0,00 €
×

SSD: Základ nového počítača, oživenie starého

01.01.2016

Keď vyberáte počítač či notebook, prípadne keď si zostavujete svoj vlastný, musíte kúpiť aj disk. Prečo vôbec uvažovať o SSD, keď má oproti „harddisku" - HDD - spravidla menšiu kapacitu, ale zároveň vyššiu cenu? Rozdiel v rýchlosti je tak veľký, že sa „menší a drahší" disk jednoznačne oplatí.

Žiadne pohyblivé súčasti

Klasické pevné disky obsahujú napriek svojmu názvu veľa mechanických častí. Nájdete v nich spravidla niekoľko platní podobných cédečku, ktoré sa otáčajú tisíckrát za minútu, a zápisové hlavy s ramenom, ktoré pripomínajú gramofón. Výhodou harddiskov je obrovská kapacita až 8 TB v jednom disku, lenže mechanický pohyb má zásadné obmedzenie: rýchlosť. Zápisové hlavy musia rýchlo skákať po otáčajúcich sa platniach, a čím je disk plnší a dlhšie používaný, tým sú na ňom dáta rozhádzanejšie a celý proces sa spomaľuje.

SSD - z anglického solid-state drive - sú disky postavené na úplne odlišnej technológii. Neobsahujú žiadne pohyblivé súčasti; dáta sa ukladajú elektronicky na takzvanú flash pamäť, podľa ktorej sa napokon volajú aj USB flashdisky (ani v tých sa nič nehýbe). Flash pamäť nepotrebuje žiadne hlavy a žiadne ramená, nič v nej nerotuje a žiadny mechanický pohyb vás nezdržiava - SSD sú preto rádovo rýchlejšie, úspornejšie, tichšie a odolnejšie oproti mechanickému poškodeniu napríklad nárazom.

 

 SSD 

 HDD (pevný disk)

 + výrazne rýchlejší

 - oveľa pomalší

 + tichý a bez vibrácií

 - spravidla hučí alebo cvaká

 + odolnejší

 - vyžaduje šetrnejšie zaobchádzanieí

 + úspornejší

 - 2-3× vyššia spotreba batérie/prúdu

 - spravidla menšia kapacita

 + kapacita až 8 GB na jeden disk

 - drahší ako pevné disky

 + aj veľká kapacita často lacná

 

 

Rozdiel naozaj spoznáte

Nehovoríme o zanedbateľných percentách, ktoré zmeriate sofistikovaným prístrojom a ani ich nepostrehnete. Zvýšenie rýchlosti je citeľné, až desaťnásobné.

Pri prenose dát, čítaní aj zápise, záleží veľa na tom, či kopírujete veľa malých súborov, jeden veľký, alebo zmes obidvoch. Napriek tomu sa dá povedať, že priemerný pevný disk (s moderným rozhraním SATA III) pracuje s dátami rýchlosťou 50-120 MB/s.

Harddisky obsahujú pohyblivé súčasti

A SSD? Obvykle nad 200 MB/s, bežne aj 550 MB/s. Niektoré systémy, ktoré využívajú špeciálne zapojené SSD, môžu dosahovať rýchlosť až okolo 2 000 MB/s. Vy počítajte skôr s tými 500 MB/s, aj tak ide ale o desaťnásobnú rýchlosť oproti pevnému disku.

To znamená, že operačný systém naštartuje nie za minútu, ale za niekoľko sekúnd, a superrýchlo sa načíta aj internetový prehliadač, editor obrázkov, zložka plná súborov, počítačová hra s množstvom textúr, Word a Excel ... Celý systém aj nainštalovaný softvér bude citeľne a viditeľne svižnejší.

Starý laptop vďaka SSD ožije

Podobný efekt môžete dosiahnuť aj v notebooku. Svižnosť laptopov sa odvíja nielen od disku, ale tiež od procesora, operačnej pamäte, grafickej karty, ... Napriek tomu je veľmi pravdepodobné, že najviac vás pri práci brzdí notebookový pevný disk, obvykle s 5 400 otáčkami za minútu.

SSD má rovnakú veľkosť 2,5 ", takže výmena je ľahká (obzvlášť u starého laptopu, kde sa nemusíte báť straty záruky pri odmontovaní krytu). Rozdiel potom býva ešte markantnejší ako u stolného počítača, a starý laptop môže vďaka SSD slúžiť aj niekoľko ďalších rokov.

 

Odporúčame kombinovať

Pretože SSD urobí s laptopom aj desktopom zázraky, jednoznačne ho odporúčame. Napriek tomu platí, že oproti pevnému disku má menšiu kapacitu, tak sa na neho logicky zmestí menej dát.

Mnoho skúsených užívateľov preto oba typy diskov kombinuje. Na rýchle SSD nainštalujete operačný systém a základný softvér (napríklad internetový softvér a kancelárske aplikácie). Na harddisk si ukladáte veľká dáta, ako sú filmy, alebo inštalujete „veľký" softvér - napríklad počítačové hry.

S výnimkou notebookov, kam sa obvykle vojde len jeden disk (a kam teda odporúčame nainštalovať buď SSD, alebo hybridný disk, ktorý kombinuje malú flash pamäť a klasický pevný disk) je to optimálne riešenie.

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Xiaomi Redmi Note 13 – Kráľ pomeru cena/výkon

Recenzia: Xiaomi Redmi Note 13 – Kráľ pomeru cena/výkon

Redmi Note s číslovkou 13 má veľké ambície stať sa kráľom nižšej strednej triedy na poli smartfónov. Naviaže na úspech svojich predchodcov? Má pre to všetky predpoklady – parádny displej, vydarené fot...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok