0,00 €
×

Ako vybrať vŕtačku?

18.10.2022

Má nezameniteľný „hlas“ a už toľkokrát nám pomohla – navŕtať poličku, zmontovať nábytok, zavesiť obraz na stenu atď. Vŕtačka je nenahraditeľným pomocníkom nielen každého kutila, majstra, ale aj každej domácnosti. Ale ktorá je tá správna pre vás? Zabudnite na: „Nevŕtaj sa do toho, ty tomu nerozumieš!“, pretože my vám poradíme. Pohodlne sa usaďte a zavŕtajte sa očami do nášho článku, v ktorom si predstavíme základné typy vŕtačiek, ich použitie aj tipy, na ktoré by ste mali pri kúpe prihliadať.

jak vybrat vrtacku

O čom sa dočítate:

Aké s ňou máte plány?

Pred kúpou vŕtačky si hlavne musíte ujasniť na aký účel vám bude slúžiť. Máte v pláne jednoduché práce a občasné vŕtanie, ako je napr. montovanie nábytku, vŕtanie dier do mäkkých materiálov, skrutkovanie a pod., alebo na tie náročné, ako sú demolačné práce, vŕtanie do stien, muriva či betónu?

ako vybrať vŕtačku

Vŕtačka dnes už nie je tým, čím bola kedysi. Je to všestranná pomocníčka, ktorá nám vie pomôcť okrem vŕtania dier aj so skrutkovaním, miešaním, ale aj frézovaním či brúsením (tu je však dôležité riadiť sa presnými odporúčaniami a tzv. tangenciálnymi a axiálnymi silami – tlačiť v smere na os vŕtačky, nie mimo, aby nedošlo k úrazu a poškodeniu zariadenia či materiálov).

Výrobcovia robia veľké pokroky a dnes už má väčšina modelov aj množstvo užitočných funkcií, spomeňme napríklad prepínanie medzi rýchlosťami, LED svetlo, spätný chod, ak ste to zaskrutkovali trošku „nakrivo“ či možnosť jediným stlačením tlačidla urobiť hoci aj „dieru do sveta“. Ak zistíte na čo ju chcete, máte za sebou prvý krok k tomu, ako si vybrať vŕtačku, ktorá vám bude najviac vyhovovať.

ako vybrať vŕtačku

Typy vŕtačiek

Ďalším krokom je zistiť, ktorá z vŕtačiek je váš typ, preto si v krátkosti zopár základných typov predstavíme, aby ste vedeli ako si vybrať aku vŕtačku, alebo či predsa len bude pre vašu profesiu a potreby vhodnejšie vŕtacie kladivo.


Akumulátorová

Akumulátorová vŕtačka je najuniverzálnejšou vŕtačkou, vhodná na mäkké materiály, uťahovanieskrutkovanie. Hlavnou výhodou je neobmedzený pohyb vďaka dobíjaciemu akumulátoru. Takže ju môžete vziať do záhrady a dokončiť svoje vyvýšené záhony alebo vziať na výpomoc kamkoľvek, kde treba. Obmedzenie je iba časové a závisí od napätia. Pri 12 V už prakticky hravo zvládnete skoro všetko. Pamätať pri výbere treba aj na veľkosť skľučovadla a nepodceniť kompatibilitu s inými prístrojmi a príslušenstvom. Taktiež by sa vám mala dobre držať v ruke. Tento typ vŕtačky je najrozšírenejším a zastúpi viacero nástrojov naraz. V podstate si vyberáte na základe napätia, ale aj ceny.

ako vybrať aku vŕtačku

Elektrická

Prakticky nepretržité použitie zabezpečuje napájanie cez kábel, čo však môže byť zároveň aj priestorové obmedzenie, a teda nevýhoda voľného pohybu. Základným parametrom elektrické vŕtačky je príkon, rozsah upnutia skľučovadla a jeho typ (závisí od veľkosti vrtákov), hmotnosť.


Stojanová

Určená na dokonale kolmé vŕtaniezvislú presnosť. Stojanová vŕtačka využitie nachádza najčastejšie určite pri povolaniach, ktoré vyžadujú prácu s drevom, kovom (stolár, zámočník, ale aj elektrikár, mechanik napr.) V rámci konštrukcie poznáme vŕtačku stolovú, ktorá sa dá pripevniť priamo na pracovnú dosku, stôl. Stojanová má spravidla namontovanú malú samostatnú pracovnú plochupriamo na stojane, pričom sa treba zamerať aj na podstavec, ktorý by mal byť stabilný. Pri vybraných modeloch viete nájsť aj také benefity, ako displej či pracovné svetlo.


Vŕtacie kladivo

Vŕtacie kladivo využíva elektricko-pneumatický príklep, ktorý je najvhodnejším spôsobom na ťažké práce, demolácie a pod. Je tým pádom presnejšie, stabilnejšie a výkonnejšie na tento druh práce a u profesionálov obľúbené.

vŕtacie kladivo

Rázové uťahováky

Pomôžu vám s uťahovaním ajuvoľňovaním skrutiek na čomkoľvek, dokonca aj takých, na ktoré je aj aku skrutkovač krátky, či už potrebujete niečo dotiahnuť doma alebo v autoservise ako mechanik. Podľa zdroja energie rázové uťahováky delíme do troch skupín: akumulátorové, elektrické a pneumatické (nutné dokúpiť kompresor).


Diamantová/jadrová

Tak ako diamant je najtvrdší nerast, aj diamantová vŕtačka je kráľovná medzi vŕtačkami. Je však určená skôr pre profesionálov a rovnako jej kvalitám odpovedá aj vyššia cena. Vŕtajú plynulo, majú mohutnú konštrukciu a s prehľadom sa zvŕtajú do betónu ako dážďovka do zeminy.


Uhlová vŕtačka

Nepozná zlý uhol a dostane sa prakticky všade, teda vy s ňou. Zakrivená hlava vám umožní pracovať aj v ťažko dostupných miestach vďaka skľučovadlu do 10 mm. Môže byť aj aku, aj nemusí. Dokonca ju viete využiť aj ako skrutkovač (na bity).

úhlová vŕtačka

S príklepom alebo bez?


Bezpríklepová vŕtačka

širokospektrálne použitie, čo sa týka ľahších materiálov, ako napr. drevo, plast, kov či sklo. Bezpríklepová vŕtačka je vhodná na jednoduchšie práce, ak potrebujete montovať nábytok, či sem-tam vyvŕtať nejakú dieru


Príklepová vŕtačka

Určená na tvrdšie materiály, ako je napr. betón, murivo, tehly, kameň atď. Príklepová vŕtačkamultifunkčné využitie, napríklad možnosť vypnutia príklepu z nej robí vŕtačku 2 v 1 a dá sa tak použiť aj ako bezpríklepová. Medzi frekvenciami úderov a otáčok je priama úmera, takže všetko závisí od vašej sily tlaku na vŕtačku.

príklepová vŕtačka

Výkon

Opäť sa vráťme k účelu. Ak chcete použiť vŕtačku iba na vŕtanie malých dier, skrutkovanie a občasné práce v domácnosti, postačí vám nižší výkon a model, ktorý hlavne dobre padne do ruky, je ľahký a dosahuje 3 – 3 000 ot/min.

Pri náročnejších prácach a odolnejších materiáloch (napr. betón) bude treba, logicky, výkon vyšší. Výkon je u aku vŕtačiek uvádzaný krútiacim momentom alebo otáčkami za minútu, pri príklepových navyše počtom príklepov.

ako vybrať vŕtačku

 Je jasné, že pri elektrických vŕtačkách klesá výkon úmerne s vybíjaním batérie. Všeobecne však platí čím vyšší údaj, tým vyšší výkon.

Výkon ide ruka v ruke aj s výdržou, a tá sa odvíja od kapacity batérie. Ako sme už v článku spomínali, pri kapacite 12 V zvládnete bez problémov všetky potrebné bežné úkony. Ak bude kapacita vyššia, je to iba ďalší plusový bod.

SDS plus

Pár slov venujeme aj SDS+, s ktorým sa môžete pri vyberaní vŕtačky stretnúť. Ide o rýchloupínací systém, ktorý bol vyvinutý firmou BOSCH na účely promptnej a naozaj ľahkej výmeny nástrojov, špeciálne pri elektropneumatickom kladive (vŕtacomsekacom aj kombinovanom), s ktorým vám pôjde hladko aj vŕtanie do železobetónu.

Skratka vychádza zo slov „Steck-Dreh-Sitz“, čo v preklade znamená „Vložiť-Otočiť-Držať“. Pomáha hlavne s čo najväčšou presnosťou viesť kladivo s príklepom. Ku konkrétnym SDS+ modelom nájdete v sortimente aj špeciálne SDS+ vrtáky.

sds+

Malý slovníček technických parametrov


Krútiaci moment

Jedným zo základných parametrov každej vŕtačky je jej krútiaci moment. Čo to ale znamená pre vás? Ide o odpor, ktorý dokáže pri práci vŕtačka prekonať, resp. akou silou utiahne skrutky. Udáva sa v Nm (Newton metroch), pričom maximálny krútiaci moment sú najvyššie možné hodnoty, ktoré uvádza výrobca. Aký krútiaci moment treba pri konkrétnych materiáloch?
 

  • Ľahké materiály (drevo, plast, sklo atď.) – mäkký krútiaci moment, v tomto prípade vám stačí 5 – 20 Nm.
  • Stredne tvrdé materiály (kov, kameň atď.) – tu už ide do „tuhého“ momentu, uťahovanie sa vykonáva pri 20 – 55 Nm.
  • Tvrdé materiály (betón, murivo atď.) – viď spomínaný maximálny krútiaci moment.

krútiaci moment

Rýchlosť otáčok

Vyjadruje sa otáčkami za minútu. Čím vyššie otáčky, tým efektívnejšie zariadenie pracuje, ale ak ide o chúlostivý materiál ako napr. obkladačky či sklo, treba nastaviť nižšie otáčky. Platí nepísané pravidlo, že čím hrubší vrták použijete, tým by mali byť nižšie otáčky.

Každý materiál je špeciálny. Otáčky závisia aj od tvaru a šírky vrtáku, ktorý použijete. Napr. pri dreve je to cca 500 – 1 000 ot/min. (pri vrtáku do 6 mm), avšak pri liatine a vrtáku do 10 mm už cca 2 500 ot/min.


Upínacie skľučovadlo

Aj tu závisí trošku od vášho rozpočtuúčelu využitia. Skľučovadlo býva buď na kľuku (jednotlivé vrtáky uťahujete pomocou otáčania kľuky, pozor na jej stratu) alebo rýchloupínacie, pri ktorom stačí na výmenu iba bit či vrták pootočiť. Určite je praktickejšie rýchloupínacie, ale na druhej strane si zaň aj mierne priplatíte.

upínací hlava

Na čo si dať pozor


Bezpečnosť

Pred začatím práce si dobre označte miesto vrtu a nezabudnite na ochranné pomôcky, ak si to daná úloha vyžaduje v podobe ochranných okuliarov, rukavíc, obuvi a pod. Nemenej dôležité je poznať rozmiestnenie elektrických rozvodov v stenách a presne vedieť, kadiaľ káble v stene idú, ako sú akostné vlastnosti materiálu, s ktorým sa chystáte pracovať.
 

Integrované odsávanie prachu

Bezpečná práca to áno, ale aj bezprašná môže byť, ak použijete príslušenstvo na odsávanie prachu ktoré sa jednoducho priloží k rukoväti. Vstavaný ukazovateľ vám ukáže, kedy je nádobka plná.

vŕtačka

Ergonómia

Vŕtačka vám musí perfektne sadnúť do ruky a pri jej držaní musíte mať pocit absolútnej istoty úchopu. Je to dôležité hlavne pri modeloch s príklepom, resp. vždy pri práci na vyššie otáčky, aby vám vŕtačka z ruky nevypadla a nespôsobili ste si zranenie alebo nepoškodili materiál tým, že sa vám vyšmykne.
 

Verte odporúčaniam

Vŕtať vždy iba s počtom odporúčaných otáčok pre daný materiál a vrtákom, aby sa nepoškodil. Napr. drevo, kov – odporúča sa bez príklepu. Vždy sa riaďte manuálom, pokiaľ si nie ste istí, spýtajte sa odborných predajcov a pod.


Kompatibilita

Nezabudnite si urobiť pri kúpe aj malý prieskum, či je vaše nové zariadenie kompatibilné s príslušenstvom (vrtáky, akumulátory,...), ktoré potrebujete, prípadne s kufríkom na úschovu či inými prístrojmi.

vŕtačka príslušenstvo

Chladenie

Aj vŕtačka si potrebuje sem-tam zachovať chladnú hlavu, preto ju nechajte chvíľku len tak bežať na voľno, ak je príliš horúca.

Na záver iba dúfame, že už sa budete vedieť v dielni poriadne zvŕtať s tou najlepšou vŕtačkou pre vás.

 

chcem kúpit vŕtačku

Ďalšie aktuality

Robotický vysávač ETA Rover. Zahrá farbami a skvele uprace váš domov

Robotický vysávač ETA Rover. Zahrá farbami a skvele uprace váš domov

Chcete do svojej domácnosti vniesť trochu štýlu? Tak určite mrknite na farebnú rodinku robotických vysávačov ETA Rover. A bude to nielen pekný pohľad. Títo šikulkovia zvládnu povysávať, ale aj vytrieť...... Celý článok
Ako vybrať kávovar?

Ako vybrať kávovar?

Je niekoľko spôsobov, ako si vychutnať výbornú kávu. Výrobcovia kávovarov to vedia, a preto je tento segment plný rozmanitých „mašiniek“, ktoré vám vyčarujú kávu presne podľa vašej chuti. Poďme sa spo...... Celý článok
Recenzia: Samsung Galaxy Z Flip6 – kompaktná vlajková loď

Recenzia: Samsung Galaxy Z Flip6 – kompaktná vlajková loď

Skladacie telefóny sa neustále zdokonaľujú a nielen vďaka svojej kompaktnosti sa tešia stále väčšej obľube. Do rúk sa mi dostal najnovší „véčkový“ telefón od Samsungu – Galaxy Z Flip6. Ako si tento št...... Celý článok
Žiarivo biele záclony dodajú domácnosti ten správny šmrnc

Žiarivo biele záclony dodajú domácnosti ten správny šmrnc

Záclony dokážu podstatne rozjasniť a zútulniť domov. Ako ale zaistiť, aby boli vždy tak voňavé a žiarivo biele, ako keď ste si ich prvýkrát priviezli a zavesili? Tie najdôležitejšie rady a tipy vám pr...... Celý článok
LG predstavuje nové modely televízorov QNED 2024

LG predstavuje nové modely televízorov QNED 2024

Ponorte sa do obrazu s neuveriteľne pestrými a sýtymi farbami na nových QNED televízoroch značky LG. Technológia QNED vznikla spojením Quantum Dot a NanoCell a ponúka vyvážené zobrazenie farieb aj dok...... Celý článok