0,00 €
×

Ako vybrať elektrokolobežku?

15.04.2024

Elektrické kolobežky sa stali neoddeliteľnou súčasťou dopravy a využíva ich čím ďalej väčšie percento nielen dospelých jazdcov, ale tiež detí. Vysokej obľube sa tešia vďaka ekologickému spôsobu cestovania, dostupnej cene, jednoduchému ovládaniu aj ďalším benefitom. Podľa akých parametrov ale zvoliť tú pravú? Prečítajte si náš článok a dozviete sa viac.

Ako vybrať elektrokolobežku

O čom sa dočítate:

Aká je pre vás najlepšia elektrokolobežka?

Prvé, na čo by ste sa mali pri výbere elektrickej kolobežky zamerať, je určenie, tzn. kto ju bude využívať. Hlavné delenie je jasné – kolobežky pre dospelých vs kolobežky pre deti.

Ako vybrať elektrokolobežku

Elektrické kolobežky pre deti

Začnime od tých menších. Detské kolobežky sú vhodné pre deti už od 3 – 4 rokov. Podľa zvoleného motoru sú niektoré modely určené väčším deťom alebo školákom. Elektrokolobežky pre tých najmenších sú ľahké, cenovo dostupné, majú obmedzenú nosnosť napríklad 20 kg a najčastejšie malé plastové kolieska pripomínajúce tie z kolieskových korčúľ.

Väčšina detských kolobežiek disponuje aj teleskopickými riadidlami, takže ich môžete prispôsobiť rastúcemu dieťaťu. Praktickou vychytávkou určitých modelov je aj mobilná aplikácia, ktorá rodičom umožní kontrolu kolobežky na diaľku. Elektrické kolobežky pre školákov (cca 7 – 12 rokov) už patria medzi pokročilé a zaujmú vyšším dojazdom a zvyčajne aj väčšou možnou rýchlosťou.

Ako vybrať elektrokolobežku

Elektrické kolobežky pre dospelých

Aj keď sú dnes detské kolobežky bežne dostupné v obchodoch, prím stále hrajú tie pre dospelých. Vyberať môžete z bohatej ponuky rôznych vyhotovení – kolobežky mestské, terénne, odpružené, s LED podsvietením, s motorom umiesteným vzadu, s rozdielnym dojazdom aj max. rýchlosťou. Dôležitým parametrom je aj stúpanie. Keď budete mať vybraný typ elektrokolobežky, skontrolujte si aj jej hmotnosť a nosnosť. Nosnosť udáva max. hmotnosť jazdca, ktorú kolobežka uvezie a je nutné počítať aj s prípadným nákladom napríklad vo forme ruksaku.

POZOR! Aj keď je to v uliciach, bohužiaľ, celkom častý jav, dôrazne neodporúčame na kolobežke jazdu vo dvojici, a to ani v prípade rodiča s dieťaťom! Takéto cestovanie je zakázané a skutočne nebezpečné.

Kde budete elektrokolobežku využívať?

Typ kolobežky, ktorú si zvolíte, by sa mal odvíjať od toho, aké s ňou máte plány. Budete s ňou jazdiť do práce a na nákup po chodníku pre cyklistov alebo ceste? Vyberajte medzi mestskými kolobežkami, ktoré sú kompaktnejšie a v prípade potreby ich môžete jednoducho preniesť. Ak chcete, aby vám elektrická kolobežka z veľkej časti nahradila auto a čakajú vás dlhšie vzdialenosti, overte si maximálny dojazd.

Ako vybrať elektrokolobežku

Viete, že budete jazdiť aj po štrku či neudržiavaných cestách? V tom prípade si vyberajte medzi terénnymi kolobežkami. Sú síce robustnejšie, ale poskytnú vám maximálny jazdný komfort aj stabilitu. Spravidla majú tiež nadštandardný dojazd okolo 40 km a odpruženie, vďaka ktorému pofrčíte pohodlne aj po nespevnenom povrchu.

Výkon

Výkon motora elektrickej kolobežky sa môže pohybovať od 120 až po 6 000 W. 120 W vozidlá sú určené deťom, štandard pre dospelého už býva 250 – 500 W. Čím vyšší výkon kolobežka má, tým ponúkne bleskovejšie reakcie, vyššiu rýchlosť alebo uhol/percento stúpania. Silnejšie modely nemajú problém ani s hornatejším terénom.

Ak však budete elektrokolobežku využívať len v meste, vystačíte si s výkonom do 500 W. Toto rozmedzie odporúčame zvoliť aj začiatočníkom, predsa len je lepšie (a predovšetkým bezpečnejšie) si na jazdné vlastnosti kolobežky zvykať postupne. A tiež obyčajne platí rovnica vyšší výkon = vyššia cena, takže zvážte, či sa vám investícia vyplatí.

Ako vybrať elektrokolobežku

Zaujíma vás, ako je to s umiestením motora a či je lepší vpredu alebo vzadu?

Obe riešenia majú svoje výhody. Kolobežky s motorom umiesteným vzadu nepošmykujú a majú väčší záber na klzkom povrchu. Ak zvolíte pohon na predných kolesách, poteší vás menšie riziko šmyku, motor totiž kolobežku skôr „tiahne“ než „tlačí“. Čo sa týka stúpania, tu je efektívnejší zadný motor, väčšia časť hmotnosti jazdca je prenesená dozadu.

Dnes sú už na trhu dostupné aj elektrické kolobežky s pohonom všetkých kolies, vďaka čomu dosahujú oveľa väčší výkon a zvládnu ho rovnomerne rozložiť.

Batérie a dojazd

Max. dojazd, ktorý vám elektrická kolobežka na jedno nabitie poskytne, sa odvíja ako od výkonu motora, tak od využitého akumulátora. Štandardom je dojazd okolo 20 – 30 km, vyspelejšie modely však ponúknu dojazd až neuveriteľných 70 km.

Dojazd elektrokolobežky

Pamätajte na to, že konečný dojazd ovplyvňuje množstvo faktorov ako hmotnosť jazdca, zvolený terén, počasie aj štýl jazdy.

S batériou súvisia 3 dôležité pojmy – kapacita, napätie a výkon batérie. Zaujímať by vás pritom nemala iba kapacita, ale aj ostatné veličiny. Čo ktorá z nich znamená?


Kapacita, napätie a výkon batérie

Kapacita akumulátora je pravdepodobne jasná. Vyjadruje množstvo energie, ktoré je v batérii uchovávané, a udáva sa v miliampér hodinách (mAh). Hodnota napätia batérie znázorňuje silu batérie, akú veľkú maximálnu záťaž zvládne. Je udávaná vo voltoch (V). Poslednou veličinou je výkon batérie – max. výkon, ktorý je batéria kolobežke schopná dodávať počas jednej hodiny. Výkon je znázornený jednotkou Wh (watt hodiny).

Kam týmito definíciami mierime? Samotná kapacita v mAh vám toho veľa neprezradí, je to iba teoretická hodnota a nenapovedá nič o reálnej výdrži batérie na jedno nabitie. Ak je rovnaká kapacita batérie pri niekoľkých modeloch kolobežiek, ako ich medzi sebou porovnať, aby sme zistili konkrétny výkon akumulátora?

Najlepšie elektrokolobežky

Výkon batérie = napätie × kapacita

Ukážme si to na konkrétnom príklade elektrickej kolobežky GoGEN VOYAGER 500 W S 801, ktorá má v popise produktu uvedené všetky 3 parametre. Výkon batérie je 417 Wh, napätie 36 V a kapacita 11 600 mAh. Kapacitu preveďte na ampér hodiny, tj. 11,6. K výpočtu výkonu dôjdete tak, že vynásobíte 36 × 11,6 = 417,6 Wh. Maximálny výkon, ktorý vám kolobežka GoGEN poskytne, je 417 wattov za hodinu.

Čo sa týka času nabíjania, ten je naprieč sortimentom elektrických kolobežiek pre dospelých podobný, a to 5 – 7 hodín. Nabíjačka je obvykle veľmi podobná tej od notebooku.

Nabíjanie elektrokolobežky

Rýchlosť

Čím vyšší výkon, tým rýchlejšiu jazdu vám kolobežka dovolí. Modely pre najmenšie deti ponúknu max. rýchlosť cca 8 km/h, pre tie väčšie už môžete voliť elektrickú kolobežku s max. hodnotou 15 km/h.

V prípade kolobežiek pre dospelých môžete frčať rýchlosťou až 50 – 60 km/h, tie sú však vhodné len pre pokročilých jazdcov. Konkrétnu rýchlosť obmedzuje vami zvolený jazdný režim, najčastejšie sa stretnete aspoň s 3 úrovňami.

Nezabúdajte na to, že súčasná legislatíva povoľuje max. rýchlosť kolobežky na verejných komunikáciách 25 km/h – bez ohľadu na to, ako výkonný model ste si kúpili. Ak je vám to málo, prosím, radšej sa presuňte na neverejné, uzatvorené alebo súkromné komunikácie, kde rýchlejšou jazdou neohrozíte ostatných účastníkov premávky.

Ako vybrať elektrokolobežku

Či už idete rýchlosťou chôdze, alebo z kolobežky „žmýkate maximum“, myslite na to, že vodiči do 18 rokov sú povinní cestovať vždy s prilbou. Tú ostatne odporúčame aj skúseným jazdcom, opatrnosti nie je nikdy dosť a prípady nehôd na elektrických kolobežkách (často s vážnymi následkami), žiaľ,  pribúdajú.

Brzdy

Kvalitné brzdy sú na zaistenie bezpečnosti malých aj veľkých vodičov skrátka kľúčové. Medzi akými typmi bŕzd môžete dnes vyberať?

Nožné brzdy sa objavujú predovšetkým pri elektrických kolobežkách pre deti, sú umiestené v zadnom blatníku. Tento mechanický systém funguje bleskovo, v prípade mokrej vozovky je však nutné počítať s trochu nižšou účinnosťou.

Najčastejšia kombinácia bŕzd je zadná kotúčová a predná elektronická, začínajú sa viac objavovať skôr dve kotúčové. Kotúčová brzda sa ovláda páčkami na riadidlách, je spoľahlivá a umožňuje rýchle zastavenie, tak ako napríklad na bicykli. Brzdenie elektronickou brzdou je veľmi plynulé i komfortné, musíte však počítať so zotrvačnosťou. Na trhu nájdete aj elektrické kolobežky s bubnovými brzdami, ktoré sú nenáročné na údržbu, alebo vysoko účinnými hydraulickými brzdami.

Najlepšie elektrokolobežky

Pneumatiky

Od zvolených kolies sa odvíja ako pohodlie cestovania, tak jazdné vlastnosti kolobežky. Najčastejšie môžete vyberať z bezdušových pneumatík, plastových, pneumatík s dušou a anti-defekt pneumatík.

Plastové kolesá nájdete najmä na detských kolobežkách, kde najviac oceníte ich odolnosť. Oveľa rozšírenejšie sú ostatné materiály. Pneumatiky s dušouvhodnejšie do členitejšieho terénu, kde skvele tlmia nárazy, musíte ich však častejšie dofukovať a hrozí prepichnutie kolesa.

Bezdušové pneumatiky, ku ktorým sa radí aj anti-defekt pneu, majú veľkú výhodu v tom, že lepšie odolajú nástrahám akými sú obrubníky, črepy alebo klince. V prípade defektu dochádza k úniku vzduchu pomalejšie. Dnes sú dostupné už aj pneumatiky s gélovou vrstvou, ktorá prípadné poškodenie zvládne sama zaceliť (vyrábajú ich napr. značky Segway, Xiaomi).

Ako vybrať kolobežku

Ak sa rozhodnete pre nafukovacie kolesá, sledujte priebežne tlak v pneumatikách! Podhustené kolesá znižujú ovládateľnosť aj dojazd, a naopak, zvyšujú riziko defektu.

A ako je to s anti-defekt kolesami? Ako už názov napovedá, nehrozí vám s nimi defekt v podobe prepichnutia kolesa. Pneumatiky sú pevné, akoby penové, pri nárazoch však nepružia, a navyše zvyšujú riziko šmyku na mokrom povrchu.

Čo sa týka veľkosti kolies, rozšírená je 8,5". Postupom času však väčšina výrobcov prechádza na 10", a to kvôli lepšiemu manévrovaniu a jazdnému komfortu.

SMART kolobežky

Kedysi neboli aplikácie elektrokolobežiek tak rozšírené, ale dnes je mobilná aplikácia a vzdialené ovládanie kolobežky v podstate štandard. Obvykle nie je nutné tento benefit využívať, kolobežku môžete používať aj tak, s aplikáciou sa však jej i vaše možnosti rozšíria. Môžete s jej pomocou napr. sledovať počet najazdených km, uzamknúť kolobežku, zapnúť svetlá či zmeniť jazdný režim. Skvelou vychytávkou je prepojenie cez mapy, aby ste si mohli prehliadnuť konkrétnu trasu.

Ako vybrať smart elektrokolobežku

***

Ak ste dočítali až sem, veríme, že teraz je pre vás jednoduchšie zorientovať sa v ponuke elektrických kolobežiek. Prajeme veľa šťastia pri výbere tej pravej!
 

Ako vybrať elektrokolobežku

Súvisiace články:

 Čo nerobiť na elektrickej kolobežke?

Ďalšie aktuality

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Spotrebiče 2 v 1 dokážu v súčasnosti oveľa viac, ako by ste čakali. Sú zárukou úspory miesta a zároveň si ponechávajú to najlepšie z práčok a sušičiek. Či už sa vám viac páči dizajn Bosch či, naopak, ...... Celý článok
Najlepšie mobily pre seniorov

Najlepšie mobily pre seniorov

Hľadáte kvalitný a jednoduchý mobil pre babičku či dedka? Ten pravý telefón pre seniorov neprekypuje množstvom funkcií, všetko je podriadené skôr jednoduchosti a nenáročnému ovládaniu. Ponuka seniorsk...... Celý článok
Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Výlety, skok padákom, cesta autom alebo len rodinná dovolenka? To všetko by sme si želali zachytiť v prvotriednej kvalite a akčná kamera Insta360 X4 má v úmysle nám toto prianie splniť. Oproti predchá...... Celý článok
Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Čistenie indukčnej varnej dosky je omnoho jednoduchšie ako čistenie plynového sporáka. Na hladkej ploche bez záhybov a vystúpených miest sa však i tak objavujú škvrny po mastnote, zvyšky potravín a z ...... Celý článok
Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Nové inteligentné okuliare Ray-Ban Meta zaujmú hneď niekoľkými spôsobmi. Na rozdiel od okuliarov na virtuálnu realitu sú skvelým doplnkom pri bežnom nosení a v mnohých smeroch zastúpia smartfón. Ak st...... Celý článok