky. Navyše často nemajú ruky v základnej polohe „desiatimi prstami“, ale napríklad ľavú na tlačidlách WASD a pravú na šípkach, na numerickej klávesnici, na myši… Netradičné rozloženie by teda prinajmenšom v niektorých žánroch hier mohlo byť vyslovene na škodu.

Zvážte tiež, aké – pokiaľ vôbec nejaké – preferujete opierky a podpierky. Prvými máme na mysli oporu zápästia, na ktorú môžete teoreticky odložiť spodnú časť dlane. Aká je široká? Nebudete mať klávesnicu príliš ďaleko? Zmestí sa vám vôbec na stôl? Je možné opierku odopnúť a používať klávesnicu bez nej?

Podpierkami myslíme rôzne typy stojančekov, ktoré klávesnicu dvíhajú z povrchu stola alebo ju nakláňajú. Opäť majte na pamäti, že niektorý uhol môže byť veľmi vhodný (a zdravý) pri mnohohodinovom písaní všetkými desiatimi, ale mimoriadne nevhodný, keď pol hodiny držíte šípku dopredu ako herný plynový pedál a do toho ľavou rukou klikáte na dusík alebo tímové rádio.

HyperX Alloy Origins

Mechanické klávesnice: Aké spínače zvoliť?.

V prvom rade sa patrí uviesť, že môžete hrať na čomkoľvek, nie výhradne na mechanickej klávesnici so zdvihom. Veľa hráčov hrá na notebooku, hrať sa dá na dotykovej klávesnici…

Pri herných sú ale predsa len najobvyklejšími membránové alebo mechanické, prípadne ich kombinácie. Membránové klávesy sú lacnejšie na výrobu. Kvalitné modely klávesníc, samozrejme, používajú kvalitné membránové spínače, takže túto kategóriu v žiadnom prípade nemôžeme a nechceme zmiesť zo stola, ale existujú dôvody (napríklad nutnosť dotlačenia klávesu až dole), pre ktoré množstvo hráčov preferuje mechanické spínače.

O tých by sme uprime mohli napísať celý odborný článok, ale uspokojíme sa s tým, že existujú tri základné typy. Niektorí výrobcovia zas (pri niektorých modeloch) používajú vlastné riešenie (napr. HyperX; Logitech Romer-G;Razer Green/Orange/Yellow, …), inokedy používajú klávesnice spínače od špecializovaných firiem, ako sú rôzne varianty Cherry MX, ktoré môžete nájsť v rôznych modeloch rôznych výrobcov z celého sveta.

Práve na Cherry MX si môžeme stručne ukázať ono trojité základné delenie:

Pri lineárnych spínačoch prejde
kláves celú vzdialenosť bez hmatovej
odozvy, teda rovnakou rýchlosťou
pri použití rovnakej sily. Rovnakým
spôsobom sa potom aj vráti. V prípade
Cherry MX ide napr. o spínače Red.
Taktilné spínače majú pri stlačení
rôznu úroveň odozvy. Musíte prekonať
určitý odpor, a vo výsledku tak obvykle
rýchlejšie dosiahnete spodné polohy. Spínač
Cherry MX s touto charakteristikou je
napríklad model Brown.
Taktilné spínače s preklikom vydávajú
charakteristické klávesové cvaknutie.
Spravidla kláves najprv prejde kus cesty
bez odporu, následne vynaložíte väčšiu
silu a potom je pohyb opäť voľný. Typickým
príkladom sú spínače Cherry MX Blue.
Cherry MX Red Cherry MX Brown Cherry MX Blue

Zdroj obrázkov: Cherry (www.cherrymx.de/en)
 

Pri spínačoch sa sledujú nasledujúce parametre:

• Aktivačná sila uvádzaná v centinewtnoch nám hovorí, akou silou musíte kláves (spínač) zaťažiť, aby zaznamenal stisk.
• Aktivačná vzdialenosť udáva, ako ďaleko sa spínač musí pohnúť, aby zaznamenal stlačenie.
• Výška / Celková vzdialenosť udáva celkové rozpätie stlačenia, teda od východiskového stavu po kompletné stlačenie.
• Zvuk stlačenia, teda či sa ozve kliknutie, alebo je stlačenie klávesu tiché.
• Životnosť najčastejšie dosahuje desiatok miliónov stlačení.

Každý správny výrobca klávesnice by tieto parametre mal zverejniť, aby hráči vedeli, čo majú od konkrétneho spínača očakávať. Vo výsledku je každopádne len a len na vás, čo preferujete. Zvážte, čo presne budete s klávesnicou robiť (aké hry hrať, na akú prácu ju používať), a pokiaľ máte príležitosť, tak si rôzne druhy spínačov vyskúšajte; napríklad v našich predajniach.


Klávesnica Logitech G513 s lineárnymi spínačmi Carbon.

Mechanické klávesnice bez numerickej časti

V súčasnosti sú mechanické herné klávesnice bez numerickej časti veľmi obľúbené a niet sa čomu čudovať. Mechanické klávesnice sú odolné, s čím sa spája ich dlhšia životnosť, majú rýchlejší čas odozvy a nízku aktivačnú silu. Verzia bez numerickej časti vám navyše ponúkne kompaktné rozmery klávesnice. To oceníte hlavne ak máte na stole málo miesta alebo potrebujete viac priestoru na pohyb s myšou. Vďaka nízkej hmotnosti ju môžete ľahko prenášať a užívať si výhody mechanickej klávesnice kdekoľvek potrebujete.

Pre niekoho je kompaktnosť klávesnice natoľko dôležitá, že výrobcovia zašli ešte ďalej. Na trhu sa tak môžete stretnúť s klávesnicami, ktorým chýba nielen numerická časť, ale aj šípky a funkčné klávesy.

Klávesnica bez numerickej časti

Veľmi obľúbená mechanická klávesnica bez numerickej časti Niceboy ORYX K300X.

Podsvietenie môže byť plne prispôsobiteľné

Všade vám dávame na výber a popisujeme výhody a nevýhody, ale pri podsvietení jednoznačne hovoríme, že ide o žiaducu výbavu. Či už hráte hororovú hru za temnej noci, alebo na klávesnicu píšete počas jasného dňa, sú kvalitne podsvietené klávesy lepšie vidieť. Práca aj hranie je prehľadnejšie.

A priznajme si, podsvietenie je tiež štýlové…

Razer Ornata Chroma
Kvalitné podsvietenie zvyšuje prehľadnosť, ale nikdy neoslňuje ani neruší.
 

Pri podsvietení sledujte niekoľko parametrov. Nie je úplne nutné, aby sa dalo úplne vypnúť – ako sme spomínali, niektoré klávesnice nie sú potlačené, ale osvetľujú tlačidlá zospodu, takže by zhasnuté mohli byť prakticky nečitateľné. Určite by ste ale mali vyberať modely, pri ktorých sa dá regulovať intenzita podsvietenia.

Za štandard sa dá považovať možnosť voľby konkrétnej farby (obvykle z celého spektra RGB) alebo vybraných efektov (napr. dúha naprieč celou klávesnicou). Nadštandardná je možnosť voliť farbu každého klávesu samostatne, a to pokojne aj zvlášť vo chvíli, kedy je neaktívny, a zvlášť pri/po kliknutí. V konkrétnej hre si potom môžete napríklad zvýrazniť používané klávesy a ušetriť cenné milisekundy, ktoré by ste inak strávili ich hľadaním.

Connect IT Neo
Nastavení různých barev podsvícení nabízí i cenově dostupná herní klávesnice Connect IT Neo.

Antighosting, N-Key Rollover a výbava navyše

Ak si zhrnieme hlavné sledované parametre, ide o počet a rozloženie klávesov, typ (resp. druh a model) spínačov, a možnosti podsvietenia.

Snáď posledným údajom, na ktorý ešte v zozname parametrov môžete naraziť, je antighosting, resp. N-Key Rollover. Tieto mierne odlišné (aj keď často zamieňané) pojmy zjednodušene povedané hovoria, či klávesnica dokáže rozpoznať viacero stlačených kláves zároveň, a prípadne koľko (to práve určuje „N“, reálne teda uvidíte napríklad 10-Key Rollover).

Dôležité je to nielen pri rýchlom písaní, ale hlavne práve v hrách, kde napríklad bežíte s hlavným hrdinom alebo držíte kláves plynu v aute a do toho ďalšími klávesmi ovládate iné funkcie. Kedysi mávali hráči so stlačením  viacerých klávesov zároveň problém, dnes by sa vám pri poriadnej hernej klávesnici nič podobné stať nemalo.

V zozname parametrov alebo v popise produktu sa potom tiež pozrite na akúkoľvek „extra výbavu“, ktorú klávesnice ponúka – možno zistíte, že danú funkciu oceníte. Relatívne časté sú napríklad USB porty v zadnej časti klávesnice, ktoré umožnia pripojenie flashdisku alebo nabíjanie telefónu. Nič nevyhnutné, ale hodiť sa rozhodne môžu.

Razer Cynosa Lite
Razer Cynosa Lite je odolná proti poliatiu vodou. Aj takú vlastnosť môžete veľmi oceniť.

Ovládací softvér môže robiť zázraky

Softvér, cez ktorý budete klávesnicu nastavovať, asi nebude tým hlavným, čo u vás rozhodne o kúpe. Nemali by ste ho ale podceňovať.

Niektorí hráči si nastavia pár štandardných funkcií jednorazovo, ale profíci skutočne „mapujú“ klávesy pre každú hru zvlášť, ladia podsvietenie, ukladajú si rôzne profily a makrá alebo napríklad sledujú štatistiky používania.


Pozrite sa, aké vychytávky ponúka napríklad ovládací softvér Logitech G HUB.
 

Softvér by mal dokázať pokiaľ možno všetko (už sme zmienili možnosť nastaviť jednotlivým klávesom špecifické podsvietenie alebo je kompletne premapovať), ale tiež by mal byť prehľadný, intuitívny a spoľahlivý. Medzi pokročilé funkcie môže patriť napr. načítanie zoznamu hier z vašej knižnice. Dobrí výrobcovia venujú predstaveniu softvéru aspoň niekoľko screenshotov a odstavcov textu na svojom webe, aby ste si pred kúpou mohli urobiť predstavu.

***

Dúfame, že sme vám výber klávesnice aspoň trochu priblížili a sprehľadnili. Ponuka je veľká, vyberú si profesionálni gameri aj príležitostní hráči.
 

chcem hernu klavesnicu

Ďalšie aktuality

Úroda volá, sadnite za volant Thrustmaster T128 Farming Pack

Úroda volá, sadnite za volant Thrustmaster T128 Farming Pack

Ak máte radi pretekárske hry, no zvyknete sa realizovať aj farmárčením v hre Farming Simulator, volant Thrustmaster je pre vás ako stvorený. Aké má výhody, funkcie a ako vylepší vaše dni strávené na f...... Celý článok
Ako vybrať projektor?

Ako vybrať projektor?

Poradíme vám, ako vybrať projektor do kancelárie aj domov na filmy a hry. Prejdeme si najdôležitejšie parametre, pozrieme sa na druhy projektorov a projekčných technológií a nakoniec ponúkneme aj konk...... Celý článok
Recenzia: Vivo V40 – fotky aj znamenitá výdrž vyrážajúce dych

Recenzia: Vivo V40 – fotky aj znamenitá výdrž vyrážajúce dych

Pri príležitosti odštartovania svetového šampionátu v Nemecku predstavila značka vivo nový model telefónu V40. Okrem nadštandardnej výdrže batérie sľubuje aj nádherné portréty, a to vďaka spolupráci s...... Celý článok
Elden Ring: Shadow of the Erdtree, najväčšie rozšírenie od herného giganta

Elden Ring: Shadow of the Erdtree, najväčšie rozšírenie od herného giganta

Elden Ring, veľmi dobre známy názov, ktorý ani netreba nejako zvlášť predstavovať... Ide o jednu z najlepších hier roku 2022, ktorá nedávno dostala rozšírenie – asi to najväčšie v histórii firmy FromS...... Celý článok
Neplytvajte miestom v kuchyni. Chladničky Bosch s technológiou Perfect Fit

Neplytvajte miestom v kuchyni. Chladničky Bosch s technológiou Perfect Fit

Perfektne využitý kuchynský priestor. S tým pomôžu chladničky Bosch s technológiou Perfect Fit, ktorá vám dovolí využiť každý centimeter v kuchyni na maximum. V čom tkvie jedinečnosť týchto chladničie...... Celý článok