0,00 €
×

Ako zamknúť elektrokolobežku?

08.04.2024

Elektrické kolobežky si prekliesnili cestu do srdca mnohých cestovateľov ako dostupný, pohodlný a kompaktný variant prepravy, hlavne v mestách. S ich obľubou medzi používateľmi rastie aj hrozba odcudzenia zo strany zlodejov. V tomto článku sa preto zameriame na to, ako a čím je možné elektrokolobežku zamknúť a riadne zabezpečiť pred potenciálnou krádežou.

Poradíme vám:

Ako zamknúť elektrokolobežku fyzicky

Ako zamknúť elektrokolobežku elektronicky

Na čo ďalšie myslieť pri zabezpečení elektrokolobežky

 

Ak nevezmeme do úvahy stroje vybavené spínacou skrinkou so zámkom, bez ktorej aktivácie príslušným kľúčom (prípadne čipom) sa zariadenie prakticky nepohne, môžeme zovšeobecniť spôsoby uzamknutia elektrokolobežky na dve základné kategóriefyzickú a elektronickú. Ich typy, výhody a nevýhody si teraz predstavíme bližšie.

Ako zamknúť elektrokolobežku fyzicky

Rokmi preverená konzervatívna metóda zabezpečenia elektrokolobežky prezentuje základný, avšak najviac osvedčený spôsob, ako vašu dvojkolesovú parťáčku chrániť pred kradmými rukami zlodejov. Aj tu však platí, že neexistuje „zámok ako zámok“ a každý z nich má svoje špecifiká, ktoré je nutné pri finálnom výbere zvážiť.

Lankový zámok

Základný typ zabezpečenia, ktorý utkvieva v zámku ovládanom kľúčom alebo číselnou kombináciou. Ten je umiestený na jednom či oboch koncoch dlhého pružného kovového lanka, obaleného plastom či gumou. Efektu (aj mieru) zabezpečenia dosiahnete pripevnením elektrokolobežky k okolitým objektom – stĺpu, masívnemu stojanu, pevnému stromu a pod.

Výhody: jednoduchosť, nízka hmotnosť (jednoduchý prenos), vysoká flexibilita (možnosť fixácie)

Nevýhody: nižšia odolnosť proti kliešťom a rezacím nástrojom

U-lock alebo D-lock

U-lock a D-lock sú dva názvy pre približne rovnaký typ zámku so špecifickým tvarom, ktorý pripomína písmeno U alebo D. Zabezpečenie opäť preberá formu pripevnenia elektrokolobežky k pevným predmetom v okolí. Vďaka robustnej konštrukcii zámku ale značí vyššiu úroveň ochrany.

Výhody: vysoká bezpečnosť, odolnosť proti prerezaniu

Nevýhody: nižšia pružnosť, vyššia váha a objem (pre prenášanie)

Reťazový zámok

Určitý kompromis medzi doposiaľ uvedenými typmi zabezpečenia ponúka reťazový zámok. Skladá sa z radu pevne spojených kovových článkov, ktoré tvoria reťaz, a zámkového mechanizmu. Pri uzamknutí elektrokolobežky oceníte ich dĺžku, vďaka ktorej je možné prichytiť a tým aj zabezpečiť viac častí kolobežky naraz. Tie následne opäť napevno ukotvíte k dostupnému statickému bodu v okolí.

Výhody: dĺžka, pevnosť (oceľ) a odolnosť proti všestranným nástrojom zlodejov

Nevýhody: vyššia váha (pre prenášanie) a cena

Skladací zámok

Posledným z obvyklých typov fyzických zámkov elektrokolobežky, ktorý kombinuje pohodlie lankového variantu s bezpečnosťou pevnejších materiálov. Jeho charakteristickým rysom je schopnosť zložiť sa do kompaktného tvaru, čo uľahčuje jeho prenášanie a uloženie, keď nie je používaný.

Výhody: možnosť zloženia (jednoduchý prenos) a flexibilita v oblasti používania (podľa rozloženia)

Nevýhody: vyššia cena (v porovnaní s „jednoduchšími“ typmi zámkov) a nižšia úroveň bezpečnosti (oproti U-lockom či reťazovým variantom).

Zámok na kotúč

Špeciálny typ fyzického zámku, ktorý sa upevňuje priamo na kotúčovú brzdu elektrokolobežky, čím zabraňuje otáčaniu kolies a vo výsledku aj nepovolenému odjazdu.

Výhody: fyzická bariéra (brániaca odjazdu), kompaktné vyhotovenie

Nevýhody: obmedzená ochrana (nebezpečie odnesenia vcelku), eventuálne poškodenie brzdového disku / inej časti kolobežky (pri nevhodnej inštalácii)

Elektronické zabezpečenie

Zámok nemusí byť vždy na prvý pohľad vidieť. Alternatívne technologicky vyspelé možnosti uzamknutia zariadenia elektrokolobežky pred krádežou poskytuje elektronické zabezpečenie. A aké najbežnejšie prostriedky tohto typu ochrany máme k dispozícii?

Alarm

Medzi efektívne formy zabezpečenia, optimálne v kombinácii s vyššie uvedenými fyzickými zámkami, patrí klasický alarm. Niektoré elektrokolobežky majú toto poplašné zariadenie integrované priamo do svojej továrenskej výbavy, iným je treba ho dokúpiť zo širokej ponuky rôznych predajcov. Čo majú ale spoločné, je výdatný hluk, ktorý sa spustí pri pokuse o neautorizovaný pohyb.

Výhody: potenciál okamžite odradiť zlodeja od pokusu o krádež + upozornenie majiteľa/okolia na pokus o odcudzenie (možnosť okamžitej reakcie)

Nevýhody: falošné poplachy, obmedzená účinnosť zabezpečenia (nestavia zlodejovi hmatateľnú bariéru)

Zámok v aplikácii

Zamykanie elektrokolobežky prostredníctvom aplikácie využíva moderné spojenie cez Bluetooth alebo iné bezdrôtové komunikácie, ktoré umožňuje používateľom ovládať zámok zariadenia priamo z ich inteligentného telefónu. Táto metóda tkvie v stiahnutí a použití špeciálnej aplikácie vytvorenej výrobcom kolobežky, ktorá následne slúži ako kľúč na zamknutie alebo odomknutie zariadenia. Inými slovami, kým v aplikácii jazdu nepovolíte, stroj sa nepohne.

Výhody: pohodlie vzdialeného prístupu/konfigurácia (cez aplikáciu), personalizácia nastavení (vlastné bezpečnostné protokoly a pokročilé funkcie – napr. sledovanie polohy a história prevádzky elektrokolobežky a i.)

Nevýhody: závislosť na kompatibilnej technológii a možnosť neautorizovaného prístupu („hackingu“) cez zraniteľnosť softvéru + riziko zmocnenia sa celej kolobežky

GPS lokátor

Dômyselným zariadením, ktoré síce primárne nezabezpečí vaše obľúbené „približovadlo“ proti krádeži, ale zjednoduší vám jeho (vy)sledovanie a následné získanie späť, je GPS lokátor, ukrytý najčastejšie do konštrukcie či batérie elektrokolobežky, odkiaľ môže byť jednoducho lokalizovaný pomocou aplikácie v mobilnom telefóne. Tá vám poskytne prehľad o tom, kde sa vaša kolobežka aktuálne nachádza. Príkladom sledovacieho zariadenia je AirTag od spoločnosti Apple.

Výhody: presný monitoring polohy v reálnom čase (umožňuje okrem iného rýchle nájdenie ukradnutej elektrokolobežky)

Nevýhody: nutnosť nabíjania lokátora, vyššia cena (napr. spomenutý AirTag) v porovnaní s tradičnými zámkami, riziko odstránenia sledovacieho zariadenia „nálezcom“

Ďalšie odporúčania pre zabezpečenie elektrokolobežky

Pre zaistenie maximálnej bezpečnosti elektrických kolobežiek je – okrem voľby adekvátneho zámku – dôležité venovať pozornosť aj ďalším faktorom pri zamykaní. Záverom preto pridávame niekoľko všeobecných tipov a odporúčaní pre správne zabezpečenie elektrokolobežky:

  1. Nenechávajte elektrokolobežku bez dozoru na verejných miestach dlhý čas.
  2. Ak je to možné, uchovávajte ju v uzamknutom priestore alebo v oblasti pod dohľadom.
  3. Ak kolobežku opustíte na dlhší čas, odporúčame vziať si so sebou aspoň akumulátor, ktorý je obľúbeným terčom zlodejov.
  4. Spôsob zabezpečenia vždy voľte s ohľadom na prostredie, kde bude dopravný prostriedok používaný. Pre krátkodobé parkovanie v relatívne bezpečných oblastiach môže byť dostačujúci lankový alebo skladací zámok. Ak však plánujete nechať elektrokolobežku vonku po dlhší čas či v oblastiach s vyšším rizikom krádeže, odporúčame investovať do robustnejšieho reťazového zámku alebo U-locku.
  5. Pri využití fyzického zámku vždy bezpečne prichyťte elektrokolobežku k pevnému objektu, ktorý nie je jednoduché vylomiť alebo odstrániť. Učiňte tak najlepšie na viacerých miestach, kým platí, že kolobežka môže byť rozobraná a odnesená aj po častiach.
  6. V rámci voľby elektrického zabezpečenia zvážte, či nie je vhodná jeho kombinácia s fyzickým zámkom pre získanie náležitej maximálnej ochrany.
  7. Zapíšte si sériové číslo elektrokolobežky. V prípade krádeže to môže pomôcť pri jej identifikácii.

Súvisiace články:

Ako vybrať elektrokolobežku?

Elektromobilita je in! Skúsite elektrickú kolobežku, alebo segway?

Čo nerobiť na elektrickej kolobežke?

Ďalšie aktuality

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Spotrebiče 2 v 1 dokážu v súčasnosti oveľa viac, ako by ste čakali. Sú zárukou úspory miesta a zároveň si ponechávajú to najlepšie z práčok a sušičiek. Či už sa vám viac páči dizajn Bosch či, naopak, ...... Celý článok
Najlepšie mobily pre seniorov

Najlepšie mobily pre seniorov

Hľadáte kvalitný a jednoduchý mobil pre babičku či dedka? Ten pravý telefón pre seniorov neprekypuje množstvom funkcií, všetko je podriadené skôr jednoduchosti a nenáročnému ovládaniu. Ponuka seniorsk...... Celý článok
Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Výlety, skok padákom, cesta autom alebo len rodinná dovolenka? To všetko by sme si želali zachytiť v prvotriednej kvalite a akčná kamera Insta360 X4 má v úmysle nám toto prianie splniť. Oproti predchá...... Celý článok
Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Čistenie indukčnej varnej dosky je omnoho jednoduchšie ako čistenie plynového sporáka. Na hladkej ploche bez záhybov a vystúpených miest sa však i tak objavujú škvrny po mastnote, zvyšky potravín a z ...... Celý článok
Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Nové inteligentné okuliare Ray-Ban Meta zaujmú hneď niekoľkými spôsobmi. Na rozdiel od okuliarov na virtuálnu realitu sú skvelým doplnkom pri bežnom nosení a v mnohých smeroch zastúpia smartfón. Ak st...... Celý článok