0,00 €
×

Recenzia: Samsung Galaxy Z Fold5 – telefón pre tých najnáročnejších používateľov

07.12.2023

Vyskúšali sme nový Galaxy Z Fold5 – skladací supertelefón, ktorý zmení spôsob, akým používate mobil. Pozrite sa s nami, čo novinka prináša oproti predchádzajúcej generácii a aké sú naše prvé dojmy.

Samsung Galaxy Z Fold5

Technické parametre:
Displej:
 Hlavný: 7,6" Dynamic AMOLED 2X displej 2176 × 1812 px, 120 Hz;
Vedľajší: 6,2" Dynamic AMOLED 2X displej; 2316 × 904 px
Procesor: Snapdragon 8+ Gen 2 (8-jadrový – až 3,36 GHz)
Pamäť: interná 256/512 GB, 12 GB RAM
Fotoaparáty: zadný s rozlíšením 50 (f/1,8) + 12 (f/2,2) + 10 Mpx (f/2,4); 10
predná kamera 4 Mpx
Batéria: 4 400 mAh; 25 W rýchlonabíjanie + bezdrôtové a reverzné nabíjanie
Funkcie: 5G, Bluetooth, GPS, NFC, Wi-Fi, čítačka odtlačkov prstov na tele
Operačný systém: Android 13.0
Rozmery a hmotnosť: 155 × 130 × 6 mm; po zložení: 155 × 67 × 13,5 mm; 254 g


O čom sa dočítate:

 

 

Keď som mal testovať Fold4 minulý rok a prvý raz vyskúšať skladací smartfón Galaxy Z, pristupoval som k úlohe trochu skepticky. Prečo mať dve obrazovky, aj tak ich používať nebudem. Nebude mi prekážať tá ryha v displeji? Nebude to príliš ťažké a neforemné? Nakoniec som sa do unikátneho skladacieho smartfónu úplne zamiloval a používam ho už takmer rok ako hlavný telefón. Rukami mi prešli najlacnejšie mobily, priemerné kúsky aj tie najlepšie vlajkové modely. Som rozmaznaný a zvyknutý na top výbavu, ale Fold je proste kategória sama pre seba – v tom najlepšom pravom zmysle slova.

Dnes sa pozrieme na Galaxy Z Fold5 očami skúseného používateľa štvrtej generácie, ktorý Samsung odhalil na konci júla 2023. Na pohľad sa možno päťka až tak nelíši, ale zdanlivo kozmetické zmeny sú vo výsledku veľmi príjemné. Ak ste pokročilí používatelia a chcete telefón, na ktorom sa dá naozaj efektívne robiť viac vecí naraz (alebo jedna poriadne), je skvelou voľbou.

Na pohľad mierne, v skutočnosti príjemné vylepšenia

Samsung Galaxy Z Fold5Áno, Z Fold5 je skôr evolúciou predchádzajúcej generácie, nie je zásadne odlišný, ale vylepšenia sú zjavné.

Najväčšou zmenou navonok (s výnimkou umiestenia blesku vlastne jedinou výraznou) je nový pánt.

Polovice telefónu teraz k sebe priliehajú ešte tesnejšie, takže telefón je symetrický a tenší – pri štvorke bola pri pánte medzera. Ryha v displeji nerušila ani pri minulej generácii, ale teraz je ešte plytšia. Obe zmeny sú možno papierovo nepatrné, ale cítite ich v ruke, hlavne keď prechádzate z predchádzajúcej generácie. Naše oči aj ruky sú veľmi citlivé, takže odporúčame, aby ste nepodceňovali pri výbere telefónu gramy ani milimetre.

Druhé príjemné prekvapenie čaká vnútri. Displej bol špičkový už pri štvrtom Folde, tentokrát láka na výrazne vyšší maximálny jas (1 750 nitov oproti 1 300), čo oceníte pri sledovaní multimédií aj pri používaní telefónu počas slnečných dní.

Posledná novinka, rovnako príjemná, sa skrýva vnútri: System on a Chip (SoC, systém na čipe, zjednodušene „procesor“) je špičkový Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy, ktorý poznáme už z tohtoročného Galaxy S23 Ultra a ktorý je výkonný aj úsporný. Azda ani netreba hovoriť, že telefón sa správal celý čas maximálne plynulo – to isté ste koniec-koncov mohli očakávať už pri x generáciách naspäť. Výdrž je spoľahlivá tiež aj napriek obrovskej obrazovke.

Skvelá hardvérová výbava

Okrem spomínaného Snapdragonu zaručuje dosť výkonu aj 12 GB RAM. Uskromniť sa nemusíte ani pri ukladaní dát; rýchle úložisko UFS 4.0 má kapacitu prinajmenšom 256 GB.

Displeje sú, pochopiteľne, dominantou, a to obidva. Napokon, oba sú postavené na legendárnej technológii Dynamic AMOLED 2X, ktorou je Samsung (respektíve jej staršími verziami) známy už mnoho rokov.

Vonkajšia obrazovka je pretiahnutá. Uhlopriečku má len 6,2″, pomer strán 23,1 : 9 a rozlíšenie 2 316 × 904 px. Poteší super plynulá obnovovacia frekvencia 48 – 120 Hz a krycie sklíčko Corning Gorilla Glass Victus 2, ktoré chráni aj chrbát telefónu (rám je z odolného hliníka Armor Aluminum).

„Jéj, vy máte tento telefón?“ Fold budí pozornosť aj piatou generáciou, a to v dobrom zmysle slova.

Hlavná obrazovka je vnútri. Skladací displej má skoro štvorcový pomer strán (cca 7 : 6), rozlíšenie 2176 × 1812 px a rovnako adaptívnu obnovovaciu frekvenciu až 120 Hz (1 – 120 Hz). Navyše je certifikovaný na HDR10+ a môžem potvrdiť, že multimédia (aj akýkoľvek iný obsah) na ňom vyzerajú fantasticky. To síce platí aj pri štyrikrát lacnejšom Galaxy A54. Samsung je na displeje skutočne odborník, ale pri Folde vás ohromí tá plocha.

Zvyšok výbavy je, samozrejme, špičkový. 5G je samozrejmosťou, takisto ako Wi-Fi 6EBluetooth 5.3 či UWB, vďaka ktorému telefón vie napríklad hľadať kompatibilné príslušenstvo (menovite SmartTag) vo vašom okolí v rozšírenej realite.

Operačný systém Android je vylepšený o obľúbenú nadstavbu One UI, ktorá je navyše priamo uspôsobená skladaciemu riešeniu. Samsung sľubuje štyri veľké aktualizácie systému a päť rokov bezpečnostných aktualizácií, za čo právom žne pochvaly od používateľov aj profesionálnych kritikov vrátane nás. (Mimochodom, nie je jediný, kto začal sľubovať aktualizácie, ale stále ide na trhu o značný nadštandard.)

Ako je na tom Galaxy Z Fold5 s výdržou?

Čo sa týka výdrže, nie je nijak „rekordná“, ale batéria s kapacitou 4 400 mAh splní to, čo od nej chcete – deň poriadne aktívneho využívania. Samozrejme, telefón môžete vyčerpať aj rýchlejšie napríklad hraním náročných hier, dlhodobým zdieľaním mobilného internetu (hotspot) a podobnými náročnými úkonmi, ale inak nesklame fakticky ani pri niekoľko hodín zapnutej obrazovke. Samsung by konečne mohol ponúknuť pri budúcej generácii rýchlejšie nabíjanie ako 25 W (drôtovo, bezdrôtovo 15 W), ale je pravda, že na polovicu kapacity sa dostanete za cca pol hodiny, čo v praxi nie je zlé. Len by to mohlo byť lepšie, konkurencia to dokáže…

Výdrž batérie Z Fold5

Fotoaparáty poslúžia dobre, aj keď nie sú „najlepšie“

Priznajme si, že sklamaním pre mnohých fanúšikov je medzigeneračne rovnaká súprava fotoaparátov. Platí to aj pre hlavný, 50 Mpx širokouhlý fotoaparát 12 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát (123°). Môžete si všimnúť drobného zlepšenia kvality, pretože modely sa líšia obrazovým procesorom, a teda aj spracovaním snímok. Inak ale fotí Fold5 prakticky rovnako ako Fold4.

A to vlastne nie je nič zlé.

Môžete namietať, že najdrahší telefón Samsungu by mal aj najlepšie fotiť, ale ono to nie je úplne možné. Galaxy Fold (akýkoľvek) je sám osebe výnimočný. Cenu zvyšuje ohybná obrazovka, batéria, špeciálny softvér a množstvo ďalších vecí. Ak by ste chceli zmestiť do neho ešte fotoaparát z Galaxy S23 Ultra, pravdepodobne by výrazne vzrástol objem zariadenia (hrúbka) i hmotnosť, a hlavne by narástla aj cena.

Samsungu ide, logicky, o to, aby sa skladačky pomaly stávali normou. Výrobca by nepochybne mohol vytvoriť väčší a ťažší telefón, ktorého cena by začínala napríklad na 2 500 eurách, ale rozumnejšia cesta je vyrobiť dostupnejší model so skvelými parametrami (aj keď nie nutne „najlepší z najlepších“).

Fotoaparáty Z Fold5

Nakoniec teda môžeme povedať, že práve napríklad Galaxy S23 Ultra fotí lepšie, a to výrazne, ale Z Fold5, pozitívne myslené, „stačí“ na všetko. Fotky z dovolenky, fotky detí a domácich miláčikov, fotky „vecí“, skenovanie dokumentov, videohovory… Snímky sú detailné, kvalitné a farebne verné. A taký 3× optický zoom (10 Mpx telefotoaparát), to je veľmi praktická a vyslovene parádna funkcia.

Z Fold5 optický zoom

Chcel by som veľmi pochváliť aj 4 Mpx vnútornú kamerku. Na selfie je vhodnejšie použiť vonkajšiu alebo hlavnú (zadnú), vnútorná sa hodí napríklad pri videohovoroch. Podstatné ale je, že je „skrytá“ v displeji a nepôsobí rušivo. Kryje ju obraz s výrazne hrubším rastrom, takže ju vidíte, ale popravde (a to hovoríme bez preháňania!) ju budete skôr cielene „hľadať“ namiesto vnímania nejakého kolieska. Skvelé riešenie!

Miesto teórie sa pozrite sami. Kde je na nasledujúcej snímke vnútorná kamera?

Z Fold5 vnútorná kamera

Pardon, bol to trochu chyták. Solitaire sme vybrali preto, že sa dá otočiť o 180°, nabíjacím konektorom nahor, takže kamerka je vľavo dole. Jasné, že ju nájdete, keď máte telefón v ruke a chcete ju nájsť, ale inak nie je rušivá v aplikáciách ani pri sledovaní multimédií.

Samsung Galaxy Z Fold5 kamera

Dva displeje pre „poweruserov“: Skutočný multitasking

Výhodou Foldu oproti druhej skladačke, Galaxy Z Flip, je fakt, že oba displeje sú ozajstne plnohodnotne použiteľné.

Vonkajšia obrazovka je viac-menej štandardná, aj keď užšia než pri normálnom telefóne. Popravde, trvalo mi niekoľko mesiacov, kým som sa naučil na nej pokojne písať – tých pár milimetrov je poznať. Inak si ale nemusíte na nič zvykať, v zavretom stave je Fold rovnaký ako klasický smartfón Galaxy.

Po rozložení máte k dispozícii obriu, takmer štvorcovú obrazovku, a v tej chvíli sa vaša produktivita posúva na novú úroveň, o zábave nehovoriac.

Z Fold5 dva displejeZabudnite na teoretické, marketingové využitie. Vyberám niekoľko príkladov priamo zo svojej praxe.

Na Folde som už napísal článok v mobilnej verzii Wordu a upravoval prezentáciu v PowerPointe. Na PC ide, samozrejme, podobná práca lepšie, ale napríklad na zadnom sedadle v aute, v MHD alebo proste behom trojminútovej pauzy medzi poradami Fold poslúži vonkoncom dostatočne.

Na veľkom displeji sa vynikajúco pozerá na videá aj filmylepšie sa surfuje po internete (žiadne neprehľadné mobilné verzie webu), kopec aplikácií sa používa pohodlnejšie (napríklad Duolingo na učenie jazykov). Samostatnou kapitolou sú hry všetkých žánrov. Je to podobné ako hrať na tablete, ale s príjemným rozdielom, že ho potom zavriete a dáte normálne do vrecka ako trošku hrubší telefón.

Fold je aj prvý telefón, na ktorom som skutočne využil multitasking. Na jednej polovici parametre recenzovaného produktu, vedľa text. Polovica chat s manželkou, druhá e-shop, kde sme vyberali tovar. Na jednej strane leták obchodu, na druhej nákupný zoznam (ktorý som si potom v obchode zobrazoval na vonkajšej obrazovke). Na klasickom mobile mi rozdelenie obrazovky na polovicu vždy prišlo skôr ako z núdze cnosť, ale pri Folde máte naozaj pomyselne „dva mobilné displeje vedľa seba“, takže práca vo viacerých aplikáciách je plnohodnotná. A spustiť zároveň, medziiným, môžete až tri (napr.. videohovor a zoznam pracovných tém vo dvoch menších oknách, poznámky vo väčšom).

Je to neskutočne návykové a kompletne automatické. Keď mám voľné ruky a pokoj, telefón roztváram, nech sa chystám robiť čokoľvek. Keď sa prechádzam vonku, Fold mám zatvorený a držím ho ako normálny smartfón len v jednej dlani.

Samsung galaxy Z Fold5

Záver

Musím byť úprimný a začať tým, že aj keď som vychválil medzigeneračné vylepšenie, a to s čistým svedomím, nie je ich toľko a nie sú tak zásadné, aby som upgrade jednoznačne odporučil majiteľom Fold4. Ak ale máte staršiu generáciu, alebo hľadáte špičkový smartfón s absolútne unikátnymi možnosťami využitia, Fold5 je jasná voľba.

Cena je, pravda, vysoká, ale… Drzo hovorím, že vlastne zas tak vysoká nie je – presnejšie povedané, chápem ju a vlastne ma prekvapuje, že je v úvodzovkách tak „nízka“ aj po tých rokoch.

Nemyslite si, že pre autora článku ide o nejakú normálnu sumu a dostupný telefón. To nie. Ale berte to tak, že pred 15 rokmi dotykové telefóny ešte len prichádzali na trh. A dnes už pozeráte na ohybné sklo. Telefón, ktorý rozložíte a zložíte, je stále tak trochu sci-fi a reakcie ľudí vo vašom okolí potvrdia, že toto stále nie je norma. Aj tak nestojí takýto mobil napríklad desať tisíc. Nie je to nejaký prototyp pre miliardárov, ale elektronika, ktorá je „relatívne dostupná“.

Zhrniem to tak, že Samsung Galaxy Z Fold5 je praktický, návykový, skladací dizajn nie je problém (displej nie je prehnane chúlostivý, ryha neobťažuje atď.), výkonu má až-až, softvér je typicky „samsungovsky“ skvelo vyladený, fotoaparáty sú vynikajúce, no zďaleka nie najlepšie na svete… Proste ide o špičkový smartfón, ktorý splňuje požiadavky aj tých najnáročnejších používateľov. Jediná nevýhoda je, že k obyčajnému, neskladaciemu mobilu sa už nebudete chcieť vrátiť.

Klady (+): Zápory (-):
+ Nový pánt (aj menšie rozmery) - Málo vylepšení oproti predchádzajúcej generácii
+ Unikátna konštrukcia - Dobré, ale zďaleka nie „najlepšie“ fotoaparáty
+ Špičkové displeje (oba) - Vyššia cena (byť ospravedlniteľná)
+ Vysoký výkon a skvelá výdrž - Len 25 W nabíjania (drôtovo)
+ Dokonalo vyladený softvér  
+ Skutočne využiteľný multitasking  

 

Chcem mobil Samsung

Ďalšie aktuality

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Spotrebiče 2 v 1 dokážu v súčasnosti oveľa viac, ako by ste čakali. Sú zárukou úspory miesta a zároveň si ponechávajú to najlepšie z práčok a sušičiek. Či už sa vám viac páči dizajn Bosch či, naopak, ...... Celý článok
Najlepšie mobily pre seniorov

Najlepšie mobily pre seniorov

Hľadáte kvalitný a jednoduchý mobil pre babičku či dedka? Ten pravý telefón pre seniorov neprekypuje množstvom funkcií, všetko je podriadené skôr jednoduchosti a nenáročnému ovládaniu. Ponuka seniorsk...... Celý článok
Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Výlety, skok padákom, cesta autom alebo len rodinná dovolenka? To všetko by sme si želali zachytiť v prvotriednej kvalite a akčná kamera Insta360 X4 má v úmysle nám toto prianie splniť. Oproti predchá...... Celý článok
Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Čistenie indukčnej varnej dosky je omnoho jednoduchšie ako čistenie plynového sporáka. Na hladkej ploche bez záhybov a vystúpených miest sa však i tak objavujú škvrny po mastnote, zvyšky potravín a z ...... Celý článok
Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Nové inteligentné okuliare Ray-Ban Meta zaujmú hneď niekoľkými spôsobmi. Na rozdiel od okuliarov na virtuálnu realitu sú skvelým doplnkom pri bežnom nosení a v mnohých smeroch zastúpia smartfón. Ak st...... Celý článok