0,00 €
×

Ako vybrať klimatizáciu? Nemýľte si ju s klasickým ochladzovačom!

04.05.2024

V dnešnom článku vám pomôžeme s výberom klimatizácie, no okrem toho vám ešte vysvetlíme, kedy a prečo je lepšie si vybrať práve klimatizáciu a nie obyčajný ochladzovač vzduchu či ventilátor.

Ako vybrať klimatizaciu

O čom sa dočítate:

Typy klimatizácií

Technické parametre

Prídavné funkcie

Klíma vs. ochladzovač
 

Každým rokom sú letné horúčavy vyššie a trvajú dlhšie. Niekomu to môže vyhovovať, ale ak nemáte naozaj v obľube tropické teploty, budete zrejme riešiť, ako sa cez deň a v noci schladiť na príjemnejšiu úroveň.

Dnes sa však nebudeme venovať výberu ventilátora ani takzvaného ochladzovača vzduchu. Miesto toho sa rovno pozrieme na najúčinnejší a najpokročilejší spôsob, ako ovládnuť teplotu v miestnosti – na klimatizáciu. V čom je iná, lepšia a horšia, aké druhy klimatizácií poznáme a na čo si dať pozor pri výbere?

Ako vybrať klimatizáciu

Akú klimatizáciu zvoliť do bytu alebo do domu?

Klimatizácie rozdeľujeme na stacionárne (zabudovávajú sa do steny a nedá sa už s nimi potom hýbať) a mobilné klimatizácie. Každý typ má svoje výhody a nevýhody. Podľa toho sú niektoré vhodnejšie do bytov a niektoré do rodinných domov. Alebo lepšie povedané, ide hlavne o to, či môžete alebo nemôžete urobiť zásah do steny.

Jednoznačne najvýkonnejšie sú stacionárne dvojdielne klimatizácie, ktoré sa skladajú z vonkajšej a vnútornej jednotky prepojených chladiarenským potrubím. Môžete využiť multisplitové riešenie a zaviesť klimatizačné jednotky do celého domu. Nevýhodami sú vysoká cena a potreba urobiť stavebný zásah. Preto je inštalácia takejto vzduchotechniky najlepšia vtedy, keď staviate alebo rekonštruujete dom či byt. Inak by ste museli montáži pomôcť nevzhľadnými lištami.

Na jednu vonkajšiu jednotku môžete napojiť aj viac vnútorných – v takom prípade ide o tzv. „multi-split“ klimatizácie. Môžete tak mať jednu klimatizáciu v každej miestnosti, čo je, mimochodom, bežné aj v kancelárskych budovách.

Pokiaľ bývate v byte v paneláku s ďalšími susedmi, môžu byť stavebné úpravy trochu zložité. Nehovoriac o tom, že mnoho ľudí býva v podnájme a niečo také pre nich neprichádza do úvahy. Ak práve nemôžete alebo nechcete robiť ďalšie otvory do stien a stropov, obzrite sa po praktickej mobilnej klimatizácii.

Ako vybrať klimatizáciu?

Mobilné klimatizácie

Prenosné klimatizácie sú bez vonkajšej jednotky, a tak ich môžete podľa potreby presúvať medzi rôznymi miestnosťami. Ide o lacnejšie a dostupnejšie, ale zároveň plnohodnotné riešenie. A aj keď toto zariadenie patrí medzi tie väčšie (ilustračne si predstavte napr. rozmery 50 × 40 × 70 cm a hmotnosť 30 kg, aj keď sa od seba jednotlivé modely, samozrejme, výrazne líšia), vďaka kolieskam by ste nemali mať problém s presunom.  

Potom len stačí vymyslieť vývod vzduchu. Najjednoduchšie riešenie je cez otvorené okno – vyvediete von hadice a vzniknutú medzeru utesníte špeciálnou okennou sadou. Neuniká tak von ani teplo, ani chlad, pričom vás toto riešenie nebude rušiť. Niektorí výrobcovia ešte ponúkajú vkusné vymeniteľné látkové poťahy aj na hadicu, klimatizácia teda nebude miestnosti uberať na kráse. 

Utesnenie okna mobilná klimatizácia

Aké parametre sledovať? Klimatizácia môže aj kúriť

Ak ste sa rozhodli, že si ako metódu chladenia vyberiete klimatizáciu a vybrali ste si medzi pevnou a mobilnou verziou, konkrétny model si treba zvoliť podľa parametrov klimatizovanej izby a vašich potrieb. Vzhľadom na to, že mobilná klimatizácia je pre mnohých ľudí dostupnejšia a jej inštalácia je veľmi jednoduchá, zameriame sa s výberom práve na ňu. 


Výkon: Kľúčové sú parametre miestnosti

Do akej veľkej miestnosti chcete umiestniť klimatizáciu? Výrobcovia zvyčajne uvádzajú odporúčanú veľkosť, a to buď vo štvorcových metroch (výška stropu dnes býva relatívne štandardizovaná), alebo niekedy aj „objemovo“, teda v kubických metroch. Ak doma máte iba menšie izby, tak vám postačí nižší model, do väčších miestností je naopak vhodný model, ktorý pokryje napríklad až 50 m².

Nie je však izba ako izba, a to vie každý, kto už niekedy niekde býval. Pri výbere sa preto tiež zamyslite, koľko je v miestnosti okien, na akú svetovú stranu je orientovaná a pod. Spálňa s jedným oknom natočená na sever sa nevyhreje tak, ako veľká obývačka s dvomi presklenými oknami, cez ktoré svieti slnko takmer každý deň.

Mobilná klimatizácia do bytu

Hlučnosť: Nenechajte sa rušiť

V závislosti od umiestnenia klimatizácie môže byť zásadná aj hlučnosť. Ak chcete mať klimatizáciu zapnutú cez noc v spálni a nepatríte k ľuďom, ktorých mierne hučanie ukolíše do spánku, sledujte úrovne v decibeloch starostlivo – existujú tichšie aj hlučnejšie modely.

Dôležitá je, samozrejme, ponuka intenzity výkonu, ktorá by mala byť rozptýlená dostatočne (od úplného minima po maximum). Ak by bola mobilná klimatizácia pustená na plný výkon, jej hučanie by mohlo (a to nepreháňame) pripomínať hlučný prúd vody. Nie je to problém, ak si necháte vychladiť miestnosť, kým prídete domov, ale počas práce či pozerania TV by ste taký hluk neocenili.

Prenosná klimatizácia

Spotreba: Prevádzka bude dlhodobá 

Určite si overte spotrebu a energetickú triedu, do ktorej spadá vaša klimatizácia. Ďalej budeme spomínať vyššie prevádzkové náklady oproti menej účinným ochladzovačom, čo by vás nemalo vystrašiť, ale rozhodne stoja ročné náklady aspoň za orientačný prepočet. Podobne ako s chladničkami sa môže stať, že vyšší a drahší model v podstate zaplatí cenový rozdiel o pár rokov, a to vďaka svojej úspornosti – existujú modely klimatizácií, ktoré sa radia do najvyšších tried energetickej účinnosti. Myslite totiž na to, že klimatizácia môže byť zapnutá veľa dní a hodín v roku.

Napríklad rýchlovarná kanvica má vysokú krátkodobú spotrebu, čo však nie je veľmi významné, rovnako tak môžete zanedbať jednu napustenú vaňu v ročných nákladoch na vodu. Ale v prípade dlhodobo zapojeného spotrebiča ale na kilowatthodinách skutočne záleží.

Zapojenie mobilnej klimatizácie

Klimatizácia dokáže viac, než len chladiť

Okrem iného sa treba rozhodnúť, či má klimatizácia iba chladiť alebo využijete aj dodatočné funkcie – najčastejšie sú v ponuke klimatizácie s kúrením, odvlhčovanie či funkcia čistenia vzduchu. Vo vlhších bytoch a v miestach, v ktorých nemáte v zime dostatočné kúrenie, je takéto zariadenie 3 v 1 na nezaplatenie.

Navyše platí, že mobilné klimatizácie sú spravidla kvalitné prístroje (čomu koniec koncov zodpovedá vyššia suma), takže spomínané funkcie zvládajú na jednotku a nie sú iba „z núdze cnosť“.


Zídu sa vám funkcie navyše

Primárna funkcia klimatizácie je, samozrejme, ochladzovanie vzduchu. Množstvo voliteľných vychytávok a nastavení vám však môže spríjemniť život. Preferujete tlačidlá alebo LCD displej (ukazovateľ), či dokonca dotykové ovládanie? Oceníte špeciálny nočný režimčasovačodložený štart? A aké dôležité sú pre vás napríklad funkcie inteligentných klimatizácií

Odporúčame vám, aby ste si pozreli najlepšie vybavené modely a vytvorili si predstavu o tom, „čo všetko je možné“. Podľa toho si potom upresníte výber.

Dizajn je dôležitejší, než by sa mohlo zdať

Mobilnú klimatizáciu síce nemusíte mať v strede miestnosti, ale aby fungovala tak, ako má, nemôžete ju „vopchať“ za pohovku. Inak povedané... budete ju vidieť. Keďže je to väčšinou pomerne rozmerný prístroj, ktorý len tak neprehliadnete, dizajn je jednoducho dôležitý. Dobrá správa však je, že sa klimatizácie vyrábajú v rôznych štýlových vyhotoveniach. Menšie, väčšie, biele, čierne, dizajnové a pod. Aj keď nie je vzhľad absolútnou prioritou, budete ho môcť bez obáv a problémov zaradiť do parametrov, ktoré zohľadníte pri výbere. 

Smart ovládanie klimatizácie

Klíma alebo ochladzovač? Rozdiely sú úplne zásadné

V titulku článku sme hovorili o „obyčajnom“ ochladzovači vzduchu. Vôbec to nebolo myslené ako urážka tohto užitočného zariadenia, od ktorého kúpy vás nechceme odradiť, chceli sme iba zvýrazniť, že klimatizácia funguje na celkom inom princípe a je technologicky pokročilejšia. Klimatizácia používa na ochladzovanie „špeciálne“ chladivo – zvyčajne sú kovové rúrky naplnené plynom, ktorý nijako nedopĺňate ani neudržiavate, prístroj sa oň stará sám.

Ochladzovač ženie vzduch cez vodu alebo kocky ľadu, čo znamená, že ich treba dopĺňať, no okrem toho aj menší chladiaci výkonKúpa a prevádzka ochladzovačov býva lacnejšia, ich značnou výhodou býva to, že neobsahujú kompresor, takže sú tichšie. Keďže cez ne musí prúdiť vzduch, majú v sebe zabudovaný ventilátor, ale nemusíte sa báť nepríjemne intenzívneho fúkania, s akým sa musíte zmieriť na obyčajnom ventilátore.

Ochladzovač vzduchu

„Ochladzovač“ (teraz už v úvodzovkách) môžete použiť aj v zime. Keď doň miesto studenej vody nalejete odstátu, bude fungovať iba ako zvlhčovač. S metódou ochladzovania súvisí ďalší významný rozdiel, a to vplyv na vlhkosť vzduchu. Ochladzovač zvlhčuje vzduch a výborne sa hodí do priestorov s nižšou relatívnou vlhkosťou, kde by vás bez dodatočného zvlhčenia mohli napríklad svrbieť oči.

Klimatizácia naopak odvlhčuje. Treba ju používať vo vlhšom prostredí, kde by ochladzovač podmienky ešte zhoršil. Nižšia vlhkosť vzduchu má výhody napríklad aj v tom, že sa budete v lete menej potiť a zníži sa riziko, že sa vo vlhších stavbách bude rozširovať pleseň. Mobilné klimatizácie sú síce zvyčajne o čosi drahšie na kúpu aj prevádzku, no sú výkonnejšie a ich účinnosť menej ovplyvňuje vlastnosti vzduchu, v ktorom pracujú (napríklad vyššie spomínaná vlhkosť). O chladivo sa starajú samy, nemusíte nič dolievať ani dopĺňať.

Ako vybrať klimatizáciu

Čo však vyriešiť musíte, je vývod teplého vzduchu. Mobilné klimatizácie na to majú hadicu, ktorú pravdepodobne upevníte do okna; stacionárne klimatizácie využívajú ventiláciu pretiahnutú stenami či stropom.

Zložitejšiu inštaláciu ale vyvažujú rozšírené možnosti použitia. Hravo nájdete aj klimatizácie s kúrením alebo modely, ktoré okrem ponúkajú aj funkciu odvlhčovania vzduchu. Poslednou veľkou výhodou klimatizácií je možnosť použitia aktívnych aj pasívnych filtrov, ktoré napríklad vedia zbaviť vzduch baktérií, vírusov a alergénov. Klimatizácia tak funguje aj ako čistička vzduchu.

Ochladzovače vzduchu Klimatizácie
Nižší výkon chladenia + Vyšší výkon chladenia
Menej presná kontrola teploty + Presnejšia kontrola teploty
Vyžadujú časté dopĺňanie vody/ľadu + Prevádzka prakticky bez údržby
Okrem zvlhčovania ide o jednoúčelové zariadenie + Môžu mať funkcie kúrenia a čistenia vzduchu
≈ Často funguje aj ako zvlhčovač ≈ často fungujú ako odvlhčovač
+ Nižšia spotreba aj počiatočné náklady - Vyššia cena a drahšia prevádzka
+ Zvyčajne tichšie (nemajú kompresor) Spravidla hlučnejšie
+ Nepotrebujú vývod teplého vzduchu - Nutný vývod vzduchu cez hadicu
+ Bývajú skladnejšie a ľahšie - Bývajú ťažšie a objemnejšie

 

Chcem novú klimatizáciu


Súvisiace články:

Ďalšie aktuality

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Spotrebiče 2 v 1 dokážu v súčasnosti oveľa viac, ako by ste čakali. Sú zárukou úspory miesta a zároveň si ponechávajú to najlepšie z práčok a sušičiek. Či už sa vám viac páči dizajn Bosch či, naopak, ...... Celý článok
Najlepšie mobily pre seniorov

Najlepšie mobily pre seniorov

Hľadáte kvalitný a jednoduchý mobil pre babičku či dedka? Ten pravý telefón pre seniorov neprekypuje množstvom funkcií, všetko je podriadené skôr jednoduchosti a nenáročnému ovládaniu. Ponuka seniorsk...... Celý článok
Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Výlety, skok padákom, cesta autom alebo len rodinná dovolenka? To všetko by sme si želali zachytiť v prvotriednej kvalite a akčná kamera Insta360 X4 má v úmysle nám toto prianie splniť. Oproti predchá...... Celý článok
Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Čistenie indukčnej varnej dosky je omnoho jednoduchšie ako čistenie plynového sporáka. Na hladkej ploche bez záhybov a vystúpených miest sa však i tak objavujú škvrny po mastnote, zvyšky potravín a z ...... Celý článok
Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Nové inteligentné okuliare Ray-Ban Meta zaujmú hneď niekoľkými spôsobmi. Na rozdiel od okuliarov na virtuálnu realitu sú skvelým doplnkom pri bežnom nosení a v mnohých smeroch zastúpia smartfón. Ak st...... Celý článok