0,00 €
×

Ako vybrať televízor?

27.09.2023

Väčšie, inteligentnejšie a s čoraz lepším obrazom – také sú dnešné moderné televízory. V každom prípade, uhlopriečka alebo rozlíšenie nie sú ani zďaleka jedinými parametrami, na ktoré si je potrebné pri výbere dávať pozor. Preto sa pozrieme na to, ako vybrať ideálny televízor na základe vašich preferencií.

Ako vybrať televízor

O čom sa dočítate:

Veľkosť uhlopriečky

Rozlíšenie a frekvencia obrazu

Technológia displeja

Typy podsvietenia

Smart TV a operačný systém

Herný televízor

HbbTV verzus IPTV

Tunery, konektory, spotreba

Slovníček pojmov

Vyberte si tú správnu veľkosť TV

Veľkosť (uhlopriečka) televízora je, samozrejme, jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere, výrazne totiž ovplyvňuje vaše pohodlie pri sledovaní TV. Uhlopriečky sa dnes štandardne uvádzajú v anglických palcoch (1" = 2,54 cm).

Do úvahy zoberte predovšetkým veľkosť miestnosti, v ktorej bude televízor umiestnený, aj predpokladanú vzdialenosť, z akej budete televízor sledovať. Je totiž rozdiel, či plánujete kúpu hlavného televízora do väčšieho denného priestoru (typicky obývacia izba spojená s kuchyňou), prípadne zháňate skôr menší a doplnkový – napríklad do detskej izby. Drvivú väčšinu moderných televízorov je možné umiestniť priamo na stenu s pomocou vhodného držiaka. Vďaka tomu ušetríte miesto a nebudete limitovaní rozmermi vášho nábytku.

Nový televízor

Odporúčaná pozorovacia vzdialenosť nesúvisí len s uhlopriečkou obrazovky, ale aj s rozlíšením obrazu. Čím vyššie je rozlíšenie, tým bližšie môžete pri televízore sedieť bez toho, aby ste registrovali jednotlivé pixely a mriežku. Pri televízoroch s uhlopriečkou 43" (109 cm), ktoré vysielajú v rozlíšení Full HD je odporúčaná vzdialenosť 1,7 m. Pri rovnakej uhlopriečke, ale s rozlíšením 4K Ultra HD je táto vzdialenosť už len 1 m.

Nikto vás nemôže prinútiť, aby ste sedeli priamo pred televízorom. Avšak už vo vzdialenosti 1 m pri 4K Ultra HD rozlíšení budete vidieť dokonalý obraz, bez rušivých elementov. Rovnako kvalitný bude aj v prípade, že sa pohodlne usadíte o ďalšie 2 m ďalej na sedačku!

Vyberte si správnu veľkosť TV

Pri určovaní odporúčanej vzdialenosti nie je rozhodujúce, akým maximálnym rozlíšením televízor disponuje, ale aké rozlíšenie má signál vysielania, ktoré v televízore práve prebieha. Ak teda máte zapnutý 4K televízor, ale pozeráte sa na HD vysielanie niektorej zo staníc (napr. Markíza HD), potom je odporúčaná vzdialenosť úplne rovnaká ako v prípade Full HD televízora.

Veľkosť uhlopriečky

Odporúčaná vzdialenosť

32"

1,1 m

43"

1,4 m

50" 

1,5 m

55"

1,7 m

65" 

2 m

75" 

2,3 m

85" 

2,6 m

98" 

3 m

Rozlíšenie obrazu

Rozlíšenie obrazovky sa dá vysvetliť pomerne jednoducho. Predstavte si istý počet riadkov a stĺpcov, ktoré vašu obrazovku rozdeľujú na miniatúrne obrazové body (pixely). Čím viac obrazových bodov, tým detailnejší a ostrejší je zobrazovaný obsah.

Rozlíšenie bude závisieť aj od veľkosti televízora, pričom by malo platiť, že minimom pri modeloch nad 80 cm je Full HD. V prípade televízorov s veľkosťou 100 cm a viac odporúčame rozlíšenie 4K Ultra HD. V minulosti ste sa mohli často dopočuť či dočítať, že takéto vysoké rozlíšenie je zbytočné, keďže preň neexistuje obsah. To už však dávno neplatí, keďže dnešné programy sú spravidla natáčané práve do 4K rozlíšenia a nie je problém ich lacno alebo dokonca zadarmo získať v populárnych službách, akými sú HBO Max, Disney+, SkyShowtime, Netflix, YouTube a ďalšie.

Ako vybrať TV podľa rozlíšenia obrazu

Ak má váš televízor technológiu upscaling, dokáže obraz celistvo vylepšiť a prepočítať z nižšieho rozlíšenia na vyššie. Nedokáže priamo z Full HD urobiť 4K, výrazne sa mu však priblíži. V prípade, že teda sledujete svoj obľúbený seriál, ktorý je dostupný iba v nižšej kvalite, TV dokáže obsah automaticky transformovať do vyššieho rozlíšenia. Aj signál s nižším rozlíšením tak môže na moderných televízoroch vyzerať skutočne dobre.

V praxi sa pri rozlíšení najčastejšie stretnete s týmto rozdelením, ak si chcete vybrať televízor podľa veľkosti uhlopriečky:

HD Ready (1366 × 768): Dnes najnižšie dostupné rozlíšenie, ktoré nájdete takmer výlučne pri TV s uhlopriečkou do 30". Pre tieto menšie televízory je HD rozlíšenie dostatočné, tzn., že nižšie rozlíšenie nie je na úkor kvality obrazu. V prípade televízorov s väčšou uhlopriečkou by vás rušila slabšia kvalita zobrazenia.

Nový televízor

Full HD (1920 × 1080): S týmto rozlíšením sa dnes najčastejšie stretnete pri televízoroch s uhlopriečkou 33 až 43", v prípade väčších prístrojov je už Full HD takmer úplne nahradené UHD. Vo Full HD môžete sledovať napríklad film na Blu-Ray alebo DVD diskoch a vysielajú v ňom mnohé digitálne či satelitné televízie.

Ultra HD (UHD/4K) (3840 × 2160): Ponúkajú unikátne rozlíšenie obrazu, ktoré zobrazí 4-krát viac obrazových bodov než Full HD TV. Ak si chcete vychutnať maximálne detaily a dokonalo čistý obraz, UHD je najlepšou voľbou. A to predovšetkým v prípade, že využívate streamovacie služby alebo ste hernými nadšencami. UHD televízory sa aktuálne tešia veľkej popularite a patria medzi najpredávanejšie. Často sa vyskytujú v uhlopriečkach 44 až 50''51 až 60''61 až 70'' nebo 71 až 80''.

8K (7680 × 4320): Budúcnosť televízorov! V porovnaní so 4K televízormi (UHD) zobrazia 4-krát vyššie rozlíšenie. Zobrazený obsah je na nerozoznanie od reality. Dokonca aj pri pohľade zblízka je obraz perfektne jemný. Televízory s týmto rozlíšením predstavujú pomerne drahú technológiu, na ktorú zatiaľ nie je dostatok obsahu v 8K kvalite. Niektoré 4K TV využívajú technológiu upscalling, ktorá zvýši 4K rozlíšenie na 8K.

16K (15360 × 8640 px) – zatiaľ je to hudba budúcnosti a 16K televízory sa aktuálne nedajú kúpiť, zatiaľ boli predstavené v marci v rámci akcie Design Week Display Week 2023. Je však jasné, akým smerom sa budú technológie televízorov uberať ďalej.

Rozlíšenie pri výbere nového TV

Frekvencia obrazu

Atribút, ktorý rovnako ovplyvňuje kvalitu obrazu, je frekvencia obnovovania obrazu, ktorú si jednotliví výrobcovia radi prikrášľujú. To detailne popisuje náš starší článokObnovovacia frekvencia, uvádzaná v hertzoch (Hz), hovorí o plynulosti obrazu, teda o počte snímok za sekundu. Reálna obnovovacia frekvencia (ako pevne daný hardvérový parameter) je v mnohých prípadoch výrazne nižšia, než hodnota frekvencie uvádzaná v popise televízora (napr. 600 Hz CMR, 800 Hz PMR, 1200 Hz MotionFlow XR). Čo za tým stojí?

Aby výrobcovia vylepšili základné parametre panelu, používajú dodatočné softvérové upgrady a algoritmy (označené skratkami za jednotkou Hz), vďaka ktorým sa základná hodnota niekoľkonásobne zvýši. Za pomoci pokročilých technológií dokáže televízor dopočítať chýbajúce snímky, a tak zvýšiť plynulosť a ostrosť výsledného obrazu.

Nový televízor

Na niektorých TV (Samsung, TCL) môžete v súvislosti s frekvenciou naraziť na funkciu Motion Xcelerator. Táto technológia dokáže z 50 či 60 Hz televízorov dostať dvojnásobnú frekvenciu tým, že zníži rozlíšenie.

Štandardne sú na náš trh dodávané panely s hodnotami 50 a 100 Hz, na celom svete sa pritom vyrába TV s frekvenciou 50/60 Hz100/120 Hz a po novom aj 144 Hz. Lomka medzi jednotlivými číslami značí variabilitu – 50 Hz panel dokáže zároveň zobraziť 60 Hz, 100 Hz panel zvládne aj 120 Hz. A ako je to s televízormi s frekvenciou 144 Hz? Tie sú veľmi in, dokážu premietať počítače pripojené k TV, majú však svoje limity. V súčasnosti je táto frekvencia napr. nevyužiteľná pre herné konzoly (aj tie najlepšie modely konzol „utiahnu“ max. 4K v 120 Hz).

OLED LG dokonca uvádza frekvenciu – neobmedzená. Ak je frekvencia podstatne vyššia než 50 či 100 Hz, ide o softvérové know-how daného výrobcu.

Frekvencia je pre vás dôležitá najmä v prípade, že sledujete relácie s rýchlymi zmenami obrazu. Ak ste fanúšikmi športových prenosov alebo akčných filmov, je dobré voliť TV s obnovovacou frekvenciou aspoň 100 Hz. V prípade lacnejších televízorov sa pomerne často stretnete len s 50 Hz frekvenciou. Pri týchto TV hrozí, že sa v rýchlejších scénach objaví tzv. švenk obrazu (obraz môže byť nepríjemne trhaný).

Nový televízor

Technológie displeja

1. LED

V súčasnosti najrozšírenejší typ displeja, ktorý nahradil staršie LCD TV. Oproti pôvodným LCD majú LEDky výrazne nižšiu spotrebu, veľmi dobrý kontrast, vysokú úroveň jasu a širšie spektrum zobrazovaných farieb. Konštrukčne umožňujú vytvoriť mimoriadne tenké vyhotovenie televízorov.

QLED

Mimoriadne obľúbenými sa stali QLED televízory (od Samsungu), ktoré predstavujú vylepšenie základných LED TV. Navyše dostali do výbavy Quantum Dot technológiu. Kvantové body získajú po zasiahnutí svetlom optimálnu teplotu, čo vo výsledku znamená krajšie a výraznejšie farby (najmä zvýraznenie dominantných farieb červenej a zelenej), širšie spektrum farieb (až miliardu) a vysokú hodnotu jasu.

Ako vybrať TV

NanoCell

S cieľom zatraktívniť farby prichádza aj NanoCell technológia, na ktorú najčastejšie natrafíte v prípade vyšších modelov LED televízorov od LG. Prináša výborný výsledok zobrazovania farieb pri rôznych pozorovacích uhloch. Aj keď sa väčšina moderných televízorov pýši pozorovacím uhlom až 178 stupňov, len málokto prizná, koľko percent farieb pri bočnom pohľade stratíte. Nanotechnológia vylepšuje čistotu farieb pohltením rušivých odrazov a pri sledovaní z uhla 60 stupňov stratíte len 5 stupňov z pôvodnej farebnosti.

QNED

Najnovšia vlna QNED televízorov značky LG v sebe kombinuje technológiu Quantum Dot a NanoCell s miniLED. Spojením týchto technológií vzniká prvotriedny HDR obraz s markantne zvýšeným maximálnym jasom a vylepšeným kontrastom.

Triluminos

Triluminos displej, vyvinutý spoločnosťou Sony, dokáže v porovnaní so štandardným LED podsvietením zobraziť širšie spektrum odtieňov textúr, čo vytvára dojem väčšej hĺbky. Vďaka tomu budete mať možnosť uvidieť na obrazovke farby, ktoré ste doposiaľ nevideli.

Neo QLED

Rozšírená QLED technológia. Všetky Neo QLED televízory majú vo výbave zároveň miniLED podsvietenie, tzn. mnohonásobne viac podsviecovacích zón (a okrem nich aj Neo QLED procesor, Quantum Matrix sieť atď.).

Nový televízor

2. OLED

Jedna z najnovších technológií, známa pod skratkou OLED, využíva organické diódy, ktoré po zavedení prúdu vyžarujú svoje vlastné svetlo. Aktivujú sa podľa potreby, a tak dokážu vytvárať maximálne realistický obraz. Ide o úplne inú technológiu, než s akou pracujú LED televízory. Na rozdiel od štandardných LED televízorov, v ktorých je zdrojom svetla plošné podsvietenie obrazovky, v OLED televízorov vytvára každý bod svetlo samostatne. OLED technológia tak dokáže ovládať každý jeden bod obrazovky a dokonca ho môže aj úplne vypnúť. Čierna farba je dokonalo čierna, čo oceníte hlavne pri sledovaní napínavých nočných scén. OLED panely sú súčasťou vlajkových lodí špičkových výrobcov.

Obraz OLED TV má v porovnaní s LED lepšie farby, vylepšené detaily, textúry aj kontrast. Televízory disponujú rýchlejšou odozvou a nezanedbateľnou výhodou je aj ich nižšia hmotnosť.

Ako vybrať TV podľa typu zobrazovacej technológie

 

QD-OLED

Kedysi unikátna technológia značky Samsung, teraz dostupná aj na Sony. QD-OLED televízory v sebe spájajú výhody OLED panelu s Quantum Dot vrstvou. Na rozdiel od LG OLED panelov, ktoré používajú aj iné značky ako Philips, Panasonic či Sony, má QD-OLED ako podsvietenie modré svetlo. (OLED využíva bielu diódu, ktorá musí prechádzať farebnými filtrami na dosiahnutie potrebnej farby). Vďaka tomu, že je modrá už zastúpená v obraze (RGB je skratka troch farieb: red – červená, green – zelená, blue – modrá), nemusí prechádzať žiadnym filtrom a predchádza tak strate jasu

3. Laser TV

Špeciálnou kategóriou televízorov, ktoré dokážu zachytiť obraz s veľkým kontrastom a HDR režimom, keďže využívajú technológie projekcie na krátku vzdialenosť. Laserový televízor spočíva v kombinácii laserového projektoru povrchu s antireflexnou úpravou, ktorého uhlopriečka môže dosiahnuť až 250 cm. Samotný projektor sa nachádza priamo pod obrazovkou TV a využíva technológiu premietania s extrémne krátkou ohniskovou vzdialenosťou.

Typ podsvietenia

Direct LED

V Direct LED podsvietení sú diódy rozmiestnené rovnomerne a priamo osvetľujú celú plochu panelu. Výsledný obraz je na pohľad krajší a čiastočne eliminuje nedostatky Edge LED.

Edge LED s lokálnym podsvietením

Podsvietenie Edge LED (edge = okraj) označuje diódy umiestnené len po okrajoch panela, svetlo z nich sa po obrazovke šíri prostredníctvom špeciálnej fotovodivej vrstvy. Konštrukcia patrí k najtenším LEDkám a vyskytuje sa na väčšine LED TV (aj tých drahších). Miernou nevýhodou, a to najmä v prípade lacnejších TV, je čiastočné presvietenie, pri ktorom sa čierna na okrajoch zobrazuje skôr ako tmavošedá.

Direct LED s lokálnym stmievaním

Na zlepšenie bola vyvinutá funkcia Local Dimming (lokálne stmievanie), ktorá dokáže zanalyzovať obraz a znížiť intenzitu podsvietenia na miestach, kde má byť zobrazovaná čierna alebo tmavomodrá farba. Vyhodnocuje aktívne celý obraz (Frame Dimming), prípadne je zameraná len na niektoré oblasti obrazu (Pseudo Local Dimming) a priamo kontroluje LED zóny.

Mini LED

Umožňuje lepšie regulovať jas. Ako už názov napovedá, Mini LED funguje na základe zmenšovania diód, ktoré majú za úlohu podsvietiť obrazovku, čo umožňuje lokálne pracovať so stmievaním. Súčasne ponúka vysoký kontrast výraznejšie farby, čím divákom zabezpečí mimoriadny filmový zážitok.

Ako vybrať TV podľa typu podsvietenia

microLED

Technológia microLED je zatiaľ skôr „hudba budúcnosti“, používaná hlavne na luxusných modeloch. Najväčšou výhodou oproti ostatným typom podsvietenia je, že microLED obrazovky sa skladajú z jednotlivých samosvietiacich pixelov, takže nepotrebujú podsvietenie. Vďaka tomu sú microLED tenké, majú nízku spotrebu, presné farby a úchvatný jas.

OLED

Dokážu meniť intenzitu podsvietenia na každom pixeli, ide o organickú diódu, ktorá sama vytvára svetlo. OLED televízory vynikajú najlepším zobrazením čiernej farby na trhu. Variantom je QD-OLED, ktorá kombinuje OLED s Quantum Dot vrstvou, pozri vyššie.

Smart TV

Časy, keď televízor slúžil len na pasívne sledovanie vysielania, sú dávno preč. Nástup SmartTV („inteligentných televízorov“) priniesol do našich domácností nový rozmer televíznej zábavy. Väčšina moderných televízorov vám totiž umožní nielen príjem televízneho vysielania, ale aj využívať množstvo zábavných aplikácií a získavať bohatý obsah z internetu. Sledovať môžete zaujímavé videá, počúvať obľúbenú hudbu cez aplikáciu YouTube alebo využívať internet na surfovanie po obľúbených stránkach. Smart TV môžete používať aj na vzdelávanie či na tzv. streamovanie fotiek a videí zo svojho mobilu alebo tabletu. Na to vám výborne poslúži technológia Wi-Fi, DLNA alebo Bluetooth.

Ako vybrať TV

Streamovanie a zrkadlenie multimédií podporujú digitálne zariadenia Google Chromecast, ktoré prenášajú obsah z telefónu či tabletu vo Full HD rozlíšení na obrazovku televízora. Ak ste verní značke Samsung (vlastníte smartfón/tablet a plánujete si zakúpiť aj televízor značky Samsung), stiahnite si do telefónu aplikáciu Samsung Connect a vyhľadajte medzi dostupnými zariadeniami svoj televízor. Prostredníctvom Screen Mirroring hravo zobrazíte čokoľvek, čo si prezeráte na dotykovom zariadení. Podobná vychytávka sa nachádza aj v televízoroch iných značiek. Napríklad, v prípade LG má názov Screen Share a spolupracuje so smartfónmi s OS Android (iOS nepodporuje).

Zabúdať nemôžeme ani na množstvo videopožičovní a streamovacích služieb (Netflix, HBO Max, Disney+, SkyShowtime, YouTube, Stream.cz, Voyo, O2 TV, T-mobile TV GO, Lepšia.TV, SledovanieTV, Apple TV, TikTok, Canal+, Prime Video, iVysielanie, Skylink Live TV, Voyo), ktoré vám sprostredkujú hodiny a hodiny obľúbených filmov a seriálov. Tieto služby divákom poskytujú napríklad sledovanie programov v špičkovom 4K Ultra HD rozlíšení, pohlcujúce ozvučenie Dolby Atmos, možnosť stiahnutia filmov a seriálov aj na offline prehrávanie, zdieľané účty pre viacero osôb, sledovanie na rôznych zariadeniach od mobilu po hernú konzolu a ďalšie.

Pre ideálny zážitok z hry sú špeciálne herné televízory, ktoré sú rozlíšením, obnovovacou frekvenciou a ďalšími parametrami prispôsobené požiadavkám hráčov. TV si môžete vybrať lepšie ešte aj podľa typu konzoly; napríklad ako televízory pre PS5televízory pre PS4 či televízory pre Xbox. K takým televízorom je aj špeciálne príslušenstvo.

Ako vybrať smart televízor

Ak nastane situácia, že si predvolený prehrávač nedokáže poradiť s prehraním niektorých formátov alebo titulkov, oplatí sa mať v zálohe ďalší prehrávač, napr. MX PlayerVLC Player.

Okrem videoslužieb ponúkajú inteligentné televízory aj obrovské množstvo ďalších aplikácií. Patrí medzi ne napríklad Spotify pre milovníkov hudby, najrôznejšie spravodajské aplikácie atď.

Operačné systémy Smart TV: Čo vám ponúknu?

O tom, ako bude vyzerať prostredie vášho nového Smart TV, rozhoduje operačný systém, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou softvérovej výbavy. Takmer každý veľký výrobca má svoje vlastné riešenie operačného systému, prípadne sa spolieha na najrozšírenejší Android TV (Google TV).  Čoraz častejšie sa na televízoroch stretávame aj s umelou inteligenciou, ktorá rozpoznáva objekty na obrazovke a prispôsobuje im daný obraz pomocou odtieňa, farby, hĺbky a pod. Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých operačných systémov?

Google TV (Android TV) – najrozšírenejší systém, ktorý priamo na mieru televízorom ušil Google a ktorý najčastejšie používa napríklad Philips alebo Sony. Ponúka vám široké možnosti sťahovania aplikácií z Google Play, ktoré sú prispôsobené TV rozhraniu. Prostredie je jednoduché, prehľadné, dobre modifikované a umožňuje prehliadanie webového obsahu prostredníctvom Google Chrome. Televízory s Android TV majú ako jediné vo svojich databázach obľúbenú českú aplikáciu Kodi.

Od určitej aktualizácie prechádza Android TV na Google TV, stále sa však na trhu stretneme s nižšími modelmi televízorov, ktoré sú osadené iba Android TV. V podstate ide o jeden systém s rôznymi aktualizáciami, Android TV teda časom úplne zmizne.

Vyberte si TV podľa operačného systému

Tizen – tento systém nájdete výhradne v televízoroch Samsung. Podporuje všetky známe globálne aj lokálne streamovacie služby (Netflix, HBO Max, Disney+, Sky Showtime, YouTube, O2 TV, Apple TV, ale také Voyo, iVysílání nebo Prima+, spolupracuje s poskytovateľmi IP TV). Hráčov osloví služba Steam Link určená na streamovanie hier medzi herným počítačom a TV. Výhodou je možnosť prechádzať ponuku počas sledovania televízora.

WebOS – je systém, ktorý využívajú televízory LG. Oproti Android TV má síce menej aplikácií, žiadna z dôležitých však nechýba. Jeho výhodou je potom skutočne veľmi intuitívne ovládanie – možná azda najpríjemnejšie zo všetkých. Najnovšia verzia je inštalovaná dokonca už aj do lacnejších LG televízorov. WebOS je tiež neodmysliteľne spätý s magickým ovládačom, ktorý umožňuje používanie hlasových príkazov, ovládanie podobné myši a klikacie koliesko.

Vidaa – operačný systém všetkých modelov televízorov Hisense. Veľkou výhodou je svižnosť systému, nemá však takú veľkú podporu funkčných aplikácií ako Tizen, webOS či Google TV.

Linux – ďalší jednoduchý systém s dobrou stabilitou, ktorý je súčasťou základných Smart TV od značiek Philips a Sony. Výber aplikácií v obchode je však značne obmedzený. Pri prehrávaní videa z externého zdroja máte k dispozícii len základný prehrávač. Ak nepodporuje daný formát, na video sa nepozriete.

Ako vybrať televízor

Herné televízory

Pre ideálny zážitok z hry sú špeciálne herné televízory, ktoré sú rozlíšením, obnovovacou frekvenciou a ďalšími parametrami prispôsobené požiadavkám hráčov. Vybrať si môžete aj TV podľa konzoly; napríklad televízory pre PS5televízory pre PS4 či televízory pre Xbox. K takým televízorom je aj špeciálne príslušenstvo, napr. v podobe gamepadov či okuliarov proti modrému svetlu.

V súčasnosti sú herné televízory čoraz populárnejšie, vždy je z čoho vyberať a aj samotní výrobcovia sa sústredia na ich inováciu. Ako príklad uvádzame novú 144 Hz frekvenciu alebo umelé zvýšenie snímok za cenu nižšieho rozlíšenia (funkcia Motion Xcelerator). Zaujímavou novinkou je funkcia 240 Hz Game Accelerator od TCL, ktorá umožňuje ostrý a plynulý pohyb s minimálnou odozvou.

Ako vybrať herný televízor?

Do množstva modelov herných TV sa rozšíril konektor HDMI 2.1, ktorý dokáže z konzol nových generácií previesť signál v 4K rozlíšení a 120 snímkach za sekundu. Obľúbená je aj funkcia VRR (variabilná obnovovacia frekvencia), ALLM (režim pre automatické zníženie odozvy) či Game Bar.

Televízor s VRR dokáže automaticky synchronizovať svoju obnovovaciu frekvenciu s frekvenciou zdrojového zariadenia, ako je PC či herná konzola. To zaisťuje plynulejší pohyb bez trhania a nižšie vstupné oneskorenie pre lepší používateľský zážitok. ALLM zase televízoru umožňuje automaticky prepínať do režimu s nízkou latenciou, keď je pripojený k hernej konzole alebo inému zariadeniu. Táto funkcia minimalizuje oneskorenie medzi ovládaním a zobrazením na obrazovke, čím sa znižuje oneskorenie a zaisťuje tým plynulejšiu odozvu. A čo spomínaný Game Bar? Ten slúži na rýchly prístup k zmene nastavení TV (napr. nastavenie zvuku, obrazu, HDR a pod.), a to bez nutnosti opustiť hernú obrazovku.

HbbTV versus IPTV: Aký je medzi nimi rozdiel?

Trend IPTV sa rozširuje stále viac. Internet Protocol Television (alebo aj internetová televízia) umožňuje prijímať televízne vysielanie len prostredníctvom internetového signálu. Na to, aby ste mohli sledovať obľúbené programy, nemusí byť obsadený ani jeden tuner. Nepotrebujete anténu ani satelit. Vystačíte si so stabilným prístupom k internetovému pripojeniu a predplatením služby u poskytovateľa internetu. Súčasťou IPTV sú aj zaujímavé funkcie, timeshift (sledovanie relácií aj niekoľko týždňov späť), nahrávanie, pretáčanie, pauza, elektronický programový sprievodca atď.

Ako vybrať TV

IPTV rovnako zaisťuje podporu našich súčasne najznámejších platforiem ako O2 TV, Magenta TV (predtým T-mobile TV), Lepšia.TV, SledovanieTV, Telly, Skylink Live TV či Kuki.

Za zmienku však stojí aj HbbTV (Hybrid Broadcast Television – tzv. hybridná televízia), ktorá základné televízne vysielanie rozširuje o doplnkové služby (napr. videoarchívy). Môžete si tak pustiť obľúbený program z digitálneho archívu televíznych staníc, akými sú Česká televízia, Nova alebo Prima, a to kedykoľvek, keď budete chcieť.

Televízor prijíma televízny signál cez tuner a zároveň dokáže prostredníctvom internetového pripojenia využívať aj bezplatné služby navyše. Na obrazovke sa objaví červené tlačidlo a po jeho stlačení sa dostanete k rozširujúcemu obsahu, ktorý nie je súčasťou štandardného vysielania. Na rozdiel od Smart TV fungujú interaktívne služby v televízoroch akejkoľvek značky, nepotrebujete špeciálne aplikácie navyše. Túto službu len povolíte (prípadne zakážete) v menu nastavení.

Ako vybrať televízor

Pozor na tunery!

Spôsob ako prijímate televízny signál je dosť zásadný. Podľa toho si totiž vyberáte tuner, čo je zariadenie umožňujúce zobraziť signál na obrazovke. Existujú tri základné druhy televízneho vysielania – pozemné (DVB-T), káblové (DVB-C) a satelitné (DVB-S).

DVB-T, DVB-T2 (H.265/HEVC): Slúži na príjem klasického digitálneho vysielania šíreného cez pozemný vysielač. Odporúčame vám zakúpiť si televízor vybavený novšou verziou tuneru (DVB-T2 H.265/HEVC), ktorý sľubuje vyššiu kvalitu obrazu.

DVB-S (S2): Slúži na príjem digitálneho vysielania zo satelitu. Nepotrebujete žiadny satelitný prijímač. Prístupovú kartu poskytovateľa satelitného vysielania (napr. Skylink) jednoducho vložíte priamo do TV (CI slot). DVB-S2 ponúka oproti pôvodnej verzii DVB-S vyššiu prenosovú kapacitu, stabilnejší signál aj nové služby.

DVB-C: Umožňuje naladiť káblové digitálne vysielanie.

Ako vybrať TV podľa tunera

Pri výbere nového TV môže byť dôležitý aj stredový stojan, prípadne nožičky televízora. Výrobcovia preto prispôsobujú nožičky tak, aby boli umiestniteľné na dve až tri pozície. Tak si môžete sami určiť, aké nastavenie nožičiek potrebujete.

Konektory, alebo čo slúži na čo a čo kam pripojiť

Na to, aby ste dokázali využiť plný potenciál súčasných televízorov, musíte venovať pozornosť počtu konektorov a portov. Čím väčšia rozmanitosť, tým lepšie a spoľahlivejšie využívanie externých zariadení (herná konzola, reproduktory, videokamera, externý disk). Pre Smart TV je nevyhnutný sieťový konektor (LAN), v lepšom prípade aj integrovaný Wi-Fi modul. Veľmi dôležité sú aj konektory HDMI (ideálne najmodernejší HDMI 2.1) na pripojenie vonkajšieho zdroja (počítač, Blue-ray, herná konzola atď.), USB (ideálne najrýchlejšie 3.0, respektíve 3.1), prípadne aj ďalšie.

Na nových televízoroch často nájdete konektor HDMI 2.1, ktorý dokáže z konzol novej generácie preniesť signál v 4K rozlíšení a 120 Hz.

Majte spotrebu pod kontrolou

Každý televízor dnes musí byť vybavený energetickým štítkom. Ten obsahuje nielen informácie o spotrebe (v prípade TV sa uvádza v rozsahu A až G), ale tiež o ďalších kľúčových parametroch:

Avšak pozor! Od marca 2021 platia nové energetické štítky schválené Európskou komisiou. Viac o týchto zmenách sa dočítate v našom článku.

Aj TV môže byť energeticky úsporný

Slovníček pojmov, ktoré je dobré vedieť

Ambilight – Technológia od značky Philips osvetľuje obvod televízora farbami, ktoré zodpovedajú aktuálnemu dianiu na obrazovke a menia sa spoločne s vysielaným obrazom. Toto svetelné orámovanie sa zobrazuje aj na stenách v blízkosti prístroja, čím zaniká hranica medzi televíznou obrazovkou a okolitým interiérom. K dispozícii je Ambilight trojstranný (nemá svetelné diódy zo spodnej strany) a štvorstranný.

DLNA – Digital Living Network Alliance vám umožní jednoducho, a hlavne bez drôtov s televízorom zdieľať napríklad filmy, fotografie alebo hudbu z vašich inteligentných zariadení, akými sú notebooky, telefóny, tablety atď.

Dolby Atmos – Ide o technológiu, ktorá poskytuje výnimočný priestorový zvuk. Trojrozmerný zvuk doslova naplní vašu obývaciu izbu a vtiahne vás do deja.

Dolby Vision – Jeden z najobľúbenejších HDR formátov, ktorý je dostupný na streamovacích službách alebo Ultra HD Blu-Ray nosičoch. Na to, aby ste si mohli obsah v HDR formáte vychutnať naplno, potrebujete aj televízor s technológiou HDR.

HDMI – Skratka pre High-Definition Multimedia Interface. Predstavuje ideálny spôsob na pripojenie zdroja obrazu a zvuku (napríklad set-top box, Blu-Ray prehrávač atď.) jediným káblom vo vysokej kvalite. V súčasnosti je najmodernejším štandardom HDMI 2.1, ktorý je nevyhnutný pre novú generáciu herných konzol, keďže zvláda obnovovaciu frekvenciu 120 Hz pri 4K rozlíšení.

Ako vybrať najlepší televízor

Vedeli ste, že televízory série Samsung The Terrace môžete nainštalovať pokojne vonku? Sú totiž vybavené ochranou IP55 proti prírodným živlom, ako je voda, prach či slnečné žiarenie.

HDR – High Dynamic Range (vysoký dynamický rozsah) je technológia zameraná na zvýšenie kvality obrazu smerom k čo najlepšiemu zobrazeniu s bohatými farbami. Vylepšuje rozdiel medzi najtmavším a najsvetlejším bodom obrazovky (kontrastný pomer). Rozdiel v porovnaní so SDR (Standard Dynamic Range) je obrovský! K obľúbeným HDR formátom patrí HDR10, HDR10+, HDR10+ Adaptive, HDR Dolby Vision, HDR Dolby Vision IQ alebo HLG.

Chromecast, Miracast, Apple Airplay – zariadenia slúžiace na bezdrôtový prenos obrazu do televízora (napríklad z mobilu alebo tabletu).

LAN – Skratka pojmu Local Area Network znamená, že televízor môžete pripojiť k domácej sieti prostredníctvom portu RJ-45.

Laserové televízory – Sú špeciálnou kategóriou televízorov, ktoré dokážu zachytiť obraz s veľkým kontrastom a HDR režimom, keďže využívajú technológie projekcie na krátku vzdialenosť.

Čo znamenajú tie výrazy o TV?

Local/micro Dimming – Lokálne riadenie podsvietenia, ktoré analyzuje obraz a na jeho základe zníži intenzitu podsvietenia v tmavých miestach.

Mode Ambiente – Interaktívne pozadie, ktoré umožňuje vášmu novému televízoru dokonalo splynúť s pozadím (aj s tapetou) v čase, keď sa na vysielanie práve nepozeráte.

OTS – Skratka pre objective tracking sound, alias zvuk sledujúci pohyb. Táto funkcia prispôsobuje audio jednotlivým scénam na obrazovke.

PQI/PMI/CMR/PPI – Picture Quality Index / Picture Motion Index / Clear Motion Rate / Picture Performance Index. Popisujú výkonnostné spracovanie obrazu alebo aj plynulosť zobrazenia rýchlych scén. Tieto skratky (a ďalšie) nájdete uvedené v súvislosti s frekvenciou televízora.

Q-Symphony – Technológia, ktorá umožňuje prepojenie reproduktorov medzi Samsung TV a Samsung soundbarom. Vďaka tomu budú hrať spolu a vylepšia zvukový zážitok z filmu.

The Frame – Zaujímavý estetický počin z dielne Samsung. Televízor sa v čase, keď naň nepozeráte, zmení na rám s obrazom. K dispozícii máte rozsiahlu galériu obrazov od svetoznámych maliarov a fotografov (viac na obrázku nižšie).

Ako vybrať televízor

Twin Tuner – Televízor, ktorý podporuje pripojenie dvoch zdrojov rovnakého typu. Môžete tak pripojiť dve koaxiálne antény, jeden kanál sledovať a druhý nahrávať vďaka PVR.

Ultra Black – Povrchová vrstva na obrazovke. Jej úlohou je odrážať rušivé odlesky svetla počas dňa. Vylepšuje čiernu farbu. Je ideálna do miestností, ktoré sú extra presvetlené.

VESA – Označuje rozmer pre zavesenie TV na stenu. Viac sa dočítate v článku Ako vybrať držiak na televízor.

WLAN – Wireless Local Area Network budete poznať pravdepodobnejšie ako Wi-Fi. Označuje, že je možné pripojiť sa k internetu bezdrôtovo pomocou integrovaného modulu.

Ďalšie dôležité televízorové skratky, technológie a pojmy nájdete v článku Najčastejšie technológie a skratky televízorov.

 

Chcem nový televízor


Súvisiace články:

Ďalšie aktuality

Vstavané umývačky ETA: Cesta k bezchybne čistému riadu

Vstavané umývačky ETA: Cesta k bezchybne čistému riadu

Vstavané umývačky ETA prinášajú do vašej kuchyne revolúciu v pohodlí a efektivite. Zabudnite na zdĺhavé a únavné drhnutie tanierov a hrncov. S umývačkami ETA sa táto nepríjemná povinnosť stane minulos...... Celý článok
Ako vybrať pamäťovú kartu? Záleží na kapacite aj rýchlosti

Ako vybrať pamäťovú kartu? Záleží na kapacite aj rýchlosti

Potrebujete v úložisku pár gigabajtov navyše? Možno vaše ťažkosti vyrieši pamäťová karta. SD a microSD karty dnes nájdete v telefónoch, fotoaparátoch, kamerách aj v iných zariadeniach. Ale ako vybrať ...... Celý článok
RECENZIA: AMAZFIT ACTIVE EDGE – SPOĽAHLIVÝ VÝKON, DLHÁ VÝDRŽ A SKVELÁ CENA

RECENZIA: AMAZFIT ACTIVE EDGE – SPOĽAHLIVÝ VÝKON, DLHÁ VÝDRŽ A SKVELÁ CENA

Ak hľadáte spoľahlivé športové inteligentné hodinky za prijateľnú cenu, nemali by ste prehliadnuť hodinky Amazfit Active Edge. Za pomerne nízku cenu ponúkajú mnoho. Či už ide o dlhú výdrž, odolné vyho...... Celý článok
Ako sa starať o nože, aby vyzerali a fungovali ako nové

Ako sa starať o nože, aby vyzerali a fungovali ako nové

S tupým nožom sa dá pracovať v kuchyni len ťažko. Aby vaše vybavenie dosiahlo dlhú životnosť, pamätajte na jeho správne skladovanie a pravidelné ostrenie. Okrem toho je treba dodržiavať aj zásady sprá...... Celý článok
Platforma NVIDIA Studio posunie vašu kreativitu na nový level. Čo to je a pre koho je určená?

Platforma NVIDIA Studio posunie vašu kreativitu na nový level. Čo to je a pre koho je určená?

Našli ste v sebe kreatívneho ducha? Čo ak aby sme vám povedali, že existuje platforma, ktorá ponúkne maximálny výkon všetkým kreatívnym profesionálom i nadšencom, ktorí sa prácou na počítači neživia –...... Celý článok