0,00 €
×

Seriál o AI: Generatívna umelá inteligencia – prelom v digitálnom svete

25.09.2023

Už je to pár mesiacov, čo výraz umelá inteligencia rezonuje medzi širokou verejnosťou. Najväčší boom sa konal na začiatku tohto roka, keď svetlo sveta uzrela generatívna umelá inteligencia. Tá si našla obľubu nielen medzi tínedžermi, ale stáva sa z nej aj užitočný pracovný nástroj naprieč profesiami. Viete, čo je to generatívna AI? V tomto článku vám to prezradíme!

Generatívna umelá inteligencia

V súčasnosti preniká umelá inteligencia do veľkej časti našich životov. Ak sa teda technológiám cielene nevyhýbate, pravdepodobne ste sa už s AI stretli v celej jej kráse. V minulých článkoch sme vám v skratke prezradili, čo je umelá inteligenciaaké má využitie v praxi. Ak ste na tieto články zatiaľ nenarazili, je najvyšší čas prečítať si ich. V tomto vám totiž skúsime priblížiť špecifický druh AI, a to generatívnu umelú inteligenciu. Poďme teda na to.

Čo je to generatívna umelá inteligencia a prečo je taká fascinujúca?

Generatívna umelá inteligencia je druh algoritmu, ktorý dokáže na základe vstupu vytvoriť iný výstup. Využíva pokročilé modely strojového učenia neurónové siete, aby sa naučila správne distribuovať údaje a bola podľa týchto vzorcov schopná vytvárať nové. Keď je model natrénovaný/naučený, môže sa použiť na generovanie nových údajov, ktoré by mali podobné charakteristiky ako tie, z ktorých sa učil.

Generatívna umelá inteligencia

Veľmi zjednodušene povedané – generatívna umelá inteligencia je ako strojový umelec. Učí sa z obrovských databáz, napr. z obrázkov, textov alebo hudby, a potom dokáže vytvárať nové, podobné údaje. Funguje to vďaka špeciálnym matematickým modelom, vďaka ktorým sa naučí, ako vyzerajú rôzne vzory a štruktúry v údajoch. V podstate kopíruje a spája to, čo sa naučila, aby tvorila niečo nové.

Je to podobné, ako keď sa ľudia učia maľovať podľa vzoru a potom skúšajú namaľovať niečo svoje. Takto sa AI stáva nástrojom na vytváranie nových vecí, a to na základe toho, čo sa naučila od existujúcich údajov.

Aký je cieľ generatívnej umelej inteligencie?

Hlavným cieľom generatívnej AI je umožniť strojom tvoriť nový obsah, ktorý by mohol byť považovaný za autentický a zmysluplný. V podstate teda môžeme povedať, že ide o to, aby bola AI schopná simulovať ľudskú kreativitu a inováciu. Cieľom nie je len napodobniť existujúce vzory, ale vytvárať niečo, čo môže priniesť hodnotu či ukázať smer, ktorý by ľudskej mysli nenapadol. Všeobecne povedané, hlavné poslanie generatívnej umelej inteligencie je otvoriť nové možnosti na tvorenie, inováciu a objavovanie nových spôsobov.

Generatívna umelá inteligencia

Kde možno využiť generatívnu AI

Generatívna umelá inteligencia nachádza široké uplatnenie v rôznych oblastiach a odvetviach. Tu sú niektoré z hlavných oblastí, v ktorých môže hrať významnú úlohu.

  • Umenie a kreativita – Za pár sekúnd si poradí s tvorením nových obrázkov, ilustrácií a dizajnu. Veľa umelcov a dizajnérov ju využíva na inšpiráciu a rozšírenie svojich tvorivých možností.
  • Hudba – Hravo zvládne generovať nové hudobné skladby, melódie a tóny. To môže sa môže hodiť vo filmovom priemysle, v hernej hudbe a tiež na experimentovanie s novými hudobnými štýlmi.
  • Texty – Napíše nové texty, poviedky, články aj poéziu. To má potenciál v rôznych oblastiach, ako je napríklad žurnalistika, marketing atď.
  • Dizajn a móda – Vytváranie návrhov nových vzorov, štýlov, dizajnov odevov a doplnkov pre ňu nie je žiaden problém.
  • Vedecký výskum – Vedecká komunita ju využije na analýzu údajov a odhalenie vzorcov, ktoré by ľuďom mohli uniknúť. Tým môže prispieť k objavovaniu nových poznatkov a zisteniu skrytých súvislostí.
  • Medicína – V medicíne môže pomôcť napríklad pri vývoji nových liekov, modelovaní proteínov a genetických štruktúr.
  • Reklama a marketing – Nájde svoje uplatnenie v personalizovaných reklamách, dizajnoch alebo napríklad pri vytváraní obsahu pre sociálne médiá.
  • Film a animácie – Môže vytvárať vizuálne efekty, modelovať postavy a vytvárať scény.
  • Videohry – V hernom priemysle nájde uplatnenie pri generovaní herného obsahu, levelov a postáv.
  • Vedecká fikcia – Poslúži tiež ako nástroj na tvorbu fiktívnych svetov, postáv a príbehov pre spisovateľov sci-fi literatúry.

Generatívna umelá inteligencia

Tento zoznam v žiadnom prípade nespomína všetko, pretože možnosti generatívnej umelej inteligencie sú takmer neobmedzené. Práve schopnosť tvoriť nové, inovatívne a inšpiratívne veci robí z AI mocný nástroj v mnohých rôznych odvetviach.

Aké sú jej výhody?

Generatívna AI so sebou nesie množstvo výhod. Jej hlavnú výhodu predstavuje schopnosť tvoriť originálny obsah, ktorý presahuje do rôznych oblastí. Ako sme už spomínali vyššie, môže robiť umelecké diela, texty, hudbu, dizajny a veľa ďalšieho, čím obohacuje kultúrnu a tvorivú scénu.

Je až neuveriteľné, ako rýchlo dokáže pracovať. Okrem samotnej tvorby nám môže vnuknúť množstvo nápadov a zároveň nás inšpirovať. Generatívna AI vie analyzovať a hľadať vzory v obrovskom množstve údajov, čím môže nás, ľudí, postrčiť k inováciám a inému uhlu pohľadu bez zdĺhavého procesu.

Výhody generatívnej umelej inteligencie

Nevýhody generatívnej AI

Ako každá minca, aj generatívna umelá inteligencia má dve strany, ku ktorým nastávajú otázky, na ktoré zatiaľ nikto nepozná istú odpoveď. Generovaný obsah môže spochybniť autentickosť a originalitu. Ako zaručiť, že obsah, ktorý tvoria stroje, nebude považovaný za zvýhodnený, ak nebol vytvorený ľudskou rukou? Ďalej sa môže objaviť problém plagiátorstva a porušenia autorských práv. Ako zaistiť, aby AI nekopírovala diela iných autorov?

AI môže byť zneužitá na manipuláciu s informáciami, vytváranie falošných správ, obrazov a videí. To môže ohroziť dôveryhodnosť médií a informačného priestoru. Ďalšou obávanou témou je prílišná závislosť od umelej inteligencie. Tá môže viesť k oslabeniu ľudských tvorivých schopností a zníženiu motivácie. V niektorých oblastiach, ako je dizajn alebo tvorba obsahu, by mohla AI potenciálne nahradiť ľudských pracovníkov, čo by mohlo mať vplyv na zamestnanosť. A v neposlednom rade sú tu aj problémy súvisiace s etickosťou… môže sa stať, že nový obsah bude mať nevhodné, diskriminačné alebo kontroverzné prvky.

Nevýhody generatívnej umelej inteligencie

Budúcnosť generatívnej AI

Generatívna umelá inteligencia otvára dvere k novým kreatívnym možnostiam a rýchlejšiemu vývoju obsahu. Do budúcna možno očakávať ďalšie pokroky v oblasti generatívnej AI. Môžeme si predstaviť väčšie zapojenie tejto technológie do vzdelávacích procesov, kreatívneho priemyslu a ďalších odvetví. Okrem toho je však dôležité starostlivo sledovať jej vývoj a mať na pamäti riziká – uvedomiť si jej prínosy, no zároveň možné negatívne dôsledky.

***

Čo vy? Už ste si nechali od generatívnej umelej inteligencie pomôcť? A ako podľa vás dopadne súboj ľudskej kreativity a tvorivej sily strojov?


Seriál o AI:

Ďalšie aktuality

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Spotrebiče 2 v 1 dokážu v súčasnosti oveľa viac, ako by ste čakali. Sú zárukou úspory miesta a zároveň si ponechávajú to najlepšie z práčok a sušičiek. Či už sa vám viac páči dizajn Bosch či, naopak, ...... Celý článok
Najlepšie mobily pre seniorov

Najlepšie mobily pre seniorov

Hľadáte kvalitný a jednoduchý mobil pre babičku či dedka? Ten pravý telefón pre seniorov neprekypuje množstvom funkcií, všetko je podriadené skôr jednoduchosti a nenáročnému ovládaniu. Ponuka seniorsk...... Celý článok
Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Výlety, skok padákom, cesta autom alebo len rodinná dovolenka? To všetko by sme si želali zachytiť v prvotriednej kvalite a akčná kamera Insta360 X4 má v úmysle nám toto prianie splniť. Oproti predchá...... Celý článok
Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Čistenie indukčnej varnej dosky je omnoho jednoduchšie ako čistenie plynového sporáka. Na hladkej ploche bez záhybov a vystúpených miest sa však i tak objavujú škvrny po mastnote, zvyšky potravín a z ...... Celý článok
Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Nové inteligentné okuliare Ray-Ban Meta zaujmú hneď niekoľkými spôsobmi. Na rozdiel od okuliarov na virtuálnu realitu sú skvelým doplnkom pri bežnom nosení a v mnohých smeroch zastúpia smartfón. Ak st...... Celý článok