0,00 €
×

Ako vybrať herné slúchadlá?

29.07.2022

Podsvietené herné slúchadlá, alebo menšie slúchadlá na uši s odpojiteľným mikrofónom? Nie vždy môžete hrať s naplno pustenými reproduktormi. Pokiaľ nechcete rušiť svoje okolie alebo jednoducho nemáte priestor na inštaláciu veľkej, viackanálovej priestorovej zostavy, musíte použiť slúchadlá. Poradíme vám, ako vybrať tie najlepšie herné slúchadlá práve pre vás.

Ako vybrať slúchadlá na gaming?

O čom sa dočítate:

Herné slúchadlá sú najčastejšie headset, teda kombinácia slúchadiel a mikrofónu. Obvykle bývajú veľké (konštrukcia okolo uší), s uzatvorenou konštrukciou. Mávajú výraznejší dizajn, niekedy môžu byť dokonca napríklad podsvietené. Lepšie modely spravidla ponúkajú vynikajúci zvuk a nadštandardnú mieru pohodlia. Aj keď možností je mnoho, môžeme vás upokojiť – výber s nami zvládnete hravo.

Herné slúchadlá Razer

Herné slúchadlá Razer

Herné príslušenstvo: Kvalita nielen pre hráčov

Na začiatok sa patrí pripomenúť, že herné príslušenstvo nie je určené výhradne hráčom a výhradne na hranie hier. Musíte samozrejme zohľadniť, kde budete príslušenstvo používať, a to hlavne kvôli dizajnu. Napríklad bankár by mal pri komunikácii s klientom nejako vyzerať, a masívny headset s podsvieteným logom draka nie je ideálny dresscode.

Rozhodne ale platí napríklad to, že:

Herné myši sú ergonomické, presné a citlivé, takže ich oceníte nielen pri strieľaní virtuálnych nepriateľov, ale tiež pri precíznej práci napríklad v grafických alebo iných špecializovaných programoch.

Herná myš Logitech

Herné klávesnice bývajú mimoriadne odolné a pohodlne sa na nich píše. Tiež často ponúkajú prídavné tlačidlá, ktoré sa hodia nielen na priradenie rýchlych volieb v hre, ale tiež napríklad na makrá v Exceli.

Herná klávesnica HyperX

Herné headsety sú vďaka vyššie zmieneným výhodám (kvalita zvuku, pohodlie) ideálne na hlasovú komunikáciu s vašimi blížnymi alebo na dlhé sledovanie filmov a seriálov, kedy nerušíte svoje okolie.

Herné slúchadlá HyperX

Konštrukcia: Na uši, okolo uší, alebo snáď špunty?

Slúchadlá sa delia podľa veľkosti a spôsobu umiestnenia na ucho (alebo do ucha). Postupne sa stále viac dostávajú do obľuby herné špuntové slúchadlá (intraaurálne), ktoré sa vkladajú hlbšie do ucha, a slúchadlá na uši (supraaurálne). Tieto typy konštrukcií bývali rozšírené skôr ako cestovné (vonkajšie) slúchadlá, ktoré používate na počúvanie hudby napríklad v MHD.

Jednoznačne najpopulárnejšou konštrukciou herných slúchadiel – a to z dobrého dôvodu – sú slúchadlá okolo uší (circumaurálne). Ako napovedá názov, ich náušníky obopne celé vaše ucho. Tieto modely spravidla ponúkajú lepší zvuk, a to nielen preto, že lepšie tlmia okolitý hluk, ale majú tiež „viac priestoru na kvalitné komponenty“, napríklad väčšie meniče. Sú väčšie a ťažšie, ale obvykle oveľa pohodlnejšie, pretože vás z nich nebolia uši ani hlava.

Herné slúchádlá HyperX

Bezdrôtové herné špuntové slúchadlá

Ak ste hráč, ktorý má rád minimalizmus, určite si nájdete vyhovujúce modely bezdrôtových herných špuntových slúchadiel s tými najnovšími technológiami. Dozaista vám zabezpečia optimálny hráčsky komfort, pričom si ich iba vložíte do uší a prepojíte s počítačom pomocou Bluetooth alebo 2,4 GHz frekvencie.

Odporúčame vám hľadať modely s nízkou latenciou na dokonalý zvukový prenos, vyhnete sa tak zvukovým omeškaniam. Pohodlné a neobmedzujúce je aj ich dotykové ovládanie pomocou citlivých snímačov. Vďaka nim si môžete naplno užívať hru, ale aj prepnúť skladbu či prijať hovor alebo ovládať hlasového asistenta. 

Najkvalitnejšie modely majú silikónové nadstavce viacerých veľkostí, aby ste si mohli vybrať tie, s ktorými zažijete tie najpôsobivejšie hráčske momenty a boli zároveň odolné. Ďalšími faktormi, ktoré stoja za pozornosť sú integrovaný mikrofón aj čas prevádzky. Nabíjacie puzdro je výrazný benefit, pretože s ním slúchadlá vydržia omnoho dlhšie a v tom prípade aj vaša prítomnosť vo virtuálnom svete. 

Pokiaľ nemáte vyslovene špecifické potreby (kompaktné slúchadlá vhodné na hranie na notebooku pri cestách vlakom), voľte „veľké“ slúchadlá okolo uší.

Uzatvorená, alebo otvorená konštrukcia?

Pri herných headsetoch odporúčame uzatvorenú konštrukciu. Táto konštrukcia veľmi efektívne tlmí okolitý hluk (pokiaľ na to nemá „elektroniku“, ale ide len o konštrukciu samotnú, hovoríme tomu pasívne potlačenie okolitých ruchov).

Zvuk neprepúšťa ani von, resp. iba v malej miere, takže nerušíte svoje okolie a môžete bez problémov hrať v miestnosti s ďalšími ľuďmi.

Uzatvorená konštrukcia ale nie je ideálnou na šírenie zvuku z hľadiska fyziky; je mierne deformovaný, a teda v porovnaní s otvorenou konštrukciou menej kvalitný. Nepochopte nás, prosím, zle – zvuk môže byť aj tak vynikajúci, len nie je nutne „top“, „najlepší na svete“.

Existujú tiež slúchadlá s polouzavretou konštrukciou, ktorá predstavuje kompromis medzi vyššie uvedenými variantmi z hľadiska výhod aj nevýhod.

 

Podsvietené herné slúchadlá Logitech

 

Uzatvorená konštrukcia Otvorená konštrukcia 
+ Sama o sebe tlmí okolité ruchy + Najvernejšia reprodukcia zvuku
+ Neprepúšťa zvuk von - Menej tlmí okolité zvuky
- Zvuk z princípu nemôže byť dokonale reprodukovaný - Prepúšťa zvuk von (môžete rušiť okolie)               

Káblové, alebo bezdrôtové gaming slúchadlá?

K počítaču vám zrejme bez problémov postačia klasické káblové modely, ktoré sa k zariadeniu pripájajú buď cez USB, alebo cez klasický 3,5 mm jack (prípadne zdvojený o ďalší kábel pre mikrofón). Pri výbere zohľadnite dĺžku kábla; býva v rozmedzí 1,2 – 2,5 metra, niekedy je priamo súčasťou balenia kvalitný predlžovací kábel. Ten si môžete aj prikúpiť. Určite nemusíte kupovať najdrahší zo všetkých, ale rozhodne na ňom ani príliš nešetrite – kvalita kábla a použité materiály majú vplyv na kvalitu zvuku.

Bezdrôtové slúchadlá majú veľkú výhodu v tom, že neobmedzujú v pohybe. Sú ideálne napr. pre majiteľov herných konzol , ktorí logicky nechcú sedieť na gauči pred televízorom a mať cez celú miestnosť natiahnutý pekný šesťmetrový kábel. Možnosť zapojiť slúchadlá do gamepadu, čo niektoré konzoly/ovládače umožňujú, tiež nie je ideálne.

Na čo si dať pozor pri bezdrôtových modeloch?

Spôsob pripojenia

Najčastejšie sa stretnete s pripojením Bluetooth. K smartfónu a notebooku ich pripojíte stopercentne, ale bude so slúchadlami vedieť komunikovať váš stolný počítač, televízor, konzola? Existujú tiež rádiofrekvenčné slúchadlá, ktoré najčastejšie využívajú tzv. „dongle“ – malý USB vysielač (veľkosti napr. flashdisku), ktorý k slúchadlám vysiela bezdrôtový signál.

Kvalita zvuku – kodeky

Kedysi bol bezdrôtový zvuk jednoznačne menej kvalitný. Dnes môže mať rovnakú kvalitu ako drôtový, ale slúchadlá musia podporovať príslušný zvukový kodek, konkrétne AptX a AAC (ideálne oba). Kvalita potom zodpovedá drôtovému prenosu, a ak máte dobrý zdroj hudby (kvalitný súbor alebo stream), nespoznáte oproti drôtu rozdiel.

Gaming slúchadlá Logitech

Herné slúchadlá Logitech

Výdrž a nabíjanie

Kábel vedie pri káblových modeloch nielen zvuk, ale tiež energiu. Bezdrôtové herné slúchadlá musíte, logicky, nabíjať. Overte si, akú výrobca deklaruje výdrž, a tiež sa pozrite na spôsob dobíjania. Časté a veľmi praktické je klasické USB, niektoré modely majú špeciálne nabíjacie kolísky či stanice. Doma je to jedno, ale riešenie s kolískou nie je ideálne na cesty.

Zaobstarať si bezdrôtové herné slúchadlá nie je v žiadnom prípade „problém“, len musíte zohľadniť niekoľko vecí.

Ideál: Kombinácia káblovej a bezdrôtovej prevádzky

Najlepšie je, keď si môžete vybrať. Niektorá slúchadlá majú odnímateľný kábel, takže ich môžete používať bezdrôtovo trebárs s notebookom, konzolou či telefónom, napríklad na cestách… Ale pokiaľ im začne dochádzať batéria alebo s nimi sedíte pri počítači, ponúkajú plnohodnotné „drôtové“ pripojenie.

Ako vybrať herné slúchadlá?

Slúchadlá s odnímateľným káblom od značky HyperX.

Pohodlie pri hraní

Herné slúchadlá musia byť pohodlné – je to jedna z najdôležitejších hráčskych požiadaviek, pretože niekedy mávajú headset na ušiach aj niekoľko hodín v kuse.  Zo zlých slúchadiel vás môžu bolieť uši aj celá hlava, rozhodne teda komfort zohľadnite aj pri výbere.

Jednoznačne jedným z najdôležitejších parametrov je hmotnosť. Ľahká konštrukcia vás nebude nikde tlačiť, nebudete ju na hlave a na ušiach cítit ani pri dlhotrvajúcej aktivite. V tomto smere vyniká napríklad značka Logitech so svojimi naozaj odľahčenými headsetmi. Maximálny komfort umocňuje nielen ich nízka hmotnosť, ale aj ergonomický tvar.

Iným príkladom úžasné pohodlných herných slúchadiel sú už veľa rokov modely HyperX Cloud. Majú náušníky z pamäťovej peny, ktoré sú dokonale komfortné aj po mnohých hodinách nosenia. Slúchadlá netlačia ani na temene, pretože polstrovaný je tiež nastaviteľný hlavový most. Občas výrobcovia skúšajú zvýšiť pohodlie pomocou unikátnych vychytáviek. Napríklad slúchadlá HP OMEN by Mindframe Prime ako prvé na svete ponúkajú aktívne chladenie náušníkov, takže sa pod nimi nepotíte ani v lete.

Herný headset HyperX

Priestorový zvuk v herných slúchadlách

Vytvoriť správny dojem priestorového zvuku je náročné aj v prípade, že máte v miestnosti rozmiestnených osem reproduktorov – nieto ešte pri slúchadlách. Výrobcovia ale napriek tomu používajú mimoriadne pokročilé algoritmy, umelú inteligenciu aj inteligentné „mechanické“ riešenia, aby vám priestorový zvuk ponúkli aj z headsetu.

Priestorový zvuk vytvára perfektné audio podmienky pre ešte vernejšie zvukové prostredie. Je nevyhnutný na to, aby ste počuli, z ktorého smeru sa k vám blíži nepriateľ a vedeli presne určiť jeho polohu. Mnohé značky, ako napr. HyperX Cloud prichádzajú s neustále novými technológiami, s ktorými budete vnímať zvuk čistejšie a autentickejšie.

Na výber máte z 5.1 aj 7.1 riešení. Dojem priestorovosti, pokiaľ ho podporuje daná hra (z moderných sú to asi všetky), vám výrazne zlepší orientáciu a lepšie vás vtiahne do deja. V RPG sa môžete prechádzať lesom a nechať sa obklopiť nádhernými prírodnými efektmi. V strieľačkách získate konkurenčnú výhodu tým, že budete počuť, ako sa k vám odzadu blíži nepriateľ.

Stereo síce „stačí“, ale priestorový zvuk je jednoznačne žiaducim parametrom.

Parametre, ktoré majú vplyv na kvalitu

Pri herných slúchadlách sledujte pri výbere rovnaké parametre ako pri výbere tých klasických.

  • Citlivosť sa uvádza v dB a určuje, ako citlivo slúchadlá prijímajú signál zo zdroja. Čím vyššie číslo, tým hlasnejšie budú schopné hrať pri menšej spotrebe energie. Ide teda o údaj, ktorý je relevantný napríklad pri počúvaní z mobilného telefónu, ktorému nechcete príliš vybíjať batériu.
  • Impedancia sa uvádza v ohmoch, pretože ide o odpor slúchadlových meničov. Keď to zjednodušíme, platí, že nižšia impedancia znamená vyššiu možnú hlasitosť, ale pri nižšej kvalite zvuku. Pri herných slúchadlách sú obvyklé hodnoty 30 – 65 ohmov.
  • Frekvenčný rozsah sa uvádza v Hz a logicky udáva, aké frekvencie zvuku zvládnu slúchadlá reprodukovať. Tento údaj je nutné brať s rezervou, pretože okrem iného záleží na tom, či je zvuk vo všetkých rovnomerne hlasitý (čo často nebýva). Pochopiteľne však platí, že čím väčší rozsah, tým lepšie. Príklad častej hodnoty je 20 Hz – 20 kHz (t.j. 20 000 Hz).

Najlepšie slúchadlá HyperX

Spracovanie a vychytávky gaming slúchadiel

Vo finále nezabudnite na drobnosti, ktoré vám môžu spríjemniť každodenné používanie.

Mikrofón – býva neoddeliteľnou súčasťou herných slúchadiel, ktoré si hovoria „herné“, ale to neznamená, že ho musíte neustále používať. Niektoré slúchadlá ponúkajú mikrofón odpojiteľný, iné ho majú umiestnený na mäkkom „drôte“, ktorý môžete zastrčiť do mušle, ďalšie ponúkajú iba možnosť sklopiť ho kolmo pozdĺž hlavového mostu. V každom prípade je dôležité mať možnosť mikrofón deaktivovať, napríklad tlačidlom.

Funkcia ANC – ide o adaptívnu technológiu, ktorá potláča rôzne úrovne okolitého ruchu. Zaistí vám kvalitný zvuk bez šumu. Vytvára tzv. „protivlny“, ktoré eliminujú nežiaduce zvuky z okolia a vy sa tak môžete sústrediť iba na hru. Nemusíte už zvyšovať hlasitosť, ak chcete počuť prichádzať nepriateľa či vravu spoluhráčov. Túto funkciu však oceníte aj pri počúvaní hudby či v práci.

Pri funkcii ANC rozlišujeme aktívne a pasívne potláčanie hluku. Ak sa chcete o tejto funkcii dozvedieť viac, prečítajte si náš náš článok, ktorý vám prezradí všetko o pozitívach i prípadných nedokonalostiach ANC.

Ako vybrať herné slúchadlá?

Ovládanie slúchadiel – nie vždy je pohodlné používať nastavenie hlasitosti vo Windows alebo na konzole – preto slúchadlá často mávajú vlastný ovládač s najčastejšími funkciami. Zvážte, či je pre vás lepšie ovládanie na kábli, alebo na samotnom náušníku.

Pri bezdrôtových slúchadlách sa môžete rozhodnúť, či chcete používať fyzické tlačidlá umiestnené priamo na headsete, tak ako ich poznáme už niekoľko rokov, alebo chcete dotykové ovládanie. Tým disponujú práve herné špuntové slúchadlá.

Skladnosť – nebýva pri herných slúchadlách prioritou, ale pokiaľ ste vášnivými hráčmi a často cestujete, môže sa hodiť, keď je súčasťou balenia nejaké cestovné puzdro alebo ochranné vrecúško, prípadne keď výrobca aspoň umožňuje jeho prikúpenie.

Čo sa dizajnu týka, máte pri herných headsetoch na výber z nepreberného množstva farebných variantov. Čím ďalej populárnejšími sú tiež modely, ktoré majú podsvietené náušníky, pričom spravidla môžete cez ovládaciu aplikáciu meniť farbu podsvietenia alebo nastavovať štýlové efekty.
 

Chcem herné slúchadlá

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Práca s nožom a presné krájanie surovín sú azda prvé zručnosti, ktoré sa vyučujú na kuchárskej škole. Čo keď vám ale prezradím, že existuje rýchlejšia, pohodlnejšia a bezpečnejšia cesta, ako získať v ...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok