0,00 €
×

GeForce RTX AI: Čo je umelá inteligencia a ako si vybrať AI notebook?

03.06.2024

Niektorých straší, iným pomáha. Umelá inteligencia (AI) si za posledné roky vybudovala vo svete elektroniky a počítačov silné meno. Dokáže toho skutočne veľa, s jej pomocou môžete pracovať na vlastných projektoch, ale zlepší aj herný výkon vášho notebooku či počítača. Využiť ju však môžete aj pri úplne bežných denných činnostiach, akými sú napríklad prehrávanie videa alebo online konferencia. NVIDIA sa chopila šance zapracovať AI do svojich notebookov naplno. Čo všetko dokážu? Dozviete sa v našom článku.

GeForce RTX AI

O čom sa dočítate:

Umelá inteligencia nás v ostatnom čase doslova obklopila zo všetkých strán. Možnosti jej využitia sú tak jednoduché. Schopnosť pochopiť jej fungovanie dopodrobna už však o čosi menej. Aby ste sa však v spleti pojmom nestratili, pripravili sme pre vás podrobný rozbor toho, čo vôbec AI je.

Čo je umelá inteligencia?

Umelá inteligencia, prípadne Artificial Intelligence (anglický pojem, z ktorého vychádza známejšia skratka AI), patrí medzi najdynamickejšie sa rozvíjajúce technológie súčasnosti. Vo svojej podstate ide o strojové učenie bez priameho zásahu človeka – programátora.

Zjednodušene povedané – ak vám mal počítač pomôcť v minulosti, musel byť k tomu vedený na základe zadefinovaných kódov a príkazov. AI však funguje inak. Toto počítačové učenie analyzuje vaše podnety či požiadavky na vykonanie úkonu, následne samé získa dáta potrebné k ich vyriešeniu a úlohu napokon uzavrie riešením.

umela inteligencia

Vo všeobecnosti dominujú v rámci AI dva prístupy:

Strojové učenie (Machine learning)

Táto časť umelej inteligencie je schopná analyzovať a vyhodnocovať algoritmy, pričom na základe tohto skúmania ich ďalej dokáže vylepšovať. Pri skúmaní pritom vychádza z predošlých skúseností, pričom sa im dokáže prispôsobiť. Tento princíp je využívaný pri online nakupovaní. Umelá inteligencia dokáže predikovať nákupné správanie zákazníkov na základe ich predošlých potrieb. Výsledkom môže byť napríklad odporúčanie konkrétneho produktu.

Hĺbkové učenie (Deep learning)

Nadväzuje na strojové učenie, preto je často považované za vyšší level umelej inteligencie. Výpočtové jednotky známe z Machine Learning sú zosieťované do jedného celku. Tie následne tvoria jednotlivé vrstvy, ktorými informácie prechádzajú. Takáto architektúra je inšpirovaná ľudským mozgom a nazývame ju neurónová sieť. V každom DL sú minimálne dve takéto vrstvy – vstupná a výstupná – no najčastejšou architektúrou je spleť viacerých medzivrstiev uprostred.

Kde sa AI využíva?

Máte doma novší SMART televízor, stolný či prenosný počítač, robotický vysávač alebo dokonca automatickú práčku ovládanú smartfónom? V takom prípade možno využívate benefity umelej inteligencie na dennej báze a ani o tom neviete. Mnohí producenti spotrebičov využívajú AI napríklad na zefektívnenie ich prevádzky, vďaka čomu sa môžete tešiť z lepšej energetickej úspornosti. V prípade televízorov zasa dokáže AI vykresliť lepší obraz a znásobiť tak zážitok z filmovej noci.

Využiteľnosť umelej inteligencie je však omnoho širšia. Existuje celý rad odvetví, v ktorom sa s ňou môžete stretnúť.

AI doprava

Doprava – autopilot na osobnom automobile sa už stáva, takpovediac, novodobým štandardom. Počuli ste však už o autonómnych rušňoch, metrách, autobusoch či dokonca lodiach? Zdá sa, že toto všetko môže v budúcnosti križovať naše krajiny. Výrazný podiel by na tom mala práve umelá inteligencia.

Zdravotníctvo – mimoriadne záslužnú prácu vykonáva AI predovšetkým v oblasti medicíny. Vďaka schopnosti analyzovať obrovské množstvo dát je využívaná pri skúmaní a objavovaní nových liečebných metód. Zdravotnícke zariadenia ovládané za pomoci umelej inteligencie navyše dokážu vykonávať najrôznejšie medicínske zákroky. Zdá sa, že AI by dokonca mohla byť v budúcnosti garantom na vykonávanie operácií vyžadujúcich jemnú motoriku – v súčasnosti sa vykonávajú takéto simulované operácie po celom svete.

Bezpečnosť – žijeme v online svete a ten si vyžaduje patričnú pozornosť a opatrnosť. Je preto v záujme nás všetkých, aby sa riziko kybernetických útokov či podvodov v podobe phishingu alebo pharmingu minimalizovalo. Na detekciu podvodov a rizík spojených s bankovníctvom využíva finančný sektor kontrolné systéme postavené na základe umelej inteligencie. Tá kontroluje podozrivé úkony a sama ich vyhodnocuje, respektíve na ne upozorní poverené osoby.

AI bezpečnost

Ako sa AI meria?

S nástupom nových technológií sa pravidelne boríme aj s množstvom doposiaľ neznámych pojmov. Presne to je aj prípad umelej inteligencie. Počuli ste už o NPU? Ide o typ procesora skladajúci sa z veľkého množstva nervových buniek a synapsií prenášajúcich údaje podobným spôsobom, ako ľudský mozog. Tento typ procesora je však stále v plienkach a má svoje muchy. V súčasnom dizajne je skôr súčasťou CPU a na AI výpočty využíva len jeho časť. Navyše, využiteľnosť NPU je dnes mizivá, keďže je súčasťou len niekoľkých vybraných zariadení.

NVIDIA sa však vydala cestou výkonnejšieho GPU s Tensor jadrami. Tie dokážu dynamicky prispôsobiť výpočty potrebné na systémové zrýchlenie, a to pri zachovaní jeho stability. V poradí už piata generácia Tensor jadier prinesie do notebookov štvornásobné zrýchlenie pri trénovaní generatívnych modelov AI.

Aj vďaka tomu sú Tensor jadra od NVIDIE obzvlášť vhodné na trénovanie oboch obrovských AI modelov – Machine Learning (ML) i Deep Learning (DL).

V súvislosti s nástupom umelej inteligencie bolo potrebné vymyslieť aj novú metriku zameranú na meranie jej výkonu. V tejto súvislosti vznikol pojem TOPS (Tera Operations per Second). Ten udáva počet (biliónov) operácií, ktoré dokáže GPU s funkcionalitami AI či NPU vykonať za jednu sekundu.

Vo všeobecnosti pritom platí jednoduchý vzorec, že čím viac TOPS počítač dosahuje, tým je jeho výkon vyšší. Dobrou správou pritom je, že tento typ metriky nie je obmedzený len na stolné počítače – využívajú ho aj výkonné notebooky. Tak napríklad laptop s grafikou NVIDIA GeForce RTX 4090 je schopný dosiahnuť až 686 TOPS. Práve tu vidíme jasnú dominanciu GPU s AI funkionalitami v porovnaní so začínajúcim NPU – aj tie najrýchlejšie notebooky z platformy Snapdragon X Series s NPU totiž dosahujú výkon asi 45 TOPS, teda viac než 10-násobne menší.

Ako si vybrať notebook s technológiou AI?

Ako sme si už dokázali na konkrétnych prípadoch, AI skutočne dobíja svet stolných a prenosných počítačov. Dobrou správou pritom je, že so sebou prináša množstvo nesporných benefitov odrážajúcich sa na vyššom výkone a lepšej kvalite života či práce. Poďme sa však pozrieť na to, ako by ste si mali vybrať ten pravý notebook s AI pre vás. Laptopy je potrebné si zatriediť do niekoľkých kategórií.

AI technológie pre všetkých

Pýtate sa, prečo by ste nemohli mať kvalitný AI notebook aj vy? Môžete! Spoločnosť NVIDIA na vás myslela a na trh priniesla celý rad technológií, ktoré nie sú nijako vymedzené pre špecifickú skupinu používateľov a využiť ich môže prakticky každý. Poďme si preto predstaviť  najzaujímavejšie funkcionality AI notebookov určených pre širokú verejnosť.

Video Enhancement v NVIDIA notebookoch prináša dve zaujímavé možnosti – Super Resolution, teda upscaling videa s nižším rozlíšením do vyššieho rozlíšenia, a to až na úrovni 4K. Navyše nechýba technológia HDR umožňujúca vysokokvalitné HDR zobrazenie obsahu v prípade, ak sa naň využíva HDR zobrazovacia plocha. Obe funkcie je možné podľa potrieb individuálne zapnúť či vypnúť v nastaveniach NVIDIA Control Panel.

Vyžaduje si vaša práca prítomnosť na videokonferenciách? Prípadne sa často spájate s ďaleko žijúcou rodinou? Tak či onak – technológia NVIDIA Broadcast sa vám bude hodiť. Vďaka funkcionalitám Auto Frame a Eye Contact budete vždy stredobodom pozornosti. Funkcia virtuálneho pozadia vám zasa poslúži vtedy, keď budete chcieť napríklad skryť nereprezentatívny vzhľad svojej neupratanej pracovne. Nezabúdajte ani na automatické potlačenie okolitých hlukov. Odteraz vás už nebude trápiť pes brešúci na ulici ani prechádzajúca električka.

Vďaka aplukácii NVIDIA ChatRTX získate zasa prístup k bezplatnému AI chatbotovi bežiacemu priamo na vašom počítači. Výhodou oproti známym cloudovým riešeniam je, že zadané údaje a informácie ostávajú uložené priamo v počítači. Chatbot pritom zvládne odpovedať na podnety, ku ktorým má lokálny prístup. Znamená to teda, že ak máte v počítači uložené vedecké publikácie, NVIDIA ChatRTX z nich dokáže čerpať.

chatRTX

AI technológie pre hráčov

Nie je ničím prekvapivým, že vášniví hráči vyžadujú od svojich notebookov vysoký výkon a nadpriemerný level spoľahlivosti. To všetko im dokážu ponúknuť AI laptopy s GPU Nvidia GeForce RTX radu 40. Absolútnym základom v nich je technológia NVIDIA DLSS. Tá je určená na automatické generovanie pixelov vo videohrách, vďaka čomu dokáže zvýšiť snímkovú frekvenciu a zlepšiť kvalitu obrazu. Teraz dokonca až štvornásobne!

V DLSS vo verzii 3.5 sa ešte na základnú technológiu navrstvuje funkcionalita Ray Reconstruction zabezpečujúca bezkonkurenčné sledovanie lúčov a špičkovú vizuálnu kvalitu v tých najlepších herných tituloch. Celkovo je už DLSS a Ray Reconstruction súčasťou viac než 500 hier a aplikácií, ktoré si môžu fanúšikovia NVIDIA naplno vychutnávať. Samotné DLSS pritom prináša používateľom množstvo skvelých benefitov. Ak sa o nich chcete dozvedieť viac, neváhajte si prečítať text zameraný na technológiu NVIDIA DLSS.

Radi by ste získali ešte viac? V budúcnosti budete môcť vyskúšať napríklad mikroslužby NVIDIA ACE – spoločnosti predstavenej na veľtrhu CES. Generatívne modely reči a animácií poháňané umelou inteligenciou umožnia pridať do hier mimoriadne inteligentných a dynamických digitálnych avatarov. Je to vlastne prvý pohľad do budúcnosti počítačových hier. Momentále sa NVIDIA ACE nachádza v podobne technologického dema. Vďaka RTX však budete na jej spustenie včas pripravení.

Spomeňme ešte napríklad platformu pre modderov NVIDIA RTX Remix. Slúži na vytváranie RTX remasterov klasických hier. Nesporným benefitom sú v tomto prípade generatívne nástroje AI schopné transformovať klasické textúry na moderný fyzicky založený materiál v rozlíšení 4K. Takýmto spôsobom už bolo upravených (prípadne sa na nich pracuje) viacero titulov vrátane Half-Life 2 RTX či Portal with RTX.

AI technológie pre tvorcov

Potrebujete odomknúť svoj kreatívny potenciál pri práci s notebookom? Ste na správnom mieste. Množstvo profesionálnych kreatívnych technológií so sebou totiž prináša práve platforma GeForce RTX.

Tak napríklad nástroj Enhance Speech od Adobe Premiere Pro využíva AI na odstránenie nežiadúceho šumu a zlepšenie kvality dialógových klipov. Je navyše zrýchlený za pomoci RTX, vďaka čomu dosahuje až 4,5-násobne vyššiu rýchlosť v porovnaní s počítačmi Mac.

Počuli ste už o funkcii Magic Mask od DaVinci Resolve? Ak ste potrebovali upraviť jas objektu či jeho farbu v jednom zábere, prípadne vám v ňom prekážal nežiaduci objekt, museli ste ho upraviť či odstrániť za pomoci izolácie od pozaria alebo pomocou rotoskopických techník. Dnes stačí objekt označiť čiarou a AI vykoná všetko za vás. Na notebookoch GeForce RTX vám to navyše pobeží 2,5-krát rýchlejšie, ako inde.

To však nie je zďaleka všetko. Vychutnať si môžete viac než 125 aplikácií založených na princípe AI a zrýchlených vďaka platforme GeForce RTX. Vďaka tomu sa NVIDIA AI notebooky stávajú ideálnou voľbou pre všetkých tvorivých kreatívcov.

adobe enhance speech

AI technológie pre vývojárov

Patríte medzi najnáročnejších používateľov a svoj laptop využívate na to, aby po vás niečo ostalo? Máme pre vás dobrú správu. Umelá inteligencia dokáže výrazne zlepšiť vytváranie softvérových ​aplikácií prostredníctvom škálovateľných prostredí, optimalizácie hardvéru a softvéru či nových rozhraní API.

Vyskúšať môžete napríklad nástroj NVIDIA AI Workbench určený na vytváranie, testovanie a prispôsobovanie predtrénovanych generatívnych modelov AI a LLM pomocou výkonu a pamäte priamo v počítači.

Po vytvorení modelov ich môžete ďalej prispôsobovať a optimalizovať pomocou NVIDIA TensorRT, softvéru napomáhajúcemu vývojárom plne využívať Tensor jadrá v RTX GPU.

***

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Xiaomi Redmi Note 13 – Kráľ pomeru cena/výkon

Recenzia: Xiaomi Redmi Note 13 – Kráľ pomeru cena/výkon

Redmi Note s číslovkou 13 má veľké ambície stať sa kráľom nižšej strednej triedy na poli smartfónov. Naviaže na úspech svojich predchodcov? Má pre to všetky predpoklady – parádny displej, vydarené fot...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok