0,00 €
×

Ako vybrať pánsky holiaci strojček?

04.02.2024

Planžetový, alebo frézkový? Nasucho, alebo namokro? Poradíme vám s výberom holiaceho strojčeka s ohľadom na vaše konkrétne potreby a požiadavky.

Ako vybrať holiaci strojček


Aj keď sa po rokoch vrátili do módy fúzy a brady, nič sa nezmenilo na tom, že hladko oholená tvár zostáva jasnou voľbou pre mnohých mužov. Stále platí, že rýchlym, pohodlným, účinným, ekologickým a relatívne cenovo dostupným spôsobom, ako sa zbaviť chĺpkov, je elektrický holiaci strojček.

Vzhľadom na to, že existujú dva zásadne odlišné typy a v predaji bežne bývajú desiatky modelov od osvedčených značiek, mohli by ste sa v ponuke oprávnene trochu strácať. Preto vám v dnešnom článku poradíme, ako vybrať pánsky elektrický holiaci strojček.

Ako vybrať holiaci strojček

Viac ako na technických parametroch závisí výber strojčeka na vašich preferenciách a potrebách.

Holiaci strojček = hladká tvár

Na úvod si musíme vymedziť pojmy, pretože ponuka rôznych panských aj dámskych „strojčekov“ je všeobecne mimoriadne široká a v kúpeľni ich môžete mať naskladaných aj päť, od zastrihovača vlasov, fúzov či chĺpkov v ušiach a nose cez telové alebo multifunkčné strojčeky po epilátory a pod.

V súvislosti s tým tiež upozorňujeme, že môžete so strojčekom prejsť po rôznych častiach svojho tela bez problémov a bez zranenia, ale berte do úvahy, že výbava prístrojov na úpravu vzhľadu sa líši podľa ich zamerania (napr. z hľadiska efektivity, šetrnosti k pokožke a pod.). Pokiaľ si chcete upravovať chĺpky v podpazuší, mali by ste použiť strojček na telo so špeciálnymi nadstavcami, nie frézkový tvárový strojček, a naopak, ak túžite po hladkej tvári, mali by ste si zaobstarať naozajstný holiaci strojček.

My sa v dnešnom článku budeme venovať naozaj iba „holiacim strojčekom“, pričom toto označenie sa zvyčajne používa pre pánske elektrické strojčeky určené na holenie fúzov. Poďme sa teda pozrieť, čo všetko by ste mali zohľadniť pri výbere.

Ako vybrať holiaci strojček

Aké máte fúzy a akú pokožku?

Prvé dve kapitoly sa nebudú venovať technickým parametrom samotných strojčekov, ale „parametrom“ vášho vlastného tela.

Genetika, hormóny aj ďalšie vaše telesné vlastnosti ovplyvňujú, aké husté a tvrdé máte fúzy. Tmavovlasí muži s veľmi hustými a tvrdými fúzami musia nutne voliť výkonnejšie strojčeky, zatiaľ čo osemnásťročný mladík, ktorému fúzy rastú sporadickejšie a mäkšie, nie je pri výbere nijako obmedzený.

Snáď ešte dôležitejšia je odolnosť vašej pokožky. Pokiaľ sa môžete oholiť už tupým ručným strojčekom, naniesť si na líca alkoholovú vodu po holení a vaša pokožka to bez problémov znesie, gratulujeme k odolnej pleti. Veľa mužov má ale pokožku citlivú – obzvlášť na tvári – a sú náchylní na začervenanie, svrbenie, pupienky, zarastanie fúzov a pod.

Nie je sa, samozrejme, za čo hanbiť. Platí to pre všetkých – citlivosť pleti si nevyberáte a musíte sa s ňou naučiť žít. Pokiaľ teda viete, že máte citlivú pokožku, hľadajte rôzne riešenia pre citlivú pleť, zvážte podporu holenia namokro s penou a pod.

Ako vybrať pánsky holiaci strojček?

Ako často sa chcete holiť a aký chcete štýl?

Pri výbere strojčeka musíte zohľadniť aj to, ako často sa chcete holiť. Aj keď dnes už je štandardom, že vás bankár privíta s (udržovaným) strniskom a len v košeli, stále existujú povolania (napr. vojak), kde môže byť striktne vyžadovaná hladká tvár . Platí, že budete mať iné požiadavky na výkon a mechanizmus strojčeka, ak sa chcete holiť denne a udržovať si dokonale hladkú tvár, a iné v prípade, že sa chcete strniska zbaviť raz za niekoľko dní.

Dôležitý je tiež štýl oholenia, ktorý preferujete alebo vyžadujete. Holiace strojčeky holia skutočne dohladka (na rozdiel od zastrihovačov, ktoré fúzy či chĺpky vždy iba skracujú, aj keď niekedy na zlomky milimetra). Otázkou ale je, keď máte napríklad briadku, fúzy či kotlety, či si holíte iba časť tváre a krku, alebo sa zbavujete všetkých fúzov. Aj to by ste totiž mali brať do úvahy, pretože rôzne druhy strojčekov ponúkajú rôznu presnosť oholenia – nie každý strojček sa hodí na kontúrovanie.

Keď sme si teda ujasnili, aké máte vy konkrétne špecifické potreby, poďme sa pozrieť na dve hlavné kategórie strojčekov a rozdiely medzi nimi.

Ako vybrať holiaci strojček?

Keď už sú vaše fúzy v štádiu dlhého plnofúzu, začnite ich skracovať zastrihávačom. Až potom použite holiaci strojček, predídete tak bolestivému vytrhávaniu fúzov.

Frézkové (rotačné) vs. planžetové strojčeky

Ešte kým sa dostaneme ku konkrétnym rozdielom medzi týmito druhmi strojčekov, môžeme povedať, že ani jedno riešenie nie je zlé. V závislosti na svojich požiadavkách a potrebách môžete zohnať špičkový frézkový aj špičkový planžetový strojček. Zároveň sú v oboch kategóriách dostupné aj lacnejšie modely.


Frézkové (rotačné) holiace strojčeky

Frézkové strojčeky sú osadené kruhovými holiacimi prvkami – najčastejšie tromi, ktoré vám kĺžu po tvári a mali by veľmi efektívne kopírovať jej kontúry. Z toho dôvodu sú ideálnou voľbou pre mužov s ostrými rysmi. Väčšinou sú holiace prvky aj samotná hlava strojčeka výkyvné; prinajmenšom pri lepších modeloch.

Tieto holiace strojčeky sú výkonnejšie v tom zmysle, že si lepšie poradia s tvrdými a hustými fúzmi, ktoré rastú v rôznych smeroch. Zvládnu tiež oholiť dlhšie strnisko, takže sú vhodné v prípade, že sa chcete holiť len raz za niekoľko dní.

Frézkový holiaci strojček Philips

Na druhú stranu ale neponúkajú tak precízne oholenie a zároveň viac namáhajú pokožku. Tiež, pochopiteľne, nie sú tak presné (pracujete krúživými pohybmi), takže nie sú vyložene vhodné v prípade, že chcete dohladka holiť okolie napr. briadky.

Expertom na frézkové holiace strojčeky je Philips. Samozrejme, nájdete aj iných osvedčených výrobcov, napríklad Remington.

Ako vybrať holiaci strojček

 

Planžetové holiace strojčeky

Planžetové, niekedy tiež fóliové holiace strojčeky, majú čepele schované pod tenkou planžetou s drobnými otvormi, ktoré k nim fúzy nasmerujú. Základom je jedna planžeta, štandardom už bývajú aspoň dve. Existujú aj luxusné planžetové strojčeky s napr. piatimi holiacimi prvkami – pri tých musíte logicky počítať s väčšou veľkosťou, ponúkajú však skvelé výsledky.

Výborné oholenie, porovnateľné so žiletkou, je spoločnou vlastnosťou všetkých planžetových strojčekov. Napriek tomu sú šetrnejšie k pleti, takže sú vhodné aj pre používateľov s citlivou pokožkou. Navyše je práca s nimi presnejšia, a tak máte väčšiu istotu, že napríklad oblasť v okolí kotliet neoholíte viac, než chcete.

Inak tu platí „opak“ toho, čo sme písali pri frézkových strojčekoch. Planžetové sú vhodné pre mužov s menej výrazne tvarovanou tvárou a s jemnejšími a menej hustými fúzmi, ktoré rastú skôr rovno. Sú vhodné na každodenné udržiavanie dokonalo oholenej tváre, teda na účinné odstránenie veľmi krátkych fúzov. Menej úspešne si ale poradia s dlhším strniskom.

Planžetový strojček Braun

Osvedčenou stálicou na poli planžetových strojčekov je značka Braun. Samozrejme, nie je jediná. Z jej konkurentov môžeme spomenúť napríklad Panasonic.

 

Poďte si spolu s nami správne vybrať typ holiaceho strojčeka na fúzy

Máme pohromade základné informácie, a tak nezaškodí, ak si urobíme krátku, no za to nadmieru prehľadnú sumarizáciu. Takže – pre koho je vhodný frézkový holiaci strojček a pre koho je zase lepším riešením planžetový holiaci strojček?


Frézkový (rotačný) holiaci strojček odporúčame:

  • pre mužov, ktorí majú ostrejšie rysy tváre (krúživý pohyb rotujúcich hlavíc je príjemný)
  • na fúzy, ktoré sú hustejšie, tvrdšie, so sklonom k vlneniu a zatáčaniu do strán
  • ak sa neholíte každý deň, a teda potrebujete oholiť párdňové strnisko


Planžetový holiaci strojček bude výbornou voľbou:

  • pre mužov s menej výraznými črtami a citlivejšou pokožkou
  • na rovné, mäkšie, menej husté fúzy a predovšetkým kratšie fúzy
  • ak potrebujete dokonale hladkú pokožku každý deň

Ako vybrať holiaci strojček?

Možnosti prevádzky a napájania

Štandardom sú dnes strojčeky so vstavaným akumulátorom, ktoré ponúkajú bezdrôtovú prevádzku (a často tiež vodoodolnosť, čítajte, prosím, ďalej). Striktne „káblových“ strojčekov je minimum, a strojčeky, ktoré sa napájajú vymeniteľnými alebo nabíjacími tužkovými batériami (batérie AA) a ktoré sa už dnes prakticky nevyrábajú, môžeme rovno vynechať.

Aj tak ale musíte zohľadniť niekoľko vlastností a funkcií:

Nabíjanie holiaceho strojčeka

Výdrž a čas nabíjania

Kvalitné akumulátory sa nabíjajú rýchlo a navyše si dokážu celý proces riadiť, takže nehrozí ich prebíjanie. Vyberajte ideálne strojčeky s Li-Ion akumulátormi, nie so starými Ni-Mh. Taký strojček tak zvyčajne ponúkne 40 minút prevádzky po 60 minútach nabíjania.

Nižšie a staršie modely tiež môžu ponúkať napríklad 40 minút prevádzky, ale nabíjajú sa 8 hodín a nemali by ste ich nechávať v nabíjačke „naprázdno“ po dobití.


Rýchlonabíjanie na jedno oholenie

Čo ak ste strojček zabudli nabiť? Obľúbená je funkcia rýchleho dobitia, keď strojček po napr. 5 minútach na nabíjačke získa dosť energie na jedno riadne oholenie.

Nehovoríme, že je to nutnosť, ale podobná funkcia sa rozhodne môže hodiť.

 

Možnosť použitia s káblom

Niektoré strojčeky sa pri nabíjaní – teda kedykoľvek pri pripojení kábla – „zamknú“ a nedajú sa používať. Iné môžu fungovať buď na akumulátor, alebo bez obmedzení drôtovo (a zároveň sa nabíjať). Zvážte teda, nakoľko je pre vás možnosť drôtovej prevádzky dôležitá.

Výhradne káblové strojčeky už dnes často nevídať. Je to dobre, pretože bezdrôtová prevádzka motivuje výrobcov k tomu, aby strojček ponúkali vo vodovzdornom vyhotovení.

Suché, alebo mokré holenie?

Suché holenie je stále najrozšírenejšie a ide o základ, ktorý ponúka každý elektrický holiaci strojček. Existujú ale tiež strojčeky, ktoré môžete používať s penou či gélom.

Mokré holenie by malo byť šetrnejšie a zároveň dôkladnejšie, pretože strojček po pokožke lepšie kĺže. Navyše peny a gély často obsahujú rôzne zvláčňujúce, ošetrujúce a protizápalové látky, ktoré minimalizujú podráždenie pokožky.

Len si pri konkrétom modeli overte, či je iba umývateľný pod tečúcou vodou, alebo je plne vodoodolný a môžete ho používať napríklad v sprche.

Ako spoznať, či je vami vybraný strojček vodotesný? Jednoducho podľa symbolu na obale. Ak na ňom nájdete kohútik, môžete namočiť len hlavicu, v prípade sprchy je možné namočiť celé zariadenie.

Ako vybrať holiaci strojček

Údržba a príslušenstvo

S vodoodolnosťou súvisí pravidelná údržba. Štandardne sa strojčeky a zastrihovače čistia kefkou, ktorá býva súčasťou balenia, ale opláchnuť fúzy prúdom vody je, samozrejme, rýchlejšie a pohodlnejšie. Niektoré vyššie modely strojčekov s bohatším príslušenstvom dokonca ponúkajú aj čistiacu (a dezinfekčnú) stanicu.

Dlhodobá údržba spočíva hlavne vo výmene frézok alebo planžiet. Tieto výrobcovia bežne dodávajú, nájdete ich aj u nás v sekcii Príslušenstvo k holiacim strojčekom.

holiaci strojček príslušenstvo

Funkcie navyše

Špeciálne funkcie strojčeky väčšinou príliš neponúkajú, pretože to koniec-koncov netreba. Ako zaujímavosť môžeme uviesť prepojenie s mobilnou aplikáciou, ktorú ponúka Philips.

Cez ňu môžete napríklad upravovať rýchlosť strojčeka podľa citlivosti vašej pokožky alebo si zostaviť plán holenia na mieru.

Inak vás ale potešíme tým, že sa pri strojčekoch výrobcovia zameriavajú naozaj skôr na kvalitu holenia, než že by súťažili v pridávaní extra funkcií.

Prepojenie s mobilnou aplikáciou Philips

Pri výbere tak môžete zohľadniť napríklad detaily, ako je indikátor batérie (displej s presnou zostávajúcou kapacitou, alebo len dióda), ale inak sa jednotlivé modely líšia skôr technicky, teda materiálom a počtom planžiet, typom batérie, vodovzdornosťou a pod., teda funkciami zameranými priamo na kvalitu oholenia.

Zastrihávače fúzov, vlasov a chĺpkov – výbava moderného muža

Aj keď sme nášho poradcu venovali najmä výberu ideálneho holiaceho strojčeka, aby ste mali kompletný obraz, nesmieme vynechať ani čoraz obľúbenejšie zastrihávače. Rozoznávame predovšetkým zastrihávače fúzov, zastrihávače vlasov a zastrihávače chĺpkov v nose.

Trend pestovania mužného výzoru si však vyžaduje istú výbavu, vďaka ktorej bude úprava brady rýchla, pohodlná, bezbolestná a predovšetkým – presne podľa vašich predstáv. A sú to práve zastrihávače fúzov, ktoré vám umožnia nastaviť si ľubovoľnú dĺžku zostrihu, aby bol váš finálny vzhľad perfektný z každej strany.

Podobne, ako pri holiacich strojčekoch, aj pri výbere zastrihávača fúzov sa zaujímajte o spôsob napájania (akumulátorové zastrihávače, sieťové zastrihávače). Neprehliadnite informáciu o tom, aký je počet nadstavcov a ich dĺžkové rozpätie, či je zastrihávač vodoodolný a napríklad či disponuje praktickým odsávaním chĺpkov, aby po vás v kúpeľni nezostala malá „chlpatá pohroma“.

Okrem úpravy fúzov na tváru sa vám vo výbave zíde zastrihávač vlasov určený na pravidelné upravovanie a skracovanie účesu. Pri starostlivosti o telo môžete tiež siahnuť po praktických kombinovaných zastrihávačoch, ktoré vďaka bohatému príslušenstvu a premyslenému konceptu zvládnu starostlivosť o tvár aj telo. Takými sú napríklad obľúbené zastrihávače Philips One Blade.
 

Chcem holiaci strojček

Ďalšie aktuality

Vybrali sme pre vás TOP 5 tabletov z ponuky DATARTu

Vybrali sme pre vás TOP 5 tabletov z ponuky DATARTu

Nájsť ideálny tablet môže byť niekedy tvrdý oriešok! Aby sme vám toto hľadanie uľahčili, pripravili sme pre vás výber TOP 5 prístrojov, ktoré vás dostanú dizajnom aj funkciami. Ktorý z nich bude najle...... Celý článok
Najlepšie mobily pre deti

Najlepšie mobily pre deti

Zadováženie prvého mobilu patrí k dôležitým momentom detského obdobia. Ale s jeho kúpou je spojených množstvo otázok, ako napríklad: nevystavujem svoje dieťa zbytočne riziku? Je už zrelé na telefón? K...... Celý článok
Recenzia: Vivo V40 SE – Skvelý parťák, ktorý zaujme nielen vzhľadom

Recenzia: Vivo V40 SE – Skvelý parťák, ktorý zaujme nielen vzhľadom

Stane sa telefón vivo V40 kráľom strednej triedy? Aké sú prednosti tohto fešáka, a čo všetko ukrýva pod lákavým dizajnom? To všetko, a ešte omnoho viac, sa dočítate v tejto recenzii. Technic...... Celý článok
Ako na komáre: Odhaľte praktické tipy, vďaka ktorým s týmto hmyzom zatočíte

Ako na komáre: Odhaľte praktické tipy, vďaka ktorým s týmto hmyzom zatočíte

Leto, vlhké prostredie a komáre idú neodmysliteľne dohromady. Tento dotieravý hmyz nás dokáže potrápiť nielen doma, ale aj pri posedení na záhrade. Zistite, čo odpudzuje komáre a ako sa ich raz a navž...... Celý článok
Čo je to hotspot?

Čo je to hotspot?

Potrebujete odoslať dôležitý e-mail alebo dokončiť objednávku, keď tu zrazu ako naschvál vaša Wi-Fi vypadne a vy ste bez internetu. Riešenie je, našťastie, jednoduché, stačí mať poruke spoľahlivý hots...... Celý článok