0,00 €
×

Recenzia Samsung Galaxy A80: Na môj povel otočiť!

07.10.2019

Samsung Galaxy A80

Nič vás neruší

Samsung Galaxy A80 – technické parametre:
Displej: 6,7" Super AMOLED Full HD+ (2340 × 1080)
Procesor: osemjadrový Snapdragon SM 7150 (2x 2,2 GHz + 6x 1,7 GHz) 
Operačná pamäť: 8 GB RAM
Užívateľská paměť: 128 GB (nemá slot na pamäťové karty)
Fotoaparát: otočný 48 + 8 Mpx + ToF
Batéria: 3 700 mAh
Ďalšie funkcie: Wi-Fi, 4G/LTE, NFC, DUAL SIM, Bluetooth, USB-C,
čítačka otlačkov prstov zabudovaná v displeji
Operačný systém: Android 9.0 Pie
Rozmery a hmotnosť: 165,2 x 76,5 x 9,3 mm; 220 g 

Pozriete a vidíte. A na displeji nové A80 toho uvidíte naozaj dosť. Je totiž bez akéhokoľvek preháňania obrovský – má presne 6,7". Jeho veľkosť je ešte umocnená absenciou megalomanských rámčekov a výrezov pre selfie kameru.

Aj keď je telefón celkom obor a rozhodne ho len tak neschováte do vrecka, pomerne dobre sa drží v ruke, za čo môžu hlavne oblé hrany. Je však potrebné zvyknúť si na jeho hmotnosť, ktorá dosahuje 220 g.

Samsung Galaxy A80 sa pýši úctyhodnými mierami 165,2 × 76,5 × 9,3 mm. Ak nie ste obdarení nadmerne veľkými rukami, jednou rukou sa vám bude ovládať len ťažko.

Samsung Galaxy A80

Konštrukcia: Sklenený gigant

Dizajn nového Galaxy A80 sa nesie v znamení kovu a skla. Jeho konštrukciu tvorí bočný kovový rámček, pričom predná aj zadná strana sú vyrobené z tvrdeného skla. Už na prvý pohľad vám tak bude jasné, že sa vám do rúk dostal skutočný mobilný elegán, ktorého odporúčame strážiť ako oko v hlave, pretože jeho pád na tvrdú podlahu by mohol mať následky v podobe trvalého poškodenia zmieňovaných sklenených častí.

Lesklý a hladký povrch telefónu vyzerá luxusne, s praktickosťou je to o niečo horšie. Zostávajú na ňom totiž odtlačky prstov a najmä na zadnej strane telefónu s nimi budete bojovať často. A to aj vzhľadom k tomu, že telefón je možné zakúpiť len v klasickom čiernom variante.

Samsung Galaxy A80

Inak je zadná časť telefónu riešená veľmi minimalisticky, nájdete tu iba logo výrobcu a samotný otočný fotoaparát s trojicou snímačov. Vrchná strana je ušetrená akýchkoľvek ovládacích či iných tlačidiel, všetko je sústredené na spodnú stranu, prípadne na boky telefónu.

Začneme teda spodnou hranou, kde nájdete „zásuvku“ pre dve nanoSIM karty, USB-C konektor a malý reproduktor. Bohužiaľ sa už nezmestil 3,5 mm jack, čo je veľká škoda. K telefónu síce dostanete slúchadlá priamo v balení, ktorá sú,  samozrejme, pripravené pre USB-C, nie sú však príliš kvalitné, a navyše naozaj veľmi zle pasujú do uší. My sme si ich po chvíľke museli vybrať a ľutovali sme, že k telefónu nie je dodávaná redukcia, aby sme si mohli pripojiť svoje vlastné, o niečo kvalitnejšie slúchadlá. Predpokladáme, že s tými by sme si hudobnú produkciu vychutnali oveľa viac.

Samsung Galaxy A80

Výsuvný a zároveň otočný fotoaparát je najväčšou pýchou smartfónu Samsung Galaxy A80

Samsung Galaxy A80

Na pravej strane sa nachádza len jedno tlačidlo na zapnutie/vypnutie telefónu, respektíve aktiváciu displeja. Tlačidlá na ovládanie hlasitosti, ktoré môžete využiť tiež ako spúšť fotoaparátu, nájdete na ľavej strane telefónu.

Musíme vyzdvihnúť ich výškové umiestnenie, absolútne v pohode ich môžete ovládať aj keď budete veľký telefón držať len v jednej ruke.

Čo ale v telefóne nenájdete vôbec, je reproduktor slúžiaci na telefonovanie. Samsung ho totiž šikovne schoval priamo do displeja. Nám táto skutočnosť neprišla nijak obmedzujúca, Galaxy A80 nám navyše počas prvých vytáčaní poradil, kam presne máme ucho priložiť. Človeka na druhej strane sme počuli čisto, bez ruchov a šumov.

Krása minimalizmu

Na čelnej strane Samsungu Galaxy A80 si vlastne rámčeky ani nevšimnete, keďže sú naozaj veľmi minimalistické. A tak si môžete bez zábran užiť veľkolepý 6,7-palcový Full HD+ Super AMOLED displej s rozlíšením 2400 x 1080. Tu máme len slova chvály. Displej nádherne vykreslí každý detail, farby sú živé a verne zobrazené. Napríklad sledovanie seriálov, ktoré sme si v rámci testovania neodpustili vyskúšať, je jeden veľký divácky zážitok.

Nech už sa na displej pozriete z akéhokoľvek pozorovacieho uhla či na priamom slniečku, vždy sa dočkáte perfektnej čitateľnosti. Žiadny problém sme nezaznamenali ani pri funkcii automatického jasu. Samozrejme, nechýbajú ďalšie nastavenia obrazovky, ako napríklad filter modrého svetla, nočný režim či veľkosť a štýl písma.

Samsung Galaxy A80

Obrovský 6,7" Super AMOLED displej sa pýši nádhernými farbami a skvelou čitateľnosťou

Priamo v displeji je tiež zabudovaná čítačka odtlačkov prstov. Je umiestnená uprostred displeja v jeho spodnej časti. Čítačka, bohužiaľ, nie je ultrazvuková a podľa toho aj funguje, alebo skôr nefunguje. Na odomknutie Galaxy A80 sme pri testovaní bežne potrebovali niekoľko pokusov, čo sa v prípade ultrarýchlej potreby jeho otvorenia ukázalo ako veľká nepríjemnosť. Po niekoľkých nezdaroch nám potom telefón ponúkol vyťukanie číselného kódu, ktoré sme už my aj telefón zvládli na prvýkrát.

Fotoaparát: Otočí sa za každou sukňou

Konečne sa dostávame k najvýraznejšiemu prvku nového Samsungu Galaxy A80, a tým je otočný fotoaparát. Pýši sa rozlíšením 48 Mpx, ultraširokouhlý zas 8 Mpx rozlíšením. Doplnené sú ešte senzorom ToF, ktorý má na starosti hĺbku ostrosti a meranie vzdialenosti.

Ak sa chystáte fotiť výjavy pred sebou, nič zvláštne sa nestane. Divy sa začnú diať, keď zatúžite po selfie. Stlačíte tlačidlo pre zmenu fotoaparátu a predstavenie začína. Mechanizmus sa dá do pohybu, celý modul pretočí, a je to. Už môžete chodiť s nosom hore, že sa za vami niekto otočil. Ako ste už určite pochopili, nový Samsung Galaxy A80 ponúka rovnakú sadu fotoaparátov ako na „normálne” fotenie, tak aj na selfíčka. Každopádne je treba počítať s tým, že po pretočení do selfie režimu budete musieť oželieť niektoré funkcie – ide predovšetkým o režim Noc, Panoráma a manuálny režim.

O výsuvný mechanizmus nemusíte mať strach ani v prípade, že vám telefón nechtiac vypadne z rúk. Galaxy A80 je totiž vybavený funkciou, ktorá rozpozná pád, a preto mobil fotografický panel ihneď aspoň čiastočne zasunie.

Samsung Galaxy A80

Ukážkové selfie snímky – vpravo ultraširokouhlá, vľavo s funkciou Živé zaostrenie.

V oboch prípadoch môžete pri fotení spolupracovať s optimalizáciou scény, ktorá vám ponúkne až 30 prednastavených režimov. Musíme povedať, že po dobu nášho testovania spoľahlivo rozpoznala všetko a všetkých – od západu slnka, cez rastliny, interiér a zvieratá až po topánky či auto. Ako každú funkciu aj túto je, samozrejme, možné vypnúť. Nám sa ale s jej pomocou fotilo dobre. Výsledné snímky sú vydarené, nie sú nijak výrazne vyumelkované. Napokon, rozdiel môžete posúdiť sami na nižšie priložených ukážkových fotografiách.
Samsung Galaxy A80
Vľavo snímka zachytená bez optimalizácie scény, vpravo s optimalizáciou scény.
 
Kvalita vytvorených snímok je skôr priemerná. Za denného svetla síce vykúzlite pomerne pekné snímky, akonáhle sa však začne zmrákať či dokonca nastane tma, začínajú fotky vyzerať trošku zrnito. Obzvlášť pri ultraširokouhlom fotoaparáte možno rozdiel pomerne dobre vidieť. Preto by sme odporučili tieto snímky fotiť prevažne pri dobrom svetle.
Samsung Galaxy A80
Porovnanie fotky v štandardnom režime (vľavo) a v ultraširokouhlom režime (vpravo).

Samsung Galaxy A80

Fotené v podvečerných hodinách – vľavo v štandardnom režime, vpravo v ultraširokouhlom.

Samsung Galaxy A80

Fotené poobede vo Full ultraširokouhlom režime.

Keď nastane hlboká noc, môžete si, samozrejme, pomôcť režimom s príznačným názvom Noc. Ten snímky presvetlí, v niektorých prípadoch to však preháňa a výsledná fotka je podľa nášho názoru až príliš umelá a presvetlená.

Samsung Galaxy A80

Ukážkové nočné snímky – vľavo v normálnom režime, vpravo v režime Noc.

Medzi ďalšími funkciami fotoaparátu nechýba ani Panoráma, manuálny režim, ktoré využijú hlavne pokročilejší užívatelia, alebo vcelku zaujímavá funkcia Živé zaostrenie. V jej rámci sa v snímkach môžete pohrať s nastavením hĺbky ostrosti pozadia, čo napríklad pri selfíčkach nevyzerá vôbec zle.  

Samsung Galaxy A80

Ukážková panoramatická snímka.

Výdrž a výbava: Jednodenný, ale svižný spoločník

Srdcom nového Samsungu Galaxy A80 je usilovný osemjadrový procesor Snapdragon SM7150 (2x 2,2 GHz + 6x 1,7 GHz), ktorý si od nás vyslúžil pochvalu. Po celý čas nášho testovania fungoval bez najmenších zádrhov a všetky aplikácie nám otváral ako keď bičom praská. S eleganciou sebe vlastnou si poradil aj so situáciami, keď sme mali otvorených niekoľko aplikácií naraz. Ďakovať za to môže predovšetkým veľkorysej 8 GB operačnej pamäti.

 Všetky vaše fotografie a ďalšie dôležité dáta či aplikácie uloží telefón do 128 GB internej pamäte. Tú však nemožno rozšíriť pomocou pamäťových kariet, keďže ich nový Galaxy A80 bohužiaľ nepodporuje. Pokiaľ sa budete predsa len trápiť s nedostatkom miesta, odporúčame využiť nejaké cloudové úložisko.

Samsung Galaxy A80

Samsung Galaxy A80

Výdrž Samsungu Galaxy A80 by sme zaradili do kategórie priemeru. Batéria s kapacitou 3 700 mAh nám pri bežnom užívaní vydržala zhruba dva dni. Za ten čas sme ju zaťažili volaním, písaním SMS, občasným fotením a surfovaním po internete cez Wi-Fi pripojenie. Keď sa naše potreby rozšírili a s telefónom sme celý deň okrem vyššie zmieneného surfovali na dátach, fotili a točili ostošesť, baterka nám vystačila na jeden deň.

V prípade nedostatku energie, môžete telefónu, samozrejme, predĺžiť život pomocou stredne úsporného režimu a keď už pôjde do tuhého, v zálohe máte ešte maximálne úsporný režim. Oba sme počas testovania telefónu dôkladne preskúšali a musíme uznať, že nám aj telefónu neraz zachránili život. Vďaka nim s nami Galaxy A80 aj s 2 % baterky statočne udržal krok necelú hodinu, kým sme ho dali nabiť. A pretože sa pýši funkciou rýchlonabíjania, bol nabitý na 100 % naozaj rýchlo, konkrétne mu to trvalo zhruba hodinu a pol.

Záver

Nový Samsung Galaxy A80 určite robí radosť tým z vás, ktorí sa radi odlišujú. Výsuvným, a ešte k tomu otočným fotoaparátom zabodujete takmer u každého. Ďalším zaujímavým počinom je nepochybne reproduktor zabudovaný v displeji. Čo už poteší menej je napríklad absentujúci 3,5 mm jack na slúchadlá či chýbajúca podpora pamäťových kariet. Taktiež sme očakávali o niečo vyššiu kvalitu fotoaparátu, a to nielen vzhľadom k cene telefónu. Rozhodne je však Samsung Galaxy A80 zaujímavým telefónom, ktorý dokáže zaujať nielen obrovským displejom a unikátnym otočným fotoaparátom.

Klady (+): Zápory (-):
+ obrovský Super AMOLED displej  - absencia 3,5 mm jacka a chýbajúca redukcia k slúchadlám
+ luxusný dizajn - zachytávanie odtlačkov prstov na zadnej strane telefónu 
+ rýchle nabíjanie - nepodporuje pamäťové karty
+ otočný fotoaparát - pomalá čítačka odtlačkov prstov 
+ minimálne rámčeky okolo displeja - fotoaparát za horších svetelných podmienok
+ svižný procesor
+ USB-C slúchadlá v balení

Tlačidlo

Ďalšie aktuality

Privítajte novinky od hudobnej ikony: Marshall Minor IV a Major V

Privítajte novinky od hudobnej ikony: Marshall Minor IV a Major V

Každý, kto má rád kvalitný zvuk, pozná značku Marshall. O jej kvalitách sa ani nedá pochybovať, a preto môžeme rovno prejsť na vec a predstaviť si jej dve novinky – Marshall Minor IV a Marshall Major ...... Celý článok
Najlepšie mobily pre deti

Najlepšie mobily pre deti

Zadováženie prvého mobilu patrí k dôležitým momentom detského obdobia. Ale s jeho kúpou je spojených množstvo otázok, ako napríklad: nevystavujem svoje dieťa zbytočne riziku? Je už zrelé na telefón? K...... Celý článok
Recenzia: Vivo V40 SE – Skvelý parťák, ktorý zaujme nielen vzhľadom

Recenzia: Vivo V40 SE – Skvelý parťák, ktorý zaujme nielen vzhľadom

Stane sa telefón vivo V40 kráľom strednej triedy? Aké sú prednosti tohto fešáka, a čo všetko ukrýva pod lákavým dizajnom? To všetko, a ešte omnoho viac, sa dočítate v tejto recenzii. Technic...... Celý článok
Ako na komáre: Odhaľte praktické tipy, vďaka ktorým s týmto hmyzom zatočíte

Ako na komáre: Odhaľte praktické tipy, vďaka ktorým s týmto hmyzom zatočíte

Leto, vlhké prostredie a komáre idú neodmysliteľne dohromady. Tento dotieravý hmyz nás dokáže potrápiť nielen doma, ale aj pri posedení na záhrade. Zistite, čo odpudzuje komáre a ako sa ich raz a navž...... Celý článok
Čo je to hotspot?

Čo je to hotspot?

Potrebujete odoslať dôležitý e-mail alebo dokončiť objednávku, keď tu zrazu ako naschvál vaša Wi-Fi vypadne a vy ste bez internetu. Riešenie je, našťastie, jednoduché, stačí mať poruke spoľahlivý hots...... Celý článok