0,00 €
×

Rozšírená a virtuálna realita: Ako tieto technológie menia náš svet?

14.09.2023

Technológie 21. storočia dokážu fascinovať, ale neraz aj zamotať. Obzvlášť tých, ktorí vyrastali bez moderných počítačov či najvýkonnejších smartfónov. Počuli ste už o výrazoch virtuálna a rozšírená realita? O čo ide, aké sú medzi nimi rozdiely a ako sa v definíciach nezamotať?

Rozšírená a virtuálna realita

Čo je to virtuálna realita (VR)?

Radi by ste si zahrali hru ako z iného sveta? Prípadne by ste sa chceli pozrieť na miesta, ktoré ste fyzicky nikdy nenavštívili? Nie je to žiadne sci-fi, je to realita. Konkrétne virtuálna. Zjednodušene môžeme povedať, že virtuálna realita (označovaná aj ako VR) predstavuje akúsi počítačovú simuláciu. Nemá nič spoločné s tým, čo práve robíte a kde sa nachádzate.

Počítačom generovaný 3D obsah vás vďaka tomu môže v sekunde preniesť na tie najexotickejšie miesta planéty, prípadne si môžete užiť zápal boja v zaujímavej videohre. S VR dokážete spravidla interagovať pomocou hlasu či pohybu a giest. Práve na základe spôsobu interakcie pritom rozlišujeme imerzívnu a neimerzívnu virtuálnu realitu. Typickým príkladom imerzívnej virtuálnej verality sú okuliare, ktoré používateľovi umožňujú sa v plnej miere ponoriť do virtuálneho sveta. Naopak, neimerzívna technológia využíva na interakciu externé prvky, napríklad klávesnicu a myš.

Rozšírená a virtuálna realita

Kde sa virtuálna realita využíva?

Najtypickejším príkladom využitia virtuálnej reality sú videohry. Jej prostredníctvom sa hráč dokáže naplno ponoriť do herného prostredia a zžiť sa tak so samotným herným titulom.

Ďalšou sférou, kde sa virtuálna realita využíva, je výučba a vzdelávanie. Poskytuje možnosť simulovať rôzne situácie a prostredia bez reálnych rizík. Napríklad letecké simulátory umožňujú pilotom trénovať v bezpečnom prostredí bez ohrozenia životov a majetku. Rovnako sa dajú vytvárať simulácie pre študentov medicíny, kde sa môžu naučiť chirurgické techniky bez rizika.

Rozšírená a virtuálna realita

V oblasti obchodu a marketingu môže virtuálna realita poskytnúť zákazníkom jedinečné zážitky a produktové ukážky. Príkladom môže byť virtuálna prehliadka nehnuteľnosti alebo virtuálna skúška oblečenia pred ich kúpou. Tieto technológie pomáhajú firmám zvýšiť zákaznícku spokojnosť a zefektívniť procesy predaja.

V oblasti zdravotníctva sa virtuálna realita využíva na rehabilitáciu pacientov, tréning zdravotníckeho personálu, ale aj ako prostriedok na zmiernenie bolesti a strachu. Pacienti môžu absolvovať virtuálne cvičenia, ktoré pomáhajú pri zotavovaní z úrazov alebo operácií, zatiaľ čo zdravotnícky pracovníci môžu skúšať a zdokonaľovať svoje schopnosti v simulovaných situáciách.

Napokon, v oblasti dizajnu a architektúry umožňuje virtuálna realita dizajnérom a architektom vytvárať a prezentovať svoje nápady v trojrozmernej forme, čo môže viesť k lepším a efektívnejším návrhom.

Rozšírená a virtuálna realita

Čo sú okuliare na virtuálnu realitu?

Pýtate sa, čo to vlastne VR okuliare sú? Označiť ho môžeme aj ako „okuliare budúcnosti“. V základnom balíčku dostanete náhlavnú súpravu pracujúcu s dvomi zmyslami – zrakom a sluchom. Nielenže vidíte, čo vám okuliare premietajú, často je prostredníctvom integrovaných reproduktorov reprodukovaný aj zvuk či melódia.

Moderné okuliare na virtuálnu realitu posúvajú zážitok z novej technológie ešte o level vyššie. Výnimkou už dnes nie sú ani zariadenia reagujúce na pohyb očných zreníc. Zaujímavým bonusom je aj haptická odozva – vďaka nej vykonávajú VR okuliare najrôznejšie úkony na základe intenzity zatlačenia ovládacích prvkov.

3D okuriale na virtuálnu realitu

Ako vybrať okuliare na virtuálnu realitu?

Pri výbere VR okuliarov je potrebné sledovať viacero podstatných parametrov. Vždy sa však musíte odraziť od spôsobu ich konektivity. Najzákladnejšie sú VR okuliare k smartfónu. Mobilný telefón jednoducho vložíte do tela zariadenia a obsah sa vám bude zobrazovať na jeho displeji. Dajte si však pozor na dostatočné rozlíšenie displeja vášho telefónu. Nezanedbajte ani prítomnosť technológií ako gyroskop a akcelometer, vďaka ktorým sa vám bude obsah zobrazovať správne.

Okuliare na virtuálnu realitu si môžete pripojiť aj k počítaču. V takom prípade je ich využitie mimoriadne široké. Mierne obmedzujúcim sa však stáva výkon samotnej počítačovej zostavy. Jednoducho povedané – okuliare dokážu len to, čo im počítač dovolí. Nebojte sa tak investovať do dostatočne výkonných komponentov, najmä grafickej karty.

Rozšírená a virtuálna realita

Natrafiť môžete aj na virtuálne okuliare určené na spojenie s hernou konzolou. Tu je úmysel pomerne jasný – ponúknuť hráčom úplne iný pohľad na ich obľúbené herné tituly.

Čo je rozšírená realita (AR)?

Rozšírená realita od tej skutočnej až tak ďaleko nemá. Naopak, môžeme povedať, že sa s ňou v istom zmysle pretína a je jej nadstavbou. Rozšírená realita využíva rôzne virtuálne prvky, ktorými isté javy popisuje, vysvetľuje či zdôrazňuje. Môžeme povedať, že reálny svet v istom zmysle obohacuje a rozširuje.

Na rozdiel od virtuálnej reality, kde sa na prehliadanie zvyčajne používajú špeciálne okuliare, rozšírená realita žiadne takéto zariadenia nepotrebuje. Vďaka tomu je využitie rozšírenej reality omnoho širšie – stretneme sa s ňou na počítači, v smartfóne aj v navigácii.

Rozšírená a virtuálna realita

Kde sa rozšírená realita využíva?

S rozšírenou realitou ste sa mohli stretnúť napríklad pri plánovaní rekonštrukcií domácnosti. S použitím špeciálnych aplikácií vám stačí odfotiť si miestnosť smartfónom a virtuálne do nej pridať konkrétnu sedačku, skriňu či skúšobne si namaľovať steny ľubovoľnou farbou.

Jedným z najvýraznejších sektorov, kde sa AR využíva, je zábavný priemysel. AR prináša jedinečné skúsenosti vo videohrách a mobilných aplikáciách, kde sa digitálne prvky integrujú do reálneho sveta. Takto vytvára interaktívne a zábavné prostredie pre používateľov.

Rozšírená a virtuálna realita

Rozšírená realita pomáha aj vodičom. Na rozdiel od tradičných 2D máp sú tie s rozšírenou realitou prehľadnejšie a jednoduchšie na pochopenie. Typickým príkladom je zobrazovanie smerových značení a dopravných značiek na konkrétnom úseku zobrazovanej cesty.

Ďalšou zaujímavou oblasťou je vzdelávanie a výučba. Učiteľský prístup sa vďaka AR posúva na nový level. Táto technológia umožňuje študentom vidieť a interagovať s komplexnými učebnými materiálmi v 3D formáte, čo prispieva k lepšiemu porozumeniu a zapamätaniu si učiva.

Rozšírená a virtuálna realita

Keď si to zhrnieme, rozšírená a virtuálna realita sa využívajú v mnohých sférach a ich potenciál je obrovský. Môžu nám priniesť nové možnosti a zlepšiť kvalitu života v mnohých oblastiach. Ak si chcete vyskúšať virtuálnu realitu, špeciálne VR okuliare nájdete aj u nás v DATARTe.
 

Chcem 3D okuliare

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Xiaomi Redmi Note 13 – Kráľ pomeru cena/výkon

Recenzia: Xiaomi Redmi Note 13 – Kráľ pomeru cena/výkon

Redmi Note s číslovkou 13 má veľké ambície stať sa kráľom nižšej strednej triedy na poli smartfónov. Naviaže na úspech svojich predchodcov? Má pre to všetky predpoklady – parádny displej, vydarené fot...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok