0,00 €
×

Stolný počítač vs. notebook vs. All-in-One: Ktorý vybrať?

20.04.2022

Mali by ste si kúpiť notebook alebo klasickú desktopovú „skriňu“ s monitorom? Či azda zaujímavý kompromis v podobe all-in-one počítača? Predstavíme si všetky tri varianty, aby ste si mohli kvalifikovane vybrať.

Notebook

V tomto článku si predstavíme tri hlavné druhy počítačovstolný počítač alias PC, prenosný notebook a riešenie all-in-one, teda „počítač v monitore“. Pri každom druhu sa zameriame na výhody a nevýhody a uvedieme konkrétne príklady, ktorá možnosť je pre koho vhodná.

Rovno môžeme prezradiť, že ani jedno riešenie nie je „zlé“. Jednoducho záleží na vašich preferenciách, potrebách a možnostiach – niekomu teda jednoznačne odporučíme PC, inému zase all-in-one.

Stolný počítač (alias PC)

Začneme s klasickým stolným počítačom, inak PC (z anglického personal computer), čo je označenie pre zostavu hardvéra (počítačové komponenty v počítačovej skrini) a nutné periférie, teda monitorklávesnicu a myš a často ešte súpravu reproduktorov alebo slúchadlá.

Komponentov, z ktorých sa dá PC zostaviť, je neskutočné množstvo. Podľa toho, aké má používateľ požiadavky, volí rôzne zamerané a výkonné procesory (CPU), integrovanú alebo samostatnú (hernú/profesionálnu) grafickú kartu (GPU), disky (SSD či HDD, o ktorých si tiež môžete prečítať náš článok), pamäť (RAM), základnú dosku, do ktorej sa zapoja všetky komponenty, dostatočne výkonný zdrojskriňu, kam sa to všetko vmontuje.

Herný počítač


Výhody stolného počítača

Než začneme chváliť potenciálny výkon a pod., musíme vyzdvihnúť prispôsobiteľnosť. Chcete základný PC do kancelárie? Alebo profesionálny stroj napr. pre grafikov, 3D modelárov, filmárov… Alebo ste vášnivý hráči hier? Alebo, alebo, alebo…? Keď máte jasno v určení a rozpočte, vyberiete si na sto percent. Či už hráte karty, alebo moderné strieľačky, a či už ťukáte účtovnícke údaje do Excelu, alebo renderujete 3D scény do animáku pre hollywoodske štúdio.

Druhou jasnou výhodou je ohromujúci teoretický výkon. Záleží len na vás, koľko peňazí investujete do procesora a grafickej karty. Niekomu stačí málo výkonu, niekto si vytvorí zostavu za kopec peňazí. Herný počítač navyše môžete napríklad po šiestich rokoch darovať rodičom – už nerozchodí najmodernejšie videohry, ale bohato stačí aj na náročnú „bežnú“ prácu a zábavu.

Ergonómia je na maxime. Vyberte si plnohodnotnú klávesnicu, a to zo stoviek modelov práve takú, ktorá vám vyhovuje. To isté platí pre myš. A čo monitor, alebo ešte lepšie niekoľko monitorov? Ja napríklad píšem tento článok na PC. Zostavil som si ho sám presne podľa svojich požiadaviek a finančných možností. Komfortne ťukám na mechanickej hernej klávesnici a so špičkovou myšou.

Využívam 43" monitor obklopený ešte ďalšími dvoma 24", takže mám priestor na Word aj zdroje. A keď bude práca hotová, zahrám si supermodernú hru alebo si na obrej ploche pustím film v kvalite porovnateľnej s televízorom.

Veľkosť budeme uvádzať v nevýhodách, ale ide zároveň o výhodu. Neriešite počet konektorov ako na notebooku. Pripojte šesť monitorov, využite napríklad desať USB portov… Kúpite si špeciálny hardvér, ako sú napr. zvukové karty a pod. Konektivita je neprekonateľná.

A poslednou veľkou výhodou je možnosť upgradovať, teda meniť hardvérové komponenty za novšie, lepšie. Úplne reálne to nie je napríklad na procesore, ale pridávať terabajty diskovnásobiť kapacitu pamäti RAM, kúpiť modernejšiu grafiku… To všetko je možné a jednoduché.

Grafická karta

Nevýhody stolného počítača

Najzásadnejšou nevýhodou je, samozrejme, neprenosnosť. Takmer všetky počítačové skrine sú veľké a ťažké (tie herné dokonca veľmi), potrebujete samostatný monitorneustále pripojenie k zdroju energie,… PC proste musíte niekam natrvalo umiestniť, ideálne na vyhradený počítačový stôl.

S tým súvisí priestorová náročnosť – existujú síce špeciálne kompaktné stolné počítače, ale nie je to norma. Keď už navyše máte desktop, tak vám rozhodne (na sto percent) odporúčame, aby ste si kúpili čo najväčší monitor. Stojí to za to, ale musíme to spomenúť aj ako nevýhodu; počítačová skriňa zaberá miesto vedľa stola, veľký panel so stojančekom zaberá dosť miesta na stole…

V závislosti od toho, akú zostavu máte, tiež treba počítať s vyššou spotrebou energie, vyšším hlukom a pod. Správne zostavený herný počítač môže byť tichý aj relatívne úsporný, ale keď si zapnete najnáročnejšiu modernú hru, pripravte sa na poriadny skok v oboch nežiadúcich parametroch.

Herný počítač

Verdikt: Pre koho je PC?

Stolný počítač je vhodnou voľbou, ako: ho nepotrebujete/nechcete prenášať; oceníte vysoký výkon (napr. na prácu či hranie hier); chcete komfort plnohodnotných periférií (klávesnica, myš, monitor); chcete možnosť upgradovať výbavu, keď bude trba (napr. navýšiť úložisko).

Ide teda o skvelý prístroj napríklad pre hráčov, náročných profesionálov či ľudí, ktorí pracujú z domova.

Notebook

Ako sú na tom notebooky (označované tiež „laptop“)? Aj tých je na trhu obrovské množstvo a pomaly vytláčajú PC. Majú totiž dosť zásadných výhod. Na druhú stranu majú aj svoje logické obmedzenia… Poďme sa na ne pozrieť.

Notebook


Výhody notebookov

V tenkom a ľahkom zariadení, ktoré vlastne pripomína väčšiu knihu, sa skrýva všetko. Monitor, klávesnica aj všetok hardvér si otvoríte na kolenách, a to kdekoľvek. V kresle pri televízore, v parku, v práci, v škole, u babičky… kdekoľvek. Vyťažovaný notebook síce často prehrieva a hučí, ale všeobecne ide o oveľa tichšie a energeticky nenáročnejšie zariadenie.

Aj notebook môžete prepojiť s perifériami. V parku máte len samotný laptop, ale doma ho položíte na stôl, pripojíte monitor (či televízor), klávesnicu a myš a máte vlastne desktop (aj keď menej výkonný) s dvomi obrazovkami.

Laptopy tiež existujú v rôznych variantoch, ako sú herné notebookyvýkonné notebooky pre profesionálov či naopak mininotebooky pre deti a nenáročných používateľov.

Herný notebook

Nevýhody notebookov

Nejde o nič nečakané – do malého tela sa vojde menej hardvéru, takže nepočítajte s piatimi diskmi ani s extrémnou operačnou pamäťou (ak si nezaplatíte veľa). Obmedzená je aj konektivita, pretože do malého tela sa proste nevojde dvadsať konektorov.

Vymeniť komponenty za lepšie alebo modernejšie je ťažké až nemožné. Napríklad disky väčšinou vymeníte bez problémov. S pamäťami je to horšie, ale zvyčajne sa to dá. No čo sa týka napríklad grafickej karty, tú väčšinou nemáte šancu vymeniť.

Celkový výkon je na priemernom notebooku nižší než na priemernom PC, respektíve platí, že za rovnaký výkon si na notebooku zaplatíte viac.

Nemáte toľko na výber ani si nemôžete prispôsobiť výbavu. Chcete 32 GB RAM, aby ste mohli efektívne spracovávať napr. videá? Budete musieť dobre hľadať a asi nakoniec kúpiť veľmi drahý herný notebook, aj keď vás hranie hier nezaujíma. Akákoľvek „špeciálna“ požiadavka je proste teoretický problém. Na druhú stranu, aby sme vás nechcene nedesili – výrobcov skvelých laptopov je kopec (DellHPLenovoAcerAsusApple,…) a určite si vyberiete (ponúkame prípadne nášho poradcu Ako vybrať notebook).

Menší priestor = menší komfort. Klávesnica na notebooku môže byť skvelá, ale veľkosť tej klasickej stolnej mať nebude. A ak nesiahnete po 15,6" uhlopriečke, nebudete mať k dispozícii vstavaný numerický blok. Displej je logicky tiež malý – maximálne narazíte na 17" laptop, no je to skôr výnimka než pravidlo. A kto nevie pracovať s touchpadom (aj keď aj tie sú dnes výborné), musí nosiť myšku.

Konvertibilný notebook

Verdikt: Pre koho je notebook? 

Notebook je vhodnou voľbou, ak: nepotrebujete extrémne parametre; nemáte vyložene špecifické požiadavky; oceníte dokonalú prenosnosť a použiteľnosť kdekoľvek; chcete jedno „hotové“, kompaktné zariadenie „do tašky“; nehodláte nikdy riešiť zapájanie káblov a pod. – len stlačíte tlačidlo na zapnutie.

 Ide teda o zariadenie skvelé napríklad pre študentov, zamestnancov, ktorí striedajú pracovne priestory (čiastočný home office), menej náročných používateľov, ktorí chcú napr. komfortne surfovať na internete v kresle, za stolom,… kdekoľvek.

All-in-one Apple MacAll-in-One (všetko v jednom)

Na počítače typu all-in-one (niekedy tiež AIO) sa v článkoch, ako je tento, často zabúda. Je to škoda, pretože síce ide o najmenší segment z tých, ktorým sa venujeme, ale tiež o skutočne zaujímavú, reálne použiteľnú alternatívu.

Ide o zariadenie, ktoré napĺňa svoj názov. „Tlstejší monitor“, ktorý vo svojom tele skrýva aj reproduktory a celý hardvér stolného počítača.


Výhody počítačov All-in-One

Získate väčšiu plochu než na notebooku – pokojne napríklad aj 24" alebo 27" – a pritom neriešite žiadne obri skrine, tisíce káblov a pod. Len pripojíte klávesnicu a myš.

Celé riešenie je dizajnovo oveľa „čistejšie“. All-in-One sa zapojí do zásuvky, k nemu spomínaná klávesnica s myšou, a to je všetko. Ušetríte miesto, ktoré by zabrala počítačová skriňa (a kabeláž) a pracovná plocha nie je nijako zmenšená; rovnako by ste mali monitor.


Nevýhody počítačov All-in-One

Možnosti upgradu sú porovnateľne nízke ako na notebookoch. Čo kúpite, to vám do značnej miery zostane už „navždy“.

Existujú aj výkonnejšie modely (napr. od Apple), ale spravidla ide o kancelárske, respektíve multimediálne stroje – zabudnite na herné all-in-one a pod. S tým, samozrejme, súvisí často veľmi priaznivá cena. Ušetríte oproti notebookom aj PC, ale kancelársku prácu môžu počítače all-on-one zvládať skutočne na jednotku.

All-in-one

 

Verdikt: Pre koho je All-in-One?

All-in-one je vhodnou voľbou, ak: nepotrebujete extrémny výkon; hľadáte elegantné kancelárske počítače, ktoré nenarušia okolité prostredie; oceníte jednoduchosť; ľahkú inštaláciu aj zostavenie (len sa pripojí klávesnica a myš); chcete počítač používať napríklad v obývacej izbe ako zdroj obsahu pre televízor.

Ide teda o skvelý prístroj napríklad do rôznych prevádzkarní kancelárií, do domácností nenáročných používateľovi či starších ľudí, resp. napríklad do knižníc či priestorov pre študentov.

Zaujíma ma to


Súvisiace články:

Ďalšie aktuality

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Spotrebiče 2 v 1 dokážu v súčasnosti oveľa viac, ako by ste čakali. Sú zárukou úspory miesta a zároveň si ponechávajú to najlepšie z práčok a sušičiek. Či už sa vám viac páči dizajn Bosch či, naopak, ...... Celý článok
Najlepšie mobily pre seniorov

Najlepšie mobily pre seniorov

Hľadáte kvalitný a jednoduchý mobil pre babičku či dedka? Ten pravý telefón pre seniorov neprekypuje množstvom funkcií, všetko je podriadené skôr jednoduchosti a nenáročnému ovládaniu. Ponuka seniorsk...... Celý článok
Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Výlety, skok padákom, cesta autom alebo len rodinná dovolenka? To všetko by sme si želali zachytiť v prvotriednej kvalite a akčná kamera Insta360 X4 má v úmysle nám toto prianie splniť. Oproti predchá...... Celý článok
Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Čistenie indukčnej varnej dosky je omnoho jednoduchšie ako čistenie plynového sporáka. Na hladkej ploche bez záhybov a vystúpených miest sa však i tak objavujú škvrny po mastnote, zvyšky potravín a z ...... Celý článok
Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Nové inteligentné okuliare Ray-Ban Meta zaujmú hneď niekoľkými spôsobmi. Na rozdiel od okuliarov na virtuálnu realitu sú skvelým doplnkom pri bežnom nosení a v mnohých smeroch zastúpia smartfón. Ak st...... Celý článok