0,00 €
×

Ako vybrať vonkajšie osvetlenie

16.04.2023

Ponuka vonkajších svietidiel je v súčasnosti taká široká, že je skutočne z čoho vyberať. Či už potrebujete vyriešiť vonkajšie osvetlenie domu, osvetliť terasu, príjazdovú cestu, bazén, skalku alebo len chcete dokresliť večernú atmosféru dekoračnými svetelnými prvkami, ste na správnej adrese. U nás nájdete všetko na jednom mieste a navyše vám poradíme s výberom.

Ako vybrať vonkajšie osvetlenie

O čom sa dočítate:

Ochrana proti vode a prachu

Intenzita a množstvo osvetlenia

Napájanie

Typy vonkajšieho osvetlenia

Praktické funkcie

Osvetlenie exteriéru ponúka nespočet možností, ako zaistiť príjemnú večernú atmosféru, zvýšiť bezpečnosť pri nočných prechádzkach a znížiť riziko krádeží či poškodenia majetku.

Ochrana proti vode a prachu

Vonkajšie osvetlenie je určené do exteriéru, z hľadiska odolnosti sa naň preto kladú vyššie požiadavky než na vnútorné osvetlenie. Musí totiž odolať prachu, dažďu, mrazu aj ďalším poveternostným vplyvom. Vonkajšie svietidlá jednoducho musia niečo vydrať. Ich odolnosť je, rovnako ako na interiérových svietidlách, certifikovaná stupňom krytia. Čo ale presne vyjadruje stupnica krytia?

Prvá číslica udáva odolnosť proti vniknutiu cudzích objektov a nebezpečnému dotyku, druhé číslo značí ochranu pred vniknutím kvapalín, vody. Platí jednoduchá rovnica – čím vyššie číslo, tým lepšie.

Osvetlenie s ochranou proti vode a prachu

Prvá číslica: Stupeň ochrany proti vniknutiu cudzích predmetov a dotyku

IP0x   žiadna ochrana žiadna ochrana
IP1x   ochrana pred dotykom dlaňou ochrana pred veľkými cudzími predmetmi (väčšie než 50 mm)
IP2x   ochrana pred dotykom prsta ochrana pred malými predmetmi (väčšie než 12,5 mm)
IP3x   ochrana pred nástrojom ochrana pred drobnými predmetmi (väčšie než 2,5 mm)
IP4x ochrana pred nástrojom, drôtom      ochrana pred veľmi drobnými predmetmi (väčšie než 1 mm)
IP5x  ochrana pred akoukoľvek pomôckou    čiastočná ochrana pred prachom
IP6x ochrana pred akoukoľvek pomôckou   úplná ochrana pred prachom

 

Druhá číslica: Stupeň ochrany pred vniknutím kvapaliny, vody

IPx0 žiadna ochrana
IPx1 ochrana proti kvapkajúcej vode (1 + 0,5 mm/min.)
IPx2 ochrana proti kvapkajúcej vode (3 + 0,5 mm/min.)
IPx3 ochrana proti vodnej triešti (kropenie, dážď)
IPx4 ochrana proti striekajúcej vode
IPx5 ochrana proti striekajúcej vode
IPx6 ochrana proti intenzívne striekajúcej vode (vlnobitie)
IPx7 ochrana proti ponoreniu do vody s hĺbkou 1 m na 30 min.
IPx8 ochrana proti potopeniu do vody
IPx9 ochrana proti tlakovej vode (WAP)

Stupeň ochrany vonkajšieho svetla

V prípade vonkajšieho osvetlenia odporúčame zvoliť minimálne krytie IP44. Ak svietidlo nebude nijako chránené a potrebujete, aby ustálo aj lejak, zvoľte aspoň IP65. V prípade osvetlenia bazénov už je treba siahnuť po krytí IP68.

Čo znamená, keď je pri produkte uvedené iba jedno číslo, napr. IPx4? V tomto prípade výrobca uvádza iba krytie proti vode, ochranu pred prachom z tejto hodnoty, bohužiaľ, nezistíte. Jediným riešením je kontaktovať výrobcu a spýtať sa na bližšie informácie.

Intenzita a množstvo osvetlenia

Nie ste si istí, koľko svietidiel a s akým výkonom použiť? Sledujte predovšetkým výkon (svetelný tok) konkrétneho svietidla. Zvážte, aký veľký priestor chcete osvetliť, smer svetla a aj prekážky, ktoré môžu svetlu brániť vo vykonávaní jeho funkcie. Osvetlenie vchodu či pergoly, teda miest, ktoré budete využívať napríklad na čítanie knihy, si vyžaduje silnejšie svetlo než osvetlenie chodníka či záhradného jazierka.

Inými slovami – ak má svietidlo plniť predovšetkým praktickú funkciu, voľte aspoň 500 – 2 000 lúmenov. Pre miesta, kde potrebujete veľký jas, siahnite po modeloch s chromatickosťou (teplotou svetla) cca 4 000 K. V prípade osvetlenia s orientačnou či dekoratívnou funkciou vám postačí výkon pod 500 lúmenov a 3 000 K.

Intenzita vonkajšieho osvetlenia

Pre intímnejší dojem si vyberte viac tlmených svetiel, samostatné svietidlá, ktoré osvetľujú konkrétne predmety, pôsobia skôr dramaticky. Ak však chcete osvetliť napríklad záhradnú fontánu či zaujímavú dekoráciu, solitérne osvetlenie bude to pravé.

Zdroj napájania

Kým na vnútornom osvetlení je zdroj napájania väčšinou jasný, a to elektrickým prúdom, na rozžiarenie vonkajších priestorov už potrebujete viac možností. Z čoho môžete vyberať?

Sieťový

Najrozšírenejšou kategóriou je, rovnako ako v prípade interiérových svietidiel, napájanie zo siete. V tomto sortimente nájdete predovšetkým nástenné, závesné či stropné svetlá, reflektory alebo stĺpové osvetlenie. V ponuke nechýbajú ani párty svetelné reťaze a ďalšie dekorácie, ktoré určite patria k príjemným teplým večerom.

Sieťový zdroj napájania svetiel

Solárny

Vonkajšie osvetlenie so solárnym napájaním sa často využíva pre energetickú úspornosť. Solárne svetlá získavajú energiu iba zo slnečných lúčov, nepotrebujete teda elektrický prívod. Vďaka tomu, že sa nabíjajú cez deň, môžu v noci svietiť pokojne až 6 – 8 hodín. Ak ale nie je slnečno, môže sa stať, že sa batéria vybije práve vtedy, keď svetlo potrebujte.

Solárny zdroj napájania svetiel

Batériový

Ak hľadáte osvetlenie, na ktoré sa môžete spoľahnúť aj v prípade zamračených dní, a zároveň nemáte možnosť pripojiť svetlo do zásuvky, môžete zvoliť vonkajšie osvetlenie na batérie. Batérie v prípade vybitia ľahko vymeníte.

Typy vonkajšieho osvetlenia

Exteriérové svietidlá sú najčastejšie vyrobené z kovu, hliníka, nerezovej ocele alebo aj tvrdeného plastu, aby bez problémov zvládli aj nepriaznivé počasie. A z ktorých typov teda môžete vyberať?

Svietidlá s integrovaným LED osvetlením (stropné, závesné, nástenné)

Veľkú skupinu exteriérových svetiel tvorí tá s integrovanými LED diódami. Ide o veľmi obľúbené riešenie – zabudované LED prvky sa postarajú o svietenie, takže netreba zháňať novú a časom ani náhradnú žiarovku. Nemusíte sa báť, že by kvôli tomu svietidlá s integrovaným LED osvetlením trpeli nízkou životnosťou. Ich vyhotovenie je kvalitné a životnosť sa pohybuje v rozmedzí 30 – 50 tisíc prevádzkových hodín. V porovnaní s úspornými žiarovkami je to mnohonásobne viac.

Svietidlá s integrovaným LED osvetlením

Väčšina týchto svietidiel navyše ponúka aj ďalšie benefity ako pohybový senzor, stmievanie alebo zmenu farieb svetla. Kde ich využiť?

Stropné a závesné svietidlá skvele využijete na osvetlenie pergoly, terasy, balkóna alebo záhradného altánku, kde sa postarajú o centrálny zdroj svetla. Pri závesných svietidlách si len dajte pozor na dĺžku lana, nech vám nebráni v priechode. Zvoliť si môžete aj teplotu svetla – ak priestor slúži iba na odpočinok, voľte teplú bielu, ak ho využívate aj na prácu či ďalšie činnosti, siahnite po neutrálnej bielej. Hodiť by sa v tomto prípade mohla aj funkcia stmievania podľa vlastných potrieb.

Druhú veľkú skupinu svietidiel s integrovaným osvetlením tvoria nástenné. Tie sa často využívajú na osvetlenie domu či napríklad garáže. Nástenné svietidlá s pohybovým senzorom vám v tme uľahčia orientáciu, a navyše s väčšou pravdepodobnosťou odradia nezvaných návštevníkov. Reagujú totiž na pohyb, pri ktorom sa automaticky zapínajú a vypínajú, čím zároveň šetria energiu.

Nástenné vonkajšie svietidlá

Záhradné osvetlenie (LED reflektory, vonkajšie stĺpiky)

Pod pojmom záhradné osvetlenie si najskôr ako prvé vybavíte zapichovacie solárne svietidlá pri chodníkoch k domu alebo v záhrade. Ich nepopierateľnou výhodou je úsporné svietenie, ale aj ľahké umiestnenie či možnosť kedykoľvek preniesť svetlo na iné miesto. Okrem nich však patria do záhradného osvetlenia aj reflektory alebo vonkajšie stĺpiky / samostatne stojace svietidlá. Hlavným účelom reflektorov je zaistiť dostatok svetla pri práci vonku či v garáži a kôlni.

A podľa čoho vybrať ten pravý LED reflektor? Ich výkon sa spravidla pohybuje v rozmedzí 10 – 100 W a vďaka úspornej technológii hravo nahradia aj halogénové reflektory s rovnakými parametrami. Teplotu svetla voľte neutrálnu alebo rovno studenú bielu, ktorá menej unavuje oči. V ponuke nájdete stojanové aj prenosné modely, ale aj reflektory určené na stenu/fasádu. Pohybový senzor je aj v prípade reflektorov dôležitým benefitom, ktorý uľahčí orientáciu.

Vonkajšie stĺpiky zase osvietia každú cestu, chodník a vďaka elegantnému dizajnu sa stanú aj pôsobivým doplnkom.

Ako vybrať záhradné osvetlenie

Dekoratívne osvetlenie (LED pásiky, svetelné reťaze)

Zaujíma vás aj drobné osvetlenie, ktoré prispeje k útulnej atmosfére a zároveň ho môžete kedykoľvek dať dole alebo vymeniť za iné? Tak by vás mohli osloviť čoraz obľúbenejšie LED pásiky alebo vonkajšie „vianočné“ reťaze.

Čítate správne, LED pásiky už dávno nie sú iba doménou interiéru. Vonkajšími LED pásikmi môžete bez obáv vyzdobiť dôležitú stavbu záhrady (altánok, pergolu, terasu) aj akýkoľvek iný dôležitý objekt. Ľahko sa inštalujú použitím obojstrannej lepiacej pásky alebo vhodnými skrutkami, navyše ich môžete ľubovoľne skrátiť podľa potreby či naopak prepojiť viac LED pásikov medzi sebou. Pozor si ale dajte na zdroj napájania, aby ste mali v prípade potreby blízko elektrickú zásuvku.

Hľadáte niečo závesné, čo môžete nainštalovať napríklad po obvode terasy? Mrknite na párty osvetlenie! Tvoria ho súpravy svetielok ako girlandy či žiarovky a skvele vyzerajú zavesené na streche, ale aj nainštalované okolo stĺpu a pod. Všetko je len na vašej fantázii. Prečítajte si viac v článku Ako zapojiť LED pásik.

Dekoratívne vonkajšie osvetlenie

Praktické funkcie

Už máte vybraný typ osvetlenia a teraz premýšľate, po ktorých funkciách sa obzerať? V stručnosti vám predstavíme tie najčastejšie.

Pohybový senzor

Vonkajšie osvetlenie so snímačom sa hodí všade, kde potrebujete svetlo a nechcete/nemôžete hľadať vypínač v tme. Hodí sa ku vchodu do domu, aby ste nemuseli s mobilom hľadať kľúčovú dierku, pri vchod do garáže, na terasu… Pohybový senzor je súčasťou mnohých nástenných aj stropných svietidiel, navyše plní aj bezpečnostnú funkciu.

Vonkajšie osvetlenie s pohybovým senzorom

Inteligentné osvetlenie

Aj keď už dnes neplatí, že je inteligentné osvetlenie doménou značky Philips Hue, stále zostáva v tomto poli hlavným hráčom. Medzi výhody inteligentných svietidiel patrí možnosť ovládať ich na diaľku, znížiť/zvýšiť jas alebo nastaviť inú farbu svetla. Jednoducho sa prispôsobia každej situácii.

***

Správne vybrané vonkajšie LED osvetlenie plní viac než len funkciu svetla. Vďaka nemu spravidla trávime viac času vonku na čerstvom vzduchu a užívame si teplé podvečery a noci.

Zaujíma ma to

Ďalšie aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V prvej polovici roka 2024 vstúpili na trh s televízormi nové modely OLED TV od výrobcu LG. Nová séria so štvorkou na konci prináša oveľa viac než len zmenu v názve. V nasledujúcom článku vám pomôžeme...... Celý článok
Ako vybrať žehličku na vlasy?

Ako vybrať žehličku na vlasy?

Kvalitná žehlička na vlasy pracuje presne tak, ako práve chcete – raz vlasy vyrovná a dodá im úžasný lesk, inokedy vytvorí moderné vlny ako zo salónu. Ako vybrať žehličku na vlasy, ktorá bude vyhovova...... Celý článok
Recenzia: Xiaomi Redmi Note 13 – Kráľ pomeru cena/výkon

Recenzia: Xiaomi Redmi Note 13 – Kráľ pomeru cena/výkon

Redmi Note s číslovkou 13 má veľké ambície stať sa kráľom nižšej strednej triedy na poli smartfónov. Naviaže na úspech svojich predchodcov? Má pre to všetky predpoklady – parádny displej, vydarené fot...... Celý článok
Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Leto s Netflixom alebo čo si tento rok rozhodne nenechať ujsť

Aj v lete je čas na odpočinok pred telkou. Inšpirujte sa hneď niekoľkými Netflix novinkami, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. V tomto článku sa pozrieme na úplne nové seriály i filmy, ktoré sa...... Celý článok
Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple Intelligence: Umelá inteligencia pre každodennú spoluprácu

Apple ukázal 11. júna na svojej Keynote hneď niekoľko noviniek. Patrí medzi ne revolučný iOS 18 aj nové operačné systémy pre Apple Watch, iPady a Macy. V závere prezentácie bola predstavená umelá inte...... Celý článok