0,00 €
×

Rýchle nabíjanie: Nabite svoj smartfón za pár minút

04.04.2021

Celý deň prevádzky po pol hodine v nabíjačke? Moderné smartfóny lákajú na podporu rôznych druhov rýchleho nabíjania. Pozrite sa, aké sú štandardy rýchlonabíjania a čo k nemu potrebujete.

Samsung Galaxy S20+
Čím lepší telefón, tým viac energie spotrebúva. Preto výrobcovia prišli s podporou rýchleho nabíjania.

Rýchle nabíjanie je v móde.  Aj výrobcovia, ktorí normálne nechcú zákazníkov zmiasť horou čísel, v reklamách vyzdvihujú „45 W superrýchle nabíjanie“ a oháňajú sa podporou „Quick Charge 4+“ alebo „Power Delivery“.

V dnešnom článku sa preto pozrieme práve na rýchlonabíjanie. Vysvetlíme si, na aké štandardy môžete naraziť a stručne aj rozdiely medzi nimi. Poradíme vám, aké príslušenstvo budete potrebovať. A povieme si tiež, prečo je vlastne podpora rýchleho nabíjanie žiaduca (čo je) a prečo by ste ju mali pri výbere svojho nového smartfónu zohľadniť.


Obsah článku:

Donedávna bolo bežné, že sa telefón pomaly a postupne nabíja cca 2 – 3 hodiny.
Dnes môžete výmenou za pol hodiny v nabíjačke dostať celodennú výdrž.

Rýchle nabíjanie: Ušetríte hodiny

Hlavný princíp je jednoduchý: Pokiaľ skombinujete správny telefón, nabíjačku a kábel, tak je celý proces nabíjania výrazne rýchlejší, a to, samozrejme, bez toho že by ste sa museli báť poškodenia telefónu, požiaru a pod.

Každá správna nabíjačka je chránená pred množstvom hrozieb, ako je prepätie, prehriatie a ďalšie, takže sa vysokého výkonu nemusíte obávať o nič viac než pri bežnej nabíjačke. Telefón by takisto mal sám zvládnuť vziať toľko výkonu, koľko potrebuje, v závislosti na vlastných možnostiach a rozpoznanej nabíjačke a kábli.

Qualcomm Quick Charge 4 logo

Aké štandardy poznáme?

V súčasnosti jednoznačne vedie Quick Charge („QC“) od Qualcommu, ktorý je bežným v obrovskom množstve mobilných telefónov rôznych značiek. Aktuálne je najnovšou verzia Quick Charge 4+ z roku 2017, ale aj pôvodný Quick Charge 1.0 z roku 2013 je rýchlejší než „obyčajná nabíjačka“.

Vývoj Qualcomm Quick Charge
Zdroj: Qualcomm

Poznať by ste mali aj označenie Power Delivery („USB-PD“), čo je špecifikácia USB, ktorá umožňuje nabíjanie s vyšším výkonom pri kompatibilných zariadeniach. Ide pritom o naozaj pôsobivé hodnoty, konkrétne môže byť výstup pokojne až 60 alebo 100 Wattov, takže takto môžete napájať nielen smartfón, ale aj výkonný herný notebook.

Vaše zariadenie môže podporovať len jednu z týchto technológií, alebo obe (Quick Charge je kompatibilný s PD od verzie 3.0).

Mali by ste tiež vedieť, že niektorí výrobcovia občas používajú aj vlastné riešenia; či už postavené napríklad na Quick Charge (Samsung Adaptive Fast Charging, Motorola TurboPower…), alebo úplne odlišné (Huawei a jeho SuperCharge, Pump Express pre procesory MediaTek a pod.).

Huawei SuperCharge 2 adaptér
Adaptér Huawei SuperCharge 2 s typicky fialovým USB konektorom.

 

Revolučné GaN nabíjačky

V poslednom čase sa na trhu začali stále viac presadzovať GaN nabíjačky. Názov je odvodený od chemickej zlúčeniny nitrid gallitý, ktorú tieto nabíjačky využívajú. A v čom sú revolučné? Vďaka tejto novej technológii sú GaN nabíjačky extrémne výkonné a zároveň menšie, než tradičné nabíjačky. Dosahujú účinnosť nabíjania až 95 %, čo je o 8 % viac, než u klasických nabíjačiek.

Zároveň tieto nabíjačky dokážu lepšie zvládať vysoké napätie a veľmi sa neprehrievajú. Medzi výhody môžeme rozhodne zaradiť aj fakt, že dokážu súčasne nabíjať viacero zariadení, vrátane tých s rozdielnymi konektormi. Tieto nabíjačky budúcnosti sú už v predaji aj na DATARTe.

Matematicky to nie je úplne priamočiare
Je pravda, že pokiaľ si môžete vyberať medzi
15 W a 45 W nabíjačkou, tá s vyššími wattmi
je rýchlejšia, a teda aj lepšia. Neplatí však,
že dvakrát alebo trikrát viac wattov znamená
presne dvakrát alebo trikrát rýchlejšie nabitie.
Tiež by ste mali vedieť, že batérie sa
nenabíjajú rovnomerne. Napríklad sa môžete
za 30 minút dostat na 50 % kapacity, lenže
za hodinu nie ste na stovke, ale „len“ na 80 %.


Parametre: Sledujte hlavne watty

rýchlonabíjaniu sa viaže celý rad technických údajov, ktoré si preberieme len veľmi stručne – zameriame sa skôr na reálne čísla zo života. Vynecháme rozbory využívaných napätí (anglicky voltage, uvádzané vo voltoch [V]). Pri prúde (current, uvádzaný v ampéroch [A]) sa zas uspokojíme s tým, že rýchlonabíjačky dnes spravidla podporujú hodnoty vyššie než 2,4 A.

Najdôležitejší je pre koncového zákazníka výkon (power), ktorý sa uvádza vo Wattoch. Zjednodušene platí, že čím viac wattov, tým rýchlejšie môže byť nabíjanie, čo si môžeme ukázať na príklade rôznych verzií Quick Charge.

Verzia Rok uvedenia Maximálny výkon
Quick Charge 1.0 2013 10 W
Quick Charge 2.0 2014 18 W
Quick Charge 3.0 2016 36 W
Quick Charge 4.0 a 4+ 2017 100 W (Power Delivery)


Koľko času teda ušetríte?

Veľa. Presne zovšeobecniť sa to nedá, pretože každé zariadenie má inú kapacitu batérie, konektor… Pozrime sa aspoň na nejaké konkrétnejšie príklady a čísla.

starší Quick Charge 2.0 je až o 75 % rýchlejší než bežná, 5 W nabíjačka. Zariadenie, ktoré je kompatibilné s Power Delivery a Quick Charge 4.0 alebo 4+, sa potom podľa oficiálnych výpočtov môže dostať na 50 % za neuveriteľných 15 minút. Podľa rovnakých metrík môžete získať „5 hodín prevádzky po 5 minútach nabíjania“. Berte však do úvahy, že ide o výpočet pre akumulátor s kapacitou 2 750 mAh a veľký moderný smartfón môže mať pokojne dvojnásobnú.

Qualcomm Quick Charge 4
Zdroj: Qualcomm

A aká je prax? Napríklad iPhone X sa pri použití správnej nabíjačky a Lightning/USB-C kábla s podporou PD dostane na 50 % kapacity za 30 minút, tablet iPad Pro  za hodinu. Samsung pri obrom Note10+ sľubuje celodennú výdrž (pri bežnom používaní) po 30 minútach v rýchlonabíjačke.

Samsung výdrž
Takto láka na rýchle nabíjanie Samsung Galaxy Note10.

Pointou každopádne je, že s pomalou konvenčnou nabíjačkou by nabíjanie trvalo niekoľko hodín. rýchlonabíjaním naskakujú desiatky percent rádovo v minútach, a aj keď sa proces potom pred úplným dobitím spomalí, môžete získať prvých 50 % kapacity trebárs do pol hodiny – kým sa ráno naraňajkujete a oblečiete. A to vám môže naozaj vystačiť na celý deň.

Môžete premýšľať a počítať, či si doobeda na mobile môžete pustiť diel seriálu a zahrať hru, aby vám vydržal do večera… alebo sa vôbec neobmedzovať, a v prípade potreby mu dodať novú energii za pár minút.

Kompatibilita alebo Čo potrebujete?

Ako sme už spomínali vyššie, pri rôznych výrobcoch (aj rôznych modeloch rovnakého výrobcu) sa podpora rýchleho nabíjania líši. Všeobecne môžete očakávať napríklad to, že telefóny rôznych značiek s procesorom Qualcomm Snapdragon budú podporovať nejakú verziu rýchleho nabíjania Qualcomm Quick Charge.

Ide napríklad o smartfóny Xiaomi, Sony Xperia, LG, HTC alebo Samsung. Zjednodušene môžeme povedať, že nové telefóny už väčšinou „nejaké“ rýchle nabíjanie podporujú, ale napriek tomu je dôležité, aby ste si kompatibilitu svojho konkrétneho modelu overili.

Parametre

Urobiť to môžete relatívne ľahko. Podporu rýchleho nabíjania sa snažíme uvádzať aj my v technických parametroch pri nami predávaných telefónoch. Tiež by ste túto informáciu mali nájsť na oficiálnej produktovej stránke smartfónu/tabletu na webe jeho výrobcu a priebežne aktualizované zoznamy kompatibilných modelov udržujú aj firmy, ktoré za daným štandardom rýchlonabíjania stoja.

Samozrejme vám prípadne radi poradíme, online aj v predajniach. Aj  keby si náš predajca nebol pri konkrétnom modeli (zo stoviek predávaných) istý, promptne pre vás informácie o rýchlonabíjaní zistíme a prípadne poradíme aj s výberom príslušenstva, ktoré budete potrebovať.


Záleží nielen na nabíjačke, ale aj na kábli

Máte smartfón s podporou napríklad Qualcomm Quick Charge 4+? V prvom rade vás uisťujeme, že ho môžete nabíjať „čímkoľvek“ (teda čímkoľvek, čo je funkčná, certifikovaná, bezpečná nabíjačka) – prinajhoršom bude celý proces pomalý.

Pokiaľ chcete rýchlonabíjanie využiť naplno, potrebujete nabíjačku, ktorá daný štandard podporuje. Niekedy, pri drahších modeloch, je rýchlonabíjačka priamo súčasťou balenia. Inokedy k smartfónu dostanete len mierne nadštandardnú alebo obyčajnú, takže si rýchlu nabíjačku musíte kúpiť zvlášť. Nezabúdajte ani na to, že k nabíjačke musíte mať tiež dostatočne kvalitný, kompatibilný kábel.

Preč vôbec chcieť rýchlonabíjanie?

Znie to ako triviálna otázka, ale odpovedí je viac. Po prvé ide, samozrejme, o praktickosť a úsporu času. Nabíjate každú noc, keď spíte, takže je vám jedno, či sa „z nuly na sto“ dostanete za dve hodiny, alebo štyri? To je legitímne, ale čo keď zabudnete dať mobil na noc do nabíjačky alebo večer nejde prúd? rýchlonabíjaním máte za pár minút dosť energie na celý deň.

Predstavte si fastfood, kde si sadnete k sendviču, a kým ho za desať minút zjete, máte telefón nabitý z nabíjačky zabudovanej v stolíku na ďalších x hodín prevádzky. Cestujete prímestským vlakom do práce alebo domov? Za pár minút ste na 100 percentách…

Notebook
Moderné USB s podporou Power Delivery môže byť dosť výkonné na napájanie notebooku.

Nabíjajte rýchlo aj v aute
Rýchle nabíjanie sa netýka len klasických
nabíječiek do zásuvky – Quick Charge bežne
podporujú aj nabíjačky do automobilovej
12 V zásuvky „zapaľovača“.
Rýchlonabíjačky

Celodenná výdrž je často utópia

Okrem vyššie uvedených, zrejmých a logických dôvodov je tu ale ešte jeden – rýchlonabíjanie je kompenzáciou „rýchlovybíjania“, ktorým súčasné telefóny trpia.

Nejde o to, že by boli výrobcovia neschopní; limituje ich napríklad fyzika. Mobilom sa zväčšuje displej a počet fotoaparátov, dovnútra sa musí vojsť čoraz viac stále  pokročilejších súčiastok, ale telo zariadenia príliš nerastie (skôr naopak).

Kam teda vtesnať obriu batériu s obrou kapacitou? Navyše sa inžinieri oprávnene boja. Vymyslieť správne a funkčné umiestnenie správne veľkej batérie je poriadna veda.

Vybíjanie sa pritom nedá zastaviť. Displeje telefónov majú jemnejšie rozlíšenie než mali ešte pred pár rokmi najväčšie televízory. Svietia na nás pokojne aj niekoľko hodín denne, a to poriadne vysokým jasom. Stále sú na sieti, často na mobilnej aj Wi-Fi zároveň, nehovoriac o GPS, Bluetooth…

A teraz si predstavte, že na mobile ešte spustíte nejakú náročnú 3D hru, ktorá ho bude vyťažovať nielen z hľadiska zobrazovania, jasu a signálu, ale aj výkonovo. V tom prípade je výdrž čo len jeden celý deň skôr zázrakom než niečím, čo môžeme reálne očakávať.
 

Pokiaľ vám ale pri obednej pauze bude stačiť polhodina na kompletné nabitie, prestáva byť rýchle vybíjanie problém a svoj smartfón môžete používať naozaj naplno. Riešením je to prinajmenšom dovtedy, kým niekto vymyslí nový, lepší druh batérií.
 

Nová rýchlonabíjačka GoGen

Ďalšie aktuality

Vstavané umývačky ETA: Cesta k bezchybne čistému riadu

Vstavané umývačky ETA: Cesta k bezchybne čistému riadu

Vstavané umývačky ETA prinášajú do vašej kuchyne revolúciu v pohodlí a efektivite. Zabudnite na zdĺhavé a únavné drhnutie tanierov a hrncov. S umývačkami ETA sa táto nepríjemná povinnosť stane minulos...... Celý článok
Ako vybrať pamäťovú kartu? Záleží na kapacite aj rýchlosti

Ako vybrať pamäťovú kartu? Záleží na kapacite aj rýchlosti

Potrebujete v úložisku pár gigabajtov navyše? Možno vaše ťažkosti vyrieši pamäťová karta. SD a microSD karty dnes nájdete v telefónoch, fotoaparátoch, kamerách aj v iných zariadeniach. Ale ako vybrať ...... Celý článok
RECENZIA: AMAZFIT ACTIVE EDGE – SPOĽAHLIVÝ VÝKON, DLHÁ VÝDRŽ A SKVELÁ CENA

RECENZIA: AMAZFIT ACTIVE EDGE – SPOĽAHLIVÝ VÝKON, DLHÁ VÝDRŽ A SKVELÁ CENA

Ak hľadáte spoľahlivé športové inteligentné hodinky za prijateľnú cenu, nemali by ste prehliadnuť hodinky Amazfit Active Edge. Za pomerne nízku cenu ponúkajú mnoho. Či už ide o dlhú výdrž, odolné vyho...... Celý článok
Ako sa starať o nože, aby vyzerali a fungovali ako nové

Ako sa starať o nože, aby vyzerali a fungovali ako nové

S tupým nožom sa dá pracovať v kuchyni len ťažko. Aby vaše vybavenie dosiahlo dlhú životnosť, pamätajte na jeho správne skladovanie a pravidelné ostrenie. Okrem toho je treba dodržiavať aj zásady sprá...... Celý článok
Platforma NVIDIA Studio posunie vašu kreativitu na nový level. Čo to je a pre koho je určená?

Platforma NVIDIA Studio posunie vašu kreativitu na nový level. Čo to je a pre koho je určená?

Našli ste v sebe kreatívneho ducha? Čo ak aby sme vám povedali, že existuje platforma, ktorá ponúkne maximálny výkon všetkým kreatívnym profesionálom i nadšencom, ktorí sa prácou na počítači neživia –...... Celý článok