0,00 €
×

Ako vybrať domácu pekáreň?

11.04.2022

Milujete vôňu čerstvého chleba? Ten kupovaný nie je to pravé orechové, však? Bochníky sú často len rozmrazené, nevydržia mäkučké tak dlho a rýchlo sa pokazia. Pokiaľ navyše hľadáte napríklad bezlepkový chlieb, celkom si priplatíte. Našťastie sú tu domáce pekárne, ktoré vám v podstate samy pripravia poctivý chlieb aj množstvo ďalších dobrôt. Plánujete si nejakú kúpiť? Poradíme vám, na čo sa zamerať, aby pekáreň vyhovovala všetkým vašim potrebám.

Ako vybrať domácu pekáreň

O čom sa dočítate:

Trochu iný chleba: Výhody a nevýhody domácej pekárne

Zrejme už ste sa pre kúpu rozhodli, napriek tomu by sme na začiatok najskôr radi zhrnuli pozitíva, ktoré so sebou prináša kúpa pekárne a tiež drobné negatíva, ktorým sa nevyhnete.

Prvá výhoda vám asi napadne okamžite – čerstvé pečivo. Chlieb alebo také croissanty rovno z pekárne skrátka nič nenahradia. A ak bývate napríklad na dedine, nemusíte vstávať so sliepkami, aby vám zostalo ešte nejaké to pečivo v obchode. Tiež máte istotu, že jeho príprava nespočíva len v rozmrazení polotovaru. Viete, aké suroviny ste použili a navyše zo seba budete mať radosť, ako sa vám to pekne podarilo.

Ako vybrať domácu pekáreň

Ďalšou výhodou je rozmanitosť pekární. Mysleli ste si, že to chlebom začína aj končí? Kdeže! V pekárni si ľahko pripravíte mnoho ďalších druhov pečiva (vianočky, bagety, rožky), ale aj ďalšie dobroty, o ktorých povieme viac o chvíľku. Pokojne môžete mať vysoké nároky a ochutnať napríklad jogurtový alebo banánový chlieb. Vyskúšajte kombinácie, ktoré by vám predtým ani nenapadli, pekáreň vám rada pomôže!

A ako poslednú výhodu ešte spomenieme cenu. Pečivo samozrejme nie je niečo, na čom by ste hneď pri prvom výsledku ušetrili desiatky eur. Zvážte ale, ako často v supermarkete kúpite napríklad 10 rožkov alebo veľký bochník. Chlieb z domácej pekárne vám skutočne vydrží čerstvý dlhšie, takže nebudete musieť zvyšok zužitkovávať na hrianky alebo vyhadzovať do koša. Pokiaľ navyše držíte bezlepkovú diétu, ušetríte ešte viac.

Príkon týchto prístrojov sa pohybuje cca v rozmedzí 400 – 900 W, zásadné rozdiely však v dĺžke prípravy nepocítite. Udávaná maximálna hodnota pekárne sa v priebehu totiž mení, rovnako tak ako spotreba (najviac energie stojí samotné pečenie). Priemerná spotreba je v podstate zanedbateľná, pohybuje sa v rozmedzí 0,2 – 0,5 kwH (pár centov). To znamená, že ak pripočítate suroviny, stredný bochník chleba vás nevyjde ani na celé euro. Pre úplnú informáciu dodávame, že spotreba energie s pekárňou je oveľa nižšia ako pri pečení v elektrickej rúre.

Ako vybrať domácu pekáreň

Nájdu sa aj nejaké nevýhody, no je ich naozaj málo. Tá prvá je, že pekáreň zaberie v kuchyni celkom dosť miesta. Rozmery sa pohybujú okolo 30 – 40 cm a váha 5 – 8 kg. Dôležité je vyhradiť dostatočný priestor aj pre výšku, aby ste mohli otvoriť veko. Okrem toho sa vám nepodarí upiecť okrúhly bochníček ako z obchodu, pekárne totiž vytvarujú iba chlieb obdĺžnikového či štvorcového tvaru. No a nakoniec to bude chcieť aj trošku vášho času. Aj keď sa pekáreň postará o premiešanie surovín, miesenie cesta a kysnutie, ingrediencie predsa len musíte odvážiť vy.

Zvládnu toho viac než „len“ chlieb

V moderných pekárňach vznikajú aj iné dobroty ako je pečivo. Ľahko vám pripravia napríklad jogurt, pizzu, sekanú, sušienky, výborný múčnik, kysnuté cesto na ovocné či žemľové knedle alebo džem. No kto by nechcel raňajkovať čerstvý a mäkučký chlieb s vlastnoručne vyrobenou marmeládou?

Ako vybrať domácu pekáreň

Kapacita domácej pekárne

Najprv si ujasnite, koľko členov domácnosti budete chcieť pohostiť. Podľa toho sa odvíja maximálna kapacita vašej pekárne, ktorá sa môže pohybovať od 800 g po 1 600 g. Výborný chlieb s váhou 1,5 kg bude na víkend 3-člennej rodine určite stačiť. Ak budete piecť len pre 1 až 2 osoby, voľte program 500 –100 g. Neznamená to ale, že by ste s väčšou pekárňou museli využívať jej kapacitu na maximum. Práve naopak – väčšina modelov je vybavená možnosťou viacerých veľkostí bochníka (napr. 500, 700 a 1 000 g). A pokiaľ plánujete jej využitie aj pre doplnkové funkcie, ako je príprava džemov, zvoľte si radšej pekáreň s väčšou kapacitou.

Materiál a vyhotovenie

Na domácich pekárňach hrá rozhodujúcu úlohu materiál, z ktorého je vyrobená komora na pečenie (vaňa, forma) chleba. Býva to teflón, keramika alebo nerez. Všetky majú svoje plusy aj mínusy. Výhodou teflónu je jednoduché vyklopenie chleba a ľahká údržba. Tento materiál sa však dá ľahko poškriabať napr. nevhodným vyklápaním chleba. Keramika je odolnejšia a má dlhšiu životnosť, budete si za ňu však musieť trochu priplatiť. Dobrú životnosť a odolnosť má aj nerez, no s ním trošku riskujeme, že sa chlieb pripečie k forme.

Ako vybrať domácu pekáreň

Komora na pečenie býva väčšinou jedna, pri lepšom hľadaní ale nájdete aj varianty s 2 oddelenými komorami. Delenú formu si však môžete zaobstarať aj samostatne. A načo vám bude? Ak chcete pripraviť bochníky v požadovanej veľkosti alebo piecť dva rôzne druhy chleba naraz (napr. jeden klasický a jeden sladký).

V malých modeloch býva jeden hák, vo väčších nájdete dva. Po pekárni s dvoma hákmi siahnite vtedy, ak plánujete prístroj využívať aj na miesenie cesta, napr. na múčniky. Docielite tak lepší výsledok. Drahšie pekárne majú sklopné háky, ktoré sa pred pečením zasúvajú sami, nemusíte ich vyťahovať z cesta vy. Chlieb tak bude absolútne bez chybičky.

Ako vybrať domácu pekáreň

Príslušenstvo

V príslušenstve domácej pekárne najčastejšie nájdete formu na pečenie, 2 hnetacie háky, odmerky, pohárik a háčik. Vždy si ale pre istotu v popise produktu skontrolujte, či je to skutočne tak. Pri niektorých modeloch nájdete v návode na použitie aj recepty. Ak nie, vôbec nemusíte panikáriť, na internete sa nachádza množstvo odskúšaných receptov, pri ktorých nájdete aj presný pomer surovín. Uvidíte, že si medzi nimi rýchlo nájdete svojich favoritov aj vy.

Môže sa tiež stať, že budete potrebovať vymeniť napríklad nadstavce. Netreba kupovať celú novú pekáreň, stačí sa spoľahnúť na príslušenstvo.

Funkcie

Odložený štart (časovač) má k dispozícii každá pekáreň. Znie to ako idylka – čerstvý chlieb hneď po prebudení – ale pozor, niektoré sú hlučnejšie. Hučanie prístroja pri miesení by vám mohlo perfektné ráno trochu pokaziť. Pozerajte sa preto aj na uvádzané decibely. Priemerné hodnoty hluku pekární sa pohybujú od 50 do 60 dB.

Ako vybrať pekáreň

Často sa tiež stretnete s možnosťou nastavenia prepečenia kôrky, najčastejšie s 3 stupňami. Bude teda len na vás, akú chrumkavú kôrku si zvolíte. Počítajte ale s tým, že ide skôr o vrchné strany chlebíčka. Na zvyšných piatich stranách sa totiž cesto počas pečenia dotýka stien pekárne, takže tie budú zaručene svetlejšie.

K ďalším obľúbeným funkciám patrí Bezlepkový program, pamäť pri výpadku prúdu, funkcia udržiavania teploty, zvuková signalizácia na dodanie ingrediencií, voľba veľkosti bochníka, automatické vypnutie,...

Bezpečnosť a údržba domácich pekární

V súčasnosti je veľa modelov vybavených funkciou automatického vypnutia a protišmykovými nožičkami (predsa len aj samotná pekáreň niečo váži). Pozor si dajte len vtedy, keď budete vyťahovať ešte teplý chlieb s formou, tá býva naozaj horúca. Obyčajné kuchynské chňapky to ale hravo vyriešia.

Ako vybrať pekáreň

Forma na pečenie býva vo väčšine prípadov vyberateľná. To vám uľahčí manipuláciu a tiež ju môžete vložiť do umývačky riadu. Ak sa v návode dočítate, že forma nie je vhodná do umývačky, nezúfajte. Na jej očistenie vám bohato stačí teplá voda a mydlový prostriedok.

3 tipy na záver:

1) Počkajte, kým nádoba vychladne. Chlieb sa potom vyklápa oveľa ľahšie.

2) Vždy najprv nalejte tekutiny, až potom pridajte hmotné suroviny.

3) Vyberte si kvalitnú múku na chlieb a pred použitím ju ešte presejte, aby lepšie vykysla.

Ako vybrať domácu pekáreň

 

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Práca s nožom a presné krájanie surovín sú azda prvé zručnosti, ktoré sa vyučujú na kuchárskej škole. Čo keď vám ale prezradím, že existuje rýchlejšia, pohodlnejšia a bezpečnejšia cesta, ako získať v ...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok