0,00 €
×

Čo je to IP adresa a ako ju zistiť?

13.03.2024

Už ste o nej určite počuli... je to celkom známa vec, viete ale, čo presne je IP adresa, ako zistiť svoju IP adresu, prípadne na čo slúži? V tomto článku vám vysvetlíme všetko, čo sa IP adresy týka a čo by vás mohlo zaujímať.

co je ti ip adresa

O čom sa dočítate:

Čo je to IP adresa?

Skratka IP znamená internetový protokol a IP adresa predstavuje jedinečný identifikátor, ktorý je pridelený každému zariadeniu, ktoré je pripojené k internetu – napríklad počítač, tablet, smartfón a pod. Vďaka IP adrese dokážu zariadenia medzi sebou komunikovať v globálnej sieti, ale tiež komunikovať s webovými stránkami a rôznymi časťami kybernetického priestoru, odovzdávať si informácie a pod.

ip adresa

IP adresu si v podstate môžete predstaviť ako poštovú adresu, ktorú píšete na obálku, keď niekomu odosielate list. IP adresa totiž obsahuje všetky informácie, vďaka ktorým sa môže spojiť s iným zariadením, a tak s ním môže komunikovať. Vďaka IP adrese napríklad môžete získavať relevantný obsah pri vyhľadávaní reštaurácií, správ či iných informácií.

Čo o vás prezradí IP adresa

Máte obavy, že o vás IP adresa prezradí priveľa? Nemusíte sa báť, IP adresa síce odhaľuje vašu geolokáciu, ale nie vašu presnú adresu. Okrem iného neprezradí ani vaše meno, telefónne číslo ani iné osobné informácie. Môže ale prezradiť mesto, región, PSČ (v ktorých ste aktuálne pripojení), ale niekedy aj poskytovateľa internetových služieb. A všeobecne sa dá zobraziť len IP adresa vášho routera, nie konkrétneho zariadenia, a presne preto je zobrazená poloha iba približná, nikdy nie presná.

Je nebezpečné, keď niekto pozná vašu IP adresu?

Keďže IP adresa neodhalí vašu presnú adresu ani osobné informácie, to, že by niekto vedel vašu IP adresu ešte neznamená, že vás hneď vystopuje alebo vie o vás všetko zistiť. Ak je to však niekto, kto má nekalé zámery, môže to byť preňho celkom fajn odrazový mostík, ale určite sa k vám nedostane iba na základe IP adresy. Ak si vie pospájať viac informácií dohromady, to už môže byť problém. Ale trochu neskôr si povieme aj to, ako IP adresu ochrániť, takže nemusíte hneď panikáriť.

ip adresa

Koho a prečo môže zaujímať vaša IP adresa:

  1. Zamestnávateľ – aby videl, ako trávite čas v práci.
  2. Úrady – ak majú zálusk na niekoho, kto robí nelegálne aktivity, ale to vy určite nie ste.
  3. Inzerenti – ponúkanie produktov a služieb, ktoré sú pre vás relevantné.
  4. Databázy, ktoré blokujú prístup spammerom.
  5. IP adresa je dôležitá aj napr. pri registrácii k nejakej službe (napr. Netflix) – konkrétne geolokácia, aby vám mohol byť poskytnutý obsah prístupný vašej krajine.

Ako ochrániť IP adresu?

Ak chcete svoju IP adresu predsa len chrániť, využite VPN (virtuálna privátna sieť). Tá dokáže skryť vašu online aktivitu šifrovaným pripojením. Tiež môže zmeniť vašu IP adresu, skryť ju, vyhnúť sa sledovaniu alebo šifrovať vašu komunikáciu. Vie zmeniť vašu geolokáciu a „presunúť“ ju o niekoľko tisíc kilometrov od miesta, v ktorom ste pripojení k internetu. VPN služby môžete nájsť aj zadarmo, ale väčšina VPN služieb je platených, určite ste počuli napr. o NordVPN a podobných.

Existujú 2 štandardy IP adries

Aktuálne najpoužívanejším protokolom pre prideľovanie a správu IP adries je IPv4 (Internet protocol version 4). Ten je v nasledovnom formáte, napr.: 191.167.0.2. Ide o 32-bitové adresy, čo znamená, že dostupný počet týchto adries je obmedzený.

Keďže je však adries nedostatok, postupne sa IPv4 začal nahrádzať protokolom IPv6, ktorý používa formát napr.: 2002.db8:0:1234:567:8:1. Ide o 128-bitové adresy, ktoré poskytujú obrovské množstvo možných IP adries, IPv6 má navyše vylepšenú bezpečnosť a efektivitu komunikácie. IPv6 má teda za úlohu zaistiť dostatočné množstvo IP adries pre stále rastúci počet zariadení. Okrem vylepšeného zabezpečenia má IPv6 ďalšiu výhodu – dokáže poskytnúť prácu s vysokorýchlostnými údajmi.

ip adresa

Aké sú typy IP adries?

Vašu aktuálnu IP adresu vám pridelil poskytovateľ internetu, na ktorom ste pripojení v danej chvíli. IP adresa sa mení pomerne často, a to napr. presunom medzi kanceláriou, domovom, vlakom, ale napríklad aj reštartovaním zariadenia. IP adresa vášho aktuálneho pripojenia môže byť buď statická, alebo dynamická. Už z názvu je zrejmé, že statická sa v žiadnom prípade nemení (ak zostanete u toho istého poskytovateľa či na tom istom serveri), zatiaľ čo dynamická áno.

Okrem dynamickej a statickej IP adresy existuje aj lokálna a verejná IP adresa – a tá, ktorú vám priradil váš poskytovateľ, je vždy verejná – na jej základe poskytovateľ internetu rozlišuje zákazníkov a ich internetovú aktivitu. Vďaka tejto IP adrese vie váš PC prepojiť s internetovou stránkou, pričom IP adresa je súčasťou požiadavky, ktorá je odoslaná na server danej stránky.

Ak ste však doma, a nie niekde vo vlaku, verejnú IP adresu môže mať iba váš router. Ten ďalej posúva internetové pripojenie do ostatných zariadení, ako je napr. PC, ktorým daný router prideľuje lokálnu IP adresu, t. j. ide o IP adresu v rámci vašej domácej siete. Ďalší rozdiel medzi verejnou a lokálnou IP adresou je ten, že tá verejná je vždy unikátna pre každé zariadenie. Lokálnu IP adresu, ktorá bola pridelená napr. routerom, môžu mať rôzni používatelia rovnakú.

Ešte sú predsa len ďalšie dva typy IP adries, a to zdieľanádedikovaná. Zdieľaná IP adresa je adresa používaná viacerými ľuďmi na pripojenie alebo pre prevádzku webových stránok. Dedikovaná je iba pre jednu osobu pre jej pripojenie alebo webové stránky.

Ako zistiť svoju verejnú IP adresu?

Verejná IP adresa, teda IP adresa priradená poskytovateľom internetových služieb, sa dá zistiť veľmi ľahko a rýchlo cez internetový prehliadač.

  1. Spustite webový prehliadač.
  2. Do vyhľadávania napíšte „What’s my IP address“ (prekl.: Aká je moja IP adresa?) a stlačte Enter.
  3. Vo výsledkoch vyhľadávania sa vám zobrazia informácie o vašej IP adrese.

ip adresa

Ako zistiť svoju lokálnu IP adresu?

Lokálna IP adresa, teda IP adresa vášho zariadenia v domácej sieti, ktorá nie je viditeľná pre ostatných, sa hľadá o čosi komplikovanejšie, ale nie je to nič, čo by ste nezvládli.

Ako nájsť IP adresu vo Windowse?

  1. Otvorte Nastavenia počítača.
  2. Prejdite do sekcie Sieť a Internet.
  3. Kliknite na Wi-Fi alebo Ethernet.
  4. Vyberte pripojenú sieť.
  5. Kliknite na časť Vlastnosti.
  6. V zozname nájdete IP adresu.

Pozn.: Vo Windows 11 stačí kliknúť na Nastavenia, Sieť a Internet a hneď hore bude možnosť Vlastnosti, na ktoré keď kliknete, zobrazia sa vám vlastnosti pripojenia vrátane IP adresy.

Ako nájsť IP adresu na Macu?

  1. Kliknite na Apple Menu.
  2. Ďalej Predvoľby systému.
  3. Zvoľte možnosť Sieť.
  4. Z ponuky vyberte sieťové pripojenie.
  5. Miestnu IP adresu nájdete vedľa IP adresy pre ethernet a pod Stav IP adresu pre Wi-Fi.

ip adresa

 Ako nájsť IP adresu na Androide?

  1. Nájdite Informácie o telefóne.
  2. Kliknite na Informácie o stave.
  3. Zobrazí sa vám adresa IP.

Ako vyhľadať IP adresu na iPhone?

  1. Otvorte Nastavenia.
  2. Kliknite na Wi-Fi.
  3. Kliknite na ikonu informácií vedľa pripojenia Wi-Fi.
  4. V zozname nájdite svoju IP adresu.

ip adresa

Ako zistiť IP adresu routera?

Adresa routera býva často napísaná aj na štítku routera, no nemusí to byť pravidlo. Ako ju nájsť, ak nie je na štítku?

  1. Vo Windowse otvorte príkazový riadok skratkou Win + R a zadaním skratky cmd.
  2. Do nového okna napíšte príkaz ipconfig a stlačte Enter.
  3. Vyskočí na vás zoznam všetkých sieťových rozhraní.
  4. Nájdite v zozname Default Gateway – v riadku je napísaná IP adresa vášho routera.

***

Ďalšie aktuality

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Spotrebiče 2 v 1 dokážu v súčasnosti oveľa viac, ako by ste čakali. Sú zárukou úspory miesta a zároveň si ponechávajú to najlepšie z práčok a sušičiek. Či už sa vám viac páči dizajn Bosch či, naopak, ...... Celý článok
Najlepšie mobily pre seniorov

Najlepšie mobily pre seniorov

Hľadáte kvalitný a jednoduchý mobil pre babičku či dedka? Ten pravý telefón pre seniorov neprekypuje množstvom funkcií, všetko je podriadené skôr jednoduchosti a nenáročnému ovládaniu. Ponuka seniorsk...... Celý článok
Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Výlety, skok padákom, cesta autom alebo len rodinná dovolenka? To všetko by sme si želali zachytiť v prvotriednej kvalite a akčná kamera Insta360 X4 má v úmysle nám toto prianie splniť. Oproti predchá...... Celý článok
Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Čistenie indukčnej varnej dosky je omnoho jednoduchšie ako čistenie plynového sporáka. Na hladkej ploche bez záhybov a vystúpených miest sa však i tak objavujú škvrny po mastnote, zvyšky potravín a z ...... Celý článok
Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Nové inteligentné okuliare Ray-Ban Meta zaujmú hneď niekoľkými spôsobmi. Na rozdiel od okuliarov na virtuálnu realitu sú skvelým doplnkom pri bežnom nosení a v mnohých smeroch zastúpia smartfón. Ak st...... Celý článok