0,00 €
×

Nový štandard inteligentnej domácnosti Matter – všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

22.12.2023

Aj vy ste nadšencom inteligentnej domácnosti a vždy ste chceli, aby sa dali prepojiť smart produkty rôznych výrobcov do jedného ekosystému? Konečne je tu projekt, ktorý to umožní. Produkty podporujúce štandard Matter navyše kúpite aj u nás! Čo všetko predstavuje Matter a aké má výhody? To všetko a viac sa dozviete v tomto článku.

Nový standard Matter

O čom sa dočítate:

Čo je štandard Matter?

Hlavičky za systémom Matter sa zamerali na vyriešenie najpodstatnejšieho problému inteligentných domácností – problémy s konektivitou medzi rôznymi značkami. Určite ste si chceli inteligentnou domácnosťou uľahčiť život, no ak ste nestavili na jednu značku, skôr vám to život komplikovalo. Preto je cieľom štandardu Matter vytvoriť jeden funkčný ekosystém, jednotný štandard konektivity, ktorý by mal odstrániť problémy pripojenia rôznych značiek do vašej inteligentnej domácnosti.

Projekt tvorcovia oznámili v roku 2019 a odvtedy bol svet plný očakávania. Na trh pristál 4. 10. 2022 v prvej verzii Matter 1.0. Tento štandard funguje bez viazanosti na autorské práva a mal by obsahovať všetkých poskytovateľov hardvéru a softvéru pre inteligentné domácnosti. Konečne sa nebudete musieť obmedzovať len na jednu značku, nebudete musieť mať v mobile rôzne aplikácie, ktoré sa „prebíjajú“. Matter bude mať pod palcom všetky inteligentné svetlá, inteligentné spotrebiče, zámky a iné súčasti smart domácnosti.

Nový standard Matter

Štandard Matter 1.0 dorazil na trh 4. 10. 2022 a jeho cieľom je ukázať spoločnostiam, ktoré zatiaľ nie sú súčasťou projektu, aké možnosti a výhody im prinesie, ale zároveň popracovať na počiatočných chybičkách a nedostatkoch.

Prečo sa vám Matter zíde?

Ak ste si už niekedy inštalovali inteligentnú domácnosť, poznáte to trápenie. V prvom rade ste sa museli zorientovať v ponuke, s čím sme vám pomohli v tomto článku, a ideálne si vybrať jednu značku. A keď už ste si aj vybrali základný komunikačný protokol (napr. Amazon Alexa, Google Assistant či Apple HomeKit), asi aj tak nešlo všetko ako po masle, nastavovanie a prepojovanie zariadení smart produktov dá zabrať aj skúsenejším. Navyše ste sa museli obmedziť na jednu značku, inak ste riskovali nekompatibilitu, takže sa vám zúžil výber. Matter by mal odstrániť všetky tieto problémy.

chytrá zásuvka
Inteligentná zásuvka TP-Link Tapo P110M, s meraním spotreby a Matter

Výhody, ktoré môže Matter priniesť

  • Lepšia orientácia v produktoch inteligentnej domácnosti
  • Intuitívnejšia inštalácia a prevádzka
  • Základná platforma, s ktorou bude fungovať každý nový produkt pre inteligentnú domácnosť
  • Uľahčenie prístupu a ovládania zariadení
  • Lepšie zabezpečenie a ochrana pred útokmi
  • Členovia projektu aktualizujú niektoré produkty, aby podporovali Matter

Kto stojí za myšlienkou Matter a ktoré značky podporujú projekt?

Projekt vznikol v decembri 2019 pod názvom Connected Home over IP (CHIP), a to pod krídlami spoločností Amazon, Apple, Google a Zigbee Alliance, teraz s názvom Connectivity Standards Alliance.

V Connectivity Standards Alliance zasadajú aj predstavitelia značiek ako IKEA, Huawei, Samsung Electronics, LG Electronics, Lutron Electronics a iných. Spolupráca rôznych značiek, ktoré vyrábajú produkty inteligentnej domácnosti, je v projekte logická a priam neodmysliteľná. S vydaním štandardu Matter 1.0 prišlo aj otvorenie autorizovaných testovacích laboratórií na certifikáciu produktov, dostupnosť testovacích zväzkov a nástrojov a vývojová súprava softvéru (SDK) pre referenčné návrhy s otvoreným zdrojovým kódom.

Nový standard Matter

Produkty inteligentnej domácnosti, ktoré podporujú štandard Matter, nájdete aj na našom webe. Vyberte si z ponuky a vychutnajte si perfektne prepojený systém.

Ktoré zariadenia sa dajú prepojiť s Matter?

Nie, nebojte, zrejme nebudete musieť kupovať celkom nové zariadenia inteligentnej domácnosti. Závisí to síce od podpory výrobcov, no väčšina starších zariadení sa dá alebo bude dať k novému štandardu Matter pripojiť po softvérovej aktualizácii. Môžete čakať uľahčenie prechodu na inteligentnú domácnosť, prípadne uľahčenie používania alebo celkom intuitívnu inštaláciu centrálnej jednotky a ďalších dodatočných súčastí.

S projektom to vyzerá veľmi pozitívne aj v budúcnosti, jediné, čo by ho mohlo ohroziť, je odstúpenie niektorých značiek od projektu po možných náročnejších začiatkoch. Keď však projekt prekoná prvé prekážky, čaká nás jednotný štandard konektivity, ktorý bude spoľahlivý, kvalitne zabezpečený, stabilný, no najmä používateľsky prívetivý.

Príklad, ako prepojiť zariadenie s Matter

Na príkladnom videu si môžete pozrieť, ako prepojiť so systémom Matter napríklad inteligentnú zásuvku značky TP-Link Tapo.

  1. Stiahnite si aplikáciu Tapo a prihláste sa do TP-Link cez svoje ID.
  2. Otvorte aplikáciu Tapo.
  3. Stlačte ikonu „+“
  4. Vyberte zo zoznamu zásuvky a nájdite medzi nimi svoj model.
  5. Zapojte inteligentnú zásuvku do klasickej zásuvky. Zabliká svetlo.
  6. Povoľte v aplikácii Bluetooth.
  7. Aplikácia nájde vašu inteligentnú zásuvku.
  8. Pripojte inteligentnú zásuvku k Wi-Fi sieti a vložte meno a heslo Wi-Fi.
  9. Pomenujte zásuvku, vyberte jej umiestnenie a ikonu.
  10. Skontrolujte aktualizáciu firmvéru a zvoľte automatické aktualizácie.
  11. Hotovo.

ovladač Philips Hue
Ovládač Philips Hue Bridge 2.0

Matter Hub verzus Matter Bridge

Ako sme spomínali v predošlej kapitole, na prepojenie s Matter nebudete musieť kupovať nové zariadenia inteligentnej domácnosti a budú sa dať pripojiť k novému štandardu Matter. Ako? Tu na scénu prichádzajú dve slovné spojenia – Matter Hub a Matter Bridge. A medzi nimi je podstatný rozdiel.

Čo je Matter Hub?

Matter Hub je centrálne zariadenie, ku ktorému sa pripájajú ovládače a cez ktoré komunikujú. Vďaka hubu budete môcť mať pod palcom rôzne zariadenia v sieti na jednom mieste. Ak chcete ovládať všetky zariadenia inteligentnej domácnosti na platforme Matter, bez tohto hubu sa nezaobídete.

Čo je Matter Bridge?

Matter Bridge slúži práve na prepojenie starších zariadení iných značiek ako Matter do ekosystému. Inými slovami – funguje ako sprostredkovateľ medzi zariadeniami iných značiek a zariadeniami značky Matter. Bridge umožňuje komunikáciu medzi týmito rôznymi protokolmi a umožňuje ich kompatibilitu. Ak teda máte svetlá značky Zigbee, Matter Bridge ich prepojí so sieťou Matter.

chytra domacnost

Ďalšie aktuality

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Spotrebiče 2 v 1 dokážu v súčasnosti oveľa viac, ako by ste čakali. Sú zárukou úspory miesta a zároveň si ponechávajú to najlepšie z práčok a sušičiek. Či už sa vám viac páči dizajn Bosch či, naopak, ...... Celý článok
Najlepšie mobily pre seniorov

Najlepšie mobily pre seniorov

Hľadáte kvalitný a jednoduchý mobil pre babičku či dedka? Ten pravý telefón pre seniorov neprekypuje množstvom funkcií, všetko je podriadené skôr jednoduchosti a nenáročnému ovládaniu. Ponuka seniorsk...... Celý článok
Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Výlety, skok padákom, cesta autom alebo len rodinná dovolenka? To všetko by sme si želali zachytiť v prvotriednej kvalite a akčná kamera Insta360 X4 má v úmysle nám toto prianie splniť. Oproti predchá...... Celý článok
Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Čistenie indukčnej varnej dosky je omnoho jednoduchšie ako čistenie plynového sporáka. Na hladkej ploche bez záhybov a vystúpených miest sa však i tak objavujú škvrny po mastnote, zvyšky potravín a z ...... Celý článok
Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Nové inteligentné okuliare Ray-Ban Meta zaujmú hneď niekoľkými spôsobmi. Na rozdiel od okuliarov na virtuálnu realitu sú skvelým doplnkom pri bežnom nosení a v mnohých smeroch zastúpia smartfón. Ak st...... Celý článok