0,00 €
×

Ako ide čas s Androidom

28.01.2024

Operačný systém Android od Googlu je už veľa rokov najpopulárnejším mobilným operačným systémom, a nezdá sa, že by sa na tom malo niečo zmeniť. Poďte sa s nami pozrieť na jeho históriu, súčasnosť, a snáď aj budúcnosť.    

os-android-historie-aktuality-budoucnost

Vedeli ste, že mobily a tablety s Androidom aktívne používa niekoľko miliárd ľudí? A pamätáte si, keď po prvýkrát začal podporovať dnes už štandardnú čítačku odtlačku prstov alebo na časy, keď ešte mobily s Androidom mali hardvérové klávesnice?

Poďte sa s nami pozrieť na to, ako ide čas s týmto jednoznačne najrozšírenejším mobilným operačným systémom.

História ešte pred Googlom

Operačný systém Android máte najskôr spojený s internetovým gigantom Google. To je síce správne, ale história siaha o kus ďalej.

Kalifornskú spoločnosť Android Inc. založili v roku 2003 Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears a Chris White, a to ešte bez Googlu. Ten však nádejný startup kúpil o necelé dva roky neskôr a vytvoril z neho svoju dcérsku spoločnosť. Od tej chvíle to išlo s Androidom rýchlo nahor.

google

Zdroj: Google

Google mal ako obyčajne veľké plány. Nešlo mu „iba“ o produkciu vlastných zariadení s vlastným systémom, ale o vytvorenie kompletne novej a otvorenej (open-source) platformy, akéhosi štandardu, na ktorom budú založené operačné systémy v rôznych telefónoch rôznych výrobcov. Za týmto účelom vznikla tiež Open Handset Alliance, ktorá združovala nielen najväčších mobilných výrobcov (Samsung, LG, HTC a ďalší), ale tiež kľúčových hráčov v oblasti výroby ich súčiastok (napríklad Qualcomm).

V roku 2008 (do SR sa dostal v roku 2010) bol predstavený prvý smartfón s Androidom: HTC Dream alias T-Mobile G1.

Pár ohromujúcich čísel

androidV roku 2009 sa objavilo niekoľko prvých desiatok modelov smartfónov s Androidom.

V roku 2010 už bol Android dominantnou mobilnou platformou.

Aktuálne má celosvetovo cca 70 % podiel na trhu (zvyšok trhu ovládol Apple so svojím iOS, ostatné platformy sú minoritné).

Hlavne vďaka rastu na rozvojových trhoch má dnes Android cca 3 miliardy aktívnych používateľov.

Po vrtkavých prvých rokoch sa podarilo rozbehnúť aktualizácie, v júni 2021 bola najpoužívanejšou verziou Androidu relatívne nedávna verzia 10.                            


A čo aplikácia?

V oficiálnom obchode Google Play je okolo 3 000 000 aplikácií (samozrejme, nie všetko sú veľké, kvalitné, hodnotné aplikácie…, ale výber je v každom prípade veľký).

Ročne ich používatelia stiahnu cez 100 miliárd, z čoho cca polovicu tvoria hry.

Najúspešnejšie hry a aplikácie z pohľadu zárobku vynášajú aj sto miliónov dolárov ročne.

Zdroje:

android

Od skromných začiatkov k vreckovému počítaču

Výborný prehlaď toho, čo priniesli jednotlivé verzie Androidu, ponúka napríklad Wikipedia. My sem, samozrejme, nebudeme prepisovať celé tabuľky, ale vybrali sme pre vás niekoľko zaujímavostí, ktoré si zaslúžia pozornosť či komentár.

Verzií je celkom 12, v čase písania tohto článku sa chystá špeciálna „podverzia“ 12L pre zariadenia s veľkým displejom, a dá sa očakávať, že nové upgrady budú vychádzať aj v ďalších rokoch.

Hneď na úvod tejto kapitoly pripomíname, že hovoríme o „čistom Androide“, teda základe, na ktorý rôzni výrobcovia pridávajú svoje rôzne nadstavby (napríklad Samsung so svojím OneUI) alebo ktorý si upravujú a rozširujú podľa potreby. A je logické (a dovolíme si aj hodnotiť, že správne), že Google niekedy populárne funkcie preberá do základu. Pokiaľ by ste v zozname noviniek, napríklad u verzie 12, videli screenshoty s možnosťou posúvať obrazovku a zachytiť celý, i scrollovaný obsah, tak ide o funkciu, ktorú doteraz ponúkal napríklad Samsung vo svojom OneUI, ale po novom pôjde o štandardnú výbavu Androidu.

 

A čo nové priniesli jednotlivé verzie?

Android 1.0

android 1.0Keď porovnáme dnešný Android s prvou verziou, je to takmer ako porovnanie starého Windows 95 a najnovších „jedenástok“.

Základom, ktorý by sme spomenuli, je vynikajúca podpora služieb Google. Synchronizovali sa vám kontakty, e-maily (Gmail), kalendár, chaty (vtedy Google Talk), bolo možné sledovať YouTube, využívať mapy vrátane StreetView… Navyše sme mali k dispozícii plnohodnotný internetový prehliadač vrátane podpory kariet (viac otvorených stránok naraz). A k tomu, samozrejme, systém plno podporoval funkcie telefónu a prijal to, čo podporovali aj „hlúpe“ telefóny vtedajšej doby, teda základnú podporu fotoaparátu, základné aplikácie (kalkulačka, budík...).

To hlavné ale bola od počiatku podpora obchodu s aplikáciami, možnosti stiahnuť a doinštalovať aplikácie od vývojárov z celého sveta. Predchodca Obchodu Google Play sa volal Android Market a začal sa veľmi rýchlo napĺňať.

T-Mobile G1

T-Mobile G1 bol prvý telefón s Androidom (a ešte hardvérovou klávesnicou).

Android 1.1
Ako už napovedá názov, nešlo o hlavnú verziu, ale hlavne o opravu chýb z 1.0. Z noviniek snáď spomeňme iba podporu ukladania e-mailových príloh.
 
Android 1.5 (Cupcake)
Prvý z Androidov, ktorý sa volal po sladkosti, priniesol napríklad softvérovú klávesnicu (prvé telefóny mali hardvérovú, fyzickú). Mohli ste už vytvárať videá, a dokonca ich aj priamo nahrávať na YouTube.
 
Android 1.6 (Donut)
Opäť išlo skôr o menšie množstvo vylepšení, ale systém sa rozhodne posunul vpred. Používateľov mohol potešiť vylepšený Android Market, vylepšené natívne aplikácie (napr. fotoaparát) aj podpora lepšieho hardvéru (napr. jemnejších displejov) a celkové zrýchlenie systému.

android

Android 2.0/2.1 (Eclair)

android 2.0/2.1Druhá hlavná verzia, pomenovaná podľa mňamózneho francúzskeho dezertu, je úprimne z pohľadu zoznamu noviniek trošku nudná. Zaujímavé vylepšenia sa ale nájdu, napríklad podpora HTML5, blesku a digitálneho zoomu pri fotoaparáte. Dôležitejšia, aj keď pre bežného používateľa asi menej „atraktívna“, však bola omnoho lepšia optimalizácia a podpora kľúčových nových technológií (menovite Bluetooth 2.1).


Android 2.2 (Froyo) a 2.3/2.4 (Gingerbread)

android 2.2 (Froyo) a 2.3/2.4 GingerbreadNa verzie Frozen Yoghurt (mrazený jogurt) a Gingerbread (perník) z roku 2010 si možno množstvo z vás spomenie, pretože vtedy už bol Android stálicou, nešlo o nič experimentálne, nové, „pre geekov“. A vy ste tak mohli prísť napríklad k nám do DATARTu, chcieť si kúpiť nový telefón a odísť práve s Androidom.

Čo by ste povedali na niektoré z nových funkcií, ktoré sú pre nás dnes samozrejmosťou? Myslíme napríklad možnosť vytvoriť Wi-Fi hotspot alebo podporu NFC (vtedy dotyková platba nebola bežná ani v obchodoch, nie to aby ste si nahrali do mobilu kreditnú kartu ako dnes). Pribudla podpora viacerých fotoaparátov, viac senzorov, množstvo optimalizácií, nové voľby v nastaveniach a pod.

 

Android 3.0/3.1/3.2 (Honeycomb)

Honeycomb (plást medu) bol zasa o niečo krajší, lepšie si poradil s veľkými obrazovkami, priniesol nový prehliadač, podporu videohovorov a zvýšil produktivitu vďaka vylepšenému systému multitaskingu.

 

Android 4.0–4.0.4 (Ice Cream Sandwich)

Zmrzlina v oplátke (alebo „ruská zmrzlina“) z roku 2011 priniesla napríklad odomykanie tvárou alebo zachytávanie panorám. Opäť sa dočkali vylepšenia aj mnohé interné aplikácie a celý systém sa stal používateľsky „prívetivejší“.

android

Android 4.1/4.2/4.3 (Jelly Bean) a 4.4 (KitKat)

Možno si spomeniete, ako majitelia Androidov s nadšením skúšali vytvárať „sférické fotografie“, teda 360° snímky. Aj to bola jedna z používateľsky zaujímavých noviniek verzií „želé fazuľky“ a KitKat, rovnako ako napríklad podpora viacerých účtov a kozmetické UI/UX vylepšenia.

                                                
Android 5.0/5.1 Lollipop

Dostávame sa k veľmi významnej verzii (lízanka). Za prvé predstavil Google štýlový, elegantný, nový vzhľad „material design“, ktorý posunul Android do modernej éry. A to nie je všetko z významných noviniek.

Lepšie notifikácie (upozornenia), úsporný režim, možnosť vymazania odcudzeného telefónu, podpora Dual SIM… Je vidieť, že sme v roku 2015 – funkčne sa totiž pomaly dostávame do podoby mobilov, ako ich poznáme dnes.
 

Android 6.0 (Marshmallow)

Okrem „neviditeľných“ vylepšení v optimalizácii, ktoré sa prejavili na lepšej výdrži, priniesla šiesta verzia dva prvky, ktoré sú dnes 100 % štandardom: podporu USB Type-C a podporu snímačov odtlačku prstov.

Pamätáte Google Nexus S, jednu z prvých „vlajkových lodí“ Androidu?

Android 7.0/7.1 (Nougat)

android 7Pravdepodobne nepôjde o funkciu, ktorú by ste používali neustále, ale možnosť zobraziť na telefóne dve okná vedľa seba sa môže veľmi hodiť. Aj preto sme ju vybrali ako hlavnú novinku, ktorú spomenieme u čistého Androidu 7.0.

Až budete nabudúce na polovici displeja prechádzať e-shop a na druhom debatovať v chate s kamarátom ohľadom nákupu, spomeňte si, že pred rokom 2016 išlo o špecialitu prítomnú iba v nadstavbách výrobcov.
 

Android 8.0/8.1 (Oreo)

Android 8Medzi neviditeľné zmeny (avšak s reálnym dopadom) patrí značne vylepšená architektúra samotného systému, vďaka ktorej môžu výrobcovia ľahšie zaisťovať aktualizácie. Tie boli dlho Achillovou pätou Androidu, preto ide o zásadné vylepšenie.

Z ďalších noviniek vyberme zdokonalené notifikácie, podporu kodekov vysoko kvalitného audia alebo až 2× rýchlejšie spustenie v porovnaní s predchádzajúcou verziou.
 

Android 9.0 Pie

Deviata verzia preberá početné vylepšenia z nadstavieb výrobcov. Zlepšili sa možnosti rýchleho spustenia, notifikácie… Pribudlo niekoľko funkcií, ktoré možno nutne nevyužije stereotypná „babička“, ale pokročilí používatelia ju ocenia – napríklad rôzne vylepšenia režimov „Nerušiť“.

Samsung Galaxy S21

Tušili ste zhruba pred desiatimi rokmi, že mobily budú dnes vyzerať takto?

Android 10

Už nesladký, nedezertový Android 10 z roku 2019 sledoval aktuálne trendy (myslené v dobrom) a zameral sa okrem nového dizajnu za prvé na bezpečnosť používateľov, napríklad na oprávnenia aplikácií, a za druhé na uľahčenie každodenného života – napríklad na možnosti rýchleho zdieľania s obľúbenými kontaktmi cez vybrané aplikácie.

Veľmi praktickou vymoženosťou je tiež to, čo poznáte z rôznych nadstavieb, a síce tmavý/nočný režim, ktorý prostredie telefónu sfarbí do tmavých odtieňov, ktoré šetria vaše oči (a v závislosti na technológii displeja môžu šetriť aj batériu).

MIUI

 Z nadstavieb (na obrázku MIUI od Xiaomi) už Nočný režim môžete poznať dlhšie.

Android 11

Android 11Android už vlastne všetko vie, čiže je čas na „cool“ vylepšenia (opäť myslené v dobrom). Komunikačné aplikácie teraz môžete zobrazovať v „bublinách“, ktoré možno poznáte z Facebook Messengeru. Hráči, autori návodov, ale koniec koncov aj akýkoľvek bežný používateľ ocení možnosť nahrávať obrazovku. V rámci ochrany súkromia môžete aplikáciám udeľovať oprávnenie iba jednorazovo. A spomeňme aj podporu bezdrôtového Android Auta u zariadenia s podporou 5 GHz Wi-Fi.

Je to nejaká šokujúca, na prvý pohlaď zrejmá revolúcia? Asi nie, ale toto a ďalšie drobné vylepšenia vám môžu zlepšovať život každý deň.

Android 12/12L

Aktuálne najnovší Android 12 (a pripravovaná verzia 12L pre zariadenia s veľkou obrazovkou) poteší napríklad už vyššie spomenuté screenshoty celej (posúvanej) obrazovky, jednoduchším zdieľaním Wi-Fi, režimom ovládania jednou rukou a pod. Veľmi užitočný je indikátor aktívneho mikrofónu a fotoaparátu, ktorý by mal používateľom pomôcť chrániť ich súkromie, resp. rovno ich kybernetickú bezpečnosť.

A nezabúdajme na nový dizajn „Material You“, ktorý prispôsobuje celé prostredie a jeho farebné vyznenie priamo vašim konkrétnym požiadavkám, vkusu a aktuálnemu nastaveniu (napr. tapete).

Android 13

Android 13 vyšiel 15. augusta 2022 a priniesol oproti predošlým verziám početné novinky. Začal zobrazovať počet spustených aplikácií v spodnej časti notifikačného panela, pričom k ich správe sa používatelia môžu dostať jediným kliknutím. Zmeny nastali aj v zjednodušení schvaľovania notifikácií aplikácií cez podporu oprávnení pre notifikácie, ktoré vás v Androide 13 sami vyzvú na kontrolu. Avšak jednou z najväčších noviniek je možnosť nastavenia jazyku pre jednotlivé aplikácie (nie sú ale podporované všetky) a nová obrazovka, ktorá zobrazuje podporované aplikácie, v ktorých si jazyk používateľ môže zmeniť na iný.

V Android 13 si používatelia môžu prehadzovať poradie aplikácií v rozdelenej obrazovke, dostal nový prepínač povolenia zvuku Bluetooth LE, ktorý sa dá zapnúť, ak zariadenie podporuje LE Audio a používateľov potešilo aj „clear calling“, v preklade „čisté volanie“, ktoré obmedzuje zvuky na pozadí počas telefonovania cez mobilnú sieť.

Android 14

Android 14 má vylepšenú výdrž batérie. Google upravil systém spracovávania úloh na pozadí, sťahovania a odosielania údajov, vďaka čomu môžu mať používatelia lepšiu výdrž zariadenia. Zmeny týkajúce sa batérie týmto nekončili, do ponuky s informáciami o stave batérie sa vrátili údaje o čase rozsvietenej obrazovky od posledného úplného nabitia.  

Novinkou v Android 14 je aj zväčšenie písma na až 200 % s nelineárnym škálovaním, ktoré zabezpečuje, že text bude stále dobre čitateľný aj s takým veľkým písmom. Ide o funkciu, ktorá má pomôcť ľuďom so zrakovým postihnutím. Ďalšou funkciou, ktorá má pomôcť ľuďom s hendikepom, je možnosť zapnúť si blikanie prisvetľovacej diódy LED alebo blikanie obrazovky na upozornenia o prijatých oznámeniach. Používateľ si môže nastaviť aj farbu.

Ako ide čas s Androidom

Androidu 14 nechýba ani vylepšené prispôsobovanie widgetov, balíčkov ikon a podobe. Po novom si môžu používatelia v porovnaní s Android 13 prispôsobiť zamknutú obrazovku oveľa precíznejšie. Súčasťou tejto novinky sú aj 3 nové spôsoby vytvárania vlastných tapiet. Majiteľov Android 14 potešia aj fotky v natívnom Ultra HDR – podporuje 10-bitový HDR, teda aj bohatšie farby pre HDR displeje. Tento nový formát je celkom spätne kompatibilný s bežným JPEG, takže ak Ultra HDR fotografiu zobrazíte na displeji, ktorý HDR nepodporuje, zobrazí sa v štandardnom rozsahu.

Zmeny nastali aj v inštalovaní aplikácií, ktoré sú z neznámych zdrojov alebo ktoré necielia minimálne na API 23 (Android 5.1). Takýmto spôsobom Google zaručí ochranu vášho zariadenia, pretože staršie aplikácie nie sú tak dobre zabezpečené ako tie nové, čím vás ochráni pred malvérmi a inými nebezpečenstvami. Krok vpred nastal aj v obmedzení prístupu k fotografiám aj videám, doposiaľ používatelia mohli dať aplikáciám súhlas na prístup k fotografiám a videám alebo prístup zamietnuť. S Android 14 si môžete vybrať konkrétne súbory, ku ktorým bude mať aplikácia prístup zakázaný/povolený.

Galaxy Z Fold3

Dnes sa na trhu objavujú okrem iného skladacie telefóny s obrími displejmi. Aj na tie bude Android 12L pripravený.

Nadstavby ponúkajú viac

Skôr to s nadstavbami výrobcov bývalo… rozporuplné. „Fajnšmekri“ túžili po čistom Androide, čo je to, čo sme popisovali v odstavcoch vyššie.

Po rokoch sa trh vyprofiloval, ustálil a veľkí hráči už ponúkajú kvalitný softvér s kvalitným prostredím, či už ide o spomínané OneUI od Samsungu, alebo napríklad MIUI od Xiaomi. V každom prípade môžete väčšinou počítať s inteligentnými funkciami navyše, čo sú práve tie, ktoré (pokiaľ sa osvedčia) občas prevezme Google v ďalšej „čistej“ verzii svojho systému.


Zdroje:
•    Wikipedia (CZ): Android (operační systém)
•    Wikipedia (EN): Android version history

Budúcnosť vo veľkom ekosystéme

Nechceme sa tu hrať na expertov prognóz, ale už zo skúseností s nadstavbami a tiež zo všeobecnej situácie „na trhu s elektronikou a technológiami“ sa dá odhadnúť, čo by nás mohlo čakať v budúcnosti.

Android nebol príliš úspešný na televízoroch (Android TV), ale na hodinkách slávi úspechy (Android Wear). Zároveň je vďaka svojej otvorenosti univerzálny, takže ho môžu používať – obyčajne v značne obmedzenej forme – napríklad aj výrobcovia inteligentných spotrebičov.

A v tom vidíme najvýznamnejší trend budúcnosti. Telefón bude komunikovať s inteligentnou domácnosťou, s vaším stolným počítačom, laptopom aj rôznym elektronickým príslušenstvom. A to jednoducho – tak, aby to zvládal každý, „natívne“ v základnej aplikácii, nielen geek s tisíckou špeciálne naprogramovaných softvérov.

Druhým trendom podľa nás bude to, čo už nahryzol Android 12 – personalizácia. Aj vďaka umelej inteligencii a strojovému učeniu bude Android čím ďalej viac prispôsobený konkrétnemu používateľovi, a to nielen graficky/dizajnovo, ale tiež funkčne.

Či už sme sa trafili v týchto konkrétnych odhadoch, alebo nie, stavíme na to, že bude mať systém od Googlu ešte veľa rokov úspech.

 

Ako ide čas s Androidom Ako ide čas s Androidom

Ďalšie aktuality

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Spotrebiče 2 v 1 dokážu v súčasnosti oveľa viac, ako by ste čakali. Sú zárukou úspory miesta a zároveň si ponechávajú to najlepšie z práčok a sušičiek. Či už sa vám viac páči dizajn Bosch či, naopak, ...... Celý článok
Najlepšie mobily pre seniorov

Najlepšie mobily pre seniorov

Hľadáte kvalitný a jednoduchý mobil pre babičku či dedka? Ten pravý telefón pre seniorov neprekypuje množstvom funkcií, všetko je podriadené skôr jednoduchosti a nenáročnému ovládaniu. Ponuka seniorsk...... Celý článok
Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Výlety, skok padákom, cesta autom alebo len rodinná dovolenka? To všetko by sme si želali zachytiť v prvotriednej kvalite a akčná kamera Insta360 X4 má v úmysle nám toto prianie splniť. Oproti predchá...... Celý článok
Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Čistenie indukčnej varnej dosky je omnoho jednoduchšie ako čistenie plynového sporáka. Na hladkej ploche bez záhybov a vystúpených miest sa však i tak objavujú škvrny po mastnote, zvyšky potravín a z ...... Celý článok
Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Nové inteligentné okuliare Ray-Ban Meta zaujmú hneď niekoľkými spôsobmi. Na rozdiel od okuliarov na virtuálnu realitu sú skvelým doplnkom pri bežnom nosení a v mnohých smeroch zastúpia smartfón. Ak st...... Celý článok