0,00 €
×

Ako vybrať čítačku e-kníh?

25.08.2022

S knižkou v ruke ste sa v podstate narodili, rozhodne bez nej nevychádzate z domu, ale občas už vás trošku zmáha ťahanie ťažkých zväzkov? V tom prípade sa skúste poohliadnuť po čítačke e-kníh, ktorá váži minimum a uchová v sebe napríklad celú knižnicu. Ako si ale vybrať tú najlepšiu? To vám radi prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

Ako vybrať čítačku kníh?

Na čo sa môžete tešiť:

Ako funguje čítačka e-kníh?

Jasné, vôňu papierových kníh nenahradí nič. Určite nám však dáte za pravdu, že niektoré knižky sú objemné a z ich neustáleho nosenia v taške či kabelke vás raz-dva rozbolí chrbát. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sú čítačky e-kníh čoraz populárnejšie. Ide o pomerne malé zariadenia, do ktorých sa zmestí veľké množstvo titulov, a tým myslíme naozaj tisícky. Navyše sú e-knihy spravidla o dosť lacnejšie ako ich tlačené verzie. 

Princíp fungovania čítačiek je veľmi jednoduchý. Po zakúpení e-knihy ju nahráte do pamäte svojho zariadenia. Musíte si len dať pozor na správny formát. A je to, môžete začať čítať. Vďaka špeciálnym displejom text vyzerá naozaj akoby bol vytlačený na papiery. Viac vám o technológiách displejov a o tom, ako sa vyznať vo formátoch e-kníh povieme ďalej v článku.

Ako vybrať čítačku kníh?

Najlepšie čítačky kníh majú E-Ink

Pri výbere čítačky elektronických kníh je typ displeja veľmi dôležitý a mali by ste mu venovať čo najviac času. Rozhodne odporúčame zvoliť si tzv. E-Ink displej. Je vyrobený technológiou elektronického atramentu, takže budete mať pocit, že čítate zo skutočného papiera. Na rozdiel od LCD displejov sa neleskne a šetrí vám oči.

Samozrejme aj medzi E-Ink displejmi sa nájdu rozdiely v kvalite, a to konkrétne v kvalite zobrazenia. Medzi staršie technológie zaraďujeme E-Ink Pearl, ktorá ponúka o niečo horšie vlastnosti ako technológia s názvom E-Ink Carta. Rozdiel spoznáte hlavne v lepšom vykreslení textu, kontrastoch, rozlíšení a v neposlednom rade aj v cene. Určite si všimnete, že E-Ink Pearl displej kúpite za nižšiu cenu. Ktorý si nakoniec vyberiete, je len na vás. My vám odporúčame o investícii do kvalitnejšieho E-Ink Carta displeja aspoň pouvažovať.

Najlepšia čítačka kníh

Pri E-Ink displejoch máte pocit, akoby ste čítali zo skutočného papiera.

 

Podsvietený či nasvietený displej?

Veľkou výhodou osvetleného displeja je to, že môžete čítať kedykoľvek a kdekoľvek a nemusíte riešiť svetlo. Pri výbere si ale dajte pozor na to, či kupujete čítačku s nasvieteným, alebo podsvieteným displejom. Je totiž medzi nimi veľký rozdiel. Zatiaľ čo podsvietený displej poznáte z tabletov a telefónov, nasvietenie funguje na inom princípe ako jeho LCD kolegovia. Svetlo nevychádza zospodu displeja, väčšinou je umiestnené na hornej strane a smeruje na text, nie na vás. Vďaka tomu je oveľa šetrnejší pre váš zrak.

Nasvieteným displejom sa pýšia skôr čítačky drahšej kategórie. Núka sa nám teda otázka, či sa takáto investícia oplatí. Závisí to od vašich preferencií. Ak vás však pri výbere neobmedzuje rozpočet, smelo do toho, určite budete spokojní. Ak obmedzený ste, nebojte sa siahnuť po čítačke bez akéhokoľvek osvetlenia. Až tak veľmi si nepohoršíte. Taká čítačka sa totiž správa ako normálna knižka – na čítanie vám postačí denné svetlo a večer si zasvietite lampičkou.

Nasvietený displej čítačky

Ovládajte dotykmi, tlačidlami alebo oboma

Ďalšia vec, ktorú si treba pri výbere čítačky e-kníh dobre premyslieť, je voľba jej ovládania. Presnejšie povedané, či sú vášmu čitateľskému srdcu bližšie dotyky alebo tlačidlá. Šalamúnskym riešením je kúpenie čítačky, ktorá disponuje oboma možnosťami. A presne tento typ čítačiek sa na trhu objavuje najčastejšie.

Vyberú si však aj takí, ktorí chcú mať iba jeden typ ovládania. Ako to už ale chodí, každý typ ovládania má svoje pre a proti. Dotykový displej odporúčame vtedy, keď máte v pláne na čítačke zapisovať viac textu, prípadne vám záleží na tom, aby ste displej ovládali dvoma prstami naraz (napríklad pri zväčšovaní textu). Ak sa chystáte využívať aj ďalšie doplnkové funkcie čítačiek, ako napríklad slovníky či rôzne hry, dotykový displej je rozhodne lepšia voľba.

Na druhej strane tým z vás, ktorí si čítačku elektronických kníh kupujú skutočne len na čítanie, poradíme, aby ste pokojne siahli po klasickom ovládaní tlačidlami. Na vybranie danej e-knižky z knižnice a posúvanie stránok to bohato vystačí. A aj keď je čítačiek bez dotykového displeja na trhu minimum, stále sa dá nájsť pomerne solídny model za veľmi príjemnú cenu.

Najlepšie čítačky kníh

Čítačky elektronických kníh vydržia dlho

S baterkou sú na tom čítačky e-kníh rozhodne lepšie než tablety alebo mobily. Na rozdiel od nich vám totiž vydržia pokojne aj 4 týždne. Nie je to ale prehnane vysokou kapacitou batérie (v priemere sa pohybuje okolo 1 500 mAh). Skôr je to tým, že má oproti tabletu či telefónu menej funkcií, ako aj tým, že E-Ink displeje potrebujú energiu len v momente akcie, napríklad keď otáčate stránku.

Avšak aj podľa vyššie popisovaných vlastností displeja je vám asi jasné, že čítačka s dotykovým nasvieteným displejom má inú výdrž ako čítačka s nenasvieteným a tlačidlovým ovládaním. Preto sa výdrž čítačiek väčšinou uvádza v dňoch či skôr týždňoch, prípadne v počte otočených strán na jedno nabitie. My by sme určite zvolili taký model, ktorý vydrží minimálne 2 týždne či 5 000 strán.

Každá batéria sa, samozrejme, z času na čas vybije a potrebuje dobiť. Čítačky e-kníh sa dobíjajú štandardným spôsobom – pomocou microUSB kábla, ktorý sa nachádza priamo v balení. Počítajte ale s tým, že niektoré modely nemajú adaptér do zásuvky a nabíjanie tak bude možné iba z počítača. Vyrieši to ale napríklad adaptér k nabíjačke mobilu.

Najlepšia čítačka e-kníh

Celá knižnica vo vrecku

V živote sú situácie, kedy na veľkosti skutočne záleží a voľba veľkosti (resp. uhlopriečky) displeja je rozhodne jedna z nich. Medzi najbežnejšie veľkosti, ktoré na trhu nájdete, patrí 6". Na štandardné čítanie vám to bohato vystačí, ak však často potrebujete zobrazovať celú A4 naraz, odporúčame vybrať si veľkosť od 7" vyššie. Na tie najväčšie dokumenty bude najlepšia čítačka s uhlopriečkou od 8". Pamätajte však na to, že veľký displej viac zaťaží batériu a výrazne uberie na jednej z najväčších výhod čítačiek vôbec – ich skladnosti.

S úvodným tvrdením o knižnici vo vrecku sme to skutočne nepreháňali. Väčšina modelov totiž váži úplné minimum a vyrástli tak akurát, aby sa vošli nielen do vrecka, ale aj do batohu, kabelky či kufra. Rečou čísel – vyberajte si takú čítačku, ktorá váži okolo 150 až 170 g a dosahuje výšku zhruba 16 cm.

A veľko e-kníh sú všeobecne dosť malé, bežne sa pohybujú v rozmedzí od 500 do 900 kB na jednu knižku. Bez preháňania tak so sebou môžete nosiť skutočne celú knižnicu. Čítačky väčšinou disponujú pamäťou okolo 4 až 8 GB. Vybrané modely majú dokonca slot na microSD, takže si pamäť dokážete rozšíriť až do veľkosti 32 GB. Hodí sa to napríklad vtedy, keď si do zariadenia budete nahrávať veľké zväzky, ktoré majú logicky väčšiu veľkosť, alebo multimediálne súbory, ako napríklad hudbu.

Najpredávanejšia čítačka kníh

Do bežnej čítačky sa bez problémov vojdú tisíce elektronických kníh.

Ako tie e-knihy vlastne nahrám do čítačky? A v akom formáte?

Keď už hovoríme o veľkosti e-kníh, patrí sa napísať aj pár riadkov o ich formátoch či o tom, ako vôbec e-knihy stiahnuť a nahrať do čítačky. Nie je na tom nič zložité.

E-knihy, samozrejme, kúpite na internete. A to buď v rôznych internetových kníhupectvách, alebo v špecializovaných e-shopoch. Ich veľkou výhodou je nižšia cena v porovnaní s klasickými papierovými knihami. Rovno po zakúpení si ich môžete ihneď stiahnuť, takže nebudete musieť čakať na doručenie niekoľko dní. Dobrú správu máme aj pre fanúšikov knižníc. Vo vybraných inštitúciách si totiž okrem klasických kníh môžete požičať aj e-knihy.

Najčastejšie používané formáty e-kníh sú EPUB, MOBI a PDF. U nás je asi najviac rozšírený formát EPUB, v ktorom je dostupná každá e-kniha. Formát MOBI je zase stopercentne dostupný na modeloch Amazon Kindle. Čo sa týka formátu PDF, pre e-knihy je vhodný najmenej, pretože ho niektoré čítačky zobrazujú nepresne. Ak máte e-knihu práve v tomto formáte, odporúčame ju previesť napríklad pomocou internetových konvertorov do EPUB alebo MOBI.

Čítačka elektronických kníh

Ďalšie formáty, ktoré čítačky elektronických kníh podporujú, sú napríklad DOC, DOCX či TXT. Poradia si aj s obrázkami vo formátoch JPG, JPEG alebo BMP. Vybrané modely sa dokonca pýšia možnosťou prehrávania hudby alebo hovoreného slova vo formátoch MP3 či AAX.


Ako nahrať e-knihy do čítačky?

Nahrávanie e-kníh do čítačiek nie je nič zložité. Využiť môžete dva najbežnejšie spôsoby. Prvým je klasické nahranie e-kníh z počítača pomocou USB kábla. Na ten druhý spôsob budete potrebovať, aby vaša čítačka disponovala Wi-Fi pripojením, ktorým sa už dnes pýšia takmer všetky modely. E-knižku potom stačí poslať do čítačky. Napríklad na Pocket Book túto šikovnú službu nájdete pod názvom SendToPocketBook.

Tip: do čítačky si môžete napríklad stiahnuť najlepšie knihy o peniazoch a podnikaní.

Najpredávanejšia čítačka e-kníh

Práve spomínané značky Amazon Kindle a Pocket Book patria medzi najpredávanejšie čítačky kníh. Od týchto značiek nájdete modely v rôznych cenových kategóriách, záleží na tom, ako vybavenú čítačku potrebujete. Väčšina čítačiek kníh si poradí s obrázkami a niektoré dokonca zvládnu prehrávať hudbu.

Viac ako len čítačka

Ak očakávate ešte niečo navyše, než „len“ množstvo kníh na jednom mieste, tak je načase zoznámiť vás s čítačkami e-kníh ONYX BOOX! Napríklad do modelu ONYX BOOX NOTE AIR 2 si vďaka 64 GB pamäti uložíte okrem veľkého množstva titulov aj najrôznejšie dokumenty alebo si môžete nainštalovať doplnkové slovníkové databázy vo formáte Stardic. Zásluhou senzorovej vrstvy Wacom a priloženého stylusu si zas zaznamenáte svoje poznámky a náčrty.

Čítačky e-kníh ONYX BOOX

Čítačky ONYX BOOX sa môžu pochváliť E-Ink dotykovým displejom s funkciou Snow Field, ktorá je ideálna na prehliadanie dokumentov s textami, grafmi aj diagramami a zaisťuje pohodlie pre vaše oči. Technológia Moon Light 2 vám umožní používať zariadenie aj potme či za zhoršených svetelných podmienok. Ak by ste však predsa len pocítili únavu, alebo by ste zrovna nemali čas na čítanie, tak určite oceníte počúvanie audiokníh alebo napríklad obľúbenej hudby. Slúchadlá alebo reproduktory si k čítačke jednoducho pripojíte cez Bluetooth.

Pôsobivo tenkým dizajnom a perfektným kontrastom farieb vás dozaista očarí čítačka e-kníh ONYX BOOX NOTE 5. Za špičkovú plynulosť prevádzky vám ručí jej 8-jadrový procesor s taktom 2 GHz a 4 GB pamäť RAM. Viacdotyková kapacitná vrstva vám umožní stránkovať a približovať si dokumenty. Vďaka tomu je ovládanie čítačiek ONYX BOOT veľmi intuitívne. Navyše sa o displej vôbec nemusíte báť, pretože je vybavená ochranným sklom od japonského výrobcu ASAHI.

Ako vybrať čítačku kníh?

Ďalším fenoménom medzi čítačkami e-kníh je jednoznačne digitálny zápisník reMarkable. Ide vlastne o tablet s displejom, ktorý dokáže perfektne napodobniť povrch papiera. Zvládne to dokonca ešte lepšie ako napríklad populárny Kindle. Okrem čítania kníh vám tiež umožní písať si poznámky alebo kresliť pomocou špeciálnej ceruzky. Knihy a ďalšie súbory si môžete prenášať cez mobilné a desktopové aplikácie či cez cloudové úložisko.

Tablet reMarkable je na trhu už od roku 2013 a v roku 2020 vyšla aj jeho druhá vylepšená verzia známa ako reMarkable 2. Tento novší model dokáže prevádzať ručne písané poznámky na digitálny text a umožňuje vám vkladať poznámky do PDF dokumentov. Pozoruhodná je aj výdrž batérie, ktorá zvládne až 2 týždne. Digitálny zápisník reMarkable 2 je sympaticky tenunký, má iba nejakých 4,7 mm. Ako príslušenstvo k nemu obvykle dostanete už spomínané pero a ochranný obal. Na Slovensku, bohužiaľ, nie je zatiaľ možné si ho zakúpiť, ale ak vás zaujal môžete si ho objednať na webových stránkach výrobcu.

Čítačka elektronických kníh

Prečo je potrebný ochranný obal na čítačku?

K čítačkám e-kníh samozrejme existuje pomerne široká ponuka rôzneho príslušenstva. Za nás by sme určite odporúčali kúpiť si obal na čítačku. Tá má sama o sebe krehký vzhľad, a ak ju plánujete často nosiť v batohu či kabelke, pomôže vám ju ochrániť pred nežiadúcim poškodením. Príjemným bonusom je fakt, že obaly zoženiete v pestrej palete farieb a s veľkým množstvom rôznych motívov.

Ďalšia vec, ktorou vašej čítačke predĺžite život, je napríklad ochranná fólia na displej. Nijako sa nelíši od tých, ktoré pravdepodobne chránia displej vášho smartfónu. Tak čo, nájde si čítačka e-kníh miesto aj vo vašom batôžku?
 

Chcem čítačku e-kníh

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Recenzia: Krájač GRAEF SKS 11022 - Vždy poriadne zostra

Práca s nožom a presné krájanie surovín sú azda prvé zručnosti, ktoré sa vyučujú na kuchárskej škole. Čo keď vám ale prezradím, že existuje rýchlejšia, pohodlnejšia a bezpečnejšia cesta, ako získať v ...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok