0,00 €
×

Ako vybrať žiarovku?

11.02.2024

Výber správneho osvetlenia nie je iba o type svietidla, ale aj o ďalších parametroch, ako je závit, výkon alebo spotreba. Na trhu je množstvo svetelných zdrojov, či sa už bavíme o LED osvetlení, halogénových či filamentových žiarovkách. Ako si teda vybrať správny typ osvetlenia? 

Ako vybrať žiarovku

O čom sa dočítate:

Tým, ako z trhu pomaly miznú klasické žiarovky, mení sa aj pohľad zákazníkov na to, akým spôsobom osvetliť interiér a exteriér. Predtým bola situácia jednoduchá. Bežne ste si mohli kúpiť žiarovku buď s veľkým (E27), alebo s malým závitom (E14), a pritom si vyberať z rôznych príkonov. Od pár jednotiek wattov, po silné 100 W žiarovky.

Dnes sa svetelné zdroje líšia nielen svojím príkonom (t. j. koľko energie daná žiarovka spotrebuje), ale aj svetelným tokom, ktorý sa udáva v lúmenoch (lm). Čím je pomer lúmen/watt vyšší, tým úspornejší je svetelný zdroj, z ktorého vyplýva trieda energetickej účinnosti, vyznačujúca sa energetickým štítkom. Dôležitý je tiež index podania farieb (Ra), ktorý určuje, ako vnímame osvetlené predmety a ako tieto predmety vyzerajú v skutočnosti.

Viete, akú potrebujete päticu?

Prvé, čo musíte vedieť, je druh pätice/závitu, do ktorého budete svetelný zdroj vsadzovať. Rôzne zdroje totiž disponujú rôznymi päticami.

Ako vybrať žiarovku?

 

E14 a E27

Skrutkovacie závity E14 a E27 sú veľmi obľúbené a líšia sa iba priemerom. Do závitu E14 s priemerom 14 mm sa vsádzajú malé žiarovky, niekedy označované ako miňonky. Väčší závit E27 (nazývaný aj Edisonov) sa používa pre výkonnejšie žiarovky. V ponuke vás čakajú aj inteligentné či stmievateľné žiarovky.

Žiarovky so závitom E14 nájdete v kuchynských digestoroch, rúrach, nočných lampách, bodovkách alebo lustroch, ktoré tvorí viac žiaroviek. Žiarovky so závitom E27 sa potom využívajú v stropných, nástenných alebo závesných svietidlách.

klasicka ziarovka_2

 

GU5.3 a GU10

Žiarovky s päticou GU5.3 a GU10 sa najčastejšie využívajú v podhľadoch a bodových svetlách, bežne ich nájdete v kúpeľniach či na toaletách. Kým pätica GU5.3 je určená pre napätie 12 V, pätica GU10 sa využíva pre napätie 230 V. Označenie pätíc sa odvíja od rozostupu kolíkov v milimetroch.

G4, G6.35, G9 a G13

Žiarovky s päticou G4 alebo G6.35 sú skvelou voľbou pre dekoratívne osvetlenie v domácnostiach aj hoteloch. Závit G4 často nájdete na malých LED bodových svetlách – kuchynské linky, nízke podhľady alebo bary.

Žiarovky s päticou G9 objavíte v podhľadoch, bodových svetlách v kúpeľniach a na toaletách. Ide o najmenší používaný rozmer žiaroviek s napätím 230 V.

Závit G13 sa využíva na starších a silnejších žiarovkách T8.

Led_trubica_3

Chcem klasickú, halogénovú, úspornú alebo filamentovú žiarovku?


Klasické žiarovky

Predaj a dovoz klasických žiaroviek je na území EÚ teraz úplne zakázaný. Napriek tomu možno klasické žiarovky stále zakúpiť. Ako je to možné? Označujú sa ako tepelné zdroje, tepelné články, prípadne žiarovky pre priemyselné osvetlenie. Týmto výrobcovia obchádzajú nariadenie EÚ č. 244/2009. Žiarovky majú obrovský príkon pre vygenerovanie použiteľného svetla – zhruba 90 % príkonu sa premení na nepotrebné teplo a iba 10 % na svetlo.

Na druhú stranu bodujú príjemným teplým svetlom vhodným do obývacích priestorov, schopnosťou stmievania a v neposlednom rade okamžitým nábehom na sto percent svietivosti. Veľkou výhodou klasickej žiarovky je špičkové farebné podanie. Životnosť klasickej wolfrámovej žiarovky sa pohybuje maximálne okolo 1 000 hodín.

Klasické žiarovky na DATARTe

Halogénové žiarovky

Tie majú zhruba o 30 percent menší príkon oproti bežným žiarovkám, pritom si zachovávajú podobný štýl vyžiareného svetla. Majú okamžitý nábeh a možno ich tiež stmievať. Nevýhodu je vysoké zahrievanie, ktoré môže dosiahnuť aj 250 °C. Halogénové žiarovky sa tak používajú na dobre vetraných miestach a väčšinou sú tiež kryté, aby sa o ne nemohol nikto spáliť. Majú tiež vyššiu životnosť, podľa výrobcov by mali vydržať až 2 000 hodín. Rovnako ako klasické žiarovky majú aj tie halogénové špičkové farebné podanie svetla.


Úsporné LED žiarovky

Moderná LED žiarovka sa vyznačuje nízkou spotrebou elektrickej energie. Väčšinou je o viac ako 80 percent úspornejšia oproti klasickej žiarovke. Tento typ osvetlenia sa vyznačuje extrémne dlhou životnosťou, ktorá sa pohybuje okolo 25 000 hodín.

Rovnako ako klasické žiarovky, majú LED žiarovky okamžitý nábeh na sto percent svojho výkonu, bežné typy LED žiaroviek majú však horšie farebné podanie (80 – 90 Ra), ak si ale zakúpite špičkové modely, môžete sa dostať až na 95 Ra. Vďaka svojim vlastnostiam a úspore za elektrickú energiu sa vyššie náklady na obstaranie LED osvetlenia rozhodne vrátia späť.

Úsporné LED žiarovky

Hľadáte najúspornejšie žiarovky? Tak rozhodne odporúčame siahnuť po žiarovkách energetickej triedy A. Neorientujete sa v nových energetických štítkoch? Všetko sme pre vás podrobne rozpísali v našom samostatnom článku.

Filamentové žiarovky

Čo je vôbec filamentová žiarovka? Tieto retro žiarovky označujú nový typ LED žiaroviek. Ich konštrukcia pripomína klasickú halogénovú žiarovku, vnútri sú zreteľné tyčinky sériovo spojených lediek. Filamentové žiarovky sa skvele vynímajú v retro lustroch alebo jednoducho zavesené napríklad na textilnom kábli. Vďaka tomu, že si zachovávajú všetky výhody LED žiaroviek, a pritom sa pýšia originálnym dizajnom, si získavajú v slovenských domácnostiach dôležité miesto.

Filamentové žiarovky v DATARTe

Prekáža časté rozsvietenie a zhasínanie žiaroviek?

U bežných a halogénových žiaroviek dôjde pri každom rozsvietení k prúdovému a tepelnému rázu vlákna, ktorý skracuje životnosť žiarovky. Ide len o nepatrné zníženie životnosti.

Moderným LED žiarovkám opakované zapínanie a vypínanie vôbec neprekáža.

Pri úsporných žiarovkách ovplyvňuje časté rozsvietenie a zhasínanie negatívne ovplyvňuje ich životnosť. Tá sa tým veľmi znižuje.

Ako osvetliť kuchyňu, obývačku alebo pracovňu?

Farba svetla, čiže teplota chromatickosti, sa udáva v Kelvinoch (K), a to je ďalší dôležitý parameter. Samotná teplota svetla má pomerne veľký vplyv na náš organizmus, výber teda netreba podceniť. Všeobecne môžeme odporučiť do obývacích izieb, detských izbičiek, či spální používať teplé zdroje svetla. Tie sa vyznačujú žltkastým odtieňom. Tento typ osvetlenia v našom organizme podporuje tvorbu melatonínu, ktorý v nás vyvoláva pohodu a podporuje pokojný režim tela. Teplá biela farba svetla sa pohybuje v rozmedzí zhruba 1 800 – 3 000 Kelvinov.

farba svetla

Do priestoru, ako napr. kúpeľňa, odporúčame voliť osvetlenie s teplotou neutrálne bielou, tzn. okolo 3 500 – 6 000 K. Vytvára čistý a moderný pocit. Na miestach, kde sa potrebujete sústrediť, typicky pracovňa, sa naopak hodí svetlo studené. Stimuluje myslenie a udrží nás viac sviežich, pretože podporuje uvoľňovanie serotonínu, za čo môže prevládajúca modrá zložka farebného spektra vo svetle. Táto látka je zodpovedná za naštartovanie aktivity.

Studené svetlo je teda nevhodné používať pred spaním a v miestnostiach, kde zaspávame. Pre niekoho môže byť prekvapivé, že rovnaká modrá zložka sa uvoľňuje z LCD monitorov. Ak teda pracujete dlho do noci pri počítači, môže vám svetlo z monitora narušiť následné pokojné zaspávanie. Studená biela farba svetla sa pohybuje v rozmedzí približne 6 000 K–10 000 Kelvinov.

Hodnota CRI

Druhým a dôležitým parametrom je hodnota CRI (Color Rating Index), ktorá určuje vernosť farebného podania svetelného zdroja, tak ako ho vníma ľudské oko. Väčšinou sa označuje ako Ra s číselným vyjadrením. Táto hodnota sa meria na stupnici od 100 do 0, pričom pri hodnote 100 máme ideálny svetelný zdroj s prirodzeným podaním farieb, vidíme teda farby také, aké naozaj sú. Naopak pri hodnote 0 nie sme schopní rozoznať žiadnu farbu.

Ak má vybraný svetelný zdroj nízku hodnotu CRI (Ra), dostavuje sa rýchlejšie únava nielen očí, ale tiež nesprávne vnímanie vzdialenosti, horšia priestorová orientácia a skreslené vnímanie farieb. Väčšina LED osvetlenia má CRI (Ra) index vyšší ako 80.

Ak však potrebujete osvetlenia do miest, kde je dôležitá farba, snažte sa zakúpiť síce drahšie svetelné zdroje, ale s lepším farebným podaním. V domácnosti je typickým takýmto miestom kuchyňa. Ak budete mať osvetlenie s nízkym CRI (Ra) indexom, potraviny môžu získať inú farbu, ako v skutočnosti majú.

Hodnota CRI

Ako vybrať žiarovku?

Žiarovka do rúry, digestora alebo chladničky? Žiaden problém, mrknite na našu kategóriu Žiarovky do spotrebičov.

Výkon a spotreba jednotlivých typov žiaroviek

Výkon svetelného zdroja sa dnes udáva v takzvaných lúmenoch (lm). Ide o svetelný tok energie, ktorú vyžiari zdroj svetla za 1 sekundu. Skôr, pri klasických žiarovkách, sme porovnávali, ako veľmi budú svietiť podľa ich príkonu vo wattoch. Todnes nie je možné, keďže rôzne zdroje svetla majú pri rovnakom príkone rôznu svietivosť.

Typ žiarovky Klasická vláknová žiarovka Halogénová žiarovka Úsporná žiarovka LED žiarovka
Príkon 60 W 50 W 14 W 8 W
Svetelný tok 710 lm 710 lm 710 lm 710 lm

Čo sa týka energetickej spotreby žiarovky, na zistenie jej hodnoty slúži energetický štítok. Vedeli ste, že v priemere máme v domácnosti 18 svetelných zdrojov? Len si to spočítajte – hlavné svetlá, dekoratívne osvetlenie, vonkajšie svietidlá, lampičky,… Za rok spotrebujeme veľa kilowattov energie, preto sa pri výbere zamerajte aj na energetickú triedu žiarovky.

Ako vybrať žiarovku

A ako spočítať spotrebu?

Najväčším žrútom energie v oblasti osvetlenia je klasická žiarovka. Hlavným vinníkom je jej neúspornosť, alebo inými slovami neefektívnosť, väčšina svetla sa totiž premení na teplo. Navyše majú klasické žiarovky nízku životnosť, iba 1 000 až 2 000 hodín. Aj keď je ich kúpna cena nízka, z hľadiska úspory sa ich prevádzka skrátka neoplatí. Pre predstavu: 60 W klasická žiarovka s výkonom 710 lúmenov spotrebuje za hodinu 0,06 kW, čo vás pri dnešných cenách elektriny vyjde na cca 1,14 €. Proti tomu hodina svietenia LED žiarovky s rovnakým výkonom vás vyjde len na 0,04 €. Životnosť LED žiaroviek navyše dosahuje až 25 000 hodín.

Spotreba žiarovky je uvádzaná vždy ako príkon vo wattoch (skratka W). Túto hodnotu musíte vydeliť tisíckou, tak získate príkon v kilowattoch (kW). Konkrétne náklady zistíte tak, že vynásobíte získanú hodnotu v kW cenou za jednu kWh, ktorú nájdete na faktúre za elektrinu.

Ako vypočítať spotrebu elektriny za hodinu najpredávanejšej LED žiarovky ETA s príkonom 8,5 W?

8,5 W / 1000 × 10 hod. = 0,085 kWh, pri priemernej cene elektriny 0,19 € zaplatíte za 10 hodín svietenia 0,085 €.

Oproti tomu klasická žiarovka spotrebuje v priemere 60 W, tzn. 0,6 kW. Ak hodnotu vynásobíme rovnakou cenou elektriny, zaplatíte za 10 hodín svietenia 0,6 €.

LED žiarovky sú proti klasickým skrátka niekoľkonásobne úspornejšie.

Ako vybrať novú žiarovku?

***

Výber správneho svetelného zdroja sa odvíja nielen od závitu/pätice, do ktorej bude vsadený, ale aj od miesta, kde ho budeme používať, a od požiadavky na mieru intenzity samotného svitu. V našom e-shope nájdete okrem širokého sortimentu typických žiaroviek do svietidiel aj napríklad žiarovky do auta. Všetko ohľadom svietenia sme pre vás na našom webe prehľadne roztriedili, aby pre vás bol výber čo najjednoduchší. Ak si nebudete istí, zastavte sa v ktorejkoľvek predajni DATART, kde vám radi a ochotne poradíme.

chcem nové žárovky

Súvisiace články:

Ako vybrať vonkajšie osvetlenie

Ušetrite s úsporným osvetlením

Ako vybrať inteligentné osvetlenie

Ako vybrať správnu teplotu svetla

Ako správne spočítať osvetlenie miestnosti

Ďalšie aktuality

Vybrali sme pre vás TOP 5 tabletov z ponuky DATARTu

Vybrali sme pre vás TOP 5 tabletov z ponuky DATARTu

Nájsť ideálny tablet môže byť niekedy tvrdý oriešok! Aby sme vám toto hľadanie uľahčili, pripravili sme pre vás výber TOP 5 prístrojov, ktoré vás dostanú dizajnom aj funkciami. Ktorý z nich bude najle...... Celý článok
Najlepšie mobily pre deti

Najlepšie mobily pre deti

Zadováženie prvého mobilu patrí k dôležitým momentom detského obdobia. Ale s jeho kúpou je spojených množstvo otázok, ako napríklad: nevystavujem svoje dieťa zbytočne riziku? Je už zrelé na telefón? K...... Celý článok
Recenzia: Vivo V40 SE – Skvelý parťák, ktorý zaujme nielen vzhľadom

Recenzia: Vivo V40 SE – Skvelý parťák, ktorý zaujme nielen vzhľadom

Stane sa telefón vivo V40 kráľom strednej triedy? Aké sú prednosti tohto fešáka, a čo všetko ukrýva pod lákavým dizajnom? To všetko, a ešte omnoho viac, sa dočítate v tejto recenzii. Technic...... Celý článok
Ako na komáre: Odhaľte praktické tipy, vďaka ktorým s týmto hmyzom zatočíte

Ako na komáre: Odhaľte praktické tipy, vďaka ktorým s týmto hmyzom zatočíte

Leto, vlhké prostredie a komáre idú neodmysliteľne dohromady. Tento dotieravý hmyz nás dokáže potrápiť nielen doma, ale aj pri posedení na záhrade. Zistite, čo odpudzuje komáre a ako sa ich raz a navž...... Celý článok
Čo je to hotspot?

Čo je to hotspot?

Potrebujete odoslať dôležitý e-mail alebo dokončiť objednávku, keď tu zrazu ako naschvál vaša Wi-Fi vypadne a vy ste bez internetu. Riešenie je, našťastie, jednoduché, stačí mať poruke spoľahlivý hots...... Celý článok