0,00 €
×

Z čoho sa skladajú smartfóny Samsung Galaxy? Sú v nich stovky súčiastok

22.10.2023

Zaujímajú vás technológie a chcete nahliadnuť pod kabát smartfónom od jednej z najobľúbenejších značiek? Ak je vaša odpoveď „áno“, čítajte ďalej, pretože v tomto článku vám predstavíme hlavné súčasti, z ktorých sa skladajú smartfóny Samsung Galaxy.

Z čoho sa skladajú Samsung Galaxy?

Premýšľali ste niekedy, z čoho sa skladajú moderné smartfóny, ako napríklad Samsung Galaxy? Konkrétne ide o stovky drobných, špecializovaných súčiastok. Veď už len USB-C konektor na spodnej strane, tá najjednoduchšia súčasť mobilu, obsahuje bohviekoľko vodičov a plošných spojov…

Základ je však vždy rovnaký a môžete mu porozumieť, aj keď neholdujete technológiám. Výhodou pre vás potom bude, že pri ďalšej kúpe nového smartfónu budete vedieť, čo ktorý parameter znamená. Podľa toho sa potom ľahšie rozhodnete, aká séria a model Galaxy budú pre vás tie pravé. (Mimochodom, napísali sme pre vás prehľad aktuálne ponúkaných sérií.)

Prehľad pekne (ne)technologicky

My sa síce o technológie zaujímame profesionálne, ale čo sa týka skutočného cestovania elektrónov nejakými plošnými obvodmi a čipmi, priznávame, že sú nad našu odbornosť a chápanie. Ja som skončil pri lopate a rýli – to je vytvarovaný kov a násada, pri používaní využívame napríklad páku, čo je vám asi jasné. Ale stovky drobných súčiastok, z ktorých sa skladajú mobily (a počítače), to je vyšší level.

Prečo to píšeme? Tento článok by mal byť rozumne, odborne-neodborný a je určený pre úplne neskúsených, ale aj pre pokročilejších.

Ak netušíte, čo je to procesor alebo RAM, získate dobrý prehľad. Ak ste skúsenejší, napríklad si doma skladáte počítače a telefón znalecky vyberáte podľa typu pamäťových modulov, máme pre vás zaujímavosti a technickejšie detaily, ktoré by vás mali prekvapiť a azda aj čo-to „priučiť“. Inak povedané, tento článok je pre každého.

Poďme sa teda pozrieť na hlavnú súčasť telefónu; pochopiteľne, nebudeme analyzovať tie stovky súčiastok.

Prehľad súčiastok Samsungu Galaxy

Displej: Súčiastka číslo jeden

Časti telefónu, samozrejme, nemôžeme očíslovať – všetky dohromady tvoria jeden celok a sú od seba závislé. Na prvé miesto ale dávame displej, pretože ten vidíte najviac. Na ten sa pozeráte každú sekundu, keď telefón používate.

Displej Samsungu GalaxySamsung je známy mimoriadne kvalitnými displejmi typu AMOLED, konkrétne napr. „Dynamic AMOLED 2X“, ktorý dokonca dodáva mnohým konkurentom. (Čo je normálne a v poriadku, rovnako ako fakt, že jeden výrobca procesorov zásobuje viacerých výrobcov mobilov.)

Hlavnou výhodou AMOLED (OLED) panelov je, že každý pixel je samostatne ovládanou diódou. Keď má byť časť obrazovky tmavá, tak sa jednoducho nerozsvieti – čierna je perfektne čierna a výsledný kontrast je úchvatný. Pridajte do rovnice skutočne prekrásne farby a máte displej, ktorému LCD nemôže konkurovať.

LCD panely totiž fungujú na celkom inom princípe, a to je podsvietenie. Vrstva displeja s kryštálmi len prepúšťa svetlo tak, aby ste ho videli v určitej farbe.

Aby sme si rozumeli – aj LCD panely sú dnes úžasne kvalitné a neurazia. Koniec koncov, aj Samsung ich využíva na dostupnejších modeloch a rozhodne nie sú nijako „podradné“. Rozdiel v týchto dvoch technológiách ale je, a to poriadny. Najlepšie to uvidíte, keď sa v tme pozriete na LCD a OLED displej, kde na čiernom pozadí zobrazíte jeden kontrastný prvok. Z AMOLED displeja bude svietiť napríklad len biely text, v čiernočiernej tme sa bude „vznášať“ vo vzduchu. Oproti tomu z LCD uvidíte celý „sivý“ obdĺžnik, pretože podsvietené sú aj miesta, kde sa má zobraziť čierna.

Porovnanie LCD a OLED displeja

Na displeji je dôležité ešte rozlíšenie (to udáva jemnosť zobrazenia), maximálny jas (napr. kvôli čitateľnosti počas slnečných dní), obnovovacia frekvencia (kvôli plynulosti pohybu) či fyzické parametre, ako je pomer strán, uhlopriečka, pomer plochy obrazovky k prednej strane telefónu („hrúbka rámčekov“) či odolnosť krycieho sklíčka (typicky Corning Gorilla Glass).

Pripomíname tiež, že Samsung vyrába ohybné displeje, ktoré nájdete v revolučných smartfónoch Galaxy Z. Aj „ohybnosť“ je teda dôležitý parameter.

„Procesor“ je dnes vlastne „SoC“

Všetci vám budú rozumieť a aj odborníci si niekedy názvoslovie zjednodušia, ale pod označením „procesor“ sa technicky vzaté obvykle skrýva „len“ výpočtová jednotka, inak CPU. To, čo nájdete v telefóne, je oveľa komplikovanejší System-on-chip (SOC, po slovensky „systém na čipe“, ale anglické označenie je bežnejšie).

SoC je mozog smartfónu. Jeden „čip“ spravidla obsahuje špecializované obvody (tie sa volajú „IP“, po anglicky Intellectual Property). Jedným z nich je práve výpočtové CPU, druhým môže byť GPU (grafika), potom obrazový procesor (ISP), ktorý pomáha pri vytváraní a zobrazovaní fotografií a videí, neurálny procesor (NPU), ktorý sa okrem iného stará o strojové učenie a umelú inteligenciu, modem riadiaci dátovú a telefónnu komunikáciu, obvod zameraný na konektivitu (Wi-Fi),…

Preto označenie „systém“. Všetky tieto zásadné základné funkcie skutočne obstará jediný čip.

Vás potom v praxi môžu zaujímať napríklad testy, porovnávajúce výkon v rôznych oblastiach (benchmarky), pretože každý, doslova každý telefón zvládne napríklad otvoriť internetový prehliadač alebo pracovať s e-mailmi, ale ak chcete nahrávať a strihať video v 8K, extrémny multitasking alebo hrať mobilné hry vyslovene „počítačovou“ grafikou, tak už na výkone naozaj záleží.

Procesory Samsungov Galaxy

Pamäť? Porovnateľná s PC…

A tým myslíme operačnú pamäť (RAM) aj interné úložisko. RAM rieši „momentálne veci“ – ukladá práve spustené programy a dočasná údaje (vrátane samotného systému). Technicky vzaté, ide o rovnakú pamäť ako v PC, akurát je miniatúrna a má menšiu spotrebu.

Pamäť Samsungu GalaxyAbsolútne minimum sú 3 GB RAM, najlepšie modely dnes mávajú 12 – 16 GB. 6 – 8 GB RAM je „dosť“, ale tak či onak platí, že čím viac, tým lepšie, okrem iného kvôli multitaskingu (viac spustených aplikácií naraz). Pre zaujímavosť – na notebookoch je 8 GB „minimum“, ktoré ešte môžeme odporúčať (aj keď 16 GB je lepšie). Telefóny tak vlastne dobehli, ba dokonca predbehli počítače.

To isté platí o internej pamäti, kam ukladáte trvalé údaje (fotky, dokumenty, nainštalované aplikácie,…). Absolútne minimum je 32 GB, ale existujú aj 1 TB modely (1 024 GB). Do niektorých modelov Samsung dokázal vtesnať do tela prístroja aj slot na pamäťovú kartu micro SD. To, mimochodom, nie je nič samozrejmé. Samotná karta je maličká, ale čítačka, obvody, „kábliky“ – to všetko sa musí niekam vojsť, preto sa podporou micro SD kariet často nestretnete ani na najlepších modeloch, ktoré sú už plné iných súčiastok.

Fotoaparáty sú neuveriteľné

Áno, (bez)zrkadlovka so špičkovým objektívom, navyše v rukách profesionála, vytvára lepšie snímky než telefóny. Bez debaty. Tak či onak ale nemôžeme poprieť ani to, že moderné smartfóny fotia úchvatne. Dokonca aj základné modely – o tých najdrahších ani nehovoríme.

Moderné smartfóny Galaxy spravidla ponúkajú viacero fotoaparátovHlavný, obľúbený ultraširokouhlýmakrofotoaparát, ba dokonca fotoaparát s až 10× optickým priblížením.

Záleží na fyzikálnych vlastnostiach (parametre šošovky, veľkosť snímača), tak na obrazovom procesore a následnom softvérovom spracovaní snímky. Samotné rozlíšenie paradoxne nie je zas až také dôležité, aj keď je fakt, že pomáha. Napríklad sa hodí, keď 200 Mpx fotoaparát poskladá výslednú (menšiu) snímku tak, že využije obrovské množstvo zaznamenaných údajov na inteligentné a účinné zmenšenie. (Presnejšie robí napríklad jeden výsledný pixel zo zhluku deviatich zachytených; nona-binning.).

Fotoaparáty Samsungu Galaxy

Konektory a konektivita

Fyzický konektor dnes obvykle máme len jeden: USB-C. Zmizol aj 3,5 mm jack. Dôležitejšia je dnes bezdrôtová konektivita: Wi-Fi (v čo najmodernejšej verzii) a Bluetooth (v čo najmodernejšej verzii). Štandardom je GPS (aj ďalšie systémy) a rozhodne môžeme odporúčať NFC – pre bezpečné platby priložením telefónu.

Vyššie modely Samsung Galaxy ponúkajú aj nové technológie, ako je UWB (Ultra-wideband). Tá sa hodí napríklad v rozšírenej realite, keď môžete hľadať prívesok Galaxy Tag pomocou fotoaparátu telefónu. Obzeráte sa ním po okolí a telefón vás v miestnosti navádza až napr. k hromade papierov na stole.

Konektory a konektivita Samsung Galaxy

Senzory všade, kam sa pozriete

Už pred rokmi odborníci upozorňovali na to, že k rozvoju „smart“ domácností prispeje priaznivá cena všemožných senzorov. Aj v mobile ich nájdete kopec.

Konkrétne ide o veľmi dôležitý senzor okolitého jasu, ktorý riadi podsvietenie, akcelerometer gyroskop, ktoré detegujú napríklad náklon či preklopenie telefónu, senzory vzdialenostidigitálne kompasysnímače odtlačkov prstovbarometer a pod.

Zmizli však snímače tepovej frekvencie, ktoré ste pred pár rokmi mohli nájsť na niektorých modeloch Galaxy. Prečo? Nahradili ich inteligentné hodinky…

Senzory a snímače Samsungu Galaxy

Ultrasonický snímač odtlačkov prstov (Zdroj: Samsung Business).

Batéria nie je len obyčajná „AAA“

Možno by ste čakali, že ide o najobyčajnejšiu, najprimitívnejšiu časť výbavy, ale s batériami to nie je jednoduché. Všetci ich chcú „čo najväčšie“, ale vývojári ich zároveň musia zapracovať mimoriadne opatrne, aby sa neprehrievali.

Navyše si bez irónie trúfame tvrdiť, že dnes je jeden parameter dôležitejší než samotná kapacita a výdrž na jedno nabitie: rýchlonabíjanie. Za oveľa zásadnejšiu výhodu totiž považujeme možnosť dobiť batériu z nuly na polovicu za pár minút, takže aj keby ste sa ráno prebudili s vybitým telefónom, budete mať dosť energie na x hodín prevádzky, keď ho necháte v nabíjačke, než sa oblečiete a vyčistíte si zuby.

Batéria Samsungu Galaxy

Systém to všetko premieňa na telefón

Bez operačného systému by ste (rovnako ako na osobnom počítači) mali k dispozícii len čiernu obrazovku… To, čo vidíte – prostredie, v ktorom sa pohybujete –, je operačný systém Android s obľúbenou nadstavbou One UI.

patrí (spolu s dizajnom a fotoaparátmi) k hlavným lákadlám smartfónov Galaxy, pretože je skvele vyladená a ponúka užitočné funkcie navyše oproti čistému Androidu. Navyše robí z telefónu súčasť geniálneho ekosystému, do ktorého patria inteligentné spotrebičenositeľná elektronikatelevízory aj ďalšie prístroje.

Systém Samsungu Galaxy

Dúfame, že už sa v hardvéri telefónu orientujete lepšie, respektíve, že aj prípadní znalci sa dozvedeli niečo nové. Teraz už zostáva len rozhodnúť sa, aké parametre sú pre vás kľúčové. A môžete vyberať nový smartfón Galaxy.

 

Ďalšie aktuality

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Spotrebiče 2 v 1 dokážu v súčasnosti oveľa viac, ako by ste čakali. Sú zárukou úspory miesta a zároveň si ponechávajú to najlepšie z práčok a sušičiek. Či už sa vám viac páči dizajn Bosch či, naopak, ...... Celý článok
Najlepšie mobily pre seniorov

Najlepšie mobily pre seniorov

Hľadáte kvalitný a jednoduchý mobil pre babičku či dedka? Ten pravý telefón pre seniorov neprekypuje množstvom funkcií, všetko je podriadené skôr jednoduchosti a nenáročnému ovládaniu. Ponuka seniorsk...... Celý článok
Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Výlety, skok padákom, cesta autom alebo len rodinná dovolenka? To všetko by sme si želali zachytiť v prvotriednej kvalite a akčná kamera Insta360 X4 má v úmysle nám toto prianie splniť. Oproti predchá...... Celý článok
Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Čistenie indukčnej varnej dosky je omnoho jednoduchšie ako čistenie plynového sporáka. Na hladkej ploche bez záhybov a vystúpených miest sa však i tak objavujú škvrny po mastnote, zvyšky potravín a z ...... Celý článok
Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Nové inteligentné okuliare Ray-Ban Meta zaujmú hneď niekoľkými spôsobmi. Na rozdiel od okuliarov na virtuálnu realitu sú skvelým doplnkom pri bežnom nosení a v mnohých smeroch zastúpia smartfón. Ak st...... Celý článok