0,00 €
×

Linux – vitajte na Olympe operačných systémov

07.06.2022

Linux, plným menom GNU/Linux je operačný systém, o ktorom už určite všetci počuli, ale len pár percent populácie ho používa a vie používať. Čo je Linux a čím je vlastne tak špecifický? Oplatí sa zaviesť si ho do svojho zariadenia namiesto rozšíreného Windowsu? Poďte to s nami zistiť!

Operačný systém Linux

O čom sa dočítate:

Čo je to Linux?

Linux je v prvom rade komunita vývojárov a používateľov, v druhom rade je to voľne šíriteľný a moderný operačný systém, ktorý sa zakladá na otvorenom (open source) a slobodnom prístupe k zdrojovému kódu. Linuxové jadro (kernel) je dnes komplexnou platformou, vrátane grafických prostredí a množstva programov. Šírenie prebieha pomocou distribúcií , ktoré si nainštalujete zadarmo alebo viete používať aj okamžite, bez inštalácie. Viac o distribúciách sa dozviete nižšie. Je viac než fascinujúce, že celé prostredie, ako ho poznáme dnes, vzniklo iba z vášne a ochoty nadšených programátorov ponúknuť svetu „inú možnosť“. Linux je nenápadný a vyskytuje sa na miestach, o ktorých by ste ani netušili, že s ním pracujú.

Operačný systém Linux

„Úradným“ jazykom systému je angličtina, ale vďaka množstvu dobrovoľníkov nájdete systém dostupný už pomaly v akomkoľvek jazyku. Linux nie je tabu ani pre veľké firmy. Využíva ho napríklad aj známy mobilný operačný systém Android, ktorý je na ňom postavený. Ide o operačný systém, ktorý je maximálne variabilný.

Na vývoji sa v začiatkoch nepodieľala žiadna veľká spoločnosť, ktorá by vývoj Linuxu finančne podporovala či ho vlastnila.

Stručná história Linuxu

GNU/Linux (kompletné správne označenie) uzrel svetlo sveta oficiálne prvýkrát presne 17. septembra 1991 vďaka fínsko americkému softvérovému inžinierovi Linusovi Benedictovi Torvaldsovi, ktorý si jeho vývojom krátil čas popri štúdiu na univerzite v Helsinkách. Názov vznikol spojením mena Linus a programu UNIX.

Cesta Linuxu začala pri Projekte GNU (a GPL = všeobecná verejná licencia) chlapíka Richarda Stallmana, ktorý chcel vytvoriť systém podobný a kompatibilný s UNIXom. Neskôr, v roku 1985 bola vyvinutá licencia, ktorá povoľovala voľné šírenie tohto softvéru.

Torvalds však chcel skonštruovať niečo, čo by sa správalo ako UNIX, ale bolo na dosah komukoľvek. Inšpiroval sa MINIXom (zmenšená verzia UNIXu) a za pomoci kompilátora GNU C sa mu to nakoniec v spomínaný dátum vyššie podarilo.

Dôvodom vzniku a pokusu vytvoriť plnohodnotný avoľne dostupný slobodný operačný systém bol jednoduchý – prístupnosť všetkýmbez obmedzení distribúcie, zdieľaniaobmeny. Vtedajšie operačné systémy, a platí to aj dnes, boli platené, s nutnosťou registrácie, s obmedzenou lehotou platnosti, zákazu šírenia atď.

Linux Tux

Tučniak Tux je oficiálny maskot Linuxu od roku 1996. Bol vytvorený v programe GIMP Larrym Ewingom.

Linux vs. Windows

Windows je najpopulárnejší operačný systém, ktorý používajú na svete milióny ľudí, preto je samozrejmé, že aj jeho ovládanie musí byť prispôsobené masám, a teda jednoduché. To automaticky neznamená, že Linux je ťažký. Áno, vie byť aj neuveriteľne ťažký, ale má aj verzie, ktoré sa podobajú Windowsu, a preto je prechod naň len vecou zvyku. Pripomeňme si ešte spomínané aplikácie. Logicky, ak niečo používa väčšina, výrobcovia v prvom rade vyrábajú pre väčšinu, preto si vo Windowse zahráte takmer čokoľvek, pustíte čokoľvek, zostriháte, navrhnete atď.

Ale! Použijete iba to, čo vám bolo dané, Linux vám na druhej strane dopraje možnosť veci prispôsobiť sebe, vylepšiť a prekonfigurovať si systém presne podľa svojich požiadaviek. Windows je napríklad náchylnejší na vírusové ataky. Dôvodom je opäť väčšie množstvo používateľov, avšak antivírusové programy sú už dnes na omnoho lepšej úrovni ako kedysi a keď nebudete klikať tam, kam nemáte, budú vaše dáta v bezpečí.

Linux bezpečnosť

Distribúcie Linuxu

Ak si chcete vyskúšať Linux, musíte si najskôr nainštalovať alebo stiahnuť distribúciu do svojho počítača/notebooku alebo iného zariadenia. Distribúcia alebo „distro“ je softvérový repozitár založený na linuxovom jadre a systéme zbierky balíkov. Ešte jednoduchšie, ide o balíček so všetkým, čo potrebujete pre štart a základné používanie konkrétnej distribúcie Linuxu. V krátkosti si teraz predstavíme tie najznámejšie. 

  1. UBUNTU – dostupná v dvoch verziách, postavená na základoch rokmi sa vyvíjajúcej distribúcie Debian s grafickým prostredím GNOMEKDE (tú udržuje komunita) určená skôr na bežné používanie. Odporúča sa na začiatok si zvoliť verziu LTS s dlhším obdobím podpory. Distribúciu zastrešuje komerčná spoločnosť Canonical.
  2. FEDORA – veľmi pokrokováinvenčná distribúcia s grafickým prostredím GNOME, ktorá prakticky v každej verzii príde s niečím novým a zásadným. Určená je pre bežných používateľov s počítačmi a laptopmi. Aj tu, ako pri každej inej distribúcii, viete nájsť aj verzie s iným prostredím a pod. Fedoru vyvíja firma Red Hat. Komerčná distribúcia: Red Hat
  3. LINUX MINT + Elementary OS – platforma: Ubuntu. Líšia sa grafickým usporiadaním plochy Cinnamon + Pantheon, používateľským rozhraním a odchýlky od Ubuntu nájdete aj v aplikáciách a nástrojoch. Považujú sa za distribúcie  s nenáročným a intuitívnym rozhraním vhodným pre začiatočníkov.
  4. DEBIAN – open source a GNU distribúcia vyvíjaná dobrovoľníkmi a nadšencami Linuxu. Debian sa stavia na univerzálnom používateľskom rozhraní a nie je úplne vhodná pre začiatočníkov. Rozvetvuje sa na stabilnú, testovaciu a nestabilnú vetvu. Je synonymom navždy slobodného používateľského rozhrania.
  5. SLAX, KNOPPIXTAILS – „vreckové“, tzv. LIVE distribúcie, kedy nemusíte nič inštalovať ani formátovať. Stačí vložiťnabootovať v BIOSe. Sú určené skôr na prenos z USB disku bez potreby inštalácie. Ukladanie i šifrovanie dát si je možné, samozrejme, nastaviť práve na USB disk. Platforma: Debian s grafickým rozhraním GNOME (SLAX). Tails je prioritne zameraná na bezpečnosť, súkromie a anonymitu používateľa. Neanonym nemá šancu prekĺznuť, je automaticky blokovaný.

Ostatné distribúcie: Basic Linux, Manjaro, Mageia, SuSE, Mandrake, Gentoo, Xubuntu, Kubuntu, je ich skutočne dostatočné množstvo na výber a každá z nich má aj, takpovediac, svoju špecializáciu. Navyše jestvuje aj veľa forenzných distribúcií (pre informáciu).

Operačný systém Linux

Výhody Linuxu


VARIABILITA

Linux určuje hlavne jeho grafické prostredie, ktoré si viete navoliť od klasického vzhľadu populárneho Windowsu až po futuristické 3D vizuály a je vždy súčasťou ktorejkoľvek distribúcie. Medzi najpoužívanejšie a najvyspelejšie grafické prostredie patrí GNOME, KDE, Xfce, Cinnamom, Fluxbox či MATE, avšak vzhľad Linuxu je možné meniť kedykoľvek a naozaj na čokoľvek.

Linux si môžete inštalovať na akékoľvek zariadenie, postačí vám aj štandardný hardvér. To, čo je na Linuxe naozaj úžasné je, že ho dokážete automaticky spustiť iba z flash disku či CD. Jednoducho vložíte idete. Linux je 32 alebo 64 GB sieťový OS s podporou multitaskingu, ktorý naozaj nie je náročný na hardvér a dopriať si ho môžete na extra výkonnom počítači, ale aj na zariadení so 4 GB RAM.


BEZPEČNOSŤ

Linux nepozná vírusy! Je to pravda? Samozrejme, pozná, ale vyskytujú sa veľmi vzácne a skôr zriedkavo. Už od samotných základov je Linux vybudovaný ako nedobytná pevnosť, a preto budú všetky vaše dáta vždy pod tou najvyššou ochranou. Linux antivírusy má a aj ich využíva (Bastille, Linux Security Auditing Tool), vy na oplátku môžete používať všetko v plnej verziibez registrácie, nutnosti inštalácie ďalších antivírusových programov či firewallu. Aktualizácie sú navyše pravidelné a časovo zosúladené s potrebami systému. Linux je absolútne bezpečný. Len tak niekto sa do neho nedostane.

Operačný systém Linux

VYBERIETE SI, ČO VÁM VYHOVUJE

Linux vám nikto nenanúti, je to iba vaša slobodná voľba, ako aj všetko ďalšie, čo sa ho týka. Môžete s ním pracovať ako začiatočník, ale aj ako pokročilý. Je to plne ovládateľný operačný systém, v ktorom si môžete vybrať grafické prostredie, aké chcete a nainštalovať rôzne programy podľa potreby, prípadne si ich po čase aj zmeniť. Je iba na vás, ktorú distribúciu si vyberiete. S Linuxom je všetko ovládateľné a pod vašou kontrolou.


BOHATÉ MENU PLNÉ FUNKCIÍ

Ďalšou vymenovanou výhodou je množstvo aplikácií, ktoré sú, samozrejme, zadarmo. Ak nenájdete tú, ktorú práve potrebujete, viete si ju „dokúpiť“ v obchode – zadarmo a v plnej verzii. Kancelárske nástroje balíka MS Office si viete napríklad nahradiť pomerne známym LibreOffice a na poštovú komunikáciu používať Thunderbird, Evolution. Alternatívy nájdete aj pri práci s multimédiami: VLC media Player, Amarok, Banshee, K3b a mnoho iných.

Linux si s multimédiami docela rozumie aj čo sa týka hrania hier, i keď nie úplne všetkých. Ak sa chcete o hrách a možnostiach hrania v Linuxe dozvedieť viac, pomôže vám web GamingonLinux. Veľmi pozitívnou správou je, že vďaka DOSBoxu alebo ScrummVM môžete podľahnúť hráčskej nostalgii starých DOS hier.

Výhody Linuxu

INTERNET

Prístup k internetu je najrozšírenejší cez Firefox, Chrome, prípadne Operu, ale môžete si pokojne zvoliť aj iné známe webové prehliadače (Midora, Seamonkey a iné) či zosynchronizovať si všetky svoje nastavenia a jednoducho si ich do Linuxu previesť. Linux pracuje so sieťou naozaj na vysokej úrovni, pretože si jej rýchlosť rozloží na jednotlivé procesy, čím vám nehrozí dobré známe „zamrznutie“.


VZDIALENÁ SPRÁVA

Práca na diaľku. Aj to je možné s Linuxom. Či už využijete príkazový riadok, kompletné grafické rozhranie alebo si spustíte konkrétnu aplikáciu.


KVALIFIKOVANÁ PODPORA

S Linuxom pracuje na svete množstvo ľudí, ktorí vám ochotne pomôžu s akoukoľvek prekážkou, na ktorú narazíte a mnohí odborníci sa s vami radi podelia o svoje „know how“. Väčšinu dokumentácie a návodov však nájdete opäť a raz jednoducho a zadarmo aj na internete, nevynímajúc diskusné fóra, v ktorých to naozaj žije. V prípade, že chcete mať podporu automaticky, môžete si ju rovnako jednoducho zakúpiť.


PREPRACOVANÝ LOGOVACÍ SYSTÉM

Keď sa vám stane hocičo so systémom, akákoľvek nepríjemnosť napríklad aj s hardvérom, všetko si viete dohľadať v logoch a zaručene nájdete riešenie, minimálne cestu k nemu.

Operačný systém Linux

NESTOJÍ ANI CENT

Ako sme už spomínali všetky distribúcie sú vám k dispozícii zadarmo na stiahnutie a bez akéhokoľvek registračného kľúča. Ak si však predsa len chcete za Linux s podporou a doplnkami zaplatiť, je to na vás, určite ho nájdete v ponuke rôznych špecializovaných distribútorov. Nie nadarmo sa Linux prezentuje ako slobodný softvér, vo všetkom máte skrátka slobodu voľby.


DUALBOOT

Chcete si vyskúšať Linux, ale bojíte sa, že prídete o Windows? Nemusíte. Linux umožňuje tzv. „dualboot“, čo znamená, že môžete mať vo svojom zariadení nainštalované aj 2 operačné systémy naraz. Pri zapnutí PC sa vám vždy ukáže program „bootmanažér“, pomocou ktorého si navolíte či už ako predvolený alebo jednorazovo spustený OS, ktorý len chcete. Podporuje plne aj virtualizáciu, čo znamená, že vo Windowse si ho napr. cez VMware (platený program) alebo Sandbox (zadarmo) viete odskúšať bez ujmy na vašom pôvodnom OS.


PODELIŤ SA JE POVOLENÉ

Linux je koníčkom IT nadšencov po celom svete. Práca na vývoji jedného z najpopulárnejších operačných systémov je pre nich častokrát zábava, o ktorú sa neváhajú so zvyškom nadšencov i používateľov podeliť. Okrem iného sa na postupnej evolúcii systému podieľajú aj známe veľké firmy ako napr. IBM či Intel. Zdieľanie tu nie je zločin, ale proces i progres zároveň nielen na vylepšenie systému. Benefity prináša aj samotným tvorcom a používateľom. Skrátka je povolené sa podeliť s ostatnými.

Operačný systém Linux

Nevýhody Linuxu


KOMPATIBILITA

Všetko má svoje pre a proti a nie je tomu inak ani pri Linuxe. Najväčšou nevýhodou je kompatibilita aplikácií, tz. že čo spustíte napr. vo Windowse či v Androide vám nepôjde spustiť v Linuxe (napr. MicrosoftOffice, OneDrive, známe editory na strihanie videa, grafické programy atď. – väčšinou tie, za ktorých licenciu si musíte zaplatiť).


HRY

V Linuxe si veľmi nezahráte väčšinu PC hier, ktoré poznáte, čo je pre hráčov určite nevýhoda. Na druhú stranu, ak už budete chcieť používať Linux, určite to nebude kvôli hrám. Ale ako spomíname vyššie, úplne bez hráčskeho prostredia nezostanete. Dokonca nájdete aj herné notebooky s Linuxom.


HARDVÉR/OVLÁDAČE

Naraziť môžete aj na limity pri pripájaní hardvéru. Väčšinu môžete používať bez problémov, tie nastanú až vtedy, ak si výrobca určí ovládače iba na Windows alebo napr. aj na macOS.

Operačný systém Linux

DOSTUPNOSŤ

Kdekoľvek sa vo svete ocitnete, určite tam bude Windows. A to je skvelé, pretože ho pozná každý a vie v ňom aj pracovať. Všetko, čo potrebujete bez nejakého zdržania vybavíte. Linux tak rozšírený nie je, a to práve z dôvodu, že nie všetci s ním majú skúsenosť a vedia ho ovládať.


NUTNOSŤ VZDELANIA

Na to, aby ste mohli používať Linux nemusíte byť vrcholový IT špecialista, môžete byť aj začiatočník, v tom prípade sa ale odporúča si vyskúšať LIVE distribúcie, ktoré sú vhodnejšie pre začiatočníkov. Sú nainštalované na USB a stačí ich iba vložiť do PC a automaticky sa vám daná distribúcia spustí. Je to skôr o zvyku.

Avšak, tak ako aj pri ostatných systémoch, ak ho chcete ovládať na vysokej až nadštandardnej úrovni, pochopiteľne, sa vám zíde vzdelanie z oblasti informačných technológií. Nemusíte mať školu, stačí iba keď budete trpezliví, mať záujem a vytrvalosť, iba vtedy sa dokážete dostať k cieľu.

Operačný systém Linux

Záver

Linux je unikátny operačný systém, ktorý v globálnom ponímaní používa pomerne malá komunita IT nadšencov a profesionálov na svete. Prvenstvo v počte používateľov si drží Windows, ďaleko za ním je macOS od Applu a až niekde tam na konci, pri cca 2 % používateľov, je Linux – stále v pohybe. V porovnaní s minulosťou mu dnes pri vývoji sekunduje Linux foundation. Ide o úzku spoluprácu s mnohými známymi firmami.

Čo je však na Linuxe najdôležitejšie? Voľba je na vás. Sami môžete pracovať na vývoji Linuxu či už ako programátor alebo len prekladať a hlásiť chyby, či sa stať používateľom, ktorý bude objavovať jeho krásy i nedostatky. Častokrát je tým, kto vám zachráni dáta z konkurenčných operačných systémov. Nie je však náročný, vyžaduje si iba vášeň, čas a chuť učiť sa nové veci. Za vyskúšanie nič nedáte a možno si ho napokon obľúbite.
 

Chcem notebook s Linuxom


Súvisiace články:

Ďalšie aktuality

Privítajte novinky od hudobnej ikony: Marshall Minor IV a Major V

Privítajte novinky od hudobnej ikony: Marshall Minor IV a Major V

Každý, kto má rád kvalitný zvuk, pozná značku Marshall. O jej kvalitách sa ani nedá pochybovať, a preto môžeme rovno prejsť na vec a predstaviť si jej dve novinky – Marshall Minor IV a Marshall Major ...... Celý článok
Najlepšie mobily pre deti

Najlepšie mobily pre deti

Zadováženie prvého mobilu patrí k dôležitým momentom detského obdobia. Ale s jeho kúpou je spojených množstvo otázok, ako napríklad: nevystavujem svoje dieťa zbytočne riziku? Je už zrelé na telefón? K...... Celý článok
Recenzia: Vivo V40 SE – Skvelý parťák, ktorý zaujme nielen vzhľadom

Recenzia: Vivo V40 SE – Skvelý parťák, ktorý zaujme nielen vzhľadom

Stane sa telefón vivo V40 kráľom strednej triedy? Aké sú prednosti tohto fešáka, a čo všetko ukrýva pod lákavým dizajnom? To všetko, a ešte omnoho viac, sa dočítate v tejto recenzii. Technic...... Celý článok
Ako na komáre: Odhaľte praktické tipy, vďaka ktorým s týmto hmyzom zatočíte

Ako na komáre: Odhaľte praktické tipy, vďaka ktorým s týmto hmyzom zatočíte

Leto, vlhké prostredie a komáre idú neodmysliteľne dohromady. Tento dotieravý hmyz nás dokáže potrápiť nielen doma, ale aj pri posedení na záhrade. Zistite, čo odpudzuje komáre a ako sa ich raz a navž...... Celý článok
Čo je to hotspot?

Čo je to hotspot?

Potrebujete odoslať dôležitý e-mail alebo dokončiť objednávku, keď tu zrazu ako naschvál vaša Wi-Fi vypadne a vy ste bez internetu. Riešenie je, našťastie, jednoduché, stačí mať poruke spoľahlivý hots...... Celý článok