0,00 €
×

Recenzia Samsung Galaxy S24+: Medzihviezdny kompromis alebo čierny kôň revolučného galaktického trojzáprahu?

04.03.2024

Január je odpradávna mesiacom nových začiatkov a možností. Tento rok ale jeho prelomová symbolika nadobudla nový technologický rozmer po tom, ako spoločnosť Samsung odhalila svetu prvú vrcholnú sériu smartfónov, plne využívajúcich umelú inteligenciu – vizionársku Galaxy AI. Keďže sa juhokórejskému gigantovi podarilo vplávať do novej éry mobilného vesmíru, zameriame sa v tejto recenzii na zrkadlovo nablýskanú „palubu“ aj prvotriedne vybavené „podpalubie“ vlajkovej lode Samsung Galaxy S24+.

Technické parametre

Rozmery; hmotnosť: 158,5 × 75,9 × 7,7 mm; 196 g
Displej: QHD+ Dynamic AMOLED 2X, 1 – 120 Hz, rozlíšenie 3120 × 1440, uhlopriečka 6,7"
Stupeň krytia: IP68
Operačný systém: Android 14.0 s nadstavbou Samsung One UI 6.1
Procesor: Exynos 2400 for Galaxy (Deca-Core)
Operačná pamäť RAM: 12 GB
Interní pamäť: 256/512 GB
Fotoaparáty: zadný snímač 50 + 12 + 10 Mpx, f/1.8; predný snímač 12 Mpx, f/2.2
Videozáznam: Rozlišenie až 8K UHD (7680 × 4320), @30fps
Batéria: 4 900 mAh, bezdrôtové nabíjanie + 45 W rýchlonabíjanie
Technológie a senzory: 4G/LTE, 5G, Bluetooth v5.3, Wi-Fi 6e, Galileo, GLONASS, GPS, NFC

O čom sa dočítate:

Postavenie v sérii

Obsah balenia

Dizajn a odolnosť

Displej

Výkon

Fotoaparáty

Batéria a nabíjanie

Softvér

Záver

Konštelácia Galaxy S24+ v súhvezdí Samsung

Koncept spoločnosti Samsung sa nemení už roky na poli vlajkových lodí. Ak obídeme špeciálne fanúšikovské edície (FE), tak rovnako ako minulý a predminulý rok značka aj na začiatku tohto roku predstavila tri nové prírastky do rodiny najvybavenejších telefónov klasickej konštrukcie –  Samsung Galaxy S24, Samsung Galaxy S24+ a Samsung Galaxy S24 Ultra.

Ako je zrejmé už z uvedeného výpočtu, recenzovaný Galaxy S24+ je (nielen) v kontexte aktuálneho „eskového“ radu značky vnímaný ako pomyselný most medzi kompaktným základným modelom a najvybavenejšou Ultrou. Z tejto pozície ponúka vyváženú kombináciu výkonu, funkcií a ceny, ktorá má predpoklady osloviť široké spektrum používateľov, ktorí hľadajú vysokú kvalitu a dobré technické parametre mobilného zariadenia, a nechcú investovať do najdrahšieho modelu série.

(Eko)logický minimalizmus v balení necháva vyniknúť hlavnú hviezdu

Aké tromfy prostredný model série tasí z krabice? Predovšetkým sám seba. Áno, aj inžinieri v sídle spoločnosti Samsung sú si vedomí nastoleného trendu sporých environmentálnych balení smartfónov, a preto aj svoje vlajkové lode vybavujú na cestu k zákazníkovi len nevyhnutným príslušenstvom.

V symbolických vesmírne čiernych krabičkách zo 100 % recyklovaného materiálu tak okrem telefónu, v dostupnom 256 GB či 512 GB variante internej pamäte, nájdeme „len“ prepojovací/nabíjací kábel typu USB-C, ihlu na vytiahnutie SIM a nutné príručky. Sieťový adaptér by sme tu hľadali márne. Jeho absencia zamrzí, je však kompenzovaná vedomím ekologického prístupu a tiež možnosťou jednoduchého dokúpenia za veľmi priaznivú cenu.

Okrem adaptéra jednoducho zoženiete aj ďalšie voliteľné príslušenstvo. Ja osobne som mal  možnosť vyskúšať dva varianty odolných krytov Samsung z originálnej produkcie značky počas testovania spolu so smartfónom – plastový sivý a silikónový fialový (foto nižšie) – a nutné podotknúť, že oba pôsobili veľmi pevne a zapožičanému S24+ sedeli ako uliate.

Fialový variant krytu Samsung Silicone na Galaxy S24+

Šedý variant krytu Samsung Shield na Galaxy S24+

Prírodná krása nepotrebuje make-up alebo elegán, nepoznáme sa odniekiaľ?

V oblasti spracovania (si) Galaxy S24+ v podstate drží vrcholnú formu aj štýl svojho minuloročného predchodcu, s ktorým zdieľa aj totožnú váhovú kategóriu a na prvý pohľad takmer identické rozmery.

Aj pri tohtoročnom modeli môžeme obdivovať jeho odolné telo posilnené certifikáciou IP68, ktoré je chránené vylepšeným hliníkovým rámom Armor Aluminum po obvode a na čele aj odolným sklom Corning Gorilla Glass Victus na chrbte telefónu. Aj S24+ opäť budeme môcť držať za silné, v rukách sa nezarezávajúce boky, doplnené o zaoblené rohy a rovný chrbát, z ktorého na nás znovu vykukne trojica zošikovaných šošoviek fotoaparátov pod sebou.

Rovnako pohľad z profilu ponúka konštrukčne povedomý obrázok, z ktorého pravého okraja vystupujú tlačidlá pre zapínanie/vypínanie a ovládanie hlasitosti. Dole, už tradične, objavíme USB-C konektor, slot pre SIM kartu a výrez pre prvú z dvojice hlasitých a frekvenčne vyvážených stereo reproduktorov (druhý je vsadený zhora) s podporou priestorového zvuku Dolby Atmos.

Vedeli ste, že Samsung sa pri voľbe farebných variantov S24+ inšpiroval prírodou, konkrétne v nej prítomnými minerálmi? Na telách smartfónov tak môžete rozpoznať „stopy“ fialového kobaltu (verzia Cobalt Violet), čierneho ónyxu (Onyx Black), sivého mramoru (Marble Grey) či žltého jantáru (Amber Yellow).

K drobnej dizajnovej inovácii spoločnosť siahla iba na prednej strane telefónu, kde ešte zúžila už doposiaľ štíhle línie rámčekov okolo displeja. Ten teraz siaha až k okrajom telefónu a dodáva zariadeniu moderný vzhľad, ktorý ďalej podtrhuje jeho odev do páčivých, ale nenásilne ladených farebných outfitov. Bude záležať iba na vašom vkuse, či svoj klenot „oblečiete“ do šmrncovného fialového, elegantného čierneho, luxusného sivého či veselého žltého kabátika, ktorým som sa slabý polmesiac mohol kochať aj ja.

AMOLED, ukáž, kto je v tejto galaxii zo všetkých displejov najjasnejší

Ako už bolo naznačené, uhlopriečka AMOLED displeja s adaptívnou obnovovacou frekvenciou 1 až 120 Hz pri Galaxy S24+, oproti minuloročnej verzii, vyrástla na 6,7 palca. Jeho naozaj jemné rozlíšenie sa oproti tomu zastavilo až na hodnote 3120 × 1440 px.

Hoci už spomínané papierové hodnoty naznačujú skvelý vizuálny zážitok a bleskovú odozvu v podaní displeja, na ktorý je radosť pozrieť, najväčšia inovácia sa odohrala v kategórii jasu. Jeho úroveň totiž teraz vykazuje hodnotu až 2 600 nitov (čo je medzigeneračne o celých 850 nitov viac než minulý rok). V praxi je vysoký jas reálne poznať. Displej je skvelo čitateľný za akejkoľvek situácie – vrátane pôsobenia priameho slnka – a jeho pozorovacie uhly sú takpovediac ukážkové. Rozjasnenie navyše očividne prispelo k ešte vernejšiemu podaniu farieb, ktoré dodáva obrazovke S24+ úctyhodnú dynamiku aj živosť naprieč celým farebným spektrom.

Vedeli ste, že S24+ vyniká ešte ostrejším zobrazením než najdrahší model série Samsung Galaxy S24 Ultra? Je to dané totožným QHD+ rozlíšením AMOLED displeja v pomere k jeho (v porovnaní s S24 Ultra) nižšej uhlopriečke.

Osvedčený pohon Exynos sa vracia na obežnú dráhu Samsungu

Jednou z kľúčových noviniek, s ktorou sa stretneme pri Galaxy S24+, je návrat k čipsetu Exynos, overenému v minulosti, ktorý je v súčasnom modeli označený ako Exynos 2400 for Galaxy a spolieha sa na 10 jadier, tikajúcich na frekvencii až 3,2 GHz. Od staronového procesoru v kombinácii s navýšením operačnej pamäti RAM na hodnotu 12 GB si spoločnosť Samsung sľubuje vyššiu efektivitu, výdrž a (predovšetkým) výkon zariadení. Teda aspoň papierovo. Ako však telefón obstál „tvárou v tvár“ každodennému záprahu?

Nebudem vás napínať. Absolútne bez zaváhania (čítajte bez najmenšieho náznaku zamrznutia). A to doslova, pretože za celý čas môjho intenzívneho dvojtýždenného testovania, procesor (respektíve smartfón) vykazoval stálu systémovú plynulosť a bleskové reakcie. Jeho tryskovému výkonu nedochádzal dych ani pri pokročilom multitaskingu či hraniu graficky náročných hier. A čo viac, nadštandardná záťaž ho nechávala „ľadovo” chladným, za čo tohtoročný model zjavne vďačí aj inovovanému systému odvodu tepla v podaní chladiacej komory Vapor Chamber.

Víťazná fotosústava sa nemení, jej možnosti áno

Hneď prvý pohľad na chrbát novinky napovie, že fotovýbava Galaxy S24+ zostala v medziročnom porovnaní de facto bezo zmien. Aj pri tohtoročnom modeli sa tak znovu stretneme s ostrieľanou trojicou fotoaparátov – 50 Mpx hlavným snímačom so svetelnosťou objektívu f/1,8 a optickou stabilizáciou obrazu, 12 Mpx ultraširokouhlým objektívom10 Mpx teleobjektívom s trojnásobným optickým zoomom. Tie znova doplňuje 12 Mpx selfie kamerka na čele telefónu.

Niektorí by na základe predchádzajúceho odstavca mohli namietnuť, že inžinieri Samsungu v oblasti fotografického hardvéru telefónu trochu zaspali na vavrínoch. Ale len do chvíle, kým by sa bližšie zoznámili s nemalými softvérovými inováciami, ktorých spoločným menovateľom je „fotomotor” s názvom ProVisualEngine.

Tento fotografický softvér, ako jeden z mnohých vnútri S24+, využíva v telefóne takmer všadeprítomnú umelú inteligenciu Galaxy AI. Tá je hýbateľom celého radu technológií, napríklad vylepšeného nočného režimu v podaní Nightography Zoom a AI ISP, násobného optického priblíženia Space Zoom či funkcie Single Take, kombinujúcu sériu snímok a krátkeho videa pre kompletné zachytenie pozorovanej scény.

Všetky uvedené a ďalšie vychytávky v spojení s rokmi osvedčenými snímačmi sa vo výsledku zasluhujú o nádherné jasné snímky s detailným podaním, (pre Samsung už tradičným) dynamickým kontrastom a (ne)skutočne živými farbami. A to, stručne povedané, vo dne aj v noci, nablízko aj na (skutočnú) diaľku, ktorá mi dopriala, povedané s nadsadením, solídnym spôsobom zachytiť aj vesmírne vzdialený mesiac.

Editácia s nadpozemskými možnosťami

Ak tvrdím, že umelá inteligencia pozdvihla úroveň výsledných snímok Galaxy S24+ o úroveň vyššie, možnosti ich následnej úpravy vystrelila rovno do nebies. Pomocou AI funkcie Generative Edit totiž môžete úplne exkluzívne vymazať nežiaduce objekty z fotiek, premiestiť ich, alebo ich do fotky pridať. Táto užitočná pomôcka sa mi osvedčila aj v praxi, kedykoľvek sa mi do fotopriestoru vkradol „nevyžiadaný element“ a narušil inak (zdanlivo) geniálnu kompozíciu fotografií.

Funkcia, ktorá mňa osobne neskôr nadchla ešte viac, bola možnosť vyplnenia pozadia (nevydarenej) fotografie prostredníctvom inteligentného dopočítania „chýbajúcich” pixelov. Áno, tušíte správne, snímky digitálne amputujúce dolné končatiny či tie popierajúce fyzikálne zákonitosti prírody (napr. horizontálnu líniu krajiny alebo hladiny mora) sú s Galaxy S24+ minulosťouSoftvér AI v tomto smere pôsobil veľmi presvedčivo, len pri kompozične viac členitých fotografiách som narážal na jeho limity, keď sa pridané pixely úplne nestotožňovali s realitou fotografovanej scény.

Svoj kúzelnícky talent Galaxy AI predvádza v neposlednom rade aj na režijnom poste, kde učaruje možnosťou až osemnásobného spomalenia štandardného videozáznamu (ktorý je možné, mimochodom, stále natáčať až do výsostného Ultra HD 8K rozlíšenia), vďaka čomu si môžete naplno vychutnať mágiu prítomného okamihu. Taktiež pomerne nákazlivá záležitosť.

Batéria, ktorá sa posilnila na cesty (len nie tie intergalaktické)

Kapacita batérie Galaxy S24+ oproti minulému roku narástla zo 4 700 mAh na 4 900 mAh, čo je v porovnaní s päťtisícovou kapacitou (inak o 37 g ťažšou) Ultry len o 100 mAh menej. Pri jednoduchom dosadení tejto premennej do rovnice s energeticky efektívnejším čipsetom Exynos je možné vyvodiť, že práve recenzovaný model by mohol mať z trojice vlajkových smartfónov najdlhšiu výdrž na nabitie. Tieto sľubné očakávania priživil nezávislý test zverejnený spoločnosťou Samsung, ktorý prisúdil telefónu celodennú výdrž a až 31 hodín pre prehrávanie videa, respektíve 92 hodín pre počúvanie hudby.

Vedeli ste, že Galaxy S24+ sa vie solidárne podeliť o energiu s ďalšími inteligentnými zariadeniami? Vďaka možnosti reverzného nabíjania si tak pomocou smartfónu môžete dobiť napríklad svoje inteligentné hodinky.

A aká bola (mnou zachytená) realita? Veľmi solídna. Aj keď som v priebehu testovania nezakúsil 31-hodinový YouTube maratón ani nemal priestor absolvovať bezmála štvordňový audio koncert, aby som mohol s istotou potvrdiť či vyvrátiť hodnoty publikované juhokórejskou spoločnosťou, sľubovaná celodenná výdrž posilnenej batérie S24+ bola aj pri intenzívnom záprahu reálnym štandardom. Pri zvoľnení tempa som sa dočkal dokonca bezmála dvojnásobnej (dvojdňovej) porcie výdrže telefónu. Papierové údaje v kolónke batérie neboli ďaleko od pravdy.

Čo sa týka vlastného dobíjania telefónu, S24+ ponúka ako štandardné, tak bezdrôtové rozhranie. V prvom prípade čas dobitia telefónu z 0 na 100 % pri využití 15 W nabíjačky, ktorú som mal k dispozícii, bol presne 1 hodinu a 45 minút. Vzhľadom na podporu rýchlonabíjania si svoje čakanie na plný stav batérie môžete, samozrejme, výrazne skrátiť kúpením výkonnejšieho adaptéra, pričom budete limitovaní hranicou výkonu až 45 W. Ak potom využijete alternatívu v podobe komfortnej bezdrôtovej nabíjačky, budete môcť smartfónu doplniť energiu maximálnym výkonom 15 W.

Softvérový portál do budúcnosti Android nesie názov Galaxy AI

Výrobca bezpochyby ukryl najväčšiu (r)evolúciu do softvérového vnútra Galaxy S24+. Tohtoročnú sériu vlajkových lodí Samsung Galaxy totiž môžeme považovať za prvú svojho druhu, ktorá naplno využíva potenciál mobilnej umelej inteligencie, vizionársku Galaxy AI. Jej začlenenie do funkčnej výbavy modelu jednoznačne svedčí a posúva jeho limity, respektíve možnosti, skoro až do metaforických galaktických výšin. A to v podstate vo všetkých sledovaných oblastiach, pretože existencia AI je v S24+ takmer všadeprítomná.

Priekopníckym inováciám Galaxy AI sme už venovali samostatný článok. Teraz sa preto zameriam špecificky na dve funkcie, ktoré som využil najviac v priebehu praktického testovania (a v každodennosti ocenil).

Ak vynechám pokročilé možnosti inteligentnej úpravy snímok, o ktorých už bola reč v súvislosti s fotoaparátmi, AI funkciou, ktorú som si počas spoločných chvíľ s Galaxy S24+ najviac obľúbil, bola tzv. Circle to Search. Táto funkcia vám, ako napovedá aj jej názov, umožňuje zakrúžkovať ľubovoľnú oblasť na displeji telefónu (napr. objekt na fotografii) a iba stlačením domovského tlačidla (o nej) získať odpovedajúce výsledky vyhľadávania vo forme textu či obrázkovej vizualizácie, ktoré vám bez zdržania sprostredkuje všemohúci Google.

O tom, že ide o neobyčajne užitočnú a zábavne praktickú funkciu, sa presvedčíte, kedykoľvek zatúžite overiť si cenové rozpätie neznámeho produktu na internete, zistiť, kde zoženiete outfit, ktorý mal na sebe váš obľúbený influencer, či napríklad zaperliť doplňujúcim infom o exotickom vtáctve v ZOO. Osobne vyskúšané a zamilované na prvý krúžok!

Podobne spokojný som bol aj s asistentom prepisu – funkciou zhrnutie (dostupnou aj pre obsah v slovenčine). S ňou sa bez problémov a s minimom času „prehryziete“ akokoľvek sofistikovanou webovou stránkou (či e-bookom), z ktorých vám tento užitočný pomocník extrahuje stráviteľný obsah a sumarizuje ho do minimalistických odrážok. Analýza textu nikdy nebola jednoduchšia.

Veľký potenciál do budúcna nepochybne poskytuje tiež funkcia simultánneho prekladu, zahrnujúca audio aj textové správy. Jej skutočný prínos (obdobne ako pri hlasovej transkripcii vyššie uvedeného asistenta prepisu) ale väčšina tuzemských používateľov naplno docení až so sľubovanou podporou slovenčiny. Tá, bohužiaľ, zatiaľ nie je dostupná pri časti funkcií Galaxy AI. Mala by sa ale do „výzbroje“ vlajkových lodí Samsung pripojiť ešte v priebehu tohto roku.

Vedeli ste, že S24+ vám dokáže poradiť s voľbou správneho „tónu“ v komunikácii? Vďaka funkcii Textový asistent (v origináli Chat Assist) s podporou AI získate adekvátne návrhy, ako prispôsobiť štýl vášho zdelenia rôznym adresátom (svojmu nadriadenému, kamarátovi a pod.)

V tieni nadšenia z vydarenej softvérovej implementácie Galaxy AI zostal akosi na pozadí operačný systém telefónu. Ten šliape na najnovšej platforme Android 14.0 s nadstavbou Samsung One UI 6.1, ktorá sa systémovo javí ako dobre optimalizovaná a spolu s výkonným procesorom dotvára plynulú a intuitívnu používateľskú skúsenosť. Tú v pozitívnom smere umocňuje vedomie garancie 7-ročnej softvérovej podpory smartfónu zo strany spoločnosti Samsung, s ktorou budete S24+ môcť využívať s vždy aktuálnym OS až do verzie Android 21, pričom v medziobdobí sa budete vedieť tešiť z prítomnosti najnovších bezpečnostných záplat.

Záver

Syndróm prehliadaného prostredného „dieťaťa” vo vlajkovej rodine Samsung sa recenzovaného Galaxy S24+ rozhodne netýka. Naopak, model elegantne vyplňuje pomyselný kozmický priestor medzi „základným” modelom Galaxy S24, s ktorým okrem iného zdieľa výkonný procesor Exynos aj osvedčený dizajn s vylepšeným hliníkovým rámom, a najdrahším modelom Galaxy S24 Ultra, ktorého ambiciózne stíha vysokou kapacitou batérie (navyše s papierovo vyššou výdržou!) či kvalitou jasného a ultrajemného AMOLED displeja.

Samsung Galaxy S24+ sa tak javí ako ideálne voľba pre tých, ktorým lichotí kompaktné vyhotovenie a nízka hmotnosť modelu S24, ale hľadajú smartfón s väčším a jemnejším displejom, objemnejšou operačnou pamäťou a dlhšou výdržou. A zároveň pre tých, ktorí si vystačia s nižšou (avšak stále nadštandardnou) hardvérovou výbavou v oblasti fotoaparátu, a oželejú absenciu luxusného titánového rámu či pera S pen (dostupných pri telefóne S24 Ultra) výmenou za skoro štvrtinovú úsporu v rámci štartovacej ceny mobilného telefónu.

Čo dodať na záver? Žiadny mobil nie je dokonalý. Aj hviezdne vybavený model Galaxy S24+ by sme tak mohli mierne pokarhať za neprítomnosť sieťového adaptéra v balení, medziročne (hardvérovo) totožnú súpravu fotoaparátov či nateraz absenciu podpory českého jazyka pri niektorých funkciách Galaxy AI. Tieto drobné „neduhy” smartfón aj tak hravo zatieni svojimi vrcholnými parametrami – nekompromisným výkonom, precíznym dizajnom, snovým displejom, a predovšetkým potom (všade)prítomnosťou prelomovej umelej inteligencie Galaxy AI, ktorá z neho vytvára „zariadenie budúcnosti”, a kto vie, možno sa stane aj skrytým vlajkonosičom hviezdnej flotily.

Klady (+)   Zápory (-)
+ kvalitné spracovanie a odolnosť smartfónu - absencia sieťového adaptéra
+ efektívny výkon procesora Exynos - medziročne rovnaký fotografický hardvér
+ špičkový AMOLED displej s oslnivým jasom - časť funkcií Galaxy AI bez podpory slovenčiny
+ pokročilá fotoeditácia  
+ užitočné inovatívne funkcie Galaxy AI  
+ dlhá sedemročná softvérová podpora OS  
+ solídna výdrž telefónu na jedno nabitie  

 

chcem s24+

Ukážkové snímky:

 

Ďalšie aktuality

5 dôvodov, prečo chcieť americkú chladničku LG

5 dôvodov, prečo chcieť americkú chladničku LG

Keď vám nestačí kapacita vašej aktuálnej chladničky, je čas poobzerať sa po priestornejšom spotrebiči. Môže nim byť moderná americká chladnička od LG, ktorá ponúka nielen elegantný dizajn, ale aj mnoh...... Celý článok
Najlepšie mobily pre seniorov

Najlepšie mobily pre seniorov

Hľadáte kvalitný a jednoduchý mobil pre babičku či dedka? Ten pravý telefón pre seniorov neprekypuje množstvom funkcií, všetko je podriadené skôr jednoduchosti a nenáročnému ovládaniu. Ponuka seniorsk...... Celý článok
Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Výlety, skok padákom, cesta autom alebo len rodinná dovolenka? To všetko by sme si želali zachytiť v prvotriednej kvalite a akčná kamera Insta360 X4 má v úmysle nám toto prianie splniť. Oproti predchá...... Celý článok
Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Čistenie indukčnej varnej dosky je omnoho jednoduchšie ako čistenie plynového sporáka. Na hladkej ploche bez záhybov a vystúpených miest sa však i tak objavujú škvrny po mastnote, zvyšky potravín a z ...... Celý článok
Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Nové inteligentné okuliare Ray-Ban Meta zaujmú hneď niekoľkými spôsobmi. Na rozdiel od okuliarov na virtuálnu realitu sú skvelým doplnkom pri bežnom nosení a v mnohých smeroch zastúpia smartfón. Ak st...... Celý článok