0,00 €
×

Ako vybrať vybavenie pre hráča videohier?

27.05.2019

Herne prislusenstvo_1
Ak si chcete užiť hru a byť v nej dobrí, potrebujete kvalitné hráčske vybavenie – od myši a klávesnice až po headset.

Nie je príslušenstvo ako príslušenstvo

Videoherný priemysel patrí k tým najväčším a najbohatším – najznámejšie herné tituly sú vo vývoji mnoho rokov a náklady aj zisky sa môžu pohybovať v stovkách miliónov dolárov aj vyššie. Vďaka hrám sa predávajú supervýkonné počítače a notebooky, usporadúvajú sa pre ne medzinárodné šampionáty, točia sa podľa nich filmy… A tiež sa na ne zameriavajú výrobcovia počítačového príslušenstva, ktorí spravidla hráčom ponúkajú to najlepšie.

V tomto článku vám poradíme, na čo sa zamerať pri výbere herných doplnkov. Postupy aj priority sú trochu iné ako bežne, pretože hráči videohier sú špecifickou kategóriou užívateľov PC. Zvyčajne sa dobre vyznajú v softvére i hardvére počítača – konieckoncov moderné hry musia v prvom rade sprevádzkovať. A pretože trávia pri klávesnici a myši spravidla ešte viac hodín než bežný človek kancelársky, vyžadujú to najlepšie.

Aj preto odvážne tvrdíme, že by ste mali čítať ďalej aj v prípade, že nie ste hráči a naposledy ste hrali Tetris. Počítačové periférie, o ktorých budeme hovoriť, sa vďaka svojmu hernému zameraniu radia medzi najkvalitnejšie príslušenstvo, ktoré oceníte tiež pri akejkoľvek inej práci s počítačom alebo pri domácom použití.

Herne prislusenstvo_2
Z videohier sa veľmi rýchlo stal fenomén a dosť veľký business. Niektoré majú aj oficiálne medzinárodné šampionáty.

Skvelá myš je naozaj základ

Vybrať dobrú hernú myš nie je ľahké, ale akonáhle objavíte tú pravú, nebudete ju chcieť dať z ruky. Na rozdiel od klávesníc, na ktoré sa pozrieme za okamih, sú medzi myšami obrovské rozdiely v tvare, veľkosti a množstve, a umiestnení tlačidiel.

V prvom rade sa zamerajte na ergonómiu. Niektoré kancelárske myši sú obojstranné, ale väčšina herných myší je tvarovaná pre pravú ruku – počíta sa s tým, že každý hráč bude mať ľavú ruku na klávesnici (na známych klávesoch W, A, S, D) a myš bude ovládať pravou. Herné myši bývajú väčšie a vyššie, aby ste na ne mohli pohodlne (a pokiaľ možno prirodzene) položiť ruku a neničili si karpálny tunel ani pri dlhom používaní. Väčšia plocha napríklad umožňuje výrobcom ponúknuť „vykrojené“ miesto na ľavej strane myši, kam odložíte palec, a osadiť myš množstvom prídavných tlačidiel.

Navyše tlačidlá na myši oceníte nielen v strieľačke, ale taktiež pri bežnej práci v prehliadači. 


Na hráčskych myšiach zvyčajne býva výrazne viac tlačidiel ako na tých obyčajných, ktoré možno poznáte zo štandardne vybavených kancelárií. Ľavé a pravé tlačidlo je základ, scrollovacie koliesko tiež (zvyčajne sa dá stlačiť aj do strán). Hráčske myši zvyčajne ponúkajú ďalšie tlačidlá na boku (pri palci), prípadne na hornej strane pri koliesku alebo na obvode hlavných dvoch tlačidiel.

Jednoznačne si postrážte (a až na najvzácnejšie výnimky to tak vždy je), aby boli tlačidlá „programovateľné“. Budete si tak môcť sami nastaviť, akú budú mať v rôznych hrách a programoch funkciu.

Herne prislusenstvo_3
Logitech G602 je krásny príklad špičkovej hernej myši s dobre dostupnými programovateľnými tlačidlami na boku aj hore.

Napríklad ja mám pri písaní tohto článku v ruke luxusnú hernú myš od špičkového výrobcu Logitech, ktorý má mimochodom celú špeciálnu edíciu herného príslušenstva Logitech G. Keď hrám strieľačku Counter-Strike, môžem stlačením špeciálneho tlačidla na boku nabiť pušku, iným tlačidlom prepnem na inú zbraň.

V RPG Skyrim rovnaké tlačidlo prepína medzi schopnosťami môjho hrdinu a druhé mi zobrazí inventár. Teraz pri písaní dohľadávam v prehliadači obrázky a informácie. Jedno tlačidlo prepína na ďalší otvorený panel, druhé na predchádzajúcu stránku, tretie ich zatvára a štvrté obnovuje naposledy zatvorené stránky. Hore na myši prepínam DPI – zjednodušene povedané, určuje, ako je kurzor citlivý, ako rýchlo sa pohybuje. Pri práci mám nastavenú inú hodnotu ako v hre, kde strieľam z pušky a potrebujem milimetrovú presnosť.

Za každej z týchto situácií je myš dokonale pohodlná a mimoriadne užitočná. Možno strávite hodinu prvotným nastavením a chvíľu si budete zvykať, ale pretože nebudete musieť neustále používať klávesové skratky alebo klikať na špecifické miesta na obrazovke, ušetríte vo výsledku obrovské množstvo času.

Herne prislusenstvo_4

Z hľadiska technológií nemusíte byť žiadni experti. Herné myši bývajú spravidla laserové, niekedy optické. Čo sa týka pripojenia, profesionálni hráči preferujú drôtové spracovanie, pretože tam nikdy nezlyhá signál ani batérie a prenos je dokonale rýchly.

Okienko pre anličtinárov
Vedeli ste, že počítačová myš má v angličtine
gramatickú výnimku? Myš, ako živé zviera, má
nepravidelné množné číslo. Jedna myš sa povie
a mouse“ [maus], ale viac myší je už výhradne
mice“ [majs]. Lenže pri počítačovej myši môžete
v plurále pokojne použiť aj výraz „mouses“ [mauzis],
za ktorý by ste normálne v teste dostali päťku.

Ale bezdrôtová myš rozhodne nie je chyba, ak práve nejazdíte na hráčskom šampionáte. Niektoré modely však ponúkajú odpojiteľný kábel, čo je úplne ideálne riešenie.

V prípade bezdrôtových myší si dajte pozor na veľkosť prijímača a typ, a výdrž použitých batérií. Pri vyššie spomínanom DPI je ideálne, aby bol nastaviteľný rozsah „od do“ čo najväčší.

A pre všetky spomínané funkcie odporúčame, aby ste sa pred nákupom pokúsili vygoogliť, či daný výrobca ponúka prehľadný ovládací softvér.

Herne prislusenstvo_5
Luxusná podsvietená herná myš MSI Clutch GM70 dokonca ponúka drôtový i bezdrôtový režim a výmenné kryty.

Až budete mať vybrané na základe fotiek a parametrov, bude najlepšie, keď navštívite niektorú z predajní DATART, kde sú myši vystavené, a skúsite si na ne položiť ruku. Padne pekne do dlane? Máte prsty tam, kde majú byť? Dosiahnete na všetky ovládacie prvky? A čo hmotnosť? Niektoré herné myši dokonca majú vo vnútri malé závažie, pomocou ktorého si hmotnosť môžete prispôsobiť.

Ponuka je obrovská, takže určite rýchlo a bez väčších problémov nájdete toho pravého „hlodavca“.

Tip: Kúpte si k myši kvalitnú podložku. Myš bude fungovať aj na drevenom stole, poťažmo „na stehne“ na džínsach, ale na podložke bude lepšie kĺzať a pohyb kurzora bude plynulejší a presnejší.

 

Herne prislusenstvo_6

Herné klávesnice, ako je Logitech Gaming G910 Orion, mávajú tradične vysoký zdvih.

Klávesnica, do ktorej sa môžete oprieť

Pri klávesniciach sa budeme viac venovať prídavným funkciám a použitým technológiám, a menej už základnému dizajnu. Ak vynecháme špeciálne kúsky a ergonomické experimenty, sú rozložením všetky viac-menej rovnaké. Ale herné klávesnice spravidla ponúkajú ďalšie tlačidlá (pokojne aj celý rad alebo stĺpec), prípadne konektory na USB zariadení, slúchadlá a ďalšie príslušenstvo. Ponuka týchto tlačidiel a ich umiestnenie býva pre hráča zásadná.

Podobne zásadné je celé spracovanie klávesnice – čakajú nás dva máličko technickejšie odseky. Hráči vyžadujú maximálnu spoľahlivosť a kvalitnú odozvu. Dotyková klávesnica neprichádza do úvahy a klasické membránové mávajú príliš slabý odpor. Jasnou voľbou je plne mechanická klávesnica, keď jednotlivé klávesy obsahujú mechanický spínač (legendou sú napríklad spínače Cherry MX, ktoré používa aj veľa ostatných výrobcov). Klávesy majú klasický vysoký zdvih, charakteristicky „klopkajú“ a majú úplne presné reakcie. Ťuknutie je ťuknutie, držanie je držanie, kontakty sú spoľahlivé a životnosť môže dosahovať desiatok miliónov kliknutí.

Herne prislusenstvo_7
O bezchybné zaznamenanie každého stlačenia sa starajú mechanické spínače. V prípade MSI VIGOR GK80 ide o známe RED Cherry MX.

Doplnkové funkcie pre väčší zážitok

Samozrejmosťou býva pokročilý antighosting. Pri niektorých obyčajných klávesniciach nezaznamená počítač väčšie množstvo stlačených kláves naraz, napríklad päť. V kancelárii je vám to možno jedno, ale v hre sa ľahko môže stať, že zrazu držíte väčšie množstvo klávesov. Pri kvalitnej mechanickej hernej klávesnici sa vám v podstate nemôže stať, že by ste boli akokoľvek reálne obmedzení.

Vyhľadávanou a veľmi užitočnou funkciou je podsvietenie klávesov. Ak je kvalitné, umožní vám hrať za úplnej tmy bez toho, aby vás oslňovalo. Máte dokonalý prehľad o každom klávese, ale pritom sa plne sústredíte na obraz na monitore pred vami.

Pravidlom ale je – rovnako ako pri myšiach –, aby výrobca dodával ku klávesnici kvalitný softvér. Opäť si to ukážme na ideálnom prípade.

Akékoľvek podsvietenie je dobré, napríklad aj len biele, ale niektoré klávesnice dokážu meniť farbu a intenzitu svetla pri každom jednotlivom klávese zvlášť. Môžete si tak v každej hre inak sfarbiť jednotlivé hlavné klávesy a vždy mať prehľad.


Logitech Gaming G910 Orion patrí k najlepším herným klávesniciam vôbec.

Priraďte klávesnici funkcie, ktoré potrebujete

Niekoľko prídavných klávesov sa hodí, ale musíte mať možnosť ich kvalitne naprogramovať. Najlepšie je, keď vám napríklad vo webovom prehliadači Chrome alebo Firefox otvoria okno (alebo vo Worde zmenia formát), a v hre zase pomáhajú s prepínaním zbraní alebo radením v superšportovom aute. Ideál? Možnosť priradiť akémukoľvek klávesu akúkoľvek funkciu alebo klávesovú skratku.

Keď poviem, že na svojej klávesnici môžem klávesu „F“ priradiť, že bude namiesto efka písať číslicu „5“, znie to, samozrejme, absurdne, ale v hrách to môže mať opodstatnenie. Predstavte si napríklad hru, ktorá k ničomu nevyužíva oný kláves F, ale na päťke máte… obľúbené kúzlo. Alebo dusík v Need for Speed. Alebo raketomet. A ovládanie v hre nejde zmeniť (to sa môže stať), takže vždy musíte pustiť myš a kliknúť na päťku…

Nuž, hernej klávesnici niet čo vytknúť. „5“ urobíte z akéhokoľvek iného tlačidla, a ešte si ho napríklad inak podsvietite. Preto na softvéri záleží, a preto si niektorí výrobcovia môžu účtovať za klávesnicu pokojne aj 190 EUR. Ale, samozrejme, veľmi dobrú zoženiete aj lacnejšie. Opäť potom máte na výber medzi drôtovými a bezdrôtovými modelmi, princíp je rovnaký ako pri myšiach.

Medzi najlepšie možnosti programovania myší a klávesníc patrí možnosť priradiť tlačidlám iné funkcie v závislosti od toho, či hráte (a akú hru), alebo napríklad surfujete po internete.

Herne prislusenstvo_8

Gamepady sú ideálny spôsob, ako hrať s viacerými ľuďmi pri televízore. Ale môžete ich použiť aj s počítačom.


Herne prislusenstvo_9
Nechcete hrať na klávesnici? Skúste
gamepad, ako je Logitech F710.

Niektoré žánre vyžadujú špeciálne vybavenie

Ak ste z konzoly navyknutí na gamepad, môžete ho, samozrejme, pripojiť aj k počítaču. Mávajú štandardné, rokmi praxe osvedčené rozloženie, cenovo sa líšia napríklad z dôvodu kvality ergonómie, spracovania tlačidiel, vibračnej spätnej väzby, možností pripojenia a pod.

Ale existujú aj špeciálne ovládače pre milovníkov automobilových pretekov a leteckých simulátorov – máme, pochopiteľne, na mysli volanty a joysticky. Niektoré najlepšie volanty ponúkajú aj spojku a radiacu páku (niekedy aj kombinovanú s ručnou brzdou), ktoré dopĺňajú štandardnú dvojicu brzda a plyn. Zásadná je však kvalita motorčekov, ktoré sa starajú o hladký chod a vibračnú spätnú odozvu, a kvalita celkového spracovania. Drahšie modely naozaj pripomínajú skutočný volant; predávajú sa aj špeciality podobné volantom zo superšportov a monopostov, ako sú formuly.

Takúto výbavu nepotrebuje každý hráč. Navyše sa musíte zmieriť s tým, že chvíľu vám zaberie inštalácia volantu, ktorý sa spravidla upevňuje na dosku stola. Ak ste ale milovníkmi pretekania (alebo lietania), s kvalitným volantom je to úžasný zážitok, neporovnateľný s tým, čo ponúkajú klávesnice a gamepady.


Volant Thrustmaster T300 RS funguje s počítačom, ale taktiež s PlayStationom 3 a 4.

Najväčšou výhodou je realistickosť reakcií virtuálneho auta. Na klávesnici prechádzate miernejšie aj ostré zákruty stlačením klávesu, inú možnosť nemáte. S volantom sa premeníte na naozajstného vodiča. Taktiež máte oveľa väčšiu radosť z výhry, viac si ju zaslúžite. Keď máte klávesnicu, tak s Bugatti Veyron hravo pokoríte svetový rekord na okruhu Nürburgring. Ale s volantom, poťažmo manuálnym radením, sa musíte naučiť pracovať. Cítite, ako auto najskôr nemáte pod kontrolou a ako naozaj záleží na každom vašom nájazde do zákruty, na zaradení rýchlosti a na uhle pootočenia volantom – ako pri riadení skutočného auta.

Herne prislusenstvo_10
Pozeráte sa na Thrustmaster Ferrari F1 Add-On, úžasnú repliku volantu z Formuly 1.

Dobrý headset na hlave ani neucítite

Posledným dielom skladačky sú herné slúchadlá, respektíve headset, pretože hráči často nájdu využitie aj pre mikrofón.

Opäť ide o skvelý príklad príslušenstva, ktoré využijú aj nehráči. Herné slúchadlá zvyčajne výborne tlmia okolitý hluk (a naopak nerušia okolie) a sú vyladené tak, aby ste precízne počuli všetky frekvencie – to všetko pri výborných priestorových efektoch. Platí to teda aspoň pre lepšie modely. Vo výsledku sa tak „herný“ headset osvedčí aj pri sledovaní filmov alebo počúvaní hudby.

Štandardom sú slúchadlá, ktoré zakrývajú celé vaše uši, tzv. circumaurálne. Ponúkajú buď 5,1kanálový, alebo hneď 7,1CH zvuk, a to buď drôtovo, alebo dnes už v nekompromisnej kvalite i bezdrôtovo. Lepšie modely môžu ponúknuť napríklad aj užitočné tlačidlá priamo na náušníku. Mikrofón býva prinajmenšom otočný, aby ste ho mohli skryť pozdĺž ucha, ale stále častejšie sa stretávame so zásuvnými alebo odpojiteľnými mikrofónmi.

Herne prislusenstvo_11
S dobrým headsetom budete počuť každý herný zvuk v prvotriednej kvalite a správnej hlasitosti… aj keď zvyšok domácnosti spí.

Podobne ako pri akýchkoľvek iných typoch slúchadiel platí, že čím lepšie sú špecifikácie (frekvenčný rozsah, parametre meničov a pod.), tým lepšie budete počuť. Medzi špeciálne funkcie, ktoré by ste mohli ako hráči využiť, patrí zvýraznenie určitých frekvencií (napríklad aby ste počuli kroky nepriateľa), alebo všeobecne zvýraznenie basov, aby výbuchy zneli, ako sa patrí. Niektoré slúchadlá dokonca tiež vedia vibrovať, podobne ako gamepady a volanty.

Slúchadlá patria do kategórie produktov, kde naozaj budete počuť každé minuté euro – ak teda neplatíte len „za značku“. Rozdiel pri počúvaní hudby, sledovaní filmov aj hraní hier je enormný.

Herne prislusenstvo_12 Herne prislusenstvo_13

Headset HyperX Cloud II je mimoriadne pohodlný. Jedným z najlepších bezdrôtových modelov je Logitech Gaming G933.

Dizajn ako dôležitý detail

Jednu kategóriu sme si náročky nechali na záver, a síce dizajn. Niektorí hráči preferujú výrazný, až krikľavý dizajn, takže v ponuke rôznych zariadení nájdete aj myši s karbónovým povrchom (samozrejme natlačeným, umelým), alebo červené a dúhovo podsvietené klávesnice či slúchadlá. Ale ľahko zoženiete aj decentnejšie vyzerajúce zariadenie a najlepšie modely vynikajú širokými možnosťami prispôsobenia. Ak vypnete „farbičky“, môže byť nabielo podsvietená herná klávesnica úplne štandardným kancelárskym doplnkom.

Herne prislusenstvo_14
Už spomínaná klávesnica MSI VIGOR GK80 je príkladom luxusného príslušenstva, ktorá ponúka taktiež veľmi výrazný „hráčsky“ dizajn.

A na úplný záver by bol hriech nespomenúť, že, samozrejme, záleží aj na tom, aký je zvyšok vašich počítačových periférií. Máte dosť veľký monitor? Na 32" a väčšom sa hrá úchvatne, hra vás dokonale pohltí. A aké by mal mať rozlíšenie? Má vaša grafická karta tak ohromujúci výkon, že zvládne rozbehnúť najnovšie hry v pekných detailoch v jemnom rozlíšení 4K Ultra HD? Alebo radšej zvolíte WQHD/QHD verziu? Ale výber monitora by nám rozsahovo vyšiel aj na samostatný článok, ktorý by navyše mal byť všeobecnejší a mal by sa zamerať okrem hráčov aj na filmových nadšencov a bežnú každodennú prácu. Preto sa im budeme venovať inokedy.

Už máte vybrané? Akú hru si s novými doplnkami zahráte ako prvú?

Herne prislusenstvo_tlacidlo_1 Herne prislusenstvo_tlacidlo_2 Herne prislusenstvo_tlacidlo_3

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Práca s nožom a presné krájanie surovín sú azda prvé zručnosti, ktoré sa vyučujú na kuchárskej škole. Čo keď vám ale prezradím, že existuje rýchlejšia, pohodlnejšia a bezpečnejšia cesta, ako získať v ...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok