0,00 €
×

Recenzia: Sony Linkbuds – skutočne bezdrôtové slúchadlá v tvare donutu

16.03.2022

Spoločnosť Sony 15. februára predstavila nové skutočne bezdrôtové slúchadlá LinkBuds. Tvarom pripomínajú donut, sú ľahké, kompaktné a ideálne na telefonovanie. Čo ďalšie táto februárová novinka ponúka a komu je určená? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Slúchadlá Sony LinkBuds

Špecifikácie:

Typ slúchadiel: do ucha (intraaural)
Typ pripojenia: Bluetooth 5.2
Nabíjanie: USB-C
Ochrana: Certifikácia IPx4
Potlačenie okolitého ruchu: Nie
Výdrž: 5,5 h + 12 h

O čom sa dočítate:

Uchytenie

Hovory

Kvalita zvuku

Funkcie

Výdrž batérie

Pre koho sú vhodné

Záver

 

Toto tu ešte nebolo. Slúchadlá LinkBuds sú špeciálne navrhnuté tak, aby ste mali prehľad o svojom okolí. LinkBuds totiž majú otvorený kruhový ergonomický dizajn a ponúkajú kvalitný zvuk bez potlačenia okolitých ruchov. Slúchadlá sú tak určené pre maximálne prepojenie online a offline svetov. Zakúpiť si ich môžete v bielom a šedom farebnom variante.

Slúchadlá Sony LinkBuds

Prvé stretnutie

Po otvorení papierovej krabičky v balení nájdete ľahké nabíjacie puzdro s elegantným zaobleným dizajnom, ktoré pohodlne sadne do ruky alebo do vrecka.

Puzdro aj slúchadlá vyrobené z recyklovaných plastov. Plast nenájdete ani v balení, za čo si Sony určite zaslúži pochvalu. V papierovej krabičke objavíte ešte prídavné držiaky v 5 veľkostiach na rôzne tvary uší a nabíjací kábel USB-C.

Slúchadlá Sony LinkBuds

Jedinečné uchytenie

Ešte nikdy som nevidela slúchadlá, ktoré by vyzerali ako Sony LinkBuds. Tieto slúchadlá sa totiž vkladajú do ucha a nie priamo do zvukovodu, ako je to zvykom. Ide tak o úplne unikátne riešenie, ktoré je ideálne pre každého, komu vadia štandardné špuntové slúchadlá. LinkBuds sa do ucha iba vložia a vďaka ich jedinečnému tvaru v ňom spoľahlivo držia. Samotné slúchadlá majú kompaktnú a pohodlnú konštrukciu, ktorá váži iba 4 gramy.

Nakoľko je toto uchytenie praktické a pohodlné? To, samozrejme, záleží na tvare vášho ucha, takže nižšie popísané pocity z nosenia sú čisto subjektívne.

Slúchadlá Sony LinkBuds

Pri prvom rozbalení Sony LinkBuds ma moje skúsenosti so všetkými slúchadlami navádzali k tomu, aby som si aj tento model zatlačila čo najviac do zvukovodu. Čoskoro som však zistila, že tu táto stratégia nebude úplne fungovať. Slúchadlá ma totiž začali takmer okamžite tlačiť tak, až mi celé uši sčervenali.

Vymenila som teda gumičky veľ. M za veľ. XS a po chvíli mi napadlo, že by som si slúchadlá nemusela pchať až tak hlboko do ucha, ale ich iba zľahka nasadiť. Takto nasadené slúchadlá sú naozaj pohodlné a takmer o nich neviete, ale ani toto pre mňa nebolo úplne ideálnym riešením.

TIP: Pozrite sa na inštruktážne video, ako si správne nasadiť Sony LinkBuds.

Hudba zrazu neznela tak „plno“ a hlavne nebola taká hlasná. Často, keď som s nimi chodila po ulici a mala zapnutú funkciu Adaptive Volume Control, musela som ich mať na najvyššiu hlasitosť. To pri bežnej prevádzke síce stačilo, ale hneď ako som sa ocitla uprostred rušnej križovatky, alebo bolo u nás v redakcii až príliš hlučno, vtedy som už hudbu nepočula veľmi dobre. To však neznamená, že je to niečo vyslovene zlé. Naopak, veľa ľudí toto riešenie preferuje napríklad z bezpečnostných dôvodov.

Považujem za negatívum, že slúchadlá nemajú potlačenie okolitých ruchov? Určite nie. Tieto slúchadlá neboli vytvorené na hlboký hudobný zážitok. Skutočne zažiaria pri vybavovaní hovorov.

Slúchadlá Sony LinkBuds

Ideálne slúchadlá na telefonovanie

LinkBudsako stvorené na pohodlné telefonovanie a videokonferencie. Slúchadlá sú totiž vybavené presnou technológiou snímania hlasu a šikovným algoritmom na redukciu šumu. Ten bol vyvinutý s pomocou strojového učenia umelej inteligencie a využíva viac ako 500 miliónov hlasových vzoriek na potlačenie okolitých ruchov tak, aby zreteľne extrahoval váš hlas. Vďaka otvorenej konštrukcii budete skvelo počuť nielen volajúcich, ale hlavne aj sami seba.

Slúchadlá Sony LinkBuds

Slúchadlá s vysokým rozlíšením zvuku

Otázka, ktorá pri pohľade na LinkBuds napadne asi každému je, ako hrajú? O zvuk sa tu stará prstencový menič s priemerom 12 mm a procesor V1. Rovnakým procesorom sú napríklad vybavené aj vlajkové WF-1000XM4, takže som bola veľmi zvedavá, ako bude vyzerať kvalita zvuku.

A bola som úprimne ohromená. Vzhľadom na konštrukciu som nečakala nejaký nadpriemerný hudobný zážitok, ale LinkBuds ma tu príjemne prekvapili. Zvuk je krásne čistý a vyvážený, aj keď ja mne tu chýbalo trocha viac basov. Zapla som preto sprievodnú aplikáciu Headphones Connect (dostupná pre iOS a Android) a pohrala som sa v nej s nastavením. Ja osobne som si najviac obľúbila režim Bass Boost, ktorý pridal hudbe presne to, čo mi pôvodne chýbalo.

Slúchadlá LinkBuds sú vybavené celým radom technológií. Tou prvou je Digital Sound Enhancement Engine (DSEE), ktorá obnovuje kvalitu komprimovaných skladieb. Túto funkciu môžete ručne zapnúť v aplikácii Headphones Connect.

Samotná aplikácia je veľmi intuitívna, aj keď je iba v angličtine. Nájdete v nej koľko percent batérie zostáva slúchadlám a nabíjaciemu puzdru. V aplikácii si môžete zvoliť buď jeden z prednastavených režimov, alebo si nastaviť ekvalizér presne podľa vašich požiadaviek.

Ďalej si môžete zapnúť funkciu Adaptive Volume Control, ktorá upravuje hlasitosť hudby v závislosti na hlučnosti vášho okolia. Okrem DSEE môžete tiež zapnúť funkciu Speak to Chat a Wide Area Tap. Nájdete tu aj dostupné softvérové aktualizácie.

Aplikácia Headphones Connect

Aplikácia Headphones Connect

Aplikácia Headphones Connect

Aplikáciu Headphones Connect vám určite odporúčam stiahnuť, pretože si v nej môžete nastaviť, ktoré funkcie chcete mať aktívne a ktoré nie. Samotná aplikácia vás totiž upozorní, že používanie troch a viacerých funkcií bude mať vplyv na výdrž batérie. Je preto rozumné prispôsobiť si používanie slúchadiel presne podľa vašich potrieb.

Ďalšou funkciou, ktorou sa slúchadlá môžu pochváliť je 360 Reality Audio, ktorá sprostredkováva priestorové podanie zvuku. A ten tiež dostanete, ale je potrebné si pustiť hudbu cez TIDAL, 360 by Deezer, Artist Connection alebo nugs.net. Ak počúvate prevažne cez Spotify alebo Apple music, túto funkciu úplne nevyužijete.

 

Na aké funkcie sa ešte môžete tešiť?

Neobvyklý dizajn a skvelú kvalitu zvuku dopĺňajú rôzne pokročilé funkcie. Tou prvou je Wide Area Tap. Pomocou nej môžete dvojitým alebo trojitým poklepaním na miesto pred ľavým či pravým uchom upravovať možnosti prehrávania. Výhodou tejto funkcie je, že nemusíte nahmatávať drobné slúchadlá v uchu, ale môžete pokojne poklepať pred vaše ucho a senzor tento otras zaznamená.

Pravému a ľavému slúchadlu potom môžete priradiť rôzne funkcie, ako play/pause, prehranie predchádzajúcej či ďalšej skladby alebo kontrolu hlasitosti. Jednotlivým slúchadlám môžete priradiť aj spustenie hlasového asistenta. Stačí povedať „OK Google“ alebo „Alexa“ a môžete využiť všetky výhody, ktoré hlasový asistent ponúka.

Slúchadlá Sony LinkBuds

Rovnako ako WF-1000XM4, sú aj nové LinkBuds vybavené funkciou Speak-to-Chat, ktorá automaticky pozastaví hudbu, akonáhle sa s niekým porozprávate. Pokiaľ slúchadlá nezaznamenajú váš hlas počas 15 sekúnd, budú predpokladať, že konverzácia sa skončila, a hudba sa začne opäť prehrávať. Práve vďaka tejto funkcii sú slúchadlá ako stvorené do kancelárskeho prostredia. Funkcia funguje veľmi spoľahlivo a v aplikácii si dokonca môžete nastaviť citlivosť detekcie hlasu a čas nečinnosti.

Táto funkcia je jednoducho skvelá. Často sa mi totiž s mojimi osobnými slúchadlami stáva, že ma odizolujú od okolia a kolegovia na mňa musia mávať, že mi chcú niečo povedať. Ja potom slúchadlá následne musím vybrať z uší, hudba medzitým beží ďalej a celé je to jednoducho nepohodlné. S LinkBuds tento problém úplne zmizol, takže ak vás tieto situácie štvú rovnako ako mňa, LinkBuds určite stoja za zváženie.

Slúchadlá Sony LinkBuds

Slúchadlá ponúkajú aj automatické nastavenie hlasitosti v závislosti na vašom prostredí. Táto funkcia funguje veľmi spoľahlivo, ale úprimne povedané, na chuť som jej veľmi neprišla, takže som ju po chvíli vypla.

Slúchadlá sú vybavené vodoodolnosťou IPX4, čo znamená, že sú odolné proti striekajúcej vode. To sa mi pošťastilo nečakane otestovať, keď ma cestou do práce prepadol dážď a musím povedať, že slúchadlá s tým nemali žiadny problém. Určite ich môžete využiť na športové aktivity, aj na behanie vonku, keď je potrebné počuť idúce autá a okolie.

Slúchadlá Sony LinkBuds

Aká je výdrž batérie?

LinkBuds mi na jedno nabitie vydržali 5 hodín a 40 minút. V nabíjacom puzdre sa navyše ukrýva ďalších 12 hodín počúvania. Nabíjacie puzdro, bohužiaľ, nepodporuje bezdrôtové nabíjanie, ktoré mu zrejme chýba na úkor skutočne miniatúrnych rozmerov. Na druhú stranu podporuje rýchle nabíjanie cez USB-C, cez ktoré som zvyknutá nabíjať väčšinu svojich zariadení. Po 10 minútach nabíjania získate zhruba 90 minút počúvania.

LinkBuds sú pre vás, ak LinkBuds pre vás nie sú, ak
Pracujete v open space a vaši kolegovia s vami často hovoria Chcete aktívne potlačenie hluku
Chcete čo najvyššiu kvalitu zvuku pri telefonovaní a videokonferenciách Si potrpíte na basy
Chcete mať prehľad o tom, čo sa okolo vás deje Chcete celodennú výdrž batérie
Hľadáte slúchadlá na behanie vonku  
Chcete kompaktný inovatívny dizajn  

Záver

Ako teda hodnotím LinkBuds? Hoci som osobne mala trochu problém s uchytením v ušiach, slúchadlá hodnotím veľmi pozitívne. Určite spĺňajú to, čo sľubujú a čo od nich očakávate. Sú úplne ideálne na prácu, do kancelárie, posilňovne alebo na prechádzky v meste a prírode. Ponúkajú krásne čistý zvuk, kompaktné rozmery a výnimočnú kvalitu hovorov.

Pripojenie cez Bluetooth je jasné a spoľahlivé, kvalita zvuku je dobrá, aj keď v rušnejších situáciách by som niekedy ocenila vyššiu hlasitosť. Nabíjacie puzdro je veľmi ľahké, kompaktné a má krásny minimalistický dizajn.

Určite sa tu dívame na jeden z najinovatívnejších produktov Sony, aké som v poslednom čase videla. Otvorené slúchadlá nie je ľahké urobiť dobre a myslím, že v Sony sa s touto výzvou skvelo vysporiadali. Za vyzdvihnutie určite stoja aj šikovné funkcie ako Talk to Chat a Wide Area Tap.

Klady (+): Zápory (-):
+ Kontakt s okolím - Basy by mohli byť silnejšie
+ Odolnosť IPX4 - Sú chvíle, keď by som privítala vyššiu hlasitosť 
+ Pokročilé možnosti ovládania - Absencia bezdrôtového nabíjania
+ Aplikácia so širokými možnosťami nastavenia  
+ Pokročilé funkcie  
+ Kompaktný dizajn  

 

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Xiaomi Redmi Note 13 – Kráľ pomeru cena/výkon

Recenzia: Xiaomi Redmi Note 13 – Kráľ pomeru cena/výkon

Redmi Note s číslovkou 13 má veľké ambície stať sa kráľom nižšej strednej triedy na poli smartfónov. Naviaže na úspech svojich predchodcov? Má pre to všetky predpoklady – parádny displej, vydarené fot...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok