0,00 €
×

Práčky a sušičky pre alergikov: Vyberte tie najlepšie

01.09.2021

Máte doma alergika či malé deti a vyberáte novú práčku, prípadne zvažujete nákup sušičky? Moderné práčky dokážu viac, než iba vyprať bielizeň a to isté platí aj pre sušičky. Čo prinášajú moderné práčky alergikom a prečo by v ich výbave nemala chýbať sušička? Nielen na to vám odpovieme v nasledujúcom článku.

pracky_a_susicky_pre_alergikov

Práčkou a sušičkou proti alergénom

Patríte k ľuďom, ktorí začnú okamžite slziť, hneď ako vykvitnú prvé kvietky, a peľová sezóna je pre vás tým najväčším strašiakom? Alebo vás každú návštevu domácnosti s domácim miláčikom sprevádza neustále smrkanie a kýchanie? Tak, bohužiaľ, patríte k čoraz početnejšej skupine alergikov a musíte dbať na mnoho vecí – od dodržiavania základných hygienických pravidiel až po užívanie rôznych liekov.

Kľúčovú úlohu v starostlivosti o domácnosť hrá kvalitná práčka a ideálne aj sušička bielizne. Moderná práčka dokáže bielizeň nielen vyprať, ale vďaka pare a ďalším skvelým funkciám aj vydezinfikovať. Vešať však vypratú bielizeň na balkón či do záhrady, kde bude opäť vystavená napospas peľu, prachu a iným nečistotám, nie je dobrý nápad. Ak ju miesto zavesenia na sušiak zveríte sušičke, bude nielen dokonale suchá, ale aj hebká, nadýchaná a rovná. Žehličku tak môžete nechať v skrini.

pracky_a_susicky_pre_alergikov

Niežeby si alergik nemohol kúpiť bežnú práčku, ale spotrebiče z kategórie pre alergikov majú oproti ostatným predsa len niekoľko výhod:

  1. Bielizeň nielen dôkladne vyperú, ale aj vyžmýkajú – zatiaľ čo bežný užívateľ zvyčajne hľadá práčku s čo najnižšou spotrebou vody, osoby s citlivou pokožkou a alergici majú iné priority. Práčka pre alergikov umožňuje zvýšiť hladinu vody (funkcia AquaPlus, viac vody a pod.) alebo pridať až 3 žmýkania, takže po pracom prostriedku nezostane ani stopy.
  2. Programy pre alergikov – špeciálne antialergické programy (AlergiePlus, AllergyCare) odstránia až 99,9 % alergénov ako sú roztoče, plesne a iné cudzorodé látky. Či už na to využívajú paru, aktívny kyslík alebo predĺžené pranie na teplote nad 60 °C, výsledkom je vždy hygienicky čistá bielizeň.
  3. Množstvo ďalších špeciálnych programov – niektorá bielizeň ako periny, vankúše či detské oblečenie si vyžaduje špeciálnu starostlivosť, preto majú práčky pre alergikov množstvo špeciálnych programov, ktoré zaisťujú dôkladné, no zároveň šetrné pranie.
  4. Práčka stále ako nová – aby bola vaša bielizeň vždy hygienicky čistá, treba venovať aspoň trochu starostlivosti aj samotnej práčke. Stačí aktivovať samočistiaci program, ktorý využíva vysoké teploty a prudké pohyby bubna. Odstráni tak všetky prípadné zvyšky pracieho prostriedku či nečistôt zo všetkých častí práčky.

pracky_a_susicky_pre_alergikov

Práčky a sušičky s programom pre alergikov zbavia vašu bielizeň 99,9 % alergénov.

Na mieru vašej kúpeľni

pracky_a_susicky_pre_alergikovSte početná rodina a hľadáte skutočne veľké práčku? Alebo vás obmedzuje typicky malá paneláková kúpeľňa? Žiaden problém, práčky pre alergikov sú dostupné vo všetkých variantoch, ktoré vám len napadnú – od štandardných práčok s predným plnením cez úzke až po práčky s horným plnením. Navyše ich kúpite už od cca 230 €. Nemáte dosť miesta na dva samostatné spotrebiče? Práčky sú dostupné aj vo variante so sušičkou.

Väčšina ľudí sa domnieva, že im bohato stačí práčka na 7 kg bielizne, pretože aj tak viac neperú. Avšak tu ani nejde o samotnú kapacitu, ale skôr o veľkosť bubna. Napríklad bubon práčky na 10 kg bielizne poskytuje až o 10 % viac priestoru, takže sa vám doň bez problémov zmestí aj antialergická prikrývka či vankúš

Súčasné práčky sú už natoľko inteligentné, že určia, koľko bielizne periete, a podľa toho prispôsobia množstvo vody a ďalšie parametre. Okrem toho sa bielizeň vo veľkom bubne efektívnejšie vyperie a vyžmýka a keď bude treba, zvládne naraz vyprať aj posteľnú bielizeň celej rodiny.

Nepodceňujte ani odstreďovanie

Ako sa dozviete v ďalšej časti článku, na sušenie bielizne je ideálna sušička. Preto by ste pri výbere práčky mali brať do úvahy počet otáčok pri odstreďovaní. Čím vyššou rýchlosťou je bielizeň v práčke odstreďovaná, tým menšia je jej zvyšková vlhkosť a následné sušenie v sušičke bude teda nielen rýchlejšie, ale aj energeticky úspornejšie. Vyberajte si preto práčku minimálne s 1 200, ideálne však s 1 400 otáčkami.

pracky_a_susicky_pre_alergikov

Stavte na parnú práčku

Kľúčová technológia a funkcia, ktorá stála pri zrode práčok pre alergikov, je využitie pary. Para má totiž množstvo skvelých vlastností, ktoré ocenia nielen alergici.

  1. Likviduje roztoče, plesne, baktérie, vírusy a ďalšie alergény. Programy ako AllergyCare, Hygiene Care či HygieneSteam vďaka tomu odstránia až 99,9 % všetkých alergénov.  
  2. Okrem toho zvyšuje účinnosť prania tým, že uvoľňuje vlákna, čím umožní praciemu prostriedku rýchlejšie a efektívnejšie preniknúť hlbšie do tkaniny, takže odstráni aj veľmi odolné škvrny.
  3. Dokáže vyrovnať pokrčené vlákna, látka tak pôsobí rovno a udržiavane. Bielizeň sa preto žehlí oveľa ľahšie a niektoré oblečenie dokonca môžete rovno zavesiť na vešiak alebo uložiť do skrine.
  4. Para dokáže bielizeň zregenerovať a osviežiť. Ak je vaše oblečenie iba napáchnuté napr. z reštaurácie, stačí ho osviežiť pomocou pary, bez toho, aby ste museli aktivovať plnohodnotný prací cyklus.

pracky_a_susicky_pre_alergikov

Jedným z najväčších výrobcov parných práčok, ktorý sa môže pochváliť ich najširšou ponukou, je značka LG. Parné práčky LG využívajú technológiu SteamPlus, ktorá mení vodu na paru a potom ju pomocou trysiek vstrekuje priamo na bielizeň. Keďže horúca para udržiava v bubne vysokú teplotu, ničí mikroorganizmy a iné nežiadúce látky.  

pracky_a_susicky_pre_alergikovNiektorí výrobcovia, ako napríklad Bosch, využívajú na dezinfekciu bielizne okrem pary aj aktívny kyslík (technológia ActiveOxygen), ktorý je do bubna uvoľňovaný formou vodnej hmly. Aktívny kyslík pôsobí najmä na nízkych teplotách, takže môžete mať hygienicky čistú aj jemnú bielizeň.

Častou chybou počas prania je nesprávne dávkovanie pracieho prostriedku. Keď ho dáte málo, bielizeň nebude kvalitne vypratá a časom môže ošednúť. Naopak, ak ho dáte priveľa, bude sa tvoriť nadmerné množstvo peny a bielizeň sa bude horšie žmýkať, čo môže viesť k podráždeniu pokožky a alergickým reakciám. Preto má čoraz viac práčok systém automatického dávkovania pracieho prostriedku. Ten vždy nadávkuje presné množstvo s ohľadom na množstvo a znečistenie vloženej bielizne.

Od 01.03.2021 nastáva zmena v značení energetických štítkov práčok a ďalších vybraných spotrebičov. Čo sa zmení, na čo si dávať pozor a oveľa viac sa dočítate v našom článku.

Prečo sušiť bielizeň v sušičke?

Popularita sušičiek bielizne je v poslednom čase na vzostupe. Niet divu, predsa je oveľa pohodlnejšie bielizeň z práčky iba prehádzať do sušičky a počkať hodinu či dve, kým sa usuší. Nemusíte sa zdržiavať s vyberaním, vešaním so štipcami a následným zvešiavaním šiat.

pracky_a_susicky_pre_alergikov

Z väčšiny sušičiek vyberiete bielizeň usušenú tak starostlivo, že ju nemusíte ani žehliť, stačí ju len uhladiť a rovno poskladať do skrine. Aj tak sa ale stále nájde kopec ľudí, ktorí sušičku odmietajú a tvrdia, že je zdravšie sušiť bielizeň na čerstvom vzduchu. Zhrňme si teda všetky fakty a poďme zistiť, kde je pravda.  

Bielizeň je po sušení v sušičke stopercentne ošetrená a bez alergénov

pracky_a_susicky_pre_alergikovNajskôr je dobré si objasniť, ako vlastne sušenie prebieha. Vložíte bielizeň do sušičky a vyberiete vhodný program. Potom do točiaceho sa bubna začne prúdiť teplý vzduch. Tým sa bielizeň zbaví vlhkosti, ale aj hrčiek, prípadne zvieracej srsti, ktorá sa v tkanine usádza tak pevne, že odolá aj praniu. Keď sa cyklus skončí, vaša bielizeň bude svieža a úplne čistá. Čo všetko dokázala sušička odstrániť, najlepšie uvidíte po otvorení a vybratí filtra.

Naopak, keď zavesíte bielizeň na balkón či do záhrady, celý čas bude vystavovaná peľu, prachu, smogu a ďalším nežiaducim vplyvom, takže všetka predchádzajúca snaha o dokonale čistú bielizeň bude zbytočná. Ak máte doma alergika, sušenie v sušičke by malo byť absolútnou samozrejmosťou.

pracky_a_susicky_pre_alergikovAk sušíte bielizeň na sušiaku v miestnosti, tak všetka vlhkosť uniká do vzduchu. Nielen, že vám môžu začať vlhnúť stenyvytvoriť sa plesne, ale predovšetkým si môžete privodiť dýchacie ťažkosti a alergie. Naopak, pri sušení v sušičke sa všetka vlhkosť z bielizne zhromaždí v kondenzačnej nádobe, odkiaľ sa buď automaticky vypustí do odpadu, alebo ju vylejete.

Čoraz viac sušičiek disponuje špeciálnymi antialergickými cyklami, ktoré sušia na vyšších teplotách. Zlikvidujú tak všetky nežiaduce látky, ktoré v bielizni môžu zostať po praní na nízkej teplote. Napríklad program AlergiePlus sušičiek Bosch kombinuje intenzívne prúdenie vzduchu s vysokou teplotou. Vďaka tomu z bielizne odstráni všetky zvieracie chlpy a zvyšky uvoľnených vlákien, ale aj nebezpečné choroboplodné zárodky.

K sterilizácii bielizne počas sušenia prispieva aj para. To ale nie je to najdôležitejšie, prečo je stále viac sušičiek obohatených pranými programami. Sušenie v pare vyhladí záhyby na košeliach, blúzkach aj sakách. Parné programy uvítate aj pri sušení oblečenia zdobeného korálkami či flitrami, ktoré sa ťažko žehlia (vkladajte do sušičky prevrátené naruby).  

pracky_a_susicky_pre_alergikov

pracky_a_susicky_pre_alergikovNepodceňujte voľbu programu

Kým počas prania obvykle používame dva až tri programy, pri sušení by sme mali program vyberať starostlivo. Na výber máte celé množstvo programov podľa druhu sušenej bielizne – od bavlny cez syntetiku až po džínsovinu či vlnu. Každý materiál si vyžaduje inú teplotu a inak zadržiava vodu, preto sa v priebehu sušenia správa rozdielne.

Do sušičky môžeme dať takmer všetko od športovej obuvi až po textilné hračky či prikrývky z peria. Najviac vám poradia štítky na oblečení. Dajte však pozor na symbol štvorčeka s krúžkom vnútri a s krížikom cez tento symbol, lebo v tomto prípade oblečenie do sušičky nepatrí a mohlo by sa nenávratne poškodiť.  

Pozor, neprepĺňať

Do sušičky vždy dávajte iba toľko bielizne, koľko k príslušnému programu odporúča návod na obsluhu. Ak dáte bielizne viac, bude pokrčená a usuší sa nerovnomerne. Sušičky síce majú senzory vlhkosti, ale tie nezachytia vnútro náplne pri nadmernej dávke bielizne.

Stavte na loptičky do sušičky

Už ste počuli o loptičkách do sušičky? Ak nie, tak ich neváhajte vyskúšať. Pri akomkoľvek sušení totiž textilné vlákna tuhnú a tieto loptičky sú navrhnuté tak, aby tieto tuhé vlákna zmäkčovali. Hranaté hroty zjemňujú tkaniny a oblé hrany uvoľňujú vlákna, oblečenie je vďaka tomu ešte nadýchanejšie a hlbšie, a to ani nepotrebujete aviváž. Pomáhajú našuchoriť aj perie, sú nevyhnutné na sušenie prikrývok, vankúšov či oblečenia z peria. 

pracky_a_susicky_pre_alergikov

Loptičky do sušičky zmäkčia bielizeň a zároveň dokážu skrátiť trvanie sušenia až o 25 %, čím prispievajú k úspore času a energie.

Nezabudnite na údržbu

pracky_a_susicky_pre_alergikov

Aby vám sušička spoľahlivo slúžila veľa rokov, je dobré sa o ňu pravidelne starať. Najlepšie bude, keď po každom sušení vyčistíte filter na vlákna, ktorý býva umiestnený vo dvierkach sušičky. Nespomenúť nemôžeme ani filtre kondenzátora a mriežku tepelného čerpadla, ktoré sú umiestnené v spodnej časti sušičky. Pri narastajúcom znečistení sa znižuje účinnosť sušenia, predlžuje sa jeho trvanie, čím stúpa aj spotreba elektrickej energie.

Našťastie vám v tomto moderné sušičky môžu pomôcť. Stačí si vybrať niektorý z modelov so samočistením kondenzátora. Kondenzátor opakovane preplachuje prúd skondenzovanej vody, tú potom spolu s nečistotami vypustíte alebo vylejete priamo do odpadu. Najpokročilejším modelom nemusíte čistiť ani filter vo dverách.

Vysokej spotreby sa báť nemusíte

Na záver pripojíme pár rád, ako vybrať sušičku bielizne. Kedysi zvykla byť najväčšia nevýhoda sušičiek ich vysoká spotreba. Teraz však už takmer všetky sušičky majú tepelné čerpadlo, takže je ich spotreba oproti ich predchodcom celkom minimálna. Ak si vyberiete model v najúspornejšej energetickej triede A+++, usušíte 9 kg bielizne so spotrebou iba 1,5 kWh, a keď si uvedomíte, že väčšinu bielizne nebudete musieť žehliť, sú náklady na prevádzku skutočne minimálne.

pracky_a_susicky_pre_alergikov

Túžite po sušičke, ale nemáte v kúpeľni dostatok priestoru? Dajte ju na práčku! Stačí oba spotrebiče spojiť pomocou medzikusuumiestniť ich na seba. Kapacitu sušičky si vyberte s ohľadom na veľkosť vašej práčky, aby ste mohli bielizeň prehodiť z práčky rovno do sušičky.

Zaujíma vás, aké ďalšie výhody majú sušičky bielizne? Prečítajte si nás ďalší článok.
 

Nová práčka

Nová sušička bielizne

Ďalšie aktuality

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Spotrebiče 2 v 1 dokážu v súčasnosti oveľa viac, ako by ste čakali. Sú zárukou úspory miesta a zároveň si ponechávajú to najlepšie z práčok a sušičiek. Či už sa vám viac páči dizajn Bosch či, naopak, ...... Celý článok
Najlepšie mobily pre seniorov

Najlepšie mobily pre seniorov

Hľadáte kvalitný a jednoduchý mobil pre babičku či dedka? Ten pravý telefón pre seniorov neprekypuje množstvom funkcií, všetko je podriadené skôr jednoduchosti a nenáročnému ovládaniu. Ponuka seniorsk...... Celý článok
Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Výlety, skok padákom, cesta autom alebo len rodinná dovolenka? To všetko by sme si želali zachytiť v prvotriednej kvalite a akčná kamera Insta360 X4 má v úmysle nám toto prianie splniť. Oproti predchá...... Celý článok
Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Čistenie indukčnej varnej dosky je omnoho jednoduchšie ako čistenie plynového sporáka. Na hladkej ploche bez záhybov a vystúpených miest sa však i tak objavujú škvrny po mastnote, zvyšky potravín a z ...... Celý článok
Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Nové inteligentné okuliare Ray-Ban Meta zaujmú hneď niekoľkými spôsobmi. Na rozdiel od okuliarov na virtuálnu realitu sú skvelým doplnkom pri bežnom nosení a v mnohých smeroch zastúpia smartfón. Ak st...... Celý článok