0,00 €
×

Predstavujeme Windows 11. Na čo sa môžete tešiť?

27.07.2021

Microsoft v júni odhalil novú verziu svojho operačného systému Windows. V tejto chvíli testujú nový Windows 11 nielen vývojári redmondskej firmy, ale aj skúsení používatelia po celom svete. Poďte sa pozrieť, čo nového systém prinesie.

O čom sa dočítate:

Moderný dizajn
Práca s oknami a widgety
Nastavenia a nové aplikácie
Technické vychytávky
Ako to bude s upgradom?
Hardvérové požiadavky

 

Vo svete IT nie je veľa udalostí, ktoré zasiahnu takmer „všetkých“, bez ohľadu na ich záujem o technológie a ich znalosti či skúsenosti. Vydanie novej verzie Windows je však jedným z takýchto míľnikov - veď na logo tohto operačného systému pozerá pri spustení počítača absolútna väčšina ľudí doma aj v práci (nič proti MacOS a Linuxu, ale je to proste tak).

Preto vám aj my bez váhania ponúkame prehľad noviniek o Windows 11 - novo oznámeného operačného systému od Microsoftu, ktorý bude nástupcom súčasnej obľúbenej „desiatky“.

Systém sme zároveň vyskúšali v jeho verejnej testovacej verzii, aby sme vám mohli ponúknuť aj niekoľko poznatkov z praxe. Upozorňujeme ale, že nie všetky oznámené funkcie sú sú dostupné na testovanie, napr. preto, že ešte nie sú dostatočne vyladené.

Moderný dizajn s uhladeným vzhľadom aj zvukmi

Windows 10 používame radi a páči sa nám, predsa len ide o starý, dobre známy „Windows“. Nový systém prichádza naozaj s výraznou zmenou vzhľadu – a to zatiaľ Microsoft uvoľnil len jednu z prvých testovacích verzií, takže môžeme počítať s množstvom zmien. Poďme sa pozrieť na tie hlavné.

Dizajn je celkovo modernejší, od uhladených rohov cez čiastočne priehľadné, nekrikľavé farby, až po výrazné novinky, ako sú farebne i graficky odlíšené ikony „hlavných“ zložiek (Obrázky, Hudba, Stiahnuté súbory a pod.). Microsoft tiež sľubuje výrazné vylepšenie kontextových menu (ktoré sa zobrazia po kliknutí pravým tlačidlom myši), tie budú nielen krajšie, ale aj funkčnejšie, ak do nich vývojári softvéru budú chcieť zakomponovať funkcie.

Najvýraznejšiu zmenu uvidíte na hlavnom paneli a v ponuke Štart.

Hlavný panel je po prvýkrát v histórii Windows zarovnaný na stred. Aj keď je to trochu nezvyklé, je zrejmé, prečo sa k tomuto kroku Microsoft odhodlal. Displeje sú čím ďalej väčšie, takže dáva zmysel, aby ste mali otvorené aplikácie a okná priamo pred očami a nemuseli otáčať hlavou doľava. (A mimochodom, v túto chvíľu máte možnosť zapnúť štandardné zarovnanie doľava, ale zmizla voľba nezoskupovania okien aplikácie.)

Hlavný panel zároveň ponúka elegantné nové animácie a ešte viac „pretláča“ praktické moderné funkcie, ako je práca s viacerými plochami. Microsoft tiež sprehľadnil Centrum akcií (upozornení) a rýchle nastavenia, kde nájdete najdôležitejšie rýchle voľby, ako je nastavenie hlasitosti, Wi-Fi a pod.

Ponuka Štart je úplne prepracovaná. Obsahuje (používateľom) pripnuté aplikácie a tiež sekciu „Odporúčané“, ktorá sa automaticky aktualizuje na základe dát z cloudu (online) a ponúka napr. nedávno otvorené súbory – a to nielen na aktuálnom zariadení, ale aj na synchronizovaných zariadeniach, ako je váš smartfón alebo z online úložiska OneDrive.

Microsoft tiež zmenil zvukové motívy (okrem iného sa vrátil zvuk nabehnutia systému) a už teraz, v testovacej verzii, ponúka niekoľko motívov vzhľadu. Okrem svetlého a tmavého, ktoré sú výborne spracované a menia prostredie naozaj naprieč celým systémom, máte k dispozícii ešte ďalšie štyri elegantné motívy. Tie si, samozrejme, môžete (a budete môcť) ďalej prispôsobovať.

Lepšia práca s oknami a widgety na mieru

S tým, že sa pracovná plocha zväčšuje (a výkon počítačov rastie) súvisí tiež väčší dôraz na multitasking.

Už v predchádzajúcich edíciách Windows ponúkol Microsoft výrazné vylepšenia práce s oknami (napr. jednoduché zobrazenie dvoch vedľa seba), ale Windows 11 je ešte ďalej.  

Ak nabehnete myšou nad tlačidlo, ktoré maximalizuje okno, môžete po novom vyberať z niekoľkých rozložení okien, napríklad troch vedľa seba. Potom už len jednoducho vyberiete z ponuky ten variant, ktorý chcete a aplikácie či zložky sa prehľadne zobrazia. Navyše máte možnosť vytvoriť skupinu okien a naraz s ňou pracovať, takže okná nemusíte pripínať stále dokola.

Veľmi šikovnou súvisiacou vychytávkou je vylepšené dokovanie. Ak odpojíte druhý monitor, minimalizujú sa okná na ten hlavný, napríklad na obrazovku laptopu (tak tomu bolo aj doteraz), ale ak sekundárny monitor znova pripojíte, okná sa vrátia do pôvodnej pozície.

Vracajú sa tiež widgety. Funkcia, ktorá vo Windows Vista príliš obľúbená nebola, by mala byť dizajnovo oveľa uhladenejšia, a tiež praktickejšia a zostavená viac na mieru používateľovi. Funkčne widgety neprekvapia - orientujú sa na počasie, kalendár, dopravu, zoznam úloh (z Microsoft To Do List), rôzne športové výsledky, obsah z OneDrive alebo správy z vami vybraných médií.

Uvidíme, či Microsoft tentokrát uspeje, ale v každom prípade by funkcia nemala byť nijako rušivá.

Prehľadnejšie nastavenia a nové aplikácie

Veľkých zmien sa dočkali Nastavenia. Nič proti tým súčasným vo Windows 10, ale ukážky nového vzhľadu sú veľmi pôsobivé. Bude jednoduchšie orientovať sa v jednotlivých podmenu a dôležité podstránky budú inteligentne riešené tak, aby najčastejšie používané voľby boli hneď navrchu.

Vylepšení sa dočkali aj metódy vstupu na dotykových obrazovkách. Pri virtuálnej dotykovej klávesnici na displeji ide hlavne o nové motívy (vrátane možnosti použiť vlastnú fotografiu). Nové by malo byť tiež hlasové zadávanie, k dispozícii máte nové dotykové gestá, špeciálne menu dostane dotykové pero (stylus) a zjednodušené a zrýchlené je aj prepínanie medzi jazykmi a klávesnicami.

V najnovších aktualizáciách sa už používatelia môžu pozrieť na niektoré zo zmien, ktorých sa dočká vstavaný obchod s aplikáciami Microsoft Store. Zatiaľ sú vizuálne, ale mali by ste vedieť, že v plnej verzii by sme mali mať možnosť spúšťať aplikácie a hry z Androidu. Cieľom Microsoftu teraz okrem iného bude presvedčiť vývojárov, aby sa obchodu aktívne venovali – zatiaľ oň nebol dostatočný záujem.

A na záver tejto podkapitoly si ešte dovolíme stručne spomenúť, že Microsoft tiež zmení vzhľad svojho kancelárskeho balíka Office, respektíve Microsoft 365. V základnom motíve bude vzhľad čistejší, modernejší, a mimochodom, menej farebne odlišný naprieč všetkými aplikáciami v sade.

Technické vychytávky

Nebudeme zachádzať do „vývojárskych“ noviniek, ale dve-tri technickejšie záležitosti vám napriek tomu predstavíme. Na laptopoch budete môcť šetriť batériu vďaka podpore dynamickej obnovovacej frekvencie. Kompatibilný displej zníži frekvenciu, ak bude zobrazovať nehybný obraz, a naopak pri rýchlej akcii (napríklad posúvanie textu) ju zvýši, aby bol pohyb plynulý. Ďalšie novinky ohľadom zobrazenia sa týkajú hlavne HDR – napríklad môžeme spomenúť automatické HDR vo viac ako tisícke hier, ktoré si užijete na herných počítačoch (samozrejme tých, ktoré HDR podporujú).

Oveľa modernejšie vyzerá aj inštalácia systému. Už snáď od čias Windows 7 (možno skôr) je inštalácia veľmi prívetivá, ale Microsoft urobil po vizuálnej stránke veľké pokroky. A čo je dôležitejšie, po prvom spustení sa zobrazí sprievodca, ktorý vám pomôže počítač rýchlo a efektívne prispôsobiť (zatiaľ je možné vidieť len jeho „ochutnávku“).

Výbornou správou je tiež oficiálna podpora Wi-Fi 6E (ide o nadstavbu Wi-Fi 6, o ktorej sme pre vás písali článok).

Nový bude aj vzhľad kancelárskej sady Microsoft 365 (predtým Office 365).

Ako to bude s upgradom?

Microsoft si zaslúži pochvalu. Samotný systém si, samozrejme, budete môcť kúpiť „za peniaze“ v krabičke (resp. nie v krabičke, ale online), prípadne ako súčasť výbavy PC alebo laptopu, ale ak máte aktuálny Windows 10 a váš hardvér spĺňa požiadavky nového systému (pozrite nižšie), je upgrade na nový systém zadarmo.

Microsoft si pochopiteľne vyhradzuje právo túto ponuku časom zrušiť (takže za upgrade by sa platilo), ale sľubuje, že jej ukončenie nenastane skôr ako rok po uvedení Windows 11 na trh (tým sa myslí uvedenie plnej verzie, nie súčasnej skúšobnej).

V tejto chvíli platí, že po inovácii máte možnosť ešte 10 dní sa vrátiť späť ku Windows 10 (pri zachovaní všetkých súborov). Potom, samozrejme, stále môžete downgradovať, ale už iba formou novej inštalácie.

Aké sú hardvérové požiadavky?

Zmienku si zaslúžia aj hardvérové požiadavky (minimálne požiadavky na výkon a výbavu počítača). Na jednej strane sú nízke (4 GB RAM), na druhú stranu sú v niektorých ohľadoch tak špecifické, že majitelia starších systémov nebudú mať možnosť inštalácie. Dovolíme si ale hodnotiaci komentár, a síce, že to možno nie je na škodu. Napríklad 32-bitová architektúra je už zastaraná, a že nebudú na nových počítačoch fungovať 20 rokov staré aplikácie... tak to je proste pokrok, ktorý si raz za štvrťstoročie môže „vynútiť“ aj Windows (nehľadiac na to, že Windows 10 bude podporovaný ešte do 14. októbra 2025).

Dosť ale komentárov, poďme sa na minimálne požiadavky na systém pozrieť konkrétne. Vybrali sme tie najzásadnejšie.

Už sme spomenuli požiadavku najmenej 4 GB RAM. Procesor musí byť minimálne 1 GHz a dvojjadrový a kompatibilný so 64-bitovou architektúrou. Úložisko (pevný disk alebo SSD) musí byť minimálne 64 GB. Grafická karta by mala podporovať DirectX 12 a obrazovka zariadenia musí byť väčšia než 9" a jemnejšia ako „HD“ (rozlíšenie 720p).

Po novom by ste mali mať možnosť spúšťať na desktope vybrané aplikácie pre Android.


Zaujímavé sú nové požiadavky na zabezpečenie, aj keď by opäť nemali robiť problémy používateľom, ktorí majú zariadenia mladšie ako, dajme tomu, 5 rokov. Konkrétne ide o firmvér systému ("BIOS") s rozhraním UEFI a možnosťou zabezpečeného spúšťania a podporu TPM (Trusted Platform Module) verzie 2.0. Opakujeme, že ak nemáte vyslovene starý počítač, nemal by to byť problém.

Keď to bude aktuálne aj pre bežných používateľov, ponúkne Microsoft jednoduché aplikácie, ktoré preveria kompatibilitu vášho počítača s Windows 11 a prípadne vás prevedú celou aktualizáciou (presnejšie upgradom) na novú verziu.  

Zdroj: Microsoft

Microsoft bude nepochybne oznamovať a odhaľovať ďalšie novinky, ktoré tiež postupne uvoľní v rámci testovacích verzií v programe Windows Insider.

***

Tešíte sa na novú verziu rovnako ako my?

Chcem nový notebook


Súvisiace články:

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Xiaomi Redmi Note 13 – Kráľ pomeru cena/výkon

Recenzia: Xiaomi Redmi Note 13 – Kráľ pomeru cena/výkon

Redmi Note s číslovkou 13 má veľké ambície stať sa kráľom nižšej strednej triedy na poli smartfónov. Naviaže na úspech svojich predchodcov? Má pre to všetky predpoklady – parádny displej, vydarené fot...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok