0,00 €
×

Ako vybrať router?

30.07.2023

Túžite po stabilnom a rýchlom pripojení na internet? Stačí si vybrať dobrého poskytovateľa a kúpiť si kvalitný router. Ak sa budete riadiť niekoľkými základnými pravidlami a aspoň trochu sa zoznámite s tým, čo moderné routery ponúkajú, výber nového routera nemusí byť zložitý.

Ako vybrať router?
Za internet pravdepodobne platíte nemalé peniaze. O to viac záleží na voľbe správneho routera.

Bez internetu to dnes nejde – stabilné pripojenie potrebujú počítačenotebooky a mobilné telefóny, ale aj televízory, domáce bezpečnostné kamery a senzory a smart spotrebiče, ako sú vysávače alebo aj také chladničky.

Kvalitný poskytovateľ sám o sebe nestačí – internet musíte dostať zo zásuvky v stene do všetkých svojich zariadení. To je úloha pre router a my sa v dnešnom článku pozrieme na to, ako ho správne vybrať.

Dnes už totiž zďaleka nejde iba o jednoduché sprostredkovanie prístupu do siete. Záleží napríklad aj na dostupnej frekvenciirýchlosti pripojeniarozsahu pokrytia, druhu a množstve jednotlivých vstupov alebo na bezpečnosti.


Obsah článku:

routery_znacky

Niekomu celkom stačí jednoduchý router, ale ak máte napríklad vybavenú smart domácnosť, potrebujete špecifické funkcie a vysoké prenosové rýchlosti.

Kam umiestniť router?

Na umiestnení routera veľmi záleží, rovnako ako na zdanlivých detailoch, ako je natočenie jeho antén. Podobne dôležité je rozhodnutie, či budete konkrétne prístroje pripájať cez Wi-Fi alebo káblom (Ethernet). Rovno si môžeme prezradiť, že do malého (respektíve „normálne veľkého, normálne riešeného“) bytu či domu stačí samotný router, ale do viacposchodových rozľahlých alebo netradične tvarovaných nehnuteľností (napríklad dlhý statok) možno budete musieť kúpiť Wi-Fi mesh systém, ktorému sa venujeme v ďalšej podkapitole.

Na úvod si pozrite krátke video od TP-Linku:

A ako je to s tými anténami? Vedzte, že routery môžu disponovať jednou či hneď niekoľkými anténami, zvyčajne s rôznymi možnosťami natočenia. V kanceláriách a bytoch sa napríklad najlepšie uplatnia všesmerové antény, ktoré vysielajú signál do okruhu 360°. Inak to je však vo firmách, kde sa na internet musí pripojiť celé poschodie – taký router by mal mať anténu, ktorá sa dá natočiť konkrétnym smerom, aby došlo ku kvalitnému pokrytiu väčšej vzdialenosti. Stretnúť sa môžete aj so sektorovými anténami, ktoré pokrývajú určitý uhlový výsek, čo ich predurčuje na umiestnenie do rohu miestnosti. Ich výhody sa doslova núkajú, signál nikam neuniká.

Moderné routery ponúkajú aj technológie smerovania signálu, konkrétne napr. beamforming. Ten deteguje pripojené zariadenia, takže sa zosilní tam, kde je treba viac bezdrôtového signálu.

Veľké priestory? Pomôže „Wi-Fi Mesh systém“

Hneď pri výbere routeru by ste mali zohľadniť, do akého veľkého a komplikovaného priestoru ho plánujete umiestniť. Najrozumnejšie bude asi otestovať reálnu kvalitu signálu a až potom riešiť zle pokryté miesta, ak však viete, že chcete zaisťovať napr. viacposchodový alebo netypicky dlhý dom, mohli by ste rovno zvážiť kúpu tzv. Wi-Fi mesh systému. (Odkážeme vás na náš starší článok.)

Deco_E4_gif_spravnyDeco_E4_gif_no_mesh


TP-Link Deco E4 pre vás vytvorí jednu sieť v celom priestore.     Je to oveľa pohodlnejšie a rýchlejšie, než prepínanie medzi sieťami.

Tento systém spravidla tvorí niekoľko zariadení, ktoré prijímajú signál vašej siete a rozširujú ho ďalej. Po celom veľkom priestore tak vytvárajú jednu jedinú sieť, pričom zariadenia sa medzi najbližšími prístupovými bodmi automaticky a okamžite prepínajú. Nemusíte sa odhlasovať a prihlasovať, hľadať sieť, zadávať heslo… V pivnici máte „rovnakú Wi-Fi“ ako na prízemí.

S dnešnými technológiami môžete stabilným a rýchlym Wi-Fi signálom pokryť aj viacposchodový dom.

Úlohu hrá aj počet pripojených zariadení

Za chvíľku si vysvetlíme (v kapitole o Wi-Fi 6), že novšie štandardy Wi-Fi ponúkajú rôzne výhody. Jednou z nich je efektívna práca s veľkým počtom zariadení pripojených k sieti. Pre vás ide tak či onak o ďalšiu zo zásadných požiadaviek pri výbere.  

wifi_update

Starší pár, ktorý žije v „neinteligentnej“ domácnosti s dvomi mobilmi, jedným televízorom, notebookom a počítačom si vystačí aj s „AC“ routerom. To je štandard „Wi-Fi 5“ (čítajte ďalej), ktorý je dnes veľmi rozšírený a bohato postačí v menej náročných prostrediach do 20 zariadení.  

Možno si vravíte, že do 20 zariadení sa vari vojde každá domácnosť. Alebo s miernym úškľabkom „každá normálna“ domácnosť? Dovoľte nám, aby sme vás presvedčili o opaku.

Veď aj celkom štandardná 4-členná rodina má 4 telefóny, 2 – 3 notebooky, tablet, osobný počítač, tlačiareň, 1 – 2 televízory, často minimálne jednu hernú konzolu a možno aj nejaký soundbar alebo Hi-Fi systém (to už máme 14 zariadení a ani sme nezapočítali, že môžete mať aj pracovné mobily a notebooky).

Dnes je bežné aj to, že aj normálne dostupné spotrebiče majú Wi-Fi, tak pripočítajte práčku, sušičku, chladničku, rúru (a už sme bez ťažkostí na 18 zariadeniach). Čím ďalej, tým viac rozšírené sú aj systémy smart domácnosti a pokročilé zabezpečenie, tak pripočítajte niekoľko bezpečnostných kamiersenzorov a detektorov (rozbitie skla, vytečenie vody, pohybu…), smart termostaty, smart osvetlenie,… 

A práve v takom prípade už AC routery strácajú dych a vy by ste mali siahnuť po „AX routeri“ (Wi-Fi 6) alebo mesh systéme.

Nemusíte si predstavovať nejakú jaskyňu bondovského zloducha plnú elektroniky – veľký počet zariadení je jednoducho bežný.

V prvom rade záleží na rýchlosti

Chcete si vypočuť hudbu vo vysokej kvalite, streamovať filmy alebo hry, či iba pripojiť viacero zariadení do domácej siete... a zrazu zisťujete, že príjem je nestabilný, pomalý a vôbec nespĺňa vaše potreby? To je situácia, ktorá bývala bežná pre staršie typy routerov.  

Ako sa takej situácii účinne vyhnúť? Začneme druhom frekvencie a rýchlosťou pripojenia. Štandardom sa stali routery, ktoré pracujú s (aspoň) 2 frekvenciami: staršia 2,4 GHz a modernejšia 5 GHz. Na bežné surfovanie po internete a jednoduché online úkony sa používa frekvencia 2,4 GHz (napríklad stačí na pripojenie smart chladničky k sieti Wi-Fi), ale na náročnejšie činnosti, ako je streamovanie kvalitných videí a všeobecne prenos väčších balíkov dát, je lepšie pásmo 5 GHz.

Pri rýchlosti je dôležité si uvedomiť, že nejde iba o „rýchlosť internetu“, ale všeobecne o rýchlosť siete. Ak aj vo svojej domácnosti nemáte k dispozícii povedzme gigabajtové káblové pripojenie a že sa na tom najskôr pár rokov nič nezmení, dokonalý zmysel môže dávať kúpa gigabajtového routera. Rýchlosť využijete aj v miestnej sieti – napríklad na prenášanie súborov medzi dvoma počítačmi cez Wi-Fi alebo na streamovanie obrích 4K filmov alebo videohier z domáceho servera na smart televízor či mobil. Moderný film v 4K vyzerá mnohonásobne lepšie než film na DVD. Rovnako je však mnohonásobne väčší aj samotný súbor a vyžaduje pri streamovaní oveľa väčší dátový tok.  

A ak máte k dispozícii spomínaný rýchly internet (v niektorých mestách už dnes reálne môžete kúpiť pripojenie gigabajtovou rýchlosťou, a to za bežnú cenu), v takom prípade je kvalitný modem skutočne nutný.

Ako vybrat router

Rôzne zariadenia a činnosti majú rôzne nároky na sieť. Viacpásmové routery ich pomáhajú správne rozlíšiť.

Ďalším zo základných indikátorov, čo router dokáže, je označenie podporovaného typu siete Wi-Fi. Kým označenie 802.11 je zvyčajne nemenné a veľa nám nepovie, nasledujúce písmeno sa, naopak, mení často a povie vám toho veľa (a, b, g/a, n, ac). Veľmi rozšírená 802.11ac (Wi-Fi 5) ponúka rýchlosť až 3 Gb/s a najmodernejšia 802.11ax (Wi-Fi 6, resp. Wi-Fi 6E) zase teoreticky až 9,6 Gb/s.

Príklad na záver: Špičkový router TP-Link Archer AX6000 ponúkne kombinovanú rýchlosť až 5 852 Mb/s. S takým strojom môže jeden člen rodiny púšťať 4K film z NASu na televízore, druhý z internetu streamovať videohru, tretí prenášať obrovské balíky pracovných údajov... a k tomu bude ďalej bez problémov pripojených niekoľko zvyšných mobilov, smart zariadení a senzorov v modernej domácnosti.

Veľmi záleží aj na konektoroch

Dôležitosť konektivity sa nesmie opomínať z jedného jednoduchého dôvodu. Množstvo (nielen) starších zariadení nedisponuje bezdrôtovou technológiou a pokiaľ by nám nový router bol schopný ponúkať iba tú, množstvo stolných počítačov by zostalo bez internetu. Naše potreby sa navyše časom menia, takže čo sa zdá byť teraz zbytočné, môže byť pre nás neskôr veľmi dôležité.

Štandardne má zadná strana Wi-Fi routera WAN konektor, ktorý zaisťuje prepojenie routera s internetom (s internetovou zásuvkou v stene), a zvyčajne štyrmi LAN a/alebo GLAN konektormi na prepojenie so stolným počítačom, notebookom, televízorom a ďalšími zariadeniami (niektoré routery ich ponúkajú viac, napríklad 8).

Čím viac GLAN portov, tým lepšie. Kým staré LAN ponúkajú prenosovú rýchlosť max. 100 Mb/s, moderné GLAN sú desaťkrát rýchlejšie (teda až 1 000 Mb/s alebo 1 Gb/s). Opäť sa vraciame k už niekoľkokrát spomínanému prenosu veľkých súborov alebo streamovaniu vo vysokej kvalite. Nie je to teória – napríklad súbory so 4K videom mávajú veľkosť desiatky gigabajtov. Či už také a podobné súbory chcete skopírovať alebo „len“ čítať (streamovať), potrebujete vysokú prenosovú rýchlosť.  

Medzi špeciality potom patria USB vstupy. Skôr sa používali hlavne na pripojenie tlačiarní, ale tie dnes čoraz častejšie ponúkajú Wi-Fi. USB sa tak hodí napríklad na pripojenie externého pevného disku alebo fotoaparátu, ktoré potom smart router zobrazí v sieti. USB niektorých routerov potom prípadne môže slúžiť na pripojenie 4G (LTE) USB modemu, do ktorého vložíte SIM s dátovou tarifou, ak vám do domu nevedie žiadna „drôtová“ internetová prípojka.  

routery_konektory_01

Samozrejme, čím viac gigabajtových ethernet portov (GLAN), tým lepšie.

Vyplatí sa ísť do Wi-Fi 6? Jednoznačne áno

O najnovšom štandarde Wi-Fi sme pre vás písali už minulý rok v článku venovanému inému routeru TP-Link.

Aj po roku platí, čo sme vraveli: Nie je „chyba“, ak ešte doma nemáte Wi-Fi 6, a nie je vyložene „absolútna nutnosť“ si ju hneď kupovať. Rozhodne však ale ide o výhodu a dôležitý parameter, ktorý by ste pri výbere routera mali zohľadniť.

Wi-Fi 6 už sa rozširuje do smartfónov, notebookov aj stolných počítačov a prinajmenšom na lepších modeloch by bola jej absencia neodpustiteľná. Inak povedané nejde o nejaký nepoužívaný štandard budúcnosti, ale o skutočne reálnu záležitosť, s ktorou sa v praxi už stretávate a budete sa stretávať čím ďalej, tým viac.

Ako vybrat router?

Zároveň vás rozhodne môžeme upokojiť ohľadom tzv. spätnej kompatibility – najnovší smartfón sa bez problémov pripojí k vašej „starej“ domácej Wi-Fi. A naopak, váš starý telefón sa pripojí k novej sieti, len samozrejme, bude obmedzený „svojou“ maximálnou rýchlosťou, aj keď sieť bude oveľa rýchlejšia.  

 

Aj s ohľadom na to, že routery s Wi-Fi 6 sú bežne dostupné a za „normálne ceny“, rozhodne odporúčame, aby ste sa pri výbere rozhodli pre nový štandard.
 

routery_pokryti_01

Čo ešte dokáže Wi-Fi 6?

Základom sú už spomínané vyššie prenosové rýchlosti. Tie sú dôležité aj vtedy, keď vám poskytovateľ internetu ešte neponúka vysokú rýchlosť – ako sme totiž uviedli, rýchly prenos využijete napríklad aj v domácnosti, keď v miestnej sieti presúvate súbory, streamujete video a pod.

Veľmi reálnu výhodu potom predstavuje vylepšenie technológie MU-MIMO.

Hneď si to vysvetlíme ľudsky: Ide o riadenie pripojenia vo chvíli, keď sa k sieti pripojí viac zariadení (počítač, notebook, herná konzola a televízor – nič nereálne ani v celkom priemernej domácnosti).

Štandard Wi-Fi 5 si optimálne poradil so 4 zariadeniami, nová konfigurácia je až 8 x 8, čo zodpovedá 8 streamom do 8 zariadení.  

Nová je aj technológia OFDMA. Opäť pokojne zabudnite na skratku, ale vedzte, že inteligentne rozdeľuje „komunikačné bloky“ tak, aby obslúžili viac zariadení naraz. Ešte zrozumiteľnejšie môžeme povedať, že sa to hodí vtedy, keď sa k sieti pripojí veľké množstvo menej náročných zariadení. Napríklad desať smart domácich spotrebičov (chladnička, práčka, rúra, robotický vysávač, IP kamery, alarmy, smart žiarovky,...). Tie môžu svojou aktivitou narobiť v neoptimalizovanej sieti poriadny neporiadok, no pritom nemusia a nechcú posielať žiadne veľké množstvo dát.

To sú teda ďalšie dôvody, prečo Wi-Fi 6 nepotrebuje nutne „úplne každý“, ale prečo v množstve „mladších“ domácností dáva zmysel. Stabilita, spoľahlivosť a schopnosť zvládať mnohonásobné pripojenie bude čoraz zásadnejšia.

Wi-Fi sieť ako nedobytná pevnosť

S bezdrôtovým internetom rastie riziko, že sa do siete nabúrajú nevítaní používatelia, ktorí v lepšom prípade spomalia sieť, v horšom prípade zneužijú dostupné dáta. Dobrý dôvod, prečo nepodceňovať potenciál ochrany. Ak má router iba šifrovací protokol WEP, je celkom pravdepodobné, že ho skôr alebo neskôr prelomia aj inak nie veľmi zdatní „piráti“. Pomôže im s tým špeciálny softvér.  

S WPA protokolom je niečo také zložitejšie, pretože obranný systém je prepracovanejší a útočníkov odradí. Až WPA2 však sľubuje dostatočne spoľahlivú obranu, ktorú sa doposiaľ ešte prelomiť nepodarilo. Preto sa s ňou dnes stretávame najčastejšie a nie je dôvod, prečo by sme sa mali zmieriť so slabším riešením.

Ako vybrat router?
Dizajn by nemal byť hlavná priorita, ale vedzte, že aj vzhľadovo sú medzi routermi obrovské rozdiely.

Čo môžete čakať za svoje peniaze?

Koľko vás to všetko bude stáť? Všeobecne platí, že sortiment routerov pre bežného (aj náročnejšieho) používateľa sa člení do 3 cenových kategórií a svoj „vyvolený“ možno zoženiete už za niekoľko desiatok eur. Tieto najlacnejšie modely sú spravidla vybavené 2 anténami, ktorých rýchlosť sa v ideálnych podmienkach pohybuje okolo max. 300 Mb/s.

Asus_RT_AC58UPre babičku do garsónky, aby mohla surfovať po pár obľúbených weboch a chatovať/videotelefonovať s vnúčatami, to celkom stačí – nie je nutné jej kupovať trojpásmový superrýchly herný router za tisíc eur. Problém by však mohla robiť nízka úroveň bezpečnosti alebo kompatibilita s najmodernejšími prístrojmi, takže na to dajte pri nákupe pozor.

Lepšie routery lákajú na vyššiu rýchlosť, pričom nižšiu strednú triedu už dnes predstavuje dvojpásmový 802.11ax (Wi-Fi 6) router. Lepšie modely ponúkajú násobne vyššiu rýchlosť, znásobený počet pásiem a pod. (napr. herný).  

To však nie je jediné, čo za príplatok získate. Spomenuli sme počet a vlastnosti antén a funkciu beamforming, medzi ďalšiu prémiovú výbavu patrí napríklad schopnosť prioritizovať zariadenia a efektívne medzi nimi rozdeľovať celkovú rýchlosť pripojenia, možnosť vytvárať VPN servery, vstavaná ochrana pred malvérom, pokročilé možnosti rodičovskej kontroly...   

Orientácia na trhu a stávka na osvedčené značky

Stávka na osvedčené značky sa vyplatí nielen pri sortimente na bezdrôtové pripojenie k internetu. Na trhu existuje niekoľko výrobcov, u ktorých hrajú routery nezastupiteľnú úlohu v portfóliu produktov.

Lídrom je jednoznačne, a to s veľkým náskokom TP-Link – nie je náhoda, že keď sme pred chvíľou vyberali vzorový „top“ router so špičkovou výbavou, padla voľba práve na model od tohto výrobcu. Chybu ale nespravíte ani so značkami D-Link alebo Asus. Druhý menovaný je známy okrem iného aj svojimi hernými routermi. Za spomenutie stoja aj značky Tenda, Netis alebo Strong.

Ako vybrať router?

Modem vs. router

Modem a router sú dve odlišné zariadenia, ktoré bývajú často zamieňané. Modem slúži na pripojenie k internetu, bez ďalších zariadení však neponúka možnosť vytvorenia počítačovej siete. Router môže mať integrovaný modem, vďaka čomu získate jedno zariadenie, ktoré umožní pripojenie na internet, rovnako ako vytvorenie počítačovej siete.

DSL je technológia internetového pripojenia, ktorá využíva mohutnú infraštruktúru káblovej telefónnej siete. Vďaka nej je pripojenie cez ADLS a VDSL modem dostupné pre veľkú časť domácností. VDSL umožňuje poskytnúť hneď niekoľkonásobne vyššiu rýchlosť pripojenia na internet.

***

Chcem nový router

Súvisiace články:

Ďalšie aktuality

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Spotrebiče 2 v 1 dokážu v súčasnosti oveľa viac, ako by ste čakali. Sú zárukou úspory miesta a zároveň si ponechávajú to najlepšie z práčok a sušičiek. Či už sa vám viac páči dizajn Bosch či, naopak, ...... Celý článok
Najlepšie mobily pre seniorov

Najlepšie mobily pre seniorov

Hľadáte kvalitný a jednoduchý mobil pre babičku či dedka? Ten pravý telefón pre seniorov neprekypuje množstvom funkcií, všetko je podriadené skôr jednoduchosti a nenáročnému ovládaniu. Ponuka seniorsk...... Celý článok
Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Výlety, skok padákom, cesta autom alebo len rodinná dovolenka? To všetko by sme si želali zachytiť v prvotriednej kvalite a akčná kamera Insta360 X4 má v úmysle nám toto prianie splniť. Oproti predchá...... Celý článok
Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Čistenie indukčnej varnej dosky je omnoho jednoduchšie ako čistenie plynového sporáka. Na hladkej ploche bez záhybov a vystúpených miest sa však i tak objavujú škvrny po mastnote, zvyšky potravín a z ...... Celý článok
Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Nové inteligentné okuliare Ray-Ban Meta zaujmú hneď niekoľkými spôsobmi. Na rozdiel od okuliarov na virtuálnu realitu sú skvelým doplnkom pri bežnom nosení a v mnohých smeroch zastúpia smartfón. Ak st...... Celý článok