0,00 €
×

Platforma NVIDIA Studio posunie vašu kreativitu na nový level. Čo to je a pre koho je určená?

12.04.2024

Našli ste v sebe kreatívneho ducha? Čo ak aby sme vám povedali, že existuje platforma, ktorá ponúkne maximálny výkon všetkým kreatívnym profesionálom i nadšencom, ktorí sa prácou na počítači neživia – a to dokonca na cestách? Riešením sú notebooky radené do platformy NVIDIA Studio. Nechajte kreatívneho ducha naplno prejaviť.

Čo je to platforma NVIDIA Studio?

O čom sa dočítate:

Poznáte to – nekonečné minúty či dokonca hodiny čakania na uloženie grafických návrhov, renderovanie videa či zbytočne dlhá odozva pri tvorbe zvuku. S tým všetkým je konečne koniec. Vďaka notebookom pre kreatívnych nadšencov s platformou NVIDIA Studio budete pracovať rýchlo a zároveň kvalitne. Neváhajte preto pokračovať v čítaní, aby ste sa o zaujímavej platforme dozvedeli viac.

Čo je NVIDIA Studio?

Ak by ste chceli NVIDIA Studio odprezentovať rodičom či kamarátom, ktorí sa technológiami dennodenne nezaoberajú, mohli by ste im povedať, že ide o kombináciu výkonných počítačových komponentov, stabilného systému a profesionálnych ovládačov. A skutočne – hardvér, softvér a ovládače tvoria NVIDIA Studio ako celok.

Nejde teda o aplikáciu či program, ale celú platformu, ktorá v sebe spája ten správny hardvér (teda stolný počítač či notebook s grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX), softvér (aplikácie a programy schopné využiť benefity grafických kariet GeForce RTX) a ovládače NVIDIA Studio. To všetko s cieľom poskytnúť tvorcom maximálnu možnú rýchlosť a stabilitu aplikácií pri ich práci.

Obrovským benefitom je, že platforma NVIDIA Studio sa neviaže na jeden konkrétny počítač. A vlastne – nemusí byť ani na počítači. Ak preferujete prácu na cestách, tešiť sa môžete na rovnaké výhody a rýchlosť vo vašom notebooku.

Na aké činnosti je NVIDIA Studio stvorené?

Podstatou platformy Studio od amerického producenta NVIDIA je široká dostupnosť pre kreatívnych profesionálov aj amatérskych tvorcov, ktorí považujú kreatívu za svoje hobby.. Za cieľ si kladie zlepšiť prácu s obrazom i zvukom, vďaka čomu nájde využitie nielen u grafických dizajnérov, ale napríklad aj v zariadeniach fotografov a streamerov. Poďme sa preto postupne pozrieť na výhody a benefity, z ktorých môžu v prípade NVIDIA Studia čerpať jednotlivé skupiny kreatívcov.

Na aké činnosti je NVIDIA Studio stvorené?

Tvorba 3D animácií

Každý, kto si skúsil prácu s trojrozmernou grafikou, vie, aká je náročná. Vyžaduje si mimoriadnu trpezlivosť, presnosť a precíznosť, avšak výsledný efekt za to rozhodne stojí. Do čoraz väčšieho popredia sa však dostáva 3D animácia, výsledok doslova grafického a dizajnérskeho umenia.

Vďaka kombinácii jadier RT v grafických kartách NVIDIA RTX, umelej inteligencie s DLSS 3 a profesionálnym ovládačom NVIDIA Studio budete schopní nielen modelovať a renderovať plné virtuálne svety kvalitne, ale poteší vás aj rýchle zobrazovanie výsledkov vďaka znižovaniu šumu za pomoci umelej inteligencie.

Tak napríklad renderovací nástroj Blender Cycles bude schopný pracovať až 4,5-krát rýchlejšie, a to v závislosti na zvolenej konfigurácii zariadenia. Ak si však porovnáme notebook s GPU NVIDIA GeForce RTX 4090 s vlajkovou loďou kalifornskej spoločnosti Apple – notebookom Apple MacBook Pro bežiacom na čipe M2 Max, dostaneme sa na tretinový čas renderovania v prospech NVIDIE. Aj tá najslabšia z RTX kariet, model RTX 4050, dosahuje v porovnaní s MacBookmi lepšie výsledky.

Využívate s obľubou Autodesk Arnold so softvérom Maya? V tom prípade nepochybne viete, že renderovanie môže v niektorých prípadoch trvať aj cez dve hodiny. Nie však v prípade, ak disponujete zariadením s grafikou z radu GeForce RTX a platformou NVIDIA Studio. Testy totiž ukazujú, že so všetkými modelmi GPU zvládnete takýto render do 20 minút.

Tvorba 3D animácií v NVIDIA Studio

Fotografovanie

Stretli ste sa už s laickým názorom, že zachytiť zaujímavý moment na fotografiu nie je žiadny problém? Každý, kto fotí s nadšením, sa nad ním len pousmeje – veď odfotografovaním sa celý proces len začína. Aby vzniklo z fotografie hotové umelecké dielo, je dobré ju vylepšiť. Postará sa o to viac než 30 efektov akcelerovaných grafickou kartou, a to vrátane funkcie umelej inteligencie.

Nástroj Adobe Photoshop Lightroom Classic zrejme špeciálne predstavovať nemusíme – medzi fotografmi ide o mimoriadne obľúbeného pomocníka pri postprodukcii záberov. Vďaka funkcii „vylepšenie detailov“ akcelerovanej RTX získate za pomoci umelej inteligencie pre vaše RAW snímky lepšie renderovanie farieb a menej artefaktov. Viac než tridsiatka funkcií a efektov vo Photoshope vám zasa pomôžu upraviť záber podľa vašich predstáv a vytiahnuť tak z neho maximálny možný potenciál. Tešiť sa môžete napríklad na vyladené funkcie inteligentného (roz)ostrenia, maskovania či Camera RAW.

Vďaka kombinácii hardvéru, softvéru a ovládačov ukrytej pod názvom NVIDIA Studio sa môžete tešiť až na 10-násobne rýchlejšiu úpravu snímok. Porovnanie bolo vykonané s počítačom využívajúcim procesor Intel Core i9-12900K, grafiku UHD 770 a 32 GB pamäte RAM.

Editácia videa

Disponujete modernou bezzrkadlovkou, prípadne inou kamerou schopnou natáčať vysokokvalitné zábery v rozlíšení 4K či dokonca 8K? Vďaka NVIDIA Studio konečne viete, prečo! Platforma určená pre komunitu kreatívcov totiž umožňuje plynulé prehrávanie a úpravu vysokokvalitného videa v reálnom čase bez nahrávania do medzipamäte, prípadne vytvárania zástupných súborov v nižšej kvalite. To všetko v Adobe Premiere Pro, Blackmagic Resolve, REDCINE-X PRO a mnohých iných profi nástrojoch.

Aj v tomto prípade pritom grafická karta NVIDIA GeForce RTX akceleruje AI Auto Reframe, vďaka čomu dochádza k významnému zrýchleniu procesov úpravy. V Adobe Premiere Pro tak dokážete za pomoci kódovania NVIDIA rýchlo sledovať objekty a orezávať videá na potrebný pomer strán – až päťkrát rýchlejšie, ako doteraz.

Editácia videa v NVIDIA Studio

Grafický dizajn

Pracujete so zložitou vektorovou grafikou a potrebujete ju v procese tvorby či úpravy plynulo približovať a odďaľovať? Žiadny problém, vďaka procesom akcelerovaným grafickou kartou RTX sa môžete tešiť na zobrazenie v reálnom čase bez zbytočných zásekov a čakania.

Pomocou akcelerovaného renderovania môžete dokonca v aplikácii Adobe Stager okamžite vizualizovať 2D umelecké diela v ich fotorealistickej 3D podobe. Testy dokazujú, že takého grafické práce sú v porovnaní s ilustráciami zvládnuté až o 88 % rýchlejšie.

Vďaka širokej dostupnosti akcelerovaných aplikácií si pri tvorbe vyberie každý grafik. Z najobľúbenejších podporovaných programov spomeňme napríklad Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, Adobe Substance 3D Stager, ON1 či Corel Draw.

Grafický dizajn v NVIDIA Studio

Architektonický dizajn

Takmer štvornásobne rýchlejšie renderovanie vo V-Ray? Vďaka platforme NVIDIA Studio žiadny problém. Profesionálni architekti a interiéroví či exteriéroví dizajnéri posunú svoju prácu opäť o level vyššie. A nielen tí, vďaka dostupnosti efektívnych riešení si môžete pripraviť nový návrh domácnosti aj u vás doma. Tvoriť teraz môžete rýchlo, efektívne a s istotou stability. Vďaka renderovacím softvérom akcelerovaných grafickou kartou využívajúcich Unreal Engine a Unity môžete vytvárať fotorealistické modely presnejšie ako kedykoľvek predtým.

Tešiť sa môžete aj na dynamické zobrazenie masívnych štruktúr a prostredia v dokonalo vykreslenej virtuálnej realite pomocou ray tracingu akcelerovaného grafickou kartou RTX v aplikácii Enscape.

Nechýba ani podpora obľúbených aplikácií Autodesk Revit, SketchUp, Rhino a Twinmotion.

Streamovanie

Streamovanie sa stáva čoraz častejšou formou relaxu a internetovej zábavy. Hoci sa najčastejšie streameri zameriavajú na hranie videohier, nie je to nevyhnutná podmienka – v mnohých prípadoch sa s komunitou fanúšikov rozprávajú o celospoločenských témach alebo vedú menej formálne debaty o živote. Vedeli ste, že len na platforme Twitch vysiela denne viac než 1 milión streamerov? V roku 2013 ich pritom bolo 10 tisíc-krát menej. Zaujímavosťou je aj fakt, že viac než 80 % streamerskej komunity tvoria muži.

Venujete sa streamovaniu aj vy? Vďaka exkluzívnemu encoderu grafických kariet spoločnosti NVIDIA (NVENC) môžete posunúť level vysielania opäť o level vyššie. Je totiž súčasťou grafických kariet slúžiacich na kódovanie videa. Výsledkom je znížená záťaž na procesor a zvýšená kvalita vysielania.

Podporované sú všetky významné streamerské aplikácie – Discord, OBS Studio, Streamlabs, XSplit Broadcaster, Xaymar aj VTube Studio.

Využiť môžete aj aplikáciu NVIDIA Broadcast využívajúcu výkonné efekty umelej inteligencie, spomeňme napríklad odstránenie hluku či virtuálne pozadie. Vďaka tomu sa môžete cítiť na svojej streamerskej stoličke ako v profesionálnom štúdiu.

Aké je to byť profesionálom?

Ako sme si už dokázali v našom článku, platforma NVIDIA Studio ponúka nespočet zaujímavých aplikácií a vylepšení, ktoré pomôžu kreatívcom v každodennej práci.

NVIDIA má však ešte jedno prekvapenie. Do istej miery sa môže stať profesionálom každý z nás! Ak vás kreatívna práca na počítači baví, stačí sa zamerať na tie správne nástroje. Dopomôžu vám v tom bezplatné kreatívne aplikácie určené na tvorbu grafiky či streamovanie. Ktoré to sú a ako si ich môžete vyskúšať aj vy?

NVIDIA Canvas

Patríte medzi tých, ktorí výtvarnú výchovu na základnej škole doslova nenávideli? Stále máte problém nakresliť reprezentatívny strom či auto, ktorým by ste sa mohli pochváliť priateľom? Program NVIDIA Canvas je pre vás ako stvorený!

Prítomná umelá inteligencia premení vaše jednoduché ťahy štetcom na hotové umelecké diela a fotorealistické obrázky, ktoré by ste len ťažko odlíšili od fotografií. Stačí načrtnúť trávu či obrysy oblakov a sledovať, čo sa bude diať. Nie ste s výsledkom spokojní? Jednoducho zmeňte ročné obdobie, možno sa vám bude zimná krajina pozdávať viac.

K dispozícii máte deväť štýlov v štandardnom režime a osem v panoramatickom. Prípadne môžete začať úplne od nuly. Trúfnete si napríklad na 360 ° panorámu krajiny? Ak budete šikovní a podarí sa vám dosiahnuť dobrý výsledok, hneď môžete stoje výtvory aj exportovať ako ekviduholníkové mapy prostredia do ľubovoľných 3D aplikácií.

Čo je to NVIDIA Canvas?

Prípadne svoje exportujte do Photoshopu a ďalej ho upravujte, prípadne ho spojte s inými prvkami a vytvorte jedinečnú a neopakovateľnú scénu.

NVIDIA Canvas si môžete vyskúšať, ak vaše zariadenie disponuje operačným systémom Windows vo verzii 10 grafickou kartou z radu GPU NVIDIA GeForce RTX, NVIDIA RTX alebo TITAN RTX a v pamäti RAM máte 4 GB (pre štandardný režim), respektíve 6 GB (pre panoramatický režim) voľného miesta.

NVIDIA Canvas

NVIDIA Broadcast

Zaujalo vás čaro streamovania? Alebo vás len čaká dôležitý konferenčný hovor a nie ste spokojní s kvalitou zvuku či videa? Program NVIDIA Broadcast je pre vás ako stvorený. Funkcia odstránenia hluku a ozveny sa postará o filtrovanie hlasov či nepríjemných zvukov v miestnosti, ale aj šum z ulice či brechot psa. Razom sa ocitnete v „sterilnom prostredí“, v ktorom bude druhá strana počuť len to, čo si vy sami prajete.

Nie ste spokojní s tým ako to u vás vyzerá? Radi by ste sa zbavili neporiadku za vaším chrbtom? Využite funkciu virtuálneho pozadia a zabráňte pohľadom do vášho domova.

Využite silu umelej inteligencie vo svoj prospech. Funkcia očného kontaktu bude simulovať neustály očný kontakt s druhou stranou, aj keď sa na malý moment pozriete stranou. Odstránenie vizuálneho šumu vám zasa pomôže v situáciách, keď nemáte v miestnosti dostatok svetla. A dobrú správu máme aj pre tých, ktorí sa pred obrazom radi hýbu a výrazne gestikulujú. Vďaka funkcii automatického rámu budete vždy stredobodom pozornosti.

Chcete si NVIDIA Broadcast vyskúšať? Základ je disponovať počítačom s OS Windows 10, grafickou kartou z radu NVIDIA GeForce RTX 2060, Quadro RTX 3000, TITAN RTX alebo vyššou, 8 GB operačnej pamäte a dostatočne výkonným procesorom – odporúčané sú  Intel Core i5 8600, AMD Ryzen r5 2600, prípadne výkonnejšie čipy. 

Ďalšie aktuality

Vstavané umývačky ETA: Cesta k bezchybne čistému riadu

Vstavané umývačky ETA: Cesta k bezchybne čistému riadu

Vstavané umývačky ETA prinášajú do vašej kuchyne revolúciu v pohodlí a efektivite. Zabudnite na zdĺhavé a únavné drhnutie tanierov a hrncov. S umývačkami ETA sa táto nepríjemná povinnosť stane minulos...... Celý článok
Ako vybrať bazén?

Ako vybrať bazén?

Viete, kde sa najlepšie odpočíva? No predsa pri vode! Bazény sú v horúcich letných dňoch takmer neodmysliteľnou súčasťou každej záhrady. Na trhu nájdete nespočetné množstvo modelov rôznych tvarov, far...... Celý článok
Recenzia: GOOGLE PIXEL 8 PRO – Android v najčistejšej podobe

Recenzia: GOOGLE PIXEL 8 PRO – Android v najčistejšej podobe

Pixely boli vždy skvelé telefóny plné inovácií a nový Pixel 8 Pro by na ne rád naviazal. Ponúka vynikajúci fotoaparát, jeden z najlepších displejov dneška aj kvalitné spracovanie. Od konkurencie sa od...... Celý článok
Najlepšie TV na sledovanie športu

Najlepšie TV na sledovanie športu

Ak hľadáte nový televízor a radi sledujete šport, tento článok je presne pre vás. Či už trávite víkend pozeraním F1, alebo čakáte na olympiádu, prípadne pravidelne povzbudzujete svoj hokejový alebo fu...... Celý článok
Platforma NVIDIA Studio posunie vašu kreativitu na nový level. Čo to je a pre koho je určená?

Platforma NVIDIA Studio posunie vašu kreativitu na nový level. Čo to je a pre koho je určená?

Našli ste v sebe kreatívneho ducha? Čo ak aby sme vám povedali, že existuje platforma, ktorá ponúkne maximálny výkon všetkým kreatívnym profesionálom i nadšencom, ktorí sa prácou na počítači neživia –...... Celý článok