0,00 €
×

LG radí: Ako neplytvať jedlom

29.03.2022

Ľudia ročne po celom svete zbytočne vyhodia niekoľko miliónov ton jedla. Niekedy zámerne, niekedy z nepozornosti a inokedy zase preto, že potraviny zhnijú a potom už nič iné neostáva. S LG vám dnes poradíme, ako dať plytvaniu potravín v domácnosti stopku.

Premyslený nákup

Šetrenie jedlom sa začína (možno to niekoho prekvapí) už pri nákupe. Je dôležité sa naň vybrať s rozvahou, no hlavne s dobre pripraveným nákupným zoznamom. Ak sa budete v obchode iba tak ponevierať, skončia vám v košíku potraviny, ktoré v konečnom dôsledku vlastne vôbec nepotrebujete. A odtiaľ už je len krôčik k tomu, aby ste ich po čase vyhodili, pretože ich nestihnete spotrebovať.

Ako tomu teda predísť? Jednoducho! Pripravte si v spolupráci s obsahom chladničky, mrazničky či špajzy zoznam surovín a striktne ho v obchode dodržte. Inými slovami: nekupujte nič, čo vám v obchode medzi regálmi „náhodou padne do očí“. Tiež si treba uvedomiť, ktoré potraviny, bohužiaľ, vyhadzujete často, a tak ich nákup zredukovať. Prípadne si dopredu rozmyslite, čo s nimi urobíte.

Na nákup v žiadnom prípade nechoďte hladný. Určite nám dáte za pravdu, že s prázdnym žalúdkom sa ťažko plánuje čokoľvek, a nie to ešte múdry nákup bez zbytočností. V obchode svoju pozornosť zamerajte okrem zoznamu aj na dátum spotreby. To sa oplatí najmä v prípade mäsa a chladených potravín (napr. jogurtov, kefíru, masla, šunky, syru a pod.).

Dátum spotreby vs. minimálna trvanlivosť

Už sme spomínali, že je dôležité kontrolovať dátum spotreby. Ale čo nám vlastne tento dátum napovedá? A ako si naopak vysvetliť informáciu o minimálnej trvanlivosti? Poďme to spolu zistiť:

Dátum spotreby

Informuje vás o tom, dokedy je bezpečné zjesť danú potravinu. Po jeho uplynutí by ste ju už nemali konzumovať, aby nedošlo k nežiadúcim zdravotným komplikáciám. Dátum spotreby nájdete väčšinou na rýchlo sa kaziacich potravinách, ako sú napríklad čerstvé ryby, mäso, šunka a podobné údeniny. Z logiky veci je vhodné tieto suroviny skladovať v chladničke pri teplote 2 až 4 °C. Ak budete predsa len potrebovať predĺžiť trvanlivosť spomínaných potravín, dajte ich zmraziť.

Minimálna trvanlivosť

Tento dátum vám napovedá, dokedy si daná potravina zachová svoju kvalitu, chuť a štruktúru. Na rozdiel od dátumu spotreby vám s konzumovaním suroviny s prejdenou minimálnou trvanlivosťou nehrozia žiadne zdravotné problémy. Samozrejme, dôležité je surovinu vhodne skladovať. Medzi potraviny, na ktorých nájdete dátum s minimálnou trvanlivosťou, sú konzervované potraviny, ryža či napríklad cestoviny. Ak ich vo svojej špajze nájdete s prejdeným dátumom minimálnej trvanlivosti, nevyhadzujte ich hneď. Poriadne preskúmajte, či nie je poškodený obal a či majú potraviny stále svoju štruktúru a konzistenciu.

Kúzlo správneho skladovania potravín

Zabrániť plytvaniu jedlom sa dá aj správnym skladovaním potravín v chladničke. Na prvý pohľad sa to nezdá, ale mnoho surovín sa vyhodí preto, že neboli dobre uskladnené. Jasné, pri takých rybách či mäse nám ani nie je zrejmé, kam patria. Vedeli ste však, že napríklad rajčiny, uhorky alebo banány v chladničke svoje miesto ani nemajú? Nízka teplota totiž môže prispieť tomu, že stratia svoju chuť a farbu a potom budú (doslova) zrelé akurát tak na vyhodenie.

Naopak, šalát do chladničky dajte určite. S vybranými chladničkami LG dokonca ani nebudete musieť dlho premýšľať, kam presne ho umiestniť. Vybrané modely totiž majú zásuvku Fresh Balancer, ktorá je určená práve na skladovanie zeleniny a ovocia. A optimálnu vlhkosť podľa povahy skladovanej potraviny v nej zvolíte vďaka ľahkému ovládaniu. Pre mäso, ryby či zeleninu je vo vybraných chladničkách LG pripravená zásuvka Fresh Converter, ktorá umožňuje jednoduché nastavenie optimálnej teploty.

LG TIP: Chcete sa dozvedieť viac o tom, ako správne naplniť chladničku? Tak neváhajte a prečítajte si náš článok.

Predĺženie trvanlivosti potravín

Ďalší spôsob, ako sa vyhnúť zbytočnému vyhadzovaniu potravín, ktorým hrozí rýchle pokazenie sa, je predĺženie ich trvanlivosti. Ako na to? Spôsobov máme viacero.

Využite mrazničku

Na dlhodobé zásoby je mraznička ako stvorená. Môžete ju naplniť mäsom, kysnutými knedličkami, zeleninou, bylinkami alebo predpripravenými obedmi. Napr. mraznička, ktorá je súčasťou kombinovaných chladničiek LG, vám na uskladnenie zásob všetkého druhu vo väčšine prípadov ponúkne 1 policu a 3 zásuvky, z ktorých jedna dokonca spadá do kategórie Big Box. Ak si vyberiete americkú chladničku LG, počítajte s tím, že na vybraných modeloch zaberá mraznička rovno celú ľavú stranu spotrebiča. Miesta na zásoby tak budete mať habadej.

Na zamrazovanie potravín vždy používajte špeciálne vrecká na tento účel. Umiestnite ich ďalej od seba, aby k sebe neprimrzli a označte ich. Za pár mesiacov totiž určite nebudete vedieť, v ktorom vrecku sú tie vaše vysnívané knedličky, na ktoré ste práve dostali chuť. Okrem druhu potraviny si na vrecko napíšte aj dátum zamrazenia a ak je to možné (napríklad pri mäse), tak aj gramáž zamrazenej suroviny.   

Do mrazničky avšak nikdy nedávajte sklenené fľaše, šumivé nápoje, mliečne výrobky, kávu ani potraviny s vysokým obsahom tuku. Je dôležité pamätať si, že čo už raz rozmrazíte, musíte aj spracovať. Preto je výhodné zamrazovať presné porcie, a to čo najrýchlejšie. Využiť na to môžete funkciu Expresné mrazenie, ktorú si na vybraných modeloch chladničiek LG pokojne pustíte aj na diaľku s aplikáciou LG ThinQ. A ešte jedna dôležitá rada na záver – nikdy nemajte jedlo v mrazničke dlhšie ako rok.

Pustite sa do zavárania

Tento spôsob „záchrany“ jedla pred skazením budú asi najčastejšie voliť tí z vás, ktorí majú to šťastie a vlastnia záhradku. Bohatá úroda si totiž úplne pýta, aby ste ju zavarili a vyrobili si tak zásoby domácej marmelády, pesta alebo napríklad zaváraných uhoriek. Len si vždy dávajte pozor na to, aby ste mali nielen čisté riady na zaváranie, ale aj suroviny.

Skúste vákuovanie

Na vákuovanie potravín budete potrebovať špeciálne vybavenie v podobe vreciek a zariadenia určeného na vákuovanie. Do vrecka vložíte potraviny a s pomocou zariadenia vysajete vzduch, ktorý by inak prispieval k množeniu mikroorganizmov a baktérií v potravinách. Vákuovať môžete v podstate akúkoľvek surovinu od mäsa cez ovocie a zeleninu až po ryby, kávu či varené jedlá. Vákuované jedlá potom skladujte buď priamo v chladničke, alebo ich dajte do mrazničky.

LG TIP: Udržať potraviny dlhšie čerstvé vám pomôžu aj chladničky LG. Ich súčasťou je okrem iného technológia Door Cooling+™, ktorá v porovnaní s bežnými systémami chladenia zaistí až o 32 % rýchlejšie a rovnomernejšie chladenie v každej časti chladničky. Viac vám o tajomstve dlhšie čerstvých potravín prezradí náš článok.

Ako spracovať zvyšky

Každému z vás sa určite niekedy stalo, že z obeda zostalo trochu ryže, zemiakov, mäsa či napríklad zeleninového šalátu. Nie vždy sa nám podarí uvariť presné množstvo. Ale žiaden strach, jedlo určite netreba vyhadzovať. Zvyšky nechajte vychladnúť a potom ich umiestnite do chladničky. Ak vám od obeda zostala napríklad polievka, ani ju nemusíte prelievať do iného hrnca či misky. Súčasťou niektorých chladničiek LG je totiž sklopná polica, ktorá sa dá v prvom kroku zasunúť, v druhom úplne zaklopiť. Skladovanie vyšších alebo objemnejších nádob tak bude jednoduchšie.

prebytočného mäsa z vývaru a zvyšnej ryže sa dá na druhý deň vykúzliť napríklad chutné rizoto, prípadne si varené mäso jednoducho pripravte na cibuľke a doplňte ho zemiakmi. Zvyšky mäsa môžete zakomponovať aj napríklad do omelety. Ak vám zostali zemiaky, spracujte ich napríklad do zemiakovej polievky alebo spravte zapekané zemiaky.

Skúste sa tiež zamerať na odrezky zeleniny, ktoré by ste bežne vyhodili bez mihnutia oka. Do koša totiž v žiadnom prípade nepatria, naopak s nimi viete ešte všeličo vymyslieť. V kuchyni sa vám určite nestratí napríklad domáci bujón, o ktorom na sto percent viete, z čoho je. Radi vám naň prezradíme recept. A nielen naň.

Varenie zo zvyškov

Takzvanú zero waste kuchyňu, teda spracovanie všetkých surovín doslova do posledného kúsku, vyznávali už naše babičky, len to teda nemalo taký moderný názov. A pretože je v poslednom čase in vracať sa ku koreňom, „bezodpadové“ varenie je čoraz populárnejšie. Pripravili sme si pre vás niekoľko receptov na to, ako spracovať zvyšky.

Domáci bujón zo zeleninových zvyškov

Hodí sa na dochutenie každej omáčky či polievky. Skladovať ho môžete až 3 mesiace vo vzduchotesnej nádobe bez prístupu vlhkosti a svetla. Na jeho výrobu budete potrebovať:

• 1 veľkú mrkvu

• 2 stonky stopkatého zeleru

• 1 cibuli

• hrsť petržlenu vrátane stoniek

• zväzok čerstvého tymianu

• trošku čerstvého rozmarínu

• soľ (20 % váhy zeleniny)

• podľa vlastných zvyškov v kuchyni môžete pridať cesnak, pór, šalviu, bazalku alebo rajčiny

Všetky zvyšky zeleniny a byliniek nakrájajte najemno alebo rovno rozmixujte. Pripravte si váhu a rozmixovanú zeleninovú zmes zvážte. Potom si ešte odvážte soľ, ktorej by malo byť zhruba 20 % váhy rozmixovanej zeleninovej zmesi.

Zeleninovú zmes dejte do panvice, pridajte naváženú soľ a za občasného miešania varte pri nízkej teplote približne 2 hodiny. Keď sa vyparí tekutina, rozprestrite zmes na plech obložený papierom na pečenie a dajte do rúry. Nastavte 150 °C a pečte, kým zmes nebude suchá a chrumkavá. Časovo to vychádza na cca 1 hodinu a 15 minút pečenia, záleží ale na schopnostiach vašej rúry. Odporúčame zmes z času na čas premiešať.

Po dopečení ju vytiahnite z rúry, nechajte vychladnúť a potom ju rozmeľte. Potom ju už stačí len presypať do spomínanej vzduchotesnej nádoby, dať do špajzy a vytiahnuť, keď príde jej čas.  

Domáce zemiaky zo šupiek od zemiakov  

Tiež ste až doteraz vyhadzovali zemiakové šupky s tým, že už sa nedajú nijako spracovať? Omyl! Dajú! Môžete si z nich vytvoriť chutné domáce čipsy nielen na večer k telke. Ako na to? Pripravte si:

• šupky z 1 kg zemiakov (prípadne môžete využiť šupky z baklažánu alebo repy)

• olej (rastlinný alebo olivový podľa vašich preferencií)

• soľ

Pred ošúpaním zemiaky dôkladne okefujte a umyte. Šupky nakrájajte na približne rovnaké plátky a ponorte do misky s ľadom asi tak na hodinu. Potom šupky vytiahnite a osušte čistou utierkou. Pripravte si panvicu s olejom a šupky usmažte do chrumkava. Po chvíli tak budú krásne a dozlata. Z panvice sa vám budú najlepšie vyberať s dierovanou vareškou, šupky tak zbavíte prebytočného oleja. Nechajte ich odkvapkať na tanieri vystlanom papierovou utierkou. Nakoniec šupky osoľte. Dobrú chuť!  

Spracujte všetky zvyšky do frittaty

Či už vám zostalo mäso, zelenina, cestoviny, zemiaky alebo hrsť byliniek, všetko môžete využiť v jednom recepte. Frittata pochádza z Talianska a je to taká obdoba našej omelety. Frittata sa od nej odlišuje v spôsobe prípravy a konzistencii – je pevnejšia. Aj frittatu môžete jesť teplú alebo studenú, presne ako omeletu. Záleží to na vašich preferenciách. Frittata sa hodí na obed či výdatnejšiu večeru, stačí len otvoriť chladničkuvybrať si zo zvyškov.

• 6 až 8 vajec

• zvyšky z vašej chladničky (môžu to byť zemiaky, mäso z obeda, šampiňóny, cuketa, baklažán, papriky, cestoviny, cibuľa, syr, šunka,...)

• soľ a korenie

• rozmarín

Vajíčka rozmiešajte a osoľte. Zvyšky, ktoré hodláte zužitkovať nakrájajte na malé kúsky. Rozohrejte si panvicu s olejom a najprv pridajte zeleninu. Chvíľu ju restujte a potom prípadne pridajte zemiaky, mäso či cestoviny. Zmes nechajte prehriať. Potom do nej natrhajte kúsky rozmarínu, zmes prelejte vajcom a posypte syrom. Panvicu prikryte pokrievkou a zohrievajte ju na miernom ohni dokým vajcia nestuhnú. Potom vypnite oheň a nechajte frittatu ešte asi minútu „dôjsť“.

LG TIP: Ak sa vám aj napriek našim radám nepodarí spracovať všetko jedlo, skúste ho „poslať ďalej“. Môžete na to využiť sociálne siete s tematickými skupinami na zdieľanie jedál alebo rôzne mobilné aplikácie. Prípadne urobte dobrý skutok a podporte ľudí v núdzi darovaním jedla do rôznych potravinových bánk. Predtým si však poriadne preštudujte podmienky daných organizácií, aby vaša pomoc nevyšla navnivoč.  

 

Ďalšie aktuality

Robotický vysávač ETA Rover. Zahrá farbami a skvele uprace váš domov

Robotický vysávač ETA Rover. Zahrá farbami a skvele uprace váš domov

Chcete do svojej domácnosti vniesť trochu štýlu? Tak určite mrknite na farebnú rodinku robotických vysávačov ETA Rover. A bude to nielen pekný pohľad. Títo šikulkovia zvládnu povysávať, ale aj vytrieť...... Celý článok
Ako vybrať kávovar?

Ako vybrať kávovar?

Je niekoľko spôsobov, ako si vychutnať výbornú kávu. Výrobcovia kávovarov to vedia, a preto je tento segment plný rozmanitých „mašiniek“, ktoré vám vyčarujú kávu presne podľa vašej chuti. Poďme sa spo...... Celý článok
Recenzia: Samsung Galaxy Z Flip6 – kompaktná vlajková loď

Recenzia: Samsung Galaxy Z Flip6 – kompaktná vlajková loď

Skladacie telefóny sa neustále zdokonaľujú a nielen vďaka svojej kompaktnosti sa tešia stále väčšej obľube. Do rúk sa mi dostal najnovší „véčkový“ telefón od Samsungu – Galaxy Z Flip6. Ako si tento št...... Celý článok
Žiarivo biele záclony dodajú domácnosti ten správny šmrnc

Žiarivo biele záclony dodajú domácnosti ten správny šmrnc

Záclony dokážu podstatne rozjasniť a zútulniť domov. Ako ale zaistiť, aby boli vždy tak voňavé a žiarivo biele, ako keď ste si ich prvýkrát priviezli a zavesili? Tie najdôležitejšie rady a tipy vám pr...... Celý článok
LG predstavuje nové modely televízorov QNED 2024

LG predstavuje nové modely televízorov QNED 2024

Ponorte sa do obrazu s neuveriteľne pestrými a sýtymi farbami na nových QNED televízoroch značky LG. Technológia QNED vznikla spojením Quantum Dot a NanoCell a ponúka vyvážené zobrazenie farieb aj dok...... Celý článok